ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

CD, vinil, concerte
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by brighty »

multumim pentru impresii si poze deosebite, momolo! desi nu ma declar audiofil, imi voi face timp si voi ajunge la Festival, la cateva concerte, cred ca spre final... Muzica simfonica are ceva aparte, nobil, pur, corect. Este o referinta pentru iubitorii de sunet, chiar daca nu impatimiti ai acestui gen.

P.S. M-au impresionat branding-ul si promovarea din acest an, parca mai bune ca niciodata! Despre invitatii straini ai acestei editii, cu toate ca nu sunt un fin cunoscator... probabil sa fie valorosi insa - spre deosebire de editiile trecute - putine nume imi rezoneaza ca fiind certificate pe plan international. O fi vina mea, de necunoscator, o fi de la criza?! :) Tu ce parere ai, momolo?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

Intradevar, in comparatie cu 2009, anul asta sunt mai putine nume celebre insa exista organizare mult mai buna. In seara asta am observat diverse manifestari publice muzicale prin mai multe locuri. De exemplu la Universitate langa Coltea, se intampla ceva si pe la Palatul Telefoanelor pe strada si mai este cortul plus locul cu scaune la liber din Piata Palatului, langa Ateneu unde se proiectau filme despre muzica si reportaje cu viata compozitorilor clasici. Centrul arata destul de bine si pentru prima oara incepe firav sa se intample si la noi ca in orasele occidentale, sa nu mai fie strada moarta si pustie in weekend.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

Asta seara la Ateneu,

IL COMPLESSO BAROCCO

Dirijor : ALAN CURTIS

Program :
G.F. Händel - Ariodante HWV 33

Distribuţia :
Ariodante - ANN HALLENBERG
Ginevra - ROBERTA MAMELI
Polinesso - VARDUHI ABRAHANYAN
Dalinda - ANA QUINTANS
Lurcanio - NICHOLAS PHAN
Re di Scozia - MATTHEW BROOK

pozele adaugate acum:

https://picasaweb.google.com/1131459251 ... embrie2011#" onclick="window.open(this.href);return false;


Image

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

Impresii pe scurt ca e tarziu - SUPERB ! Frumusete pura ! Au fost momente cand mi s-a parut ireal. Toti solistii sunt de mare valoare, unul mai bun ca altul iar orchestra merge direct la suflet ! La ariile cand au cantat toti impreuna cu orchestra pluteam, timpul nu mai conta. O armonie perfecta. Fiecare solist a avut momentele lui cand a demonstrat valoare de top iar Alan Curtis este un tip mare cu aspect modest; a scos spiritul lui Handel din orchestra lui, nu cred ca se poate mai bine de atat ! Parca eram cu doua sute de ani in urma si ascultam originalul....

In concluzie, top absolut, impresionant si desavarsit, nota maxima e prea modesta. Desi era atat de tarziu in noapte am plecat mai odihnit decat am venit !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

am pus si filmuletele facute cu mini foto (din pacate sunetul nu este hiend, e numai pentru melomani sa-si dea seama cam ce-a fost pe acolo) :

http://www.youtube.com/user/bedylius#p/u" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by brighty »

superbe videoclipurile, momolo!!! chiar daca sunt facute cu 'sapuniera', au iesit fantastic de bine...mi-au transmis parte din emotiile pe care le-ati trait voi, cei prezenti acolo...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

Aseara am fost la:

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
(Sala Mare a Palatului)

Dirijor : NIKOLAI ZNAIDER

Solist : SALEEM ABBOUD ASHKAR - pian

Program :

R. Wagner - Uvertura la "Maeştrii cântăreţi din Nürnberg"
L. van Beethoven - Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 15
J. Brahms - Simfonia nr. 4 în mi minor op. 98

bis la sfarsit: Dans ungar de J. Brahms

si

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSSANE
(Ateneul Român)

Dirijor şi solist : CHRISTIAN ZACHARIAS

Solist : ANTONIO MENESES - violoncel

Program :
R. Schumann - Allegro şi Introducere în re minor pentru pian şi orchestră op. 134
R. Schumann - Concertul pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 129
R. Schumann - Simfonia nr. 2 în Do Major op. 61

bis la sfarsit: Schumann
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

Comentariu:

1) LONDON SYMPHONY ORCHESTRA este de exceptie, ceea ce nu mira pe nimeni, e bine stiut.

Insa, prima parte, R. Wagner - Uvertura la "Maeştrii cântăreţi din Nürnberg" a fost interpretata un pic cam aiurea, muzicienii nu s-au prea regasit impreuna, la inceput imi semana a card de gashte ratacite. Nu a fost de proasta calitate insa nici la nivelul lor normal. Cred ca aceasta piesa a fost pusa prost prima, trebuia la urma dupa incalzire, si mai e o chestie, dirijorul Nikolai Znaider ori nu prea a repetat cu orchestra, ori atata poate el la ora asta, dar sa-mi fie scuzat, omul nu a fost aseara de mana intai. Spre sfarsit am tot avut senzatia ca vrea sa-l imite pe Leopold Stokowski. Insa London Symphony este antrenata cu seful ei, Sir Colin Rex Davis the big boss; probabil s-au simtit in vacanta la Bucuresti cu noul si tanarul chipesh dirijor (spre incantarea doamnelor).

Beethoven - Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră le-a iesit mult mai bine; pesemne orchestra canta si fara dirijor iar piesa asta o stiu pe dinafara.
Aici, pentru unii s-a remarcat pianistul SALEEM ABBOUD ASHKAR. Dar in ceea ce ma priveste, nu mi-a placut din cale afara. Nu puteam sa-mi opresc in cap interpretarea lui Radu Lupu (de pe LP-uri).
Astfel, interpretarea de acum la pian mi s-a parut la un nivel tehnic foarte bun dar un pic lipsita de suflet. Artistul nu a pus nimic de la el, s-a straduit sa fie tehnic impecabil de parca a interpretat la un concurs de angajare. Astfel, per ansamblu nu m-a implicat emotional, mi s-a parut rece si tehnic.
La aceasta parte, din punctul meu de vedere s-a remarcat orchestra de mare valoare, mai putin pianistul.
Oricum, am stat super bine pozitionat in sala, aproape cu ei in brate :D , astfel am avut cea mai inalta calitate a sunetului live posibil in sala aia (proasta).

Ultima parte, J. Brahms - Simfonia nr. 4 a fost insa formidabila. Aici le-a iesit fantastic desi pot spune ca perceptia mea a fost de originalitate, adica nu as spune ca au interpretat in stilul "standart" Brahms. La aceasta ultima parte mi-a venit in cap o chestie, tanarul dirijor Znaidev l-ar avea ca idol pe raposatul Leopold Stokowski (care a fost un mare original si preferatul meu).
Chiar as putea spune ca a fost o Simfonie 4 cea mai bine interpretata live din cate am ascultat.
In concluzie, cu ultima parte "s-au scos". :)

Per total spectacolul a fost de buna calitate si sala plina full.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

2) ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSSANE la Ateneul Român a fost de mare, mare, mare exceptie ! Nu gasesc suficiente cuvinte de lauda ! Desi tot ce am ascultat anul asta pana in prezent a fost de nivel top, consider ca acesti elvetieni au fost aseara peste toti (de pana acum).

CHRISTIAN ZACHARIAS a cantat in prima parte la pian in timp ce si dirija. Orchestra e destul de mare, avand in vedere titlul "de camera" ma asteptam sa fie mai putini, insa umpleau scena Ateneului iar sunetul a fost pe masura ! Omul este fantastic, se vede ca-i tine militareste si isi pune tot sufletul in ceea ce face cu maxima modestie; parca era jenat sa zaboveasca mai mult de cateva secunde pentru ovatiile bine meritate, ba chiar a fost un moment haios cand au venit doua fete pe scena sa-i inmaneze buchete de flori insa pana sa ajunga ele cativa metri in mijlocul scenei, omul o tulise deja in culise de unde abia l-au scos :D . Un mare om modest.

In partea a doua ANTONIO MENESES la violoncel a fost solist. Si de data asta am stat ca pozitie in sala poate pe locul cel mai bun din tot Ateneul (pastrez secret numarul scaunului :D ) astfel ca l-am auzit 100% perfect. Ma gandeam in timpul ala ce diferenta crunta este intre realitate si ceea ce (jalnic) redau majoritatea sistemelor audio audiofile.
Omul este senzational, m-a facut praf mai ales ca in spatele lui a avut o orchestra fantastica, nu cred sa existe calitate mai sus de atat!

Partea a 3-a a fost in opinia mea cea mai "tare", pe mine m-a rupt ! Simfonia nr. 2 de Schumann este dupa cum unii stim, superba, insa interpretata in felul asta e rupatoare !

Citez un mare prieten, "Muzicienii astia sunt niste aristocrati intre ceilalti muzicieni !". Intradevar !

Ma gandeam cu ce instrumente canta elvetienii astia ?! Conform presupunerii ca Elvetia e o tara bogata, banui ca toate sunt extra scumpe si de top. Pe acolo nu te accepta cu scripca reparata de nea Tache si cu trombonul coclit. :D (asa cum umbla "gashtele nationale" pe care cand ii ascult imi vine sa vomit. Insa de ce ar face muzicienii mioritici nota aparte de nivelul tarii ?! )

Nu am cuvinte de lauda pentru ceea ce am auzit aseara tarziu la Ateneu. Unul din cele mai bune spectacole de clasica pe care le-am auzit vreodata !

Imi aduc aminte ca si in 2009 mi-au placut extrem de mult niste elvetieni tot la Ateneu, tot orchestra de camera, daca nu ma insel erau din Basel.

PS - noi astia batranii tocmai iesisem de la Ateneu. In sala mai erau si tineri insa in majoritate a fost batranet. Noaptea pe la unu jumatate pe strada mergeam sa ne gasim masinile in timp ce generatia tanara, viitorul patriei, umblau in zig zag drogati si etnobotanizati, imbracati gen MTV, intre diverse cluburi de boom-boom-uit creierii. Ma gandeam care ar fi viitorul in conditiile in care astia cresc in acest mod ?! Se vedea foarte elocvent diferenta pe generatii.....
Iar noi astia cu audiofilia si melomania suntem niste dinozauri.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

POZE aici: https://picasaweb.google.com/1131459251 ... embrie2011#" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

filmulete cu muzica nu mai pun public (eventual trimit doar in privat) deoarece niste "oameni de bine" foarte vigilenti m-au turnat. In consecinta, tvr s-a bashicat de filmuletul meu de un minut harait si mizerabil facut o cu "sapuniera" de doi lei printre capetele oamenilor. Am primit urmatorul mesaj:
ATENŢIE

Am primit reclamaţii referitoare la drepturile de autor în legătură cu materialele pe care le-aţi postat, după cum urmează:
◦ de la srtv în legătură cu GIULIANO CARMIGNOLA, festivalul Enescu, 03 sept. 2011, Ateneul Roman - bedylius
ID videoclip: z0N5_eaoJZQ

Please note: Repeat incidents of copyright infringement will result in the deletion of your account and all videos you have uploaded. Please delete any videos for which you do not own the necessary rights, and refrain from uploading infringing videos.
Astfel ca, in prezent postez numai aplauzele....sper ca astea sa nu lezeze drepturili de autor iar "oamenii de bine" sa stea linistiti:

http://www.youtube.com/watch?v=uVNr07xyp80" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

asta seara a fost:

CORUL si ORCHESTRA FILARMONICA "GEORGE ENESCU"

Dirijor : GENNADY ROZHDESTVENSKY

Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER

Program:

1) G. Enescu - Poemul simfonic "Vox Maris" op. 31
Solist : MARIUS VLAD BUDOIU

2) S. Prokofiev
Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Re bemol Major op. 10
pianista VICTORIA POSTNIKOVA

3) S. Prokofiev - "IVAN GROZNY" (Ivan cel Groaznic)

dirijor: Alexander Stasevich

Solisti:
IGOR CHERNEVICH - povestitor in rusa
LARISSA DIADKOVA - mezzo-soprana
ALEXEI TANOVITSKI - basso

si CORUL DE COPII RADIO
dirijor: VOICU POPESCU
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

poze aici: https://picasaweb.google.com/1131459251 ... embrie2011#" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

Comentariu:

M-am dus la spectacol dupa multa ezitare. Ma gandeam...."sunt ai nostrii, nu merita sa bat drumu'..."

