Atac informatic forumuri !

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Atac informatic forumuri !

Post by brighty »

multumesc administratiei forumului pentru mesajul privat, care de altfel a fost primit de catre toti userii. as dori sa va transmit ca va sustin si poate apareti cu un mesaj oficial la un moment dat... nu de altceva, insa ma abtin sa comentez in plus deocamdata, ca sa nu deranjez cu ceva...

rezistati si fiti convinsi ca faceti o treaba ok aici, cu toate cate au fost, mai bune ori mai putin bune... sa auzim - sper! - de acum inainte numai de bine si fac apel "atacatorilor" sa se preocupe mai mult de lucruri constructive, sa-si cultive pasiunea pentru hobby-urile lor si sa sadeasca noi relatii si prietenii, inclusiv sa se opreasca si sa se impace cu cei cu care sunt certati si ranchiunosi... viata e scurta, criza-n toi si chiar este pacat sa ne facem noi insine zilele si mai cenusii decat sunt :?

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Atac informatic forumuri !

Post by nicumur »

bad post.
Last edited by nicumur on 23 Nov 2011, 13:19, edited 1 time in total.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Atac informatic forumuri !

Post by momolo »

nicumur, il las pe SOLO sa decida ce sa faca cu postul tau. Pana atunci sunt nevoit din pozitia mea de moderator sa-ti amintesc ca pe forumul asta noi am interzis prin regulament atacul/razboiul incrucisat intre forumuri si pana in prezent am eliminat din start orice deviatie de acest gen desi altii nu au procedat asa. Consider ca daca altul nu e capabil sa pastreze anume decenta si reguli civilizate, asta nu inseamna ca eu sunt nevoit sa ma cobor la acelasi nivel.

Mi-am dat seama ca daca ma bag intre tigani sunt supus pericolului contaminarii cu tiganie; mai niciodata nu rezist sa nu ripostez si iata cum se creeaza situatiile conflictuale. Deoarece mi-a dat seama ca nu sunt un bun crestin, adica nu pot intoarce si obrazul celalalt la primirea palmelor ci ma apuca furia si dau direct la tartacuta, o solutie mai buna pentru mine este sa ocolesc situatiile potential conflictuale si persoanele care-mi sunt dezagreabile.

In luna octombrie pana pe data de 28 am participat pe acel forum mentionat de nicumur la o discutie care intr-un final a ajuns extrem de dezagreabila. Nu-mi pare rau, in felul asta mi-am demonstrat mie insumi ca nu se poate discuta civilizat cu anumiti useri de acolo, nu se poate discuta nici prieteneste si intr-un final am concluzionat ca fiecare isi alege drumul care i se pare mai bun. Abia la urma vom vedea fiecare cine s-a inselat si cine nu. Personal nu port dusmanii pentru multa vreme (chiar si unora carora imi vine pe moment sa-i scuip) insa am constatat ca exista persoane care sunt capabile de o ranchiuna imensa pentru extrem de mult timp si de multe ori ascunsa, disimulata chiar si sub un ranjet prietenesc si o strangere de mana (bleaga). Nu doresc sa judec, este o greseala sa judeci pe altul dar pentru mine personal stiu ca ura, ranchiuna, pizma, oftica tinuta multa vreme genereaza boli foarte grave. Asa ca am decis sa nu-mi mai pese de toti ciumpalacii, fiecare cu treaba lui (vorba unui anume digeidenea :) )

Eu sunt pe principiul de a nu raspunde provocarilor deoarece in felul asta le dam satifactie (si prin diverse actiuni de provocare defapt asta si cauta, atentia pe care nu o obtin altfel).

In concluzie, ignorarea totala mi se pare cea mai buna si eficienta metoda.

nicumur, din partea mea esti liber sa decizi ce faci cu postul de mai sus; astfel, ramane numai cum decizi tu pentru tine, mai ales pentru un motiv - nu esti un forumist aparut alaltaieri, esti foarte vechi (ca si mine dealtfel) si consider ca trebuie sa te cenzurezi singur cand e cazul. Evident, daca vei considera asta sau nu, e numai treaba ta, esti om liber.
Deci eu nu ma bag, aleg calea ignorarii lucrurilor care ma pot enerva degeaba.

PS - ma gandeam de curand cum a disparut forumul hifi-multimedia asa peste noapte fara macar un epitaf de inmormantare. Chiar daca acolo se adunasera multe cuvinte grele si porcaieli aiuristice in ultima lui perioada, acel forum vechi de ani de zile s-a scufundat fara urma ca un vapor in mijlocul oceanului ducand la fund toate bagajele noastre, bune si rele adunate in ani si ani de zile, as putea spune, zi de zi. Texte care reprezentau atat bucurii cat si suparari, atat prietenii cat si dusmanii, multe texte tehnice valoroase scrise cu munca si migala, o parte din noi. Totul disparut intr-o zi fara urma.

Poate ar fi pacat sa dispara si acest forum care pe langa fostul mare hifi-multimedia seamana mai mult cu o barca de salvare la scufundarea titanicului.
Eu am tot sperat sa nu luam cu noi si bagajele rele de acolo.

Sugerez totusi (doar o sugestie) pentru toata lumea, sa-i ignoram total !. ( :D daca ne plictisim sau nu ne mai pasa de domeniul audio putem discuta si de altele, stiri, mancare, caini si pisici, etc, dar fara nervi pentru nimic ! )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Atac informatic forumuri !

Post by nicumur »

momolo, ai perfecta dreptate.
Te rog sa stergi postul meu, ca sa nu mai fie alte motive de scandal.
Am rabufnit doar pentru ca am sesizat o magarie si cand am intrebat de ce nu se iau masuri am fost banat fara explicatie si fara motiv, nemaiputand sa mai spun nimic.
Corect, fiecare cu treaba lui, dar urasc aroganta si nemernicia - iar oamenii mici imi fac scarba.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Atac informatic forumuri !

Post by momolo »

Nu imi permit sa-ti sterg posturile, esti totusi un forumist vechi si ne cunoastem; insa ai posibilitatea s-o faci chiar tu; acest forum permite deoarece e un loc liber.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Atac informatic forumuri !

Post by SOLO »

Va rog frumos , azi e soare si mi-am promis sa nu ma supar .
Nu stergem nimic , nu comentam , nu ne certam si nu incercam sa avem mereu ultimul cuvant . Cateva reguli de baza pentru a face ca lucrurile sa mearga bine .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Atac informatic forumuri !

Post by nicumur »

*** acest post a fost eliminat de administratia forumului deoarece contravine regulamentului ***
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Atac informatic forumuri !

Post by Obelix »

Imi pare rau, Nicule, dar daca nu ai dovezi "formale" nu are rost sa te "dezbraci" in public. :roll:
Lasa-i in plata Domnului nu merita excesul de adrenalina care-l provoaca... :mrgreen:

Locked