ECHILIBRU in forumistica

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

ECHILIBRU in forumistica

Post by momolo »

O problema la care nu am gasit rezolvare - discutiile serioase si prietenoase pe forumuri par sa nu aiba atractivitate in spatiul mioritic.

In schimb, cum intervine o porcaiala se aduna lumea buluc.

Mai am o problema nerezolvata - pe un forum de asemenea profil, cum ai putea echilibra anumite opinii incat sa nu lezeze pe careva ?!

De exemplu, apare userul A si emite opinii foarte categorice despre sculele X si Y.

Apoi intervine userul B care se simte jignit si lezat pentru ca el tocmai are deja cumparate sculele X si Y pe care a dat o groaza de bani, scule de care este foarte incantat.

Nu mai punem la socoteala mai sunt si unii forumisti in cautare de scandal.

Intr-un final se ajunge la porcaiala, instant userul B jigneste pe userul A, ajutat de scandalagii care stau la panda sa prinda o "cafteala".

Apoi userul A reactioneaza direct si dur. Rezulta jigniri si altercatii.

Intrebarea ar fi - cine are dreptate ?!

Userul A nu are voie sa critice si sa-si exprime opinia !?

Chiar daca opinia sa e profund subiectiva, omul a fost intr-o zi proasta, sculele X si Y nu sunt pe gustul sau au fost audiate dezavantajos, intr-o combinatie proasta, etc
Iar aici trebuie sa tinem cont ca nu toti se nasc diplomati!

Ati spune ca ar trebui sa se exprime cu formularea

- "In opinia mea...din punctul meu de vedere...etc" dar va asigur ca "razboiul" poate incepe si astfel, unii tot se vor simti lezati sau deabea asteapta sa se simta lezati ! :)

Astfel ca userul A isi poate expune parerea in mod liber ?! E bine sa o faca ?!

Fara indoiala, apare ideea ca ar trebui sa se exprime mai elegant, dar daca omul nu poate, ca asa e el, mai direct si mai nediplomat ?!

Sau sa se posteze numai pareri pozitive ?! In cazul asta nu ar fi plictisitor ?!

Asa ca nu putem pretinde la toti o formulare artistica si minunata, fiecare are modul sau de exprimare, unii mai direct si mai brutal, altii mai pe ocolite si mai diplomatic, ideea ca nu toata lumea e la fel.

Ce este de facut ?

Si pe langa tot balciul creat se formeaza apoi si "gruparile microbiste", unii exulta ca sculele din brandul X si Y au fost criticate, ca si ei le-ar critica, altii se simt atinsi si jigniti personal ori pentru ca le au, ori pentru ca si le doresc si reprezinta idealul lor la acel moment, ori pentru ca abia asteapta sa aiba un motiv. Toate astea sub instinctul simpatiilor si antipatiilor personale inerente.

Astfel ca ajungem sa citim texte cu mare incarcatura emotionala negativa, unele chiar deprimante.

Peste toata gloata poate aparea si tipul de user "-Sunt fan Technics pana la moarte! Am numai scule Technics de sus pana jos, sunt cele mai bune, iubesc brandul asta si daca va luati de el va sparg pe toti!".

Evident, acest tip de user poate fi si fan al altui brand, de exemplu unul de actualitate, nu conteaza, e vorba de un anumit "microbism", evident, fanatic! (nu stiu in ce masura cuvantul asta e corect?!)

Intrebarea mea este cum oare se pot evita astfel de incidente forumistice ?!

Si daca ne uitam pe forumurile din afara spatiului mioritic, pur si simplu nu gasim asemena situatii, eventual mult atenuate ca intensitate, de genul o mica ironie introdusa ca raspuns al userului B.

PS - azi 10oct2008 am editat acest post la o observatie primita, legata de faptul ca exista neconcordante intre intentiile declarate in regulament si unele fraze, aluzii, forme de stil, etc folosite in textul anterior. Multumesc celui care mi-a atras atentia!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by Kostas »

Limbajul decent si discutiile serioase sunt un mijloc de protectie fata de cei care vor imbranceli si tavaleli. :) Cei care dau cu bata nu pot manui floreta, sunt prea lenti si risca sa fie rapusi :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by momolo »

Kostas, elegant si diplomat ca de obicei! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by CC_TM »

Incidentele de genul acesta nu pot fi evitate.
Important e ca asfel de incidente sa nu degenereze in atacuri la persoana.

E dureros pentru userul B sa dea o gramada de bani, sa fie multumit in intimitatea camerei lui, si sa vina A "cel dur" care sa le critice si sa le faca praf.
Pe de alta parte, e bine ca A sa-si spuna parerea; doar asa se poate creea o punte de comunicare.

Modul in care A isi spune parerea e cel care face diferenta intre o comunicare reala si un conflict.

A trebuie sa dea dovada de diplomatie si toleranta , pentru a se purta o discutie constructiva. (parerea mea).

E bine ca un punct negativ al unui produs sa fie mentionat alaturi de un punct pozitiv. Nici un produs nu e perfect dar nu e nici gunoi.

B ar trebui sa fie si el intelegator, dar el e cel implicat emotional si are sanse mai mari decat A, sa-si piarda rabdara.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
bubuluna
Posts: 5
Joined: 10 Oct 2008, 11:33

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by bubuluna »

CC_TM
B ar trebui sa fie si el intelegator, dar el e cel implicat emotional si are sanse mai mari decat A, sa-si piarda rabdara.
eu cred ca atasarea de obiecte nu e buna! E semn de debilitate sau imaturitate mintala.
Inteleg sa ne atasam de animale, eventual plante, desi pentru unii e greu de iubit varza din gradina, dar sa te atasezi emotional de niste fieratanii ?! Naspa!
Incidentele de genul acesta nu pot fi evitate.
Important e ca asfel de incidente sa nu degenereze in atacuri la persoana.
afirmatia imi pare un nonsens pentru ca singurul incident e ala cand se deviaza in atacuri la persoana si nu lupta de idei.
Pentru atac la persoana exista regulament, simplu. Deci incidentele pot fi evitate.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by CC_TM »

bubuluna wrote: eu cred ca atasarea de obiecte nu e buna! E semn de debilitate sau imaturitate mintala.
Evident ca nu e buna. Din pacate, practica ne arata ca atasarea exista si ca genereaza conflicte.
bubuluna wrote:
Incidentele de genul acesta nu pot fi evitate.
Important e ca asfel de incidente sa nu degenereze in atacuri la persoana.
afirmatia imi pare un nonsens pentru ca singurul incident e ala cand se deviaza in atacuri la persoana si nu lupta de idei.
Intr-adevar, nu am avut cea mai potrivita exprimare :roll:
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by oake »

momolo wrote:O problema la care nu am gasit rezolvare - discutiile serioase si prietenoase pe forumuri par sa nu aiba atractivitate in spatiul mioritic.

In schimb, cum intervine o porcaiala se aduna lumea buluc.

Mai am o problema nerezolvata - pe un forum de asemenea profil, cum ai putea echilibra anumite opinii incat sa nu lezeze pe careva ?!

Ce este de facut ?

Intrebarea mea este cum oare se pot evita astfel de incidente forumistice ?!
Din experienta acumulata de mine pe alte forumuri de profil am constatat ca userii se impart in doua mari categorii, evident cu cateva subramuri fiecare dintre ele.
- Prima categorie este aceea a userilor decenti dispusi dialogului civilizat, "prietenos"...etc, useri care sunt in majoritate absoluta si care intervin doar acolo si cand au ceva interesant de spus.
- A doua categorie este formata din useri de calitate indoielnica, forumitori cu orice pret, acestia sunt foarte putini dar foarte uniti (ceata lui pitigoi) care in momentul in care isi regasesc propriile limite ,ca sa folosesc un eufemism,in cadrul unei dezbateri decente si nu in ultimul rand interesante,ataca in haita, in singurul mod in care pot,trimitand dezbaterea in derizoriu si iar folosesc un eufemism ,asta sub privirea condamnabil de pasiva a categoriei userilor majoritari.
Mai mult chiar userii majoritari dezvolta un fel de teama de a nu fi luati si ei in balon de categoria minoritara dar agresiva,lucru care duce incet,incet la apatie, lipsa de reactie, autocenzura...etc.

-Prima si cea mai buna metoda de eradicare a acestui fenomen este interventia masiva a exponentilor grupului majoritar, asta daca chiar doresc continuarea dezbaterii in mod civilizat, lucru care evident nu tine de moderator, dar poate fi ,in mod subtil,sugerata de moderator prin interventiile lui in situatiile in care discutia o ia pe araturi, chiar daca ea, discutia nu incalca regulamentul in vigoare.

- A doua metoda este cea a pumnului de fier,dpdv moderare,metoda oarecum controversata, metoda aplicata pe un alt forum, nu-i dau numele, metoda nu foarte fericit aplicata, care a dus la o anumita letargie a forumului respectiv.
Pana la urma aici este vorba de talentul de moderare, care este un dat al respectivului,respectivilor.

Cat despre: "cum ai putea echilibra anumite opinii incat sa nu lezeze pe careva ?!"...careva-ul lezat de opinii decent si argumentat exprimate poate recurge oricand la contraargumente...daca nu o face si descopera ca in intimitatea lui launtrica apartine defapt celei de a doua categorii si da curs unor instincte primare, violente si malitioase, desi pana atunci a avut un comportament extrem de civilizat, asta este fix problema lui.Trebuie sa aibe o discutie cu omuletul din interiorul lui, in cazul in care poate face acest lucru si sa isi rezolve propria dilema:carei categorii apartine defapt?
Continuarea dialogului de catre respectivul intr-un mod sau altul ii va stabili pozitia in prima sau in cea de-a doua categorie,cu consecintele mai sus mentionate.

Ca sa evit orice fel de neintelegere,mentionez ca acestea sunt opiniile mele la acest stadiu al dialogului,pozitia mea nu este,sau cel putin nu vreau sa fie catalogata drept aroganta.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by SOLO »

Aroganta , nici nu se pune problema .

In legatura cu solutiile despre care vorbesti , m-ai facut sa imi amintesc de trecutul meu . In Romania aveam un manager care lucra dupa metoda a 2-a si te asigur ca nici unul din noi nu era fericit. Nici eu , nici el si nici restul team-ului si tot timpul era o atmosfera de stres . Un incompetent , iar eu un tanar absolvent incepator .
In ultimii 7 ani am avut manageri care au aplicat tot timpul ceva asemanator cu prima metoda . Adica cu frumosul .. lucrurile care nu merg fiind spuse atat de bine si intr-un momentul atat de potrivit , incat daca e din vina ta trebuie sa fii prea prost sa nu te simti cu musca pe caciula , chiar daca nicioadata nu s-a precizat numele tau . Ba chiar il stimezi si mai mult :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by szacaz »

oake, as raspunde detaliat postului tau, dar ma tem ca vei interpreta raspunsul meu ca o tentativa de a continua controversa cea patimasa de pe celalalt forum

si nu-mi trebuie asta



o sa ma multumesc sa spun atat: moderarea nu se face cu pumn de fier, sau cu alte categorii de pumni; nimic nu se face cu pumnul - avem exemplele recente lasate de nazisti, de comunisti etc - n-a iesit nimic bun

nu agreez stergerea de mesaje, nu agreez sanctiunile repezite, dupa cum nici insulta directa si gratuita n-o agreez; daca tot ne laudam ca ne place tonul civilizat, daca ne place sa fim respectati, pai si de la moderatori asteptam tot un tratament respectuos si relaxat, nu? ca nu-s paznicii si dusmanii nostri, ci is forumisti in care proprietarul sitului a avut increderea ca vor ajuta bunul mers al forumului, nu ca vor pune pumnul in gura nimanui

din punctul meu de vedere, moderatorul ar trebui sa intervina doar atunci cand:

a) un user adreseaza altcuiva (sau comunitatii) cuvinte injurioase (nu cred ca este nevoie de exemple, dar o sa amintesc trimiterea la origini, epitetele cotidiene - bou, prost, idiot, marlan, bizon etc si, mai ales, pomenirea membrilor familiei) - prima abatere avertisment, a doua ban; sau chiar ban de la prima abatere, daca este deosebit de grava; fara stergerea integrala (transparenta suta la suta, da? simpla transparenta, nu altceva) a mesajului, ci doar plantarea de stelute peste unele dintre literele cuvintelor urate

b) devierea subiectului discutiei - se face un split (copiere si/sau mutare de posturi); adesea alunecarea in off topic conduce la crearea de subiecte interesante, sau cel putin amuzante; nu as sanctiona off-topicul decat daca vadeste reaua credinta (intrerupe discutia celor avizati si interesati, total aiurea si fara absolut nicio legatura cu subiectul) a postatorului, sau lipsa de respect fata de ceilalti membri (cum ar fi o discutie despre benzile de mag, firme producatoare, avantaje si dezavantaje etc si intervine x spunand ca "va agitati degeaba si va dati destepti, asta nu este un subiect interesant. sau nu va pricepeti deloc, mai bine vorbiti despre porumb")

restul situatiilor (ma rog, poate ca nu imi imaginez eu acuma chiar toate situatiile posibile;mai exista si regulamentul forumului, care poate sa stipuleze, extrem de limpede, chestiuni sanctionabile: postarea de mesaje private, reclama neautorizata etc) in care se obisnuieste interventia, din punctul meu de vedere, sunt simple manifestari ale muschilor, ori joaca de-a butoanele; tonul bascalios, ironia - fac parte din comunicare, asa cum fac parte si din viata


(nu cred ca mai este cazul sa precizez ca "e parerea mea" - asta este evident, nu?)

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by dinica »

Daca ma gandesc bine, la prima mea aparitie pe forumul acesta am primit o intepatura de floreta amicala. :shock: Normal am pus lameul pe mine,am intrat in garda,am facut o parada de quarta si am ripostat cu un atac cu degajament si fandare. :D Totul s-a petrecut intr-un regim relaxat fara animozitati,asaltul s-a incheiat cu un salut sportiv intre cei doi gentilomi fara sa fie nevoie de interventia arbitrului.
Important este sa nu uitam scopul pentru care ne-am adunat aici, daca acesta se pierde undeva in derizoriul unui cotidian adesea agasant si zgomotos, atunci cu siguranta dezideratul care ne-a condus catre acest forum se transforma intr-un mare rahat puturos.
Un echilibru perfect nu exista,asta pentru ca la fiecare postare platim inconstient tribut mediului social contemporan care este dupa cum se stie dinamic,stimulativ,competitiv dar in acelasi timp foarte stresant. Stresul a devenit (este) boala acestui sfarsit/inceput de mileniu, acesta ne afecteaza fie ca suntem constienti fie ca nu.Nu spun ca este o scuza,insa acesta exista,ne afecteaza vietile noastre de furnici audiofile si deseori actioneaza in defavoarea noastra fara ca noi sa fim constienti.
Seara buna!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ECHILIBRU in forumistica

Post by oake »

SOLO wrote:Aroganta , nici nu se pune problema .

In legatura cu solutiile despre care vorbesti , m-ai facut sa imi amintesc de trecutul meu . In Romania aveam un manager care lucra dupa metoda a 2-a si te asigur ca nici unul din noi nu era fericit. Nici eu , nici el si nici restul team-ului si tot timpul era o atmosfera de stres . Un incompetent , iar eu un tanar absolvent incepator .
In ultimii 7 ani am avut manageri care au aplicat tot timpul ceva asemanator cu prima metoda . Adica cu frumosul .. lucrurile care nu merg fiind spuse atat de bine si intr-un momentul atat de potrivit , incat daca e din vina ta trebuie sa fii prea prost sa nu te simti cu musca pe caciula , chiar daca nicioadata nu s-a precizat numele tau . Ba chiar il stimezi si mai mult :wink:

solo
SOLO pozitia mea fata de cele doua metode la care te referi este cat se poate de transparenta.
Am expus si a doua metoda pt ca ea exista, se aplica uneori si am si comentat caracterul ei controversat si nelucrativ.
Cu alte cuvinte,parerile noastre despre acest subiect coincid.

dinica ideea ta cu stresul si mai ales cum acesta influenteaza in mod negativ comportamentul civilizat al unui individ civilizat mi se pare extrem de pertinenta.

Post Reply