VINURI (din struguri)

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

VINURI (din struguri)

Post by Schindler »

Desi sint un bautor ocazional, cred ca vinul si audiofilia se completeaza reciproc.
In misiunea aproape imposibila de a gasi vin din struguri in Romania, unde majoritatea vinurilor (cam 90 % dupa datele oficiale) sint facute din pastile sau falsificate, o mica raza de speranta a venit de la fratii nostri de peste Prut. Mai precis deocamdata ma delectez cu Pinot Noir si Sauvignion Blanc de la vinaria Bostavan. Si pentru ca femeia te cearta intotdeauna daca bei (singur),pentru doamne recomand Black Doktor, tot de la vinaria Bostavan.
Cred ca ar fi util un schimb de pareri intre forumisti si pe aceasta tema ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: VINURI (din struguri)

Post by brighty »

Am servit odata un Bostavan (nu mai retin soiul...) si m-a durut capul dupa el, la scurta vreme, de am zis ca mor!!! Nu stiu ce o fi avut in el :? ... Senzatia aceea urata, cu o puternica durere in ceafa, dupa doar doua, trei pahare baute, nu am mai intalnit-o niciodata, nici macar dupa vinurile falsificate :P
Last edited by brighty on 09 Apr 2011, 20:41, edited 1 time in total.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: VINURI (din struguri)

Post by Obelix »

Beti bere :mrgreen:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: VINURI (din struguri)

Post by kaav »

Sunt bautor de bere, dar berea ce o bem, este un gunoi. Apropo de vin, cel mai bun vin care l-am baut vreodata, nu a fost un vin cu eticheta faloasa pe el, a fost ceva anonim de la tara, din zona din care locuiesc....

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: VINURI (din struguri)

Post by Schindler »

brighty, de vinurile care le-am recomandat eu sigur nu o sa te doara capul si nu ai sa ai nici o neplacere ... sint testate...
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: VINURI (din struguri)

Post by brighty »

@schindler: posibil...nu te contrazic, daca tu ai deja testul facut pe ele :wink:
@kaav: corect!! cel mai bun vin baut a fost ceva rubiniu, de la tara, rece, adus de cineva la un botez, intr-o carafa... Am sorbit din el in nestire, in timp ce conversam cu mesenii, fara sa constientizez ca de fapt beam vin... parea mai degraba o licoare magic parfumata, tare apetisanta! Abia cand m-am ametit de nu mai puteam sa ma tin drept am dat alarma si am iesit repede in fata localului sa trag o gura de aer proaspat ca sa-mi revin :mrgreen:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: VINURI (din struguri)

Post by kaav »

Semnul dupa care recunosti o bautura buna in primul rand pentru organism, este ca nu te doare nimic a doua zi. De la un vin curat sau o tuica corecta (din aia de nu sti daca este sau nu ''coniac frantzuzesc'') nu poti pati ceva rau. Eu evit sa beau chestii care se gasesc in comert (mai putzin berea :mrgreen: ). Nu am incredere in nimic din palavrageala producatorului...

marius_antonio
Posts: 41
Joined: 25 Feb 2010, 10:25

Re: VINURI (din struguri)

Post by marius_antonio »

Mie vinurile astea cu sulfiti imi dau o durere de cap a doua zi .....si greata.toti vand numai porcarii.mi-aduc aminte de o sticla de vin romanesc rose ( nu mai tin minte locul de unde era pastila ) , am deschis-o si nu am reusit sa beau nici macar 100 ml.am aruncat-o.acum am ,inca , un vin din vie de curte , rosu , o nebunie......

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: VINURI (din struguri)

Post by Schindler »

kaav wrote:Semnul dupa care recunosti o bautura buna in primul rand pentru organism, este ca nu te doare nimic a doua zi. De la un vin curat sau o tuica corecta (din aia de nu sti daca este sau nu ''coniac frantzuzesc'') nu poti pati ceva rau. Eu evit sa beau chestii care se gasesc in comert (mai putzin berea :mrgreen: ). Nu am incredere in nimic din palavrageala producatorului...
Fara indoiala vinul curat de tara e cea mai buna licoare posibila ; din pacate daca nu ti-l faci tu sau nu-l iei de la o ruda apropiata ... vei bea vin facut la mina a 2-a cu apa si zahar.
In completare la ceea ce a zis kaav : mai recunoastem un vin curat dupa faptul ca a doua zi nu ai o senzatie de sete patologica si ai mintea limpede, nu esti confuz.
Se spune ca femeilor le place cel mai mult vinul rosu ... cind il beau barbatii ... Ca barbat mai ai o metoda absolut precisa de a verifica un vin ...
Revenind la Bostavan, sa precizez si "modelul" : eu votez cu Pinot Noir si Sauvignon Blanc la sticla de 1 Litru (cu toarta ). Costa undeva la 12.5 Ron.
In privinta "vinurilor" romanesti ... cred ca nu sint facute din struguri ci din chimicale, de aceea nu le recomand nimanui si nu le cumpar nici eu.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: VINURI (din struguri)

Post by brighty »

Schindler wrote: Revenind la Bostavan, sa precizez si "modelul" : eu votez cu Pinot Noir si Sauvignon Blanc la sticla de 1 Litru (cu toarta ). Costa undeva la 12.5 Ron.
Astazi am vazut si eu, intr-un mini-market din Bucuresti vinurile despre care spui, ba chiar mai multe ,produse si imbuteliate in R. Moldova. Cei de dincolo se pricep inclusiv la ambalaj, absolut deosebit imho si nu cer o groaza de bani in plus pt asta, spre deosebire de ai nostri de aici, care vand relativ scump chiar si petardele de "vinuri" contrafacute si imbuteliate in PET de plastic :evil:

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: VINURI (din struguri)

Post by Schindler »

http://ghidulescu.ro/4722/alimente-diet ... lsificate/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: VINURI (din struguri)

Post by Obi Wan »

Un site destul de bun despre vinurile romanesti si nu numai :

http://vinul.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: VINURI (din struguri)

Post by SOLO »

Apropo de vinuri , am avut ocazia acum cateva luni sa vizitez o un loc care m-a fascinat . O afacere de familie care vinde cam 80% din productie ( 70.000 de sticle ) japonezilor .
Multe lucruri interesante am vazut la ei : http://www.fratusfranciacorta.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Au poze si video .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply