ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

a doua parte:

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Aici Pappano anunta primul bis:

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

video, 21 septembrie 2011:

ORCHESTRA DELL'ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor : ANTONIO PAPPANO
P.I. Ceaikovski - Simfonia nr. 6 în si minor "Patetica" op. 74


http://www.youtube.com/watch?v=m4aSgG4ty74" onclick="window.open(this.href);return false;

aplause:

http://www.youtube.com/watch?v=E5shI_prlZc" onclick="window.open(this.href);return false;

primul bis, Puccini:

http://www.youtube.com/watch?v=AcEQHNyACT0" onclick="window.open(this.href);return false;

al doilea bis, Offenbach:

http://www.youtube.com/watch?v=xy1FKdayy40" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Comentariu:

...Nu as fi crezut ! Asta seara am ascultat cea mai buna orchestra (mare) de la Festival (pana in acest moment aproape de final).
Nu prea imi gasesc cuvintele, inca imi suna muzica in cap....
...Ma gandesc la ceva....... muzica este o inventie brevetata in Italia.....

Hai sa incerc sa fiu un pic ordonat. In primul rand trebuie spus, au anuntat la inceput ca e interzisa fotografierea si filmarea....:) asa ca eu am facut mai putine poze si clipuri video decat de obicei :) . In prima parte am stat pe randul 9 si batea rau la ochi daca tineam sapuniera sa filmez, poze se mai puteau "fura" rapid intre piese. In a doua parte am stat pe randul 11 unde era si mai bine acustic; acolo am putut sa filmez cu micul foto batator la ochi pe intuneric (pentru ca nu-i pot stinge ditamai ecranul lcd) camuflat prin coafura unei doamne blonde. Sincer habar nu am ce filmam, l-am tinut in mana sa stea cat mai fix si m-am lasat dus de muzica. Ce a iesit, a iesit. Dar merita sa ramana macar un pic filmat, chiar si in conditii tehnice de doi bani.

In prima parte a fost Brahms concertul numarul 1 pentru pian si orchestra.
Helene Grimaud impreuna cu pianul si cu orchestra dirijata de Pappano au facut corp comun, muzica a sunat ca un tot unitar, interpretarea a fost dramatica. Undeva pe la sfarsit aproape mi-au dat lacrimile... Grimaud este senzationala iar fantasticul dirijor italian dirijeaza tot, orchestra, pianista, pianul, sala, microfoanele, pe el insusi.....e o bomba energetica, il urmaream cu gura cascata ! Viorile si toate instrumentele cu corzi ale orchestrei din Roma suna direct in inima, nu se poate descrie sentimentul, este ceva maret, este muzica pura, cristalina, lipsita total de impuritati !

A urmat bisul solo pian a lui Helene Grimaud. Nu a spus ce canta dar am presupus Enescu; altii au presupus ca e posibil sa fi fost ceva de Bela Bartok dupa motive romanesti. A fost ceva cu motiv popular romanesc interpretat superb. Insa eu cred totusi ca a fost Enescu. Nu am putut filma sa verific ulterior.

In partea a doua orchestra a fost mai numeroasa asa cum se cere la Patetica de Ceaikovski, practic umpleau scena.
Interpretarea a fost enorma, dramatica, zdrobitoare, zguduitoare. Doamne, cum dirijeaza omul asta!....Fantastic!

Penultima parte este intensa, sunetul atinge cote maxime, este culmea energiei muzicale. Ultima parte insa este cea mai dramatica. Istoria spune ca pe data de 6 noiembrie 1893, la noua zile dupa ce a terminat Simfonia a 6-a in Si minor, "Patetica" op.74, Ceaikovski moare de holera pentru ca a baut apa nesterilizata din raul Neva. Exista presupuneri ca actul a fost deliberat, deci o sinucidere, dupa ce a fost descoperita relatia homosexuala pe care o avea cu nepotul unui nobil rus. Astfel se poate presupune ca aceasta simfonie si mai ales ultimul act este ca un bilet de adio al marelui compozitor. Dramatismul acestei piese este coplesitor, zdrobitor, iar orchestra italiana condusa de Pappano a reusit sa transmita in intregime ceea ce probabil a vrut Ceaikovski. La partea asta (inclusiv mitocanii din sala) incremenisera complet; eu unul uitasem de timp si pe unde ma aflam.....Aproape nu-mi venea sa cred ce auzeam! De aceasta data mi-am dat seama definitiv ca nu exista nici o sansa cu tehnologia actuala sa redai asa ceva pe scule electronice precum (asa ca in realitate) ! Pur si simplu is too much !

La final amutisera cu totii, muzica se terminase si se asternuse linistea....

Nu am cuvinte sa exprim....

Aplauzele au fost fara sfarsit.

A urmat bisul 1 (cine ar fi crezut ca vor fi doua?!), Puccini. Nu am cuvinte, piesa si interpretarea m-au rupt la suflet ! Evident, e specialitatea lor, deoarece Pappano pana sa vina la Santa Cecilia era profilat mai ales pe opera.

Surpriza a fost bisul 2, Offenbach cu care au innebunit sala! Hotarat lucru, sunt cei mai buni de pana acum, orchestra asta sub bagheta acestui om suna toata, intreaga ca in singur instrument perfect acordat ! Sublim si iar sublim !

In concluzie, niciodata sa nu spunem ca le-am auzit pe toate ! :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Am uitat sa spun ceva :lol: ..."Audiofilii din Romania" (carora nu le-a calcat piciorul la festival, nu am vazut unu vreodata) au avut si ei o "contributie" la concertul (sublim) de asta seara - la un moment dat, pe la inceputul simfoniei Patetica s-a auzit o detunatura zdrava din dreapta de ne-a sarit inima pe gura (insa orchestra a facut fatza cu brio, adica nu s-au intrerupt). Un pocnet puternic din "minunatele" boxe de botez si nunta agatate prin sala (noroc ca nu merg pe sunet altfel adios concerte! Dar au totusi LED-urile aprinse). Nu a fost prima oara, pesemne exista totusi un audiofil din Romania ascuns pe undeva la Festivalul Enescu si probabil face probe de cabluri in timpul concertelor vrand sa bage o placa de sunet de PC cu multi bitzi si hertzi.

Ca tot sunt la can-can, in sala au fost toti artistii romani mentionati in comentariile precedente, mai putini politicieni insa i-am vazut pe Ponta si pe Babiuc ambii cu nevestele iar Teodor Paleologu a aparut prima oara cu.... cravata, tocmai acum cand am aparut eu (si la mine prima oara) cu papion! Probabil un presimtz m-a facut sa-i preiau stafeta :) Monarhistii intre noi suntem oameni simtitori :D

Ok, mai este putin......
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

22 septembrie 2011:

AMSTERDAM BAROQUE ORCHESTRA & CHOIR
Ateneul Roman Bucuresti, Romania
Dirijor : TON KOOPMAN
Solişti : DOROTHEE MIELDS - soprană
BOGNA BARTOSZ - alto
TILMAN LICHDI - tenor
KLAUS MERTENS - bas

Program :

W.A. Mozart - Requiem în re minor K 626
W.A. Mozart - Ave Verum Corpus K 618

W.A. Mozart - Missa Încoronării în Do Major K 317
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

video Ateneu 22 septembrie 2011:

http://www.youtube.com/watch?v=uChbGPRsWoA" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

22 septembrie 2011, a urmat:

ORCHESTRA DELL'ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Sala Mare a Palatului, Bucuresti, Romania

Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Solist : DENIS MATSUEV - pian

Program :

G. Enescu - Simfonia de cameră op. 33
S. Rachmaninov - Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18

N. Rimsky-Korsakov - Suita simfonică Sheherezade op. 35
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

la Enescu - Simfonia de cameră op. 33

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Rachmaninov - Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18

DENIS MATSUEV
Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply