fas/hiss pe tweeter

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by CC_TM »

CC_TM wrote: PS: Power-ul are amplificare in tensiune f mare si sensibilitate f. mare. Pune-i un divizor rezistiv pe intrare si pb se rezolva :wink:
Power-ul are 0.8V sensibilitate de intrare (scosi din specificatiile de pe net). Asta e o sensibilitate mare, mai mare decat a majoritatii sculelor.
Pentru a ajunge la 100W/8 ohmi, amplifica semnalul la 28V RMS. Amplificarea de la 0.8V la 28V e de 30dB.
Asta e o amplificare mare, mai mare decat a majoritatii sculelor.

Eu m-am gandit la un divizor fix, cu 2 rezistente. Vezi divizorul de tensiune atasat.
Eu ma gandesc la o rezistenta Z1=10kohmi si Z2=1Kohm. Intrii astfel pe o impedanta mare (Z1+Z2=11Kohmi), iar power-ul "vede" Z2=1kohm.
Semnalul din preamplificator se atenueaza de 10 ori (adica 20dB) si odata cu semnalul se atenueaza si zgomotul introdus in power cu 20dB.

Influenta asupra sunetului poate fi observata doar in urma experimentuliu :lol: , dar zgomotul total scade cu siguranta, cu 20dB.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

pre-ul are o setare de diminuare a semnalului cu 10db (scrie in carte, in realitate aparatul imi afiseaza -8db, deci au mai schimbat ceva la specificatii si nu au modificat). asta nu afecteaza cu nimic zgomotul de fond. pai asta e singurul neajuns legat de sunet. nu stiu cat de clasa A sunt sau nu, dar asta mi s-a parut totusi inacceptabil. tot mai multi spun ca el exista si la scule cu pretentii, fiind dat de sensibilitatea foarte mare, dupa cum preciza si CC_TM.

legat de bass, se lasa in fiecare zi, dar parca pt mine ar mai fi loc si destul de mult parca nu atinge asa cum trebuie notele de jos. recunosc ca nici nu am dat prea tare si poate nu am "dezmortit" eu cum trebuie woofer-ele, dar astept cu rodajul. am o pereche de urechi pt control si sesizeaza si ea acest aspect, ba culmea a sesizat ca o boxa era putin defazata (eu din ochi nu-mi dadeam seama, iar sunetul era perfect pe mijloc cu un spatiu destul de aerisit in spate) si mi-a spus sa le aduc mai in fata (sunt cam aproape de peretele din spate, recunosc, trebuie sa mut niste mobila sa le auduc in fata 20-30cm, dar voi testa. e maxim de pot face).

ce ma mira e capacitatea sistemului de a face cd-uri vechi sa cante asa cum nu le-am auzit niciodata. de ce spun ma mira, pt ca le-am mai incercat si se auzeau lipsit de viata, de forta. pe sistemul asta sunetul e putin agresiv, in fata cu vocile, dar delicat cu instrumentele pt ca nu te oboseste totusi. sunt multe cd-uri la care raman surprins de claritate si dinamica.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by momolo »

c6t9
asta nu afecteaza cu nimic zgomotul de fond. pai asta e singurul neajuns legat de sunet. nu stiu cat de clasa A sunt sau nu, dar asta mi s-a parut totusi inacceptabil.
orice scula in clasa A prezinta la iesire zgomotul maxim de care aceasta e capabila! :) Pentru ca este in clasa A ! De aceea aceste aparate nu au voie sa aiba compromisuri!

Cand micsorezi amplificarea globala cu 8dB si zgomotul ramane exact acelasi, este posibil ca bufferul de iesire sa fie principalul vinovat.

Pe de alta parte, asa cum ti s-a mai spus, sensibilitatea foarte mare a puterilor iti da de furca. Daca puterile aveau sensibilitate mai mica, probabil ca abia auzeai ceva pe tweeter daca lipeai urechea de el. Dar din pacate le-au facut pe "calapodul" vechi, cu sensibilitate ridicata la intrare. Acum sunt multe care au 2V pe input, chiar si sensibilitate de 3...4V pe XLR (valoarea semnalului la intrare la care puterea atinge puterea nominala).

La o prima vedere si din ceea ce ai postat, mie imi pare ca preul nu se ridica la valoarea restului. Ceea ce era si de asteptat avand in vedere brandul.

In privinta basului si alte deastea, conteaza:

1. experienta ta urechiometrica. Pretentiile tale de la sunet. Chestie pur relativa, nu se poate intelege din texte pe forumuri. Posibil sa fi prea obisnuit cu bubuiala daca ai trecut brusc de la sisteme ieftine la asta mai scump.

2. camera, acustica, pozitia boxelor. Sunt cele mai influente dintre toti factorii.

3. cablarea. Cu cat ai boxe si scule mai bune si mai rezolute, cu atat cablurile incep sa conteze mai mult. Mai precis combinatia acestora si nu neaparat brandul si costul lor (al cablurilor).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

momentan cel putin nu schimb pre-ul, poate reusesc sa mai aduc cu imprumut altele sa vad schimbarile sunetului, altfel imi place deschiderea pe care o ofera, este un spatiu creat care nu exista fizic, ceea ce e foarte bine.
imi plus e foarte liniar, sunetul nu creste brusc niciodata, lucru pe care l-am mai intalnit la combinatii intre pre/power de la firme diferite, deci asta cu pre-ul e de testat serios daca vreau sa fac combinatii.

multi spun ca totul e prea sensibil, posibil. asta e, win some, lose some (Swap it and sell it and drop it and smell it cum zicea si cantecul :mrgreen: )

bass-ul pare a fi pe drumul cel bun, nu stiu de cate ore de rodaj au difuzoarele astea nevoie. o iau incet. am mai incercat ceva cabluri, n-am sesizat diferente pe partea de joase.
pozitionarea ar trebui sa influenteze frecventele joase in sensul amplificarii lor, dar nu se intampla asta, bass-ul nu e bubuit deloc, culmea. probabil solutia cu bass-reflex downfire rezolva asta cumva, asa cum am vazut la proac, care puse chiar in colturi, nu bubuiau.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by CC_TM »

Daca nu vrei sa deschizi finalul, poti sa-ti iei doua mufe de aici :

http://www.sidcd.de/attenuator-e.html

sau de aici:

http://www.rothwellaudioproducts.co.uk/ ... ators.html

Although the attenuators can be used on the inputs of the pre-amp in exactly the same way as they would be used on an integrated amp (with the same benefits), alternatively they can be used between the pre-amp and the power amp to even greater effect. When used this way, not only is system gain reduced by 10dB, but the signal to noise ratio is improved by 10dB. This pushes the noise floor down enough to create an inky black silent background from which the music can emerge with better resolved fine detail and transparency. This applies to even very high-end and very expensive pre/power amps.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

ar fi o solutie, dar o abordare realista e sa nu mai intervin cu nimic pe semnal. asa e el, asa il las.
am primit multe raspunsuri de la diversi oameni care au aceeasi problema pe tot felul de scule cu mai mult sau mai putin renume, unele chiar m-au surprins. eu nu prea am intalnit-o.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by momolo »

Depinde cat consideri tu ca este acel hiss-fashhh de mare ?! Aici imi pare mie necunoscuta, adica ce consideri tu ca e mare sau mic?!

E ca la PC-urile silentioase. Am constatat ca pretentiile unora in treaba asta pot fi extrem de diferite. De exemplu, mi se prezentau ca PC-uri silentioase unele pe care le consideram de cosmar cu zgomotul. Aprecierea e foarte relativa cand vine vorba de zgomotul de fond.
De aceea cand ajungem pe la munte sau prin natura ne minunam de liniste.

Sunt destule scule foarte bune la care daca bagi urechea in tweeter, auzi un mare fashait sau chiar diverse zgomote ciudate. Asta nu e o problema, conteaza cum suna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

eu il consider mare. poate altii nu. dar ce conteaza e asa cum suna, ca bine zici. azi parca a rasarit ceva samanta de joase, cred ca dupa o saptamana.

inca nu am dat niciodata suficient de tare sa misc membranele si cu toate astea mi se pare ca se aude tare. de obicei dupa o vreme simti nevoia sa dai mai tare, dar pana acum nu mi s-a intamplat.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by momolo »

Sa sti ca rodajul e mare lucru! Mereu ne vine sa nu credem sau sa nu intelegem cat conteaza, insa conteaza mult!

Imi aduc aminte de boxe care de noi, abia scoase din lada, imi venea sa le arunc pe geam. Apoi dupa ceva vreme au inceput sa se "moaie" si dupa luni de zile ma miram cat de mult se schimbasera in bine. Nu e autoiluzie, asta o spun doar trancotarii in lipsa experientei practice, in mintea lor pare logic.....dar si in mintea oricui care nu a trait fenomenul rodajului pe urechile sale!
Si aparatele au nevoie de rodaj. Mai ales galetzile alea pline de piese de la Vincent!
Plus ca si cablarea conteaza mult (peste o anumita clasa).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

cablurile sunt ceva generatii mai vechi. interconect am facut la dimensiune fixa din audioquest coral + niste RCA-uri ciudate, se prind fix prin insurubare, iar la boxe cablul tot la dimensiune, in-akustik black&white cu banane tot de la ei daca nu ma insel, au o gramada de premii si au fost importatorii focal in germania, nu mia stiu daca sunt si acum.

nu sunt extrem de frumos lucrate, dar asta e alta problema. cand voi avea timp, o sa caut ce-mi trebuie sa le fac si frumoase.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by momolo »

interconect am facut la dimensiune fixa din audioquest coral
daca vrei sa ai (si) bas, renunta la audioquest. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

pe viitor va fi toata legatura balansata, probabil cu alte cabluri, inca nu sunt decis ce anume.

am mai facut proba cu 3 cabluri diferite si alea din cutia vincent, momentan asa e cea mai buna solutie pt sunet. deci nu sunt chiar surd cand nu aud bass asa cum trebuie. si totusi parca-si revine pe zi ce trece ceva ceva. probabil adevarul e undeva la mijloc. uf, uite de asta nu vroiam sa-mi iau alte scule. dureri de cap de care ma puteam lipsi. adevarat ca sunetul imi place, cam masochista "meseria" asta de audiofil :lol:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by momolo »

c6t9
cam masochista "meseria" asta de audiofil
raspuns de la radio Erevan:
1. meseria de audiofil nu e meserie.
2. meseria de audiofil este masochista, daca e meserie si nu hobby.
3. meseria de audiofil se complica o data cu usurarea situatiei audiofile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

:lol: :lol: :lol:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

deja a trecut ceva vreme, am primit multe raspunsuri si mesaje ca si la altii e prezent fenomenul pe scule dintre cele mai diverse, culmea toate macar din clasa medie si firme cu pretentii. asta e pretul platit se pare pt a nu te apuca sa-ti faci instalatie electrica de la 0 in casa plus alte neajunsuri de a nu avea o camera dedicata, fara alte interferente in jur.

legat de combinatie si sunet, practic canta pe orice fel de muzica. pacat ca nu am loc pt o asezare ca la carte si camera pt fineturi. combinatia e caracterizata prin omogenitate si muzicalitate de la clasica la hi-hop. inca n-am dat mai tare de -55db (unde deja se aude tare, clar si aerisit), totul e la rodaj, dar difuzoarele de bass pe hip-hop de ex se misca imperceptibil si in camera e un bass controlat, rapid, nebubuit si mai mult decat suficient (probabil 1037Be ar fi fost mult prea mult si se preteaza la o camera si mai mare si cu mai mult spatiu in jur).

cd-playerul vincent e un pic pretentios la discuri-urile trase de mine (se pare ca aceleasi care in masina nu merg, nu merg bine nici pe asta, nu stiu ce trasport foloseste).

ca idee ar trebui sa urmeze toata legatura pe simetric cu alte cabluri si montat spike-urile daca gasesc baze cum trebuie.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply