Un bilet la Ateneu

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Un bilet la Ateneu

Post by West »

Tare mai este greu sa intri la Ateneu. :(

Biletele se vind doar la casa, de catre o singura persoana (deloc amabila).
Nu poti retine bilete la telefon (ca te duce cu presul ca 'sint destule locuri si nu este cazul'), iar despre comanda online cu plata prin card nu cred ca vor auzi prea curind.

Vineri am avut bafta, daca pot sa spun asa. Ma dusesem la concertul pentru care vorbisem la telefon joi (aceeasi vorba spusa grabit 'sint bilete, nu-i problema').
Cind ajung la casa imi susura ca nu este concert in seara aceasta. Era '10 pentru Romania'.
Care a fost bafta? Ca am putut sa cumpar pentru a doua zi, simbata, la Cvartetul Belcea.
Ma rog, pina la urma ne-am reperat supararea de vineri seara la Sala Radio, ascultind Romanian Young Brass, un delicios cor de alamuri.

Marti am trecut pe la Ateneu, stiam ca se pun in vinzare biletele pentru miercuri 24. N-am avut noroc, coada se intindea pe scari afara. Peste o ora era si mai mare. Din pacate nu am avut timp sa stau, trebuia sa ma intorc la serviciu.

Concluzia, foarte dificil accesul la Ateneu, practic imposibil cind nu esti din Bucuresti.
Am cautat pe net vreo agentie de bilete online, dar am gasit doar din cele care iti cumpara bilete la Stefan Banica :D
Abonamentul degeaba il iei, pentru ca tot trebuie sa iei bilet de la casa.

Voi cum va descurcati?

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Un bilet la Ateneu

Post by West »

La Sala Radio este chiar placut sa retii bilete.
Pentru miine seara, se cinta Puccini, mi-am ales locurile si totul a durat doar 30 secunde de amabilitate.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Un bilet la Ateneu

Post by West »

Grozav concert Puccini ieri seara la Sala Radio.

Orchestra Radio dirijata de un foarte energic si simpatic bulgar, corul si solistii. Adica:
- soprana Sara Galli din Italia (mi-a placut doar in 'Un bel di vedremo')
- tenorul Gustavo Porta din Italia, dar la fel de argentinian ca origine ca si MarceloAlvarez de l-am eu pe CD.
Dom'le, cam multi tenori argentinieni! Poate li s-a tras de la englezi, cind cu Ins.Falkland? :roll: :wink: :D
Porta mi s-a parut un tenor ok, scolit si cu experienta, are o voce buna nu deosebita, dar placuta. Ascultindu-l cintind in fata orchestrei, ma gindeam cit de in fata se baga la masterizare vocea unui tenor pe cd-uri. Nenatural as spune eu, dar poate asa cere onor clientela.
- soprana Sorina Munteanu, vedeta concertului. O voce dulce, de mare ambitus, cu tehnica si talent. Le-a susurat asa de usor si nonsalant! Practic a lasat-o in praf pe soprana italiana, care se canonea rau ca sa ia notele cele mai de sus. Stiti cum este, deodata se strimba si ii da drumul la tzignal ca locomotiva cind intra in statie.
Sorina Munteanu a fost aplaudata indelung...a schimbat 3 rochii in stil de mare diva, ce mai...mare succes mare!
Cred ca de abia am inceput sa auzim de ea.
Astept primul ei disc inregistrat la Scala din Milano. Pe al Angelei Gheorghiu il am :D

gurux-reloaded
Posts: 10
Joined: 18 Oct 2008, 10:56

Re: Un bilet la Ateneu

Post by gurux-reloaded »

West, cel mai simplu este sa te duci cu o cafeaua sau o ciocolata la dududia de la poarta. Exista un auditoriu fidel pe baza de ciocolata, bomboane samd.
Poti de asemenea apela la domnul Licaret pentru un permis de acces.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Un bilet la Ateneu

Post by West »

Multumesc, gurux, ma bucur mult sa te revad pe un forum audiofil. Iti urez Craciun Fericit si mult noroc!

In legatura cu biletele, se pare ca am gasit o cale, am fost miercuri, in Ajun de Craciun. A fost o groaza de lume, melomani disperati, nu gluma, stateau pe jos, pe trepte sau chiar in picioare. Nu s-au miscat unul pina s-a terminat.

Vivaldi (Anotimpurile), Mozart (Rondo) si Beethoven (Simfonia a 7-a).
Mie nu mi-a placut cum au cintat Anotimpurile, cam bleg, fara suflet. S-au poate asa se aude in spate, unde stateam eu. :(

A venit si Gheorghe Zamfir. Ne-a fluturat timpanele cu niste fluieraturi sadice. :D Doi dintre cordari si-au astupat urechile cu miinile. Saracii, pot ramine fara piine de la asa fluieraturi si aia chiar ar fi 'Doina de jale'. :mrgreen:

gurux-reloaded
Posts: 10
Joined: 18 Oct 2008, 10:56

Re: Un bilet la Ateneu

Post by gurux-reloaded »

Imi cer scuze pentru reply-ul tardiv, am fost si eu la concertul cu pricina. Eu am stat in randul doi si am incasat toata fluieratura din plin :lol:. Ce nu ai vazut din spate este ca o buna parte din instrumentisti se tavaleau pe jos de ras. Asa se intampla cand il aduci pe Mesia pe scena Atheneului...
Numai bine!

Post Reply