Regele

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Regele

Post by momolo »

Aseara tarziu ma uitam la stiri, fara sonor, ca de obicei.

Dupa aberatia aia cu 3939 de mosi Craciuni (mai interesez de o Cabala, posibil sa fie un numar satanic codificat) care se manifestau ca niste veritabili "santa" made in usa, si concurau in depasire o tara pagana precum Taiwan, hop, ....vad o stire despre familia regala in vizita la cumparaturi in supermarket in Arad (parca....sau Oradea ?!). Regina frantuzoaica, Margareta cu "duda" ei, insa si Regele Mihai!

... :roll: ....Regele Mihai in ....supermarket!! Indiferent ca-i in Arad sau Copenhaga, acum orice supermarket arata la fel.

Chiar ma gandeam o data ca daca te teleporteaza (surd) intr-un supermarket pe Pamantul asta, oriunde, poti sa habar nu ai in ce tara te aflii ?! Pentru ca sunt toate la fel. Greu gasesti simboluri mai "standart" ale lumii zilelor noastre!

...deci, Regele Mihai in supermarket!......Si deodata m-a pocnit un gand!

Omul asta a trait si a vazut ce nici macar unii din bunicii nostri nu au apucat!

Daca noi, unii dintre noi astia mai de varsta mijlocie am apucat o bucata de comunism, adica "iepoca de aur"si nici aia pe toata, Regele Mihai a trait Romania Mare a anilor '30, a trait perioada legionara si apoi a lui Antonescu, apoi razboiul, apoi a vazut (si cauzat) fuga nemtilor lui hitler, apoi a vazut lacustele rosii cum invadeaza tara, apoi a vazut toata lumea cum se schimba, a vazut cum tarile infrante in razboi dar si cele castigatoare se ridica din cenusa, la propriu, a trait(dincolo) pe perioada cortinei de fier cand toata elita romaneasca a fost exterminata de catre clasa de tradatori analfabeti comunisti "made in cccp", a vazut ridicarea Germaniei de vest din ruinele incredibile ale unui razboi total, a vazut prosperitatea occidentului in timp ce lumea comunista se prabusea economic, a vazut perioada curselor spatiale si aselenizarii americane si sovietice, a vazut ca o clipa razboiul din Corea anilor 50, apoi revolutia din Cuba, apoi un presedinte american impuscat, zeci de lovituri de stat in america de sud si tari bananiere, imperiul britanic prabusindu-se total, cel colonial francez destramat complet, apoi un razboi fara rost in Vietnam, apoi unul in Afganistan si multe in lumea araba, China lui Mao si apoi China reformelor capitaliste cu metode comuniste, a vazut cum a cazut zidul Berlinului si apoi estul comunist, a vazut cum a ajuns la putere Ceausescu si apoi cum a sfarsit la zid, iar asta dupa ce a vazut si toata perioada lui Gheorghiu Dej si toti politrucii sovietici veniti pe tancurile lui Stalin.....Apropos', cand era inca tanar l-a vazut si pe acest tiran intins mort si apoi diversi presedinti sovietici culminand cu impotentul brejnev....intr-un cuvant a vazut TOT si pe noi toti!

Iar astazi lumea nu mai seamana deloc cu cea de acum 50....60....70 de ani! Parca e alta planeta......si iata-l intr-un supermaket cu aspect "stas" capitalist, in Romania de azi, la cumparaturi!.....

Oare, cei din generatia mea, cei nascuti in anii 60, ne-am inchipuit vreodata o asa imagine Science Fiction ??!!!!!!!!...in anul de gratie 2008 !!!!

Oare cine dintre noi ar fi crezut vreodata ca "marele" Ceausescu sub care ne-am nascut si despre care am invatat ca e peste toti si toate, va fi executat ca un caine turbat la zid si ca peste inca aproape 20 de ani....Regele Mihai, cel care i-a cunoscut pe toti care au fost si nu mai sunt, se va plimba printr-un supermarket romanesc la cumparaturi ?!!!!!

Poate ca unora nu vi se pare nimic iesit din comun, insa pe mine pe trece transpiratia cand ma gandesc ca omul asta a vazut (de sus) sub ochii lui toata lumea din care venim noi acum si despre care habar nu avem, pe care o uitam inainte de a o afla, in graba noastra smintita dupa iluzii materiale care traiesc cat traieste o libelula pe langa un elefant !

Deja in zilele astea, la 19 ani de la "lovilutzie", ceea ce a fost in perioada comunismului imi pare ceva atat de indepartat, ceva care pare atat de venit din alta lume (deja pierduta), de pe alta planeta......iar omul asta era deja in varsta cand m-am nascut eu, la inceputul erei ceausescu, si deja vazuse anii interbelici romanesti, o alta Romanie, deja traise si vazuse razboiul ce abia bunicii mei (care nu mai sunt de mult) si-l aduceau aminte, deja facuse istoria si deja vazuse o lume care se nastea si o alta care murea in agonia comunismului!

Deja ma simt batran dupa douazeci de ani de la "revolutia mea", deja ma uit la tineri de 20 de ani si stiu ca ei atunci abia se nasteau cand eu ma agitam ca un tembel in strada, in acele zile teribile de brambureala generala....iar Omul asta, Regele nostru le-a vazut pe toate si doar o clipa am trait din intreaga lui existenta!

E ca si cand m-am asezat sub un stejar batran si intr-o clipa, intr-o doara mi-am dat seama ca acel copac este acolo dinainte de toti si toate iar eu cu toata existenta mea sunt o farama din existenta lui! Dar mi-am mai dat seama si ca acel copac poate fi doborat de catre orice fiinta vremelnica cu un simplu topor, intr-o dimineata! Mi-am dat seama cat de fragil e totul si cat de repede se pot schimba lucruri care par sa fie de o vesnicie ACOLO, dar si ca puterea nu este cea care distruge si ingenuncheaza, ci este cea care se pleaca firava in fatza oricarui topor nevrednic ridicat intr-o neinsemnata si inexistenta clipa a marelui Timp.

Nu am decat un gand, nimic pe lumea asta nu e fara rost. Omul asta e tot ce ne-a mai ramas din Romania Mare dupa toate tradarile, furtunile, uraganele si napastele istoriei, acea tara trecuta, indepartata si disparuta cu acei oameni......buni si NORMALI !

O tara care nu avea mosi craciuni "Santa", care nu stia ce inseamna "fitze", o tara fara "vorbesti pe gratis" in oferta GSM, o tara fara "mcgogaoasa" chimicalizata, o tara unde ti se dadea un pahar cu apa atunci cand cereai, o tara cu copii care se joaca, o tara cu branza si masline pe masa saracului, o tara de tarani si de boieri, dar cu respect pentru Domnul si traditii, o tara credincioasa insa nu tribala, cu oameni care stateau cuvinciosi in poarta bisericii si care nu se sfasiau pentru un bidon de plastic cu apa sfintita (de catre colonei in sutana) sau pentru ciolane de moaste aducatoare de noroc la loto si castig de bani, o tara fara SUV-uri conduse de curve, o tara fara curve deghizate in politicieni si politiceni deghizati in curve, o tara cu traditii si cu denumiri romanesti deasupra magazinelor, o tara....a romanilor, o tara normala!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Regele

Post by akaiofil »

tzara asta nu a fost, nu este si nu va fii niciodata normala....

in alta ordine de idei eu ma gindesc destul de des cit de mishto ar fi sa traiesc 900 de ani spre exemplu, cite ar fii de facut, de vazut, de simtzit...:)
It's the music, stupid!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Regele

Post by fluffy38 »

Nu am nimic cu regele. Sa fie sanatos!
Am vizitat si Savarsinul si Pelesul,sunt frumoase nimic de zis.
Doar ca,asa cum regele a trait acele perioade,cunosc multi batrani care au trait aceleasi perioade si care acuma abia se pot misca -nici vorba de supermarketuri-
si traiesc dintr-o pensie de 300 lei. Dar ei nu au fost regi si asta e adevarat!
p.s. Daca se considera ca parerea mea este un "flame" se poate sterge!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Regele

Post by momolo »

Daca se considera ca parerea mea este un "flame" se poate sterge!
nu fluffy38, nu e cazul, tu doar ai fost ceva mai mult "iradiat" de comunism (si tot ceea ce inseamna acesta ca scara a valorilor si mentalitate colectiva).

Dar se poate spune ca in timp ce acesti batrani traiesc cu 300 lei si nu stiu ce inseamna supermarket, cohorte de porci politicieni "emanati" direct din minunatul nostru popor, fura, jefuie, praduie si se imbuiba din averea tarii din care la o mica particica ar avea dreptul si batranii aia care primesc doar acele "firimituri" de 300 lei .

E drept ca acesti noi ciocoi nu au nimic precum Savarsin si Peles (si nici gustul ca se le poata comanda la un arhitect) insa cred ca au destule "recompense" in viloane monstruoase de prost gust si diverse jipane (toate din bani furati....legal :roll: ). Insa acestea sunt mai putin vizibile decat Peles si Savarsin si nu a avut nimeni timp (de exemplu vreo 5 decenii) sa indoctrineze poporul zi de zi contra lor.

