Fenomenul Divertis

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Fenomenul Divertis

Post by LEKTOR »

Un interviu interesant - http://www.adevarul.ro/articole/industr ... cieni.html

De remarcat curajul pe care il aveau inainte de '89 sa spuna pe scena ceea ce spuneau - asta in caz ca nu erau si ei secu si ii urmareau pe aia care rideau si comentau ! :mrgreen:

I-am vazut live in multe tabere studentesti si de fiecare data au fost brici !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Fenomenul Divertis

Post by oake »

I-am urmarit pe divertisi in primii ani dupa evelimentele din decembrie,bineinteles pe casete video...erau superbi: inteligenti,chiar sclipitori,subtili,plini de umor cu har...erau o nebunie.
A fost o perioada cand am pierdut contactul cu ei pana in momentul in care i-am regasit pe sticla.
Nu mi-a venit sa cred in ce hal au coborat stacheta,cat de mult si-au vulgarizat acel umor atat de suculent.Am continuat sa-i urmaresc din ce in ce mai rar si sa observ cum se uniformizeaza incet incet cu concurenta formata din acele grupuscule asa zis umoristice care nici nu aveau de unde si nici nu aveau ce sa zica in spatiul asta,astfel incat umorul s-a transformat in bascalie,subtilitatea s-a transformat in mitocanie,aluzia fina s-a transformat in grosolanie,iar ironia subtila s-a transformat de-a dreptul in trivial.
Cand mai citesc ca Toni Grecu se lauda ca ratingul i-a crescut in 2008 fata de 2007 chiar mi se face sila.
Tradare tradare dar s-o stim si noi!
Intr-adevar interesant articolul.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Fenomenul Divertis

Post by oake »

Inca ceva: nu contest ceea ce au fost dar contest cu incrancenare ceea ce au ajuns...regret profund, ca un grup ca acesta,care are evident de unde au ajuns sa se prostitueze...se pare ca banul chiar corupe,nu-i asa?
Regret profund ca nu mai exista umor de calitate in spatiul hertian si cel mai mare regret al meu consta in faptul ca acest caz nu e singular.
Faptul ca indivizii deja corupti de ban ajung sa fie ,culmea,chiar multumiti de statusul lor actual, nu e altceva decat acceptarea,in mod tacit, propriei lor decaderi.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Fenomenul Divertis

Post by Alexx »

LEKTOR wrote: I-am vazut live in multe tabere studentesti si de fiecare data au fost brici !
Cuvintele cheie fiind au fost.
oake wrote: Toni Grecu se lauda ca ratingul i-a crescut in 2008 fata de 2007
Probabil ca de-aia a si parasit grupul, il ingrozise cresterea :P

E suficient sa te uiti pe cine au luat pe langa ei ca sa-ti dai seama unde au ajuns, nu trebuie sa-i mai si urmaresti. Pacat... Da, banul corupe si pe cei care au ajuns sa faca bani tocmai satirizand pe cei deja corupti. Un fel de am ras pana m-a apucat plansul.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Fenomenul Divertis

Post by momolo »

Da, banul corupe. Insa mai degraba as spune ca goana dupa bani corupe si suceste mintile celor slabi (de inger)..
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply