ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

25 septembrie 2011 - ultima zi a Festivalului George Enescu, ultimul spectacol:

ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

Sala Mare a Palatului, Bucuresti, Romania

Dirijor : DANIELE GATTI
Solist : HAN-NA CHANG - violoncel

Program :
P. Dukas - L'Apprenti sorcier (Ucenicul vrajitor), scherzo simfonic (1897)
G. Enescu - Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
Cl. Debussy - Ibéria
M. Ravel - Boléro
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

video:

2011 sept 25 - finalul Festivalului George Enescu
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE - DANIELE GATTI
Sala Mare a Palatului, Bucuresti, Romania
dirijor : DANIELE GATTI
solista : HAN-NA CHANG
P. Dukas - L'Apprenti sorcier (Ucenicul vrajitor), scherzo simfonic (1897)
G. Enescu - Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
Cl. Debussy - Ibéria
M. Ravel - Boléro


http://www.youtube.com/watch?v=MnF2vR4GV58" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=PIxbtp9bTBI" onclick="window.open(this.href);return false;

HAN-NA CHANG:

http://www.youtube.com/watch?v=LoBlX0M_XpI" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=NKO3v_ZeHzw" onclick="window.open(this.href);return false;

M. Ravel - Boléro:

http://www.youtube.com/watch?v=iWrqOZErchw" onclick="window.open(this.href);return false;

aplause:

http://www.youtube.com/watch?v=C4NL4DOxF3s" onclick="window.open(this.href);return false;

bis, ultima piesa de la Festivalul Enescu 2011
Carmen de Georges Bizet - "Les Toreadors":


http://www.youtube.com/watch?v=Zr3J8m00oXA" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

...Ok....s-a terminat si anul asta. Teoretic urmatorul va avea loc peste 2 ani.

Dar intai sa comentez ultimul concert.

Sala aproape plina, ca de obicei. Multe vip-uri (dar si cateva "vip"-uri, nu le retin numele).
Au fost diversi oameni de cultura si politiceni. De exemplu, nelipsitul Teodor Paleologu (care a revenit la papion dupa cateva zile de ratacire cu cravata), langa el Neagu Djuvara (care la varsta respectabila pe care o are se tine bine). Aproape nelipsitul (senator ?) Radu Alexandru Feldman precum si alti cativa politicieni obisnuiti ai Festivalului. Nu s-a repetat cazul cu serile Zubin Mehta cand multi nimerisera pe acolo "din greseala". Evident, erau destui si din comunitatea franceza sau chiar francezi care si-au aplaudat puternic conationalii (se vorbea multa franceza in jur).

Orchestra a fost in forma buna. Au interpretat destul de bine Enescu alegand si o piesa ceva mai "ingurgitabila". Nu s-a mai plictisit nimeni.

Partea a doua dupa pauza a fost (in mod evident) atractia serii datorita repertoriului.

Dar sa spun cateva cuvinte si despre violoncelista sud-coreana Han-Na Chang - a pus mult suflet, pe alocuri parea cam fanatica. Parerile despre cum a interpretat sunt impartite. Unora nu le-a placut prea mult, au fost dezagreati de mimica respectivei destul de intensa si de multe ori paralela cu ceea ce scotea din violoncel. Altora le-a placut foarte mult si au fost impresionati in mod deosebit.

...Ce e drept si pe mine m-a cam mirat mimica fetzei si atitudinea un pic cam....asiatica cu aer de fanatism. Dar a existat o coordonare foarte buna intre dirijorul Daniele Gatti si ea, lucrul asta mi-a placut.

Pe loc as fi spus ca totusi tipa canta robotic, adica parca nu a reusit sa-mi transmita emotii....insa ar fi eronat. As fi apreciat altfel daca nu o vedeam; problema (din punctul meu de vedere) a fost, asa cum am spus, mimica si atitudinea. Dar evident a mai fost o problema, sala moarta acustic. In hangarul ala sa canti la un singur instrument....problem ! Desi eu am stat foarte aproape, au fost pasaje cand efectiv a fost acoperita de orchestra, adica vedeam cum misca din arcus si nu se auzea efectiv mai nimic din violoncelul ei. Astfel, aprecierile au fost impartite si din cauza pozitiei in sala. Per total, intr-un final mi-a placut cum a interpretat... daca ma gandesc la conditiile dificile.

Insa orchestra franceza cu dirijorul italian s-a achitat excelent de job. In partea a doua nu au mai facut pauza intre cele doua piese muzicale distincte si in felul asta ne-am trezit bagati direct si fara pregatire in Boleroul lui Ravel. O surpriza placuta, piesa e foarte frumoasa si inca nu am intalnit pe cineva caruia sa nu-i placa.
L-au interpretat exceptional, ritm, tempo, pasajele joase, pasajele forte, totul a fost perfect. Foarte buna si profesionista orchestra, bine condusi.

Sala a aplaudat mult, iar si iar ....pana intr-un tarziu, ... si astfel l-au pus pe Gatti in situatia sa nu mai fuga fara bis....asa ca au dat si bis, Carmen de Georges Bizet, "Les Toreadors" ( http://www.youtube.com/watch?v=Zr3J8m00oXA" onclick="window.open(this.href);return false; ).
Asta a fost incheierea festivalului.....si gata !.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by Kostas »

In primul rand tin sa multumesc lui momolo pentru descrierea cu suflet si pasiune a evenimentelor festivalului. La multe dintre evenimente am fost si eu ( deci au mai fost audiofili in sala :) ) si nu puteam face o descriere mai vie si expresiva.
Muzica lui Mendelssohn Bartholdy ( http://en.wikipedia.org/wiki/Felix_Mendelssohn" onclick="window.open(this.href);return false;) este extrem de diversa si interesanta prin incercarea de a imbina cultura evreilor, teme din cantecele evreiesti cu restul culturii europene , cu teme din cultura germana. Este buna, in subsidiar si pentru incercarea sistemelor audio, tocmai prin intelesuri, subintelesuri si nuante complexe.
Se vede mana unor profesionisti in alcatuirea programului festivalului, sa nu uitam ca este la a douazecea editie, pe Ioan Holender il respect si il apreciez foarte mult si cred ca si contributia sa a fost decisiva in anatomia festivalului.
Au fost si spectacole in alte orase ale tarii , Cluj, Iasi, Sinaia ceea ce este de salutat. Au fost si manifestari adiacente, lansari de carte, expozitii de cd-uri si carti care au animat festivalul.

Totusi am o curiozitate : Momolo, cred ca esti robot, facut din metal lichid si acum te-ai dat de gol, altfel nu imi explic performanta de a fi vizionat atat de multe spectacole , unul dupa celalalt pana in miez de noapte ! :)
Si o concluzie - melomania este poate mai importanta decat audiofilia, sala de concert e cel mai ieftin mod de a asculta muzica in cele mai bune conditii.

In ce priveste Sala Palatului, s-a auzit mult mai bine decat la editiile trecute in special din locurile vitregite. Conformatia scenei a fost schimbata pentru a reflecta sunetul si s-a renuntat la ultimile locuri din fundul salii, care au fost separate printr-o draperie fonoabsorbanta, spatiul respectiv reflectand sunetul inapoi in sala ca un ecou neplacut, fenomen de care am fost scutiti la aceasta editie. Boxele au avut rol de compensare in pasajele subtile in pianissimo , sunetul amplificat nu mi s-a parut deranjant, asa cum a fost la alte editii ale festivalului.

O nota proasta pentru publcul de circumstanta, venit ca sa bifeze un eveniment (dupa ce suna cinci telefoane mobile ... sa sune si al saselea e ultrapenibil) si o nota buna pentru restul publicului care s-a bucurat de muzica .
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Kostas, bine ai revenit !

Ma tot gandeam si nu am renuntat la idee sa scriu un soi de epitaf pentru intreg festivalul. Insa trebuie sa ma viziteze Muza, altfel am prea multe idei si nu stiu pe care s-o spun.

Ciudat ca nu ne-am intalnit prin sali... Eu am stat mereu in locurile cele mai de protocol si cele mai bune....evident, abuziv si riscant... :D ..dar era si pacat sa se risipeasca asa bunatate de locuri :lol:

Sala Mare a Palatului este sinistra acustic oricat am drege-o noi din condei. Acolo asculti muzica live precum ai asculta discuri audiofile pe calculator cu boxe genius. Se pierde foarte mult si lucrul asta viciaza chiar si prestatia orchestrelor si a dirijorilor... pentru ca saracii de ei nu sunt surzi, se asculta pe ei insisi astfel ca sunetul venit din acel spatiu ii debusoleaza daca sunt obisnuiti cu spatii bune....si toti astia bunii sunt obisnuiti cu spatii adevarate!

Acest fapt a si viciat anumite interpretari astfel ca desi m-a mancat pe tasta sa fac tot soiul de clasamente si ierarhizari, in realitate toti cei invitati au fost minunati, extraordinari ! Inclusiv ai nostrii, chiar si "gastele nationale" care au interpretat Ivan cel Groaznic sub bagheta dirijorului rus; acel spectacol mi-a placut foarte mult. Nu mai spun de corul Filarmonicii nationale sau cel de la Cluj, ambele de mare exceptie si autentica valoare.

Cat ma priveste....ma uit pe lista cu fisiere foto si ma mir la cate spectacole am fost...iar asta in conditiile in care am si muncit, chiar fiind o perioada dificila si solicitanta, plus altele.... :D Adevarul ca am fost poreclit "soldatul japonez" pe chestia asta :D Cert e ca am acumulat ceva oboseala, nu e deloc usor. Insa nu puteam scapa nimic important din acest eveniment ! E o data la 2 ani si unica ocazie pentru mine sa ascult niste orchestre de top. Ca sa ma duc la ei acasa, in salile lor, trebuiesc bani multi si timp liber, un drum fiind echivalentul unei singure orchestre si de aici ne putem da seama cat de minunat este acest eveniment cand putem asculta mai multe orchestre mari una dupa alta !

Apropos, la festival au venit destul de multi straini si intreband cativa de una, de alta si de impresii, se pare ca le-a placut foarte mult nu numai evenimentul si cum este organizat dar si Bucurestiul in centru, noaptea precum si oamenii de aici. Dar cei mai multi au spus ca se mananca bine in Bucuresti si foarte ieftin (pentru ei) :D .

Fara indoiala, cine este audiofil autentic nu poate rata sala si spectacolul live. Numai acolo putem auzi adevaratul reper la care ne putem raporta sculele audio.

Si pentru ca ai mentionat de Mendelssohn Bartholdy, acum la oarecare distanta in timp imi raman in minte cele 3 spectacole date la Ateneu de orchestra din Salzburg cu Mandeal la bagheta. Au fost 3 seri de exceptie, ceva divin as putea spune si nu exagerez. Dupa aceste spectacole am un mare respect pentru Mandeal, il consider un mare dirijor.

Cei care nu au fost in sala au pierdut foarte mult, in primul rand isi pierd directia in sunet si vor ingrosa randurile audiofililor care sunt mereu nemultumiti si intoxicati de upgradita cronica si cei care nu stiu sa aleaga chiar daca intalnesc multe sanse si ocazii bune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by Kostas »

In ce priveste Bucurestiul , niste americani popositi aici cu treburi, pe care i-am cunoscut intamplator, au fost socati . Se asteptau sa gaseasca o combinatie de Manila cu Ulan Bator si nimeresc in plin festival Enescu, cu piata festivalului in plin concert, cu lume savurand muzica, cu afise cu nume sonore , cu baruri cu mese in strada, cu cladiri istorice - americanii sfarsind prin a acuza media americana de dezinformare in ce priveste Romania.

Pe de alta parte se simte nevoia unei sali de concert moderne, dar se pare ca lucrurile astea se fac nu numai cu bani ci si cu multa stiinta, cu consultarea unor artisti , cu teste de sunet. Adica este ceva care nu se poate face rapid . Un exemplu de sala care imi place este sala filarmonicii din Muenchen (http://www.arnoldriedhammer.de/english/ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) sala polivalenta , cu locuri imprejurul orchestrei, cu scena modulara, sala fiind reconfigurata in in functie de eveniment. Dar asta cred ca va fi o alta etapa. La actuala editie s-a scos cam tot ce se putea scoate din acustica salilor in care s-a cantat. Ramane ca Bucurestiul sa atraga multe alte evenimente muzicale care sa constituie masa critica pentru ca o noua sala sa fie necesara.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by Kostas »

Cred ca in astfel de festivaluri orchestrele dau ce au mai bun, fireste dupa alegerea unei fericite combinatii dirijor - solist - orchestra - repertoriu. DIn ce am observat la festivalul Enescu vine cam ce este mai bun pe planeta la ora actuala. Anul acesta nu l-am avut pe Radu Lupu dar am putut asculta pe Perahia, Baremboim si Christian Zacharias, iar in privinta orchestrelor a fost un regal.
Nu trebuie sa uitam ca in paralel s-a desfasurat si Concursul Festivalului George Enescu, cu candidati din toata lumea si cu un nivel interpretativ de top.
In sfarsit organizarea mi s-a parut buna, experienta isi spune cuvantul, iar evenimentul a fost transmis la radio si televiziune in conditii optime. Radioul Romania Muzical a transmis aproape toate concertele, in conditii foarte bune, am putut face si inregistrari, dar si cu comentarii pertinente si interviuri ale artistilor insailate inainte de concert, in pauza si dupa.
TVR Cultural , un post necesar si decent, a transmis o parte din spectacole cu filmari si schimbari de cadre profesioniste.
Zubin Mehta este cumva de-al casei, avand in vedere ca vine in Romania de la primele editii ale festivalului asa ca nu m-a mirat ca a prezentat un bis in romaneste.
In sala am remarcat si eu artistii enumerati de momolo. In plus l-am vazut pe Valentin Gheorghiu cu sotia, pianista Roxana Gheorghiu precum si multi altii , pictori, profesori, intr-un cuvant toti aceea care fac necesara formula "onorat public" .
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by acustik »

sincer am incercat sa urmaresc cat mai multe transmisii pe Radio Romania Cultural. ..ptr.ca din pacate sala de concerte radio, ateneul, sunt muuuuuult prea departe de mine..din pacate :lol: ..cu Romania Muzical am momentan probleme din cauza 'defazarii" antenei radio Yagi ce o am pe bloc :( .Oricum am toata stima pentru cei care tin cu dintii practic ca acest festival sa ramana in picioare.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Vineri, 23 Martie 2012, Ateneul Roman, Bucuresti:

Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor
MISHA KATZ

Solist violin:
ILIAN GÂRNEŢ

Program:

Johannes Brahms - Concertul pentru vioară şi orchestră

Richard Strauss - Moarte şi transfiguraţie

Cesar Franck - Vânătorul blestemat

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROMANIA - Festivalul GEORGE ENESCU (peste ani)

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply