Vizita la In Auditu, Constanta

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

aici pozele: https://picasaweb.google.com/1131459251 ... aConstanta#" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by hersorin »

Ce parere ai de Storm Audio ? asa de curiozitate.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by brighty »

Daca nu e cu suparare :) , bookshelf-urile de pe standuri ce marca si model sunt? Ceva detalii si cum sunau in acea configuratie (daca, desigur, s-a putut efectua o auditie atunci)? Multumiri!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

hersorin
Ce parere ai de Storm Audio ? asa de curiozitate.
Am parerea ca fiind argintiu si avand luminatie la sigla albastra, se potrivea intr-o oarecare masura la modul estetic cu sursa NorthStar si deasemenea, cu boxele negre lac de pian, stiindu-se ca argintiul merge elegant cu negrul (mai ales daca este lucios).

Pe de alta parte, te intreb pe tine de curiozitate, daca mergi undeva intr-o camera pe care o vezi prima oara in viata ta si asculti un sistem audio format din scule pe care le auzi prima oara in viata ta, cablate cu cabluri pe care le vezi prima oara, cum faci sa-ti dai seama cat conteaza in sunetul INTREGULUI sistem audio "componenta" din sistemul audio numita amplificator ?! Cumva organoleptic ?! :D Il degusti cu limba sau scoti un calculator din buzunar si cu atentie faci o socoteala in procente din care deduci intr-un final cat si cum din sunet reprezinta acel amplificator ?! (scotand afara boxele, sursa, cablurile si chiar rack-ul). :D Daca sunetul sa zicem ca este zbierat si fara nici un bas, cum deduci ca e ampliful de vina si nu cumva restul componentelor acelui sistem (toate fiindu-ti complet necunoscute si ascultate in premiera) ?! Daca se aude fara un nivel minim decent de ceea ce numim in limbaj audiofil detaliul, cum poti sti cat ar fi de vina ampliful in toata treaba asta si nu altele ? Daca bubuie alandala, cum poti ghici precum Mafalda cat e si daca e de vina amplificatorul si nu cumva boxele, camera, cablurile, sursa sau toate impreuna ...sau chiar matching'ul deficitar ?!

Daca nu ai macar un minim reper, nu se poate spune nici macar o semi-parere despre o anume componenta din lantul audio ascultat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

brighty wrote:Daca nu e cu suparare , bookshelf-urile de pe standuri ce marca si model sunt? Ceva detalii si cum sunau in acea configuratie (daca, desigur, s-a putut efectua o auditie atunci)? Multumiri!!
in poza asta (nu o pot incadra in forum pentru ca depaseste 600 pixeli pe inaltime) https://picasaweb.google.com/1131459251 ... 6241968082" onclick="window.open(this.href);return false; se vede eticheta de pe spate cu numele de "Consensus".

D-na Miseta ( de la http://www.inauditu.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; ) mi-a zis ca sunt boxe facute de "chinezul cu clopoteii" (Tchang) dar pe site-ul lui nu apar:

http://www.francktchang.com/home.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Apropos, erau niste clopotei pe peretii uneia din camere, cred ca cea de la etaj cu boxele negre.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by doru »

Frumos fotoreportajul. Poate ne spui doua vorbe si despre cum s-au auzit sistemele, chiar si-asa la prima "vedere". Despre boxele Apertura am citit lucruri foarte bune (e drept, in revistele frantuzesti din patria lor mama), dar vorba aia, nu iese fum fara foc...
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by hersorin »

momolo wrote:hersorin
Ce parere ai de Storm Audio ? asa de curiozitate.
Am parerea ca fiind argintiu si avand luminatie la sigla albastra, se potrivea intr-o oarecare masura la modul estetic cu sursa NorthStar si deasemenea, cu boxele negre lac de pian, stiindu-se ca argintiul merge elegant cu negrul (mai ales daca este lucios).

Pe de alta parte, te intreb pe tine de curiozitate, daca mergi undeva intr-o camera pe care o vezi prima oara in viata ta si asculti un sistem audio format din scule pe care le auzi prima oara in viata ta, cablate cu cabluri pe care le vezi prima oara, cum faci sa-ti dai seama cat conteaza in sunetul INTREGULUI sistem audio "componenta" din sistemul audio numita amplificator ?! Cumva organoleptic ?! :D Il degusti cu limba sau scoti un calculator din buzunar si cu atentie faci o socoteala in procente din care deduci intr-un final cat si cum din sunet reprezinta acel amplificator ?! (scotand afara boxele, sursa, cablurile si chiar rack-ul). :D Daca sunetul sa zicem ca este zbierat si fara nici un bas, cum deduci ca e ampliful de vina si nu cumva restul componentelor acelui sistem (toate fiindu-ti complet necunoscute si ascultate in premiera) ?! Daca se aude fara un nivel minim decent de ceea ce numim in limbaj audiofil detaliul, cum poti sti cat ar fi de vina ampliful in toata treaba asta si nu altele ? Daca bubuie alandala, cum poti ghici precum Mafalda cat e si daca e de vina amplificatorul si nu cumva boxele, camera, cablurile, sursa sau toate impreuna ...sau chiar matching'ul deficitar ?!

Daca nu ai macar un minim reper, nu se poate spune nici macar o semi-parere despre o anume componenta din lantul audio ascultat.
Am intrebat de acel Storm deoarece a trecut pe la noi (eu si cumnatu) si stiu foarte bine cum suna si ma gindeam poate ti-ai facut o parere deoarece am vazut mai multe scule acolo si poate ati mai combinat si voi .
Scuze de deranj nu mai intreb nimic .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by SOLO »

Scuze de deranj nu mai intreb nimic .
Ei .. si tu acum . Doar il cunoastem toti pe momolo si modul lui de se exprima "mai iesit din comun" . Sunt sigur ca o sa ne spuna el mai multe lucruri interesante .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

hersorin intrebarea ta in contextul dat si felul cum e pusa dar mai ales reactia ta ulterioara, sunt toate de trancotar clasic. Nu te impacienta, se trece si peste momentul asta, dar la unii dureaza ceva mai mult.

Faptul ca nu ai inteles chiar nimic din ce ti-am spus mai sus ....nu ma mira.

Audiofilia e o chestie de educatie nu numai a urechilor ci asa la modul general; de exemplu, sa sti cand si cum sa intrebi caci intrebarea e intotdeauna mai importanta decat raspunsul.

SOLO, nu tre sa faci pe diplomatul cand mioriticul se supara ca vacarul....pardon, ca mioriticul pe sat (lasa ca-i trece, nu e decat putin orgoliu inflamat).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

doru wrote:Frumos fotoreportajul. Poate ne spui doua vorbe si despre cum s-au auzit sistemele, chiar si-asa la prima "vedere". Despre boxele Apertura am citit lucruri foarte bune (e drept, in revistele frantuzesti din patria lor mama), dar vorba aia, nu iese fum fara foc...
doru, bine ai revenit pe forum !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by audioexpert »

Voua nu va intra odata in cap cum suna sistemul acela? Momolo s-a exprimat foarte clar ca este zbierat si fara nici un bas. Ce mai puneti un milion de intrebari.

P.S. Cred ca metoda Hafner e cea mai sanatoasa in RO. Atata timp cat nu ai nevoie sa iti hranesti ego-ul cu ovatiile bagatorilor in seama...........

Post Reply