oake despre Creek

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

oake despre Creek

Post by oake »

Am avut acest player in casa mai mult de un an,doar ca era negru...suna bine dar l-am schimbat pt un rega apollo...Creek-ul avea basul o idee mai pronuntat,dar rega parea ceva mai distinct in exprimare...oricum era pe setup-ul meu vechi.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: oake despre Creek

Post by kaav »

Ce am citit seamana cu genul de gandurile ''carje mentale'' profund intime ,''organice''care ne insotesc tot timpul cat suntem treji si nu au echivalent neaparat valid si imediat in viata curenta.Sunt reale ca si copacul din drum dar explicate se transforma in fum;si daca chiar incerci sa explici asa ceva in contextul nepotrivit,este ''altfel'' (explicatie savanta si irefutabila,aici - ...................... :shock: ).Ca mostra de exprimare nuda mi-a placut.Cum sa ajuns la Rega ?Cine sunt ?(capilitalisti britanici fara gust estetic... :D )Arata beton ca dizain (tre' sa aiba ceva zen in figura ca daca nu pica la montaj,Rega ca aspect trece clasa,exclusiv pe negru sper... :wink: )

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: oake despre Creek

Post by Alexx »

Mesajul e rupt din context, de fapt. oake se referea la Creek CD50mk2 si initial a postat in threadul meu de la vanzari, desi sa fiu sincer si acolo mi s-a parut cam fara legatura. Adica o legatura pana la urma ar fi avut, ca inceputul era despre acelasi player, insa scopul mesajului mi-a scapat. Nici macar nu-mi dau seama daca e de bine sau de rau. Oricum ar fi fost, a fost mutat aici.

Eu raman la parerea exprimata si in threadul de la vanzare, este un player bun, cu o solutie constructiva bine pusa in practica (foloseste cd rom), l-am auzit si ca transport si are un semnal foarte bun, dupa parerea mea. De altfel nu prea-l vezi nici la second hand de vanzare (la noi sau aiurea).

Despre Rega nu-mi pot da cu parerea, nu am ascultat nici macar un singur aparat de la ei, tot ce stiu e ca au un renume bun, daca asta mai inseamna ceva in ziua de azi.
kaav wrote:Ce am citit seamana cu genul de gandurile ''carje mentale'' profund intime ,''organice''care ne insotesc tot timpul cat suntem treji si nu au echivalent neaparat valid si imediat in viata curenta
Asta e de retinut! Fantastic exprimata ideea :wink:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: oake despre Creek

Post by oake »

Alexx intentia mea a fost sa dau un mesaj de bine..se pare ca a fost prea putin explicitat.
Am avut aceasta scula in casa mai mult de un an si in opinia mea a fost prima scula care mi-a relevat soundstage-ul...inainte pe fosta marantz 6000 KI chiar nu stiam ca exista asa ceva.
l-am schimbat cu rega pe motive de reclama si mai ales pe motive de nou.
Ce am auzit la noua scula am spus deja...am pierdut ceva si am castigat ceva...oricum la pretul tau, o spun cu mana pe inima, chiar merita banii cu varf si indesat.
Eu am luat creek-ul tot sh dar la un pret superior si tot a meritat banii.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: oake despre Creek

Post by Alexx »

Acum e clar, multumesc :wink:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: oake despre Creek

Post by oake »

kaav wrote:Ce am citit seamana cu genul de gandurile ''carje mentale'' profund intime ,''organice''care ne insotesc tot timpul cat suntem treji si nu au echivalent neaparat valid si imediat in viata curenta.Sunt reale ca si copacul din drum dar explicate se transforma in fum;si daca chiar incerci sa explici asa ceva in contextul nepotrivit,este ''altfel'' (explicatie savanta si irefutabila,aici - ...................... :shock: ).Ca mostra de exprimare nuda mi-a placut.Cum sa ajuns la Rega ?Cine sunt ?(capilitalisti britanici fara gust estetic... :D )Arata beton ca dizain (tre' sa aiba ceva zen in figura ca daca nu pica la montaj,Rega ca aspect trece clasa,exclusiv pe negru sper... :wink: )
Interesanta metrafora ; "gandurile carje mentale" ,are impact,profunzime...cu alte cuvinte e inspirata.
As face totusi o corectura asupra propozitiei tele de inceput si anume: seamana cu genul de gandurile se inlecuieste cu seamana cu genul de ganduri..in felul asta nu includ toate gandurile care sunt carje stim noi ale cui,in categoria acelor ganduri care nu au reprezentare in real deoarece sunt si o puzderie de alte ganduri care au asa ceva.
Banuiesc ca sunt in spiritul ideii tale.
Intr-adevar sunt diverse categorii de ganduri care "traduse" isi pierd substanta,se destrama.
Nu pot sa nu fac o analogie cu Blaga...vezi "filosofia intunericului"...vezi " sa nu strivim corola de minuni a lumii",minuni care salasluiesc undeva in nadir,in bezna absoluta si orice firida de lumina le-ar strivii,le-ar anula.
Intr-adevar interventia mea a fost o mostra de exprimare nuda ca sa te citez,adica a fost o narare cronologica a evenimentului respectiv.
Tocmai nuditatea acestei narari ii confera oarecum si un statut de impartialitate,lasand cititorul sa traga propriile-i concluzii.
Pana la urma se pare ca nu a fost un demers,al meu, prea fericit.

Post Reply