Dar intr-un final a fost o mare surpriza, acest spectacol a fost zdrobitor, m-a coplesit !

Sa incep in ordine.

Pianista VICTORIA POSTNIKOVA a fost la inaltime. A cantat pe acelasi Steinway & Sons de ieri seara cand a fost SALEEM ABBOUD ASHKAR, insa rusoaica e cu vreo zece clase peste arabul acesta.
Desi acelasi pian, desi stateam in acelasi loc in sala, a sunat cu totul altfel, mult mai puternic, mult mai viu, cu suflet, de inalta clasa si rafinament !
Impecabil !

Ca tot veni vorba de comparatii. Ma gandeam cum au sunat London Symphony aseara in comparatie cu ai nostrii astazi. E precum ai compara un Accuphase cu o Eboda.....dar nu e de mirare.

....Desi poate ca sunt rautacios, totusi a fost calitate si in mod special la Ivan Cel Groaznic, o piesa muzicala monumentala si plina de maretie. Scena a fost plina cum nu am vazut niciodata, nu a mai ramas nici un metru patrat liber iar intensitatea sunetului a fost la cote maxime...din nou imi vine expresia, cutremurator..... La pasajele forte de orchestra si cor ti se ridica parul pe maini, a fost sublim.....acum parca iar as baga-o pe asta cu cel mai bun spectacol :D ....Cert este ca a fost superb, maret, grandios, am ascultat cu sufletul, nu numai cu urechile !

Cine nu a fost asta seara a pierdut ceva exceptional.

Dirijorul rus a scos din ai nostri cam tot ce se putea scoate. Ii ascultam mai ales la pasajele lente si ma gandeam ce nu merge la "gastele nationale"?! As da cu presupunerea ca defapt sunt instrumentisti buni insa nu-i prea ajuta instrumentele si poate sunt cam indisciplinati si cam lenesi (boala nationala). Sectorul de viori mi se pare chiar bunicel, cam la nivel international insa sectorul de violoncei, viole si contrabasi e cam nashpa. Sectorul de alamuri e si ala cam zburatacit insa nenea cu tuba mare a facut treaba buna in seara asta. Chiar ma gandeam ce boxe ne-ar trebui sa redam numai un sfert din tuba mare si din toba mare ?! La ultima parte a fost o ditamai toba de ti se innodau matzele pe'acolo.
Eu totusi nu cred ca ce am auzit seara asta se poate reda pe boxe nici macar pe sfert.

Ivan Cel Groaznic a fost recitat in ruseste, traducerea textului (destul de trunchiata si chiar cu greseli de text) dand un aer original. Ar fi sunat ca naiba in alta limba.

Mezzo soprana si-a facut datoria corect insa eu am preferat basul rus, ALEXEI TANOVITSKI care pur si simplu traia muzica. O mare parte din concert omul a stat degeaba pe scaun, pasajele de interventie mezzo-soprana si bass fiind scurte si destul de putine. Ma uitam la fatza lui ca pur si simplu muzica ii curgea prin vene, tresarea la orice schimbare de tempo, era transfigurat, sprancenele ii tresareau la unison cu viorile.

...Hai sa nu fiu rau, daca e sa nu facem comparatii simandicoase, ai nostri au interpretat formidabil in seara asta. Au fost pasaje la care am uitat pe unde sunt ! Maretie, asta imi transmitea muzica asta, maretie, fortza si grandoare ! Pacat ca unul dintre cei mai adevarati melomani din Bucuresti nu a fost, l-as fi vazut plangand in genunchi la ultima parte. :) :lol:

In mod deosebit vreau sa remarc corul Filarmonicii nationale. Mi s-au parut, in opinia mea, deadreptul exceptionali ! Aici e vorba numai de talent, ca se da cu glasul, in cazul instrumentistilor e vorba si de dotarea tehnica, deci tot la bani ajungem si cum bine stim, la noi e saracie.....
Oricum, nu cred ca i-am auzit vreodata mai bine ca acum !

Un mare si din suflet BRAVOOOO ! Un spectacol cutremurator, am plecat transfigurat, uitasem de oboseala si de toate grijile ! Superba seara !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu

Post by momolo »

si aici aveti cu imagine si sonor :)

http://www.youtube.com/results?search_q ... esh66&aq=f" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply