Boxe Celestion SL6?

A fost odata ca niciodata
Post Reply
acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Boxe Celestion SL6?

Post by acustik »

Le-a mai ascultat cineva?Pareri pro si contra?
Ce pot spune e ca pe mine m-au impresionat din prima clipa, chiar daca au 30 de ani vechime. :lol:
http://www.worldsbestloudspeakers.com/A ... n_sl6.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Boxe Celestion SL6?

Post by acustik »

foarte rare din cate vad... clar 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Boxe Celestion SL6?

Post by acustik »

Recenzia facuta de Hi-Fi News: http://www.hifinews.co.uk/news/article.asp?a=9405" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Boxe Celestion SL6?

Post by Philalenthes »

Nu pot decat sa ma bucur vazand ca boxele Celestion sunt subiect de discutii. Eu am achizitionat niste surate mai batrane si mai mari - Celestion Ditton 66. Sunetul este .... maret. Nu am cunostintele, experienta si limbajul de spacialitate pentru a descrie sunetul boxelor mele, asa ca nu ma aventurez in aprecieri.
Aceste boxe fac parte din categoria celor serioase.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Boxe Celestion SL6?

Post by acustik »

Mai cunosc persoane care au aceste superbe vintage-uri Celestion Ditton66.Da, e adevarat au un sunet deosebit. Celestion SL6 nu face exceptie, iar daca au un amplif generos cu puterea uimesc prin claritate si detaliu. Mediile , in special redarea vocilor umane, precum si imaginea stereo foarte ...holografica, sunt, in opinia mea(si nu numai) punctul lor forte. Sunetul este foarte aerisit, separatia foarte buna si prezenta sonora a vocilor m-a uimit din prima clipa la aceste boxe. Sunt insa in acelasi timp foarte transparente, pentru ca nu iarta inregistrarile proaste, si "simt" diferit fiecare sursa, asa ca unii le iubesc altii le blameaza... si pentru faptul ca au sensibilitatea de numai 84dB si au nevoie de amplificare serioasa.
Desi aratau foarte bine pentru varsta lor cand le-am achizitionat, le-am reconditionat exteriorul respectiv relacuit lemnul, revopsit partile metalice , si am schimbat vechii condensatori Alcap de pe crossover cu altii tot Alcap, de exact aceeasi valoare si putere cumparati tocmai de la firma din Anglia care produce si reconditioneaza si azi boxele vintage de la KEF, Celestion B&W, etc.
Acum pot spune ca aceste boxe au reanviat . :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply