DAC-uri Xindak. Cum suna?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

DAC-uri Xindak. Cum suna?

Post by FATHER »

Va rog sa impartasiti eventualele dvs. experiente cu aceste DAC-uri Xindak. Ma refer in special la DAC3 MK II si DAC 5 . Cu multumiri...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DAC-uri Xindak. Cum suna?

Post by momolo »

Acum destul de multa vreme, cand aveam DAC-ul RD-2 (bagat de mine intr-o carcasa cu doua trafuri) a trecut un prieten pe la mine cu un DAC Xindak. Nu retin modelul (nici nu m-a interesat). Cutie argintie, format nu mare, niste LED-uri insirate in linie pe front.
Atunci am stat sa comparam cele doua DAC-uri, Rockna RD-2 si acel Xindac pe care omul platise putin, imi amintesc vag aprox. 250 euro la second hand (insa DAC-ul era destul de nou si in stare foarte buna).

La amandoi ne-a placut mai mult RD-2 desi Xindac avea si el cateva parti bune.

Transportul folosit era un Marantz CD6000 KI si un cablu digital FADEL.

Rockna suna mai complet, mai extins in banda orice faceam, Xindak mai pe medii si destul de banal, oarecum insipid, insa fara sa deranjeze cu "harj-harj" digital (in viziunea mea, la vremea aceea si la pretentiile mele de atunci).

Dar as fi ales oricand RD-2'ul fara nici o ezitare (era deja cablajul modificat a doua oara de Nucu Jitaru).

Amicul a vrut sa vada daca ar fi fost mai bine sa-si cumpere si el RD-2......ceea ce a si facut ulterior.

Deci, nu-mi amintesc modelul dar si de nou era un DAC ieftin. Suna mai bine decat decodarea interna de la CD 6000 KI, insa aia suna prost oricum (insa era un bun transport si o mecanica excelenta).

I-am desfacut carcasa ca sa ne uitam inauntru. Foarte frumos lucrat, piesele chinezesti cu nume necunoscute dar si destui cond rosii marcati Wima (au chinezii stampila! :lol: ). Integratele si partea de decodare de la SONY. Traf toroidal. Nu arata rau deloc! Dar rezultatul auditiv il retin ca mediocru, nu m-a incantat deloc dar nici nu m-a deranjat.

Eu cred ca ei copiaza de la SONY.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: DAC-uri Xindak. Cum suna?

Post by FATHER »

Multumesc. Acuma deraiez un pic dar cica RD2 osconizat suna mult mai bine... Cel putin asa sustine Lampizator.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DAC-uri Xindak. Cum suna?

Post by momolo »

FATHER
Multumesc. Acuma deraiez un pic dar cica RD2 osconizat suna mult mai bine... Cel putin asa sustine Lampizator.
Ca parere personala, cred ca, in mod sigur, suna mai bine, insa problema ar fi doar cat de mult ?!

As vedea mai degraba placa RD-2 cu buffer analog pe lampi (montaj separat) si oscoane in partea digitala, acolo unde fac ele treaba buna. Plus o atentie deosebita pentru alimentare.

Oricum, ca e vorba despre Xindak, chinezii copiaza, nimic nou sub soare, nu par sa-si bata capul cu inventiile, insa Nucu Jitariu are solutia lui care ar merita dezvoltata mai departe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: DAC-uri Xindak. Cum suna?

Post by FATHER »

.......

Post Reply