Dar mai sti ?!, nu e timpul pierdut! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Regele

Post by c6t9 »

pare trist ce spui. si poate chiar este. suntem o tara trista, o lume trista, condusa de interese meschine, dar culmea si de "egalitate sociala" etalata peste tot.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Regele

Post by akaiofil »

ha ha ha suna dureros de trist asta: sintem un popor mult prea vesel intr-o tara mult prea trista! :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Regele

Post by momolo »

dar culmea si de "egalitate sociala" etalata peste tot.
c6t9, in opinia mea, cu cat intr-o tara se face mai mare caz de egalitatea sociala cu atat inechitatea, nedreptatea si contrastele sociale sunt mai mari in acea tara.

Ia ca exemplu oricare stat pe lumea asta. La unii se face un tam-tam imens pe temele de egalitate sociala si se plange cu lacrimi de crocodil peste multimile de saraci si dezmosteniti, supusi umilintei si inapoierii, iar acolo vei vedea ca in mod real nedreptatea si inechitatea sociala sunt la cote maxime.

Si nu e vorba numai despre saracie si murit (la propriu) de foame, este vorba in primul rand despre demnitatea umana.

Eu cred ca este o mare diferenta intre a muri de foame in umilinta, ca fiinta golita de demnitate si a muri de foame cu demnitate.

Pe lumea asta niciodata nu va fi dreptate sociala si in ORICARE tip de societate (comunism, capitalism, republica, monarhie) vor exista bogati si privilegiati peste multimea de saraci, multime mai mare sau mai mica din punct de vedere procentual.

Insa problema pe care eu o vad ca fiind cea mai importanta, este demnitatea umana. Caci una este sa fi sarac de bani, bunuri, resurse materiale iar alta este sa nu ai dreptul la demnitate si personalitate, sa fi un sclav anonim strivit sub bocancul cuiva care scuipa pe tine cand e in toane rele.

Din punctul meu de vedere, regele si monarhia nu ar fi adus in mod evident ploaia gratuita cu carnatzi, nici o mai mare egalitate sociala, tot ar fi existat bogati si saraci, insa monarhia ar fi garantat o mai dreapta societate si mai putin incontrolabila coruptie, o mai mare raspundere in cercurile puterii si mai ales ar fi garantat demnitatea natiunii. Caci natiunea este in sine o mare fiinta a carei celule suntem noi si conducerea este creierul ei. Din celule bolnave nu poti face un organism sanatos.

Cine a trait pe strada, la punctul fiebinte acea "revolutie-loviluztie" si apoi lunile care au urmat, a simtit cat de importanta este starea mentala colectiva, optimismul colectiv, increderea colectiva in bine si pozitiv. Apoi s-a vazut ce inseamna reversul, neincrederea colectiva, ura colectiva, sentimentele distructive si negative colective. S-a vazut cum acestea pot paraliza o natiune intr-un somn al mortii-vii care nu construieste, nu inainteaza ci doar vegeteaza pe substratul de speranta disperata intr-o minune cazuta din cer intr-o buna zi. Nimic mai distructiv! Iar aici e direct legata si atitudinea celor invinsi de acest somn al mortii-vii care pasivi si letargici nici macar nu se mai duc la vot, macar sa aleaga intre mai multi porci care e mai putin porc sau sa arate ca refuza ACTIV sa aleaga.

Sunt sigur ca va uitati la TV si vedeti imaginile cu Germania dupa infrangere. O ruina generala, o populatie decimata crunt, de la barbati in putere pana la copii, o societate devastata de un regim prabusit....Imaginile alea fac cat o mie de cuvinte!

Nu ai fi zis ca vreodata acea tara va arata normal! Nu ai fi crezut ca acea distrugere umana si materiala mai poate fi recuperata!

Insa uitati-va astazi la Germania!

Ce credeti ca le-a dat puterea de a se ridica din cenusa ?! Credeti ca au fost deajuns banii americanilor ?!!! Nu credeti ca mentalitatea si constiinta colectiva ar fi avut un (mare) rol ?! Un rol pe care eu il consider DETERMINANT ! Defapt cauza!

Iar aceasta constiinta colectiva este fragila, ca orice constiinta. Ea nu se poate dezvolta in minciuna, tradare, hotie, ticalosie, nedreptate meshina si diabolica!

Intai trebuie facuta dreptate si apoi se poate construi ceva! Minciuna este o mlastina si nu poti funda o casa pe o mlastina. Dupa prima minciuna acceptata este ca si dupa prima crima, urmatoarele nu mai conteaza, esti deja criminal iar pedeapsa e numai una caci si viata e numai una. Asa gandeste orice criminal, prima oara e mai greu, dupa aia nu mai conteaza ca nu-l poate spanzura nimeni de mai multe ori.

De aceea cred ca judecarea dreapta a fostului regim, macar principale compensari de constiinta si principii ar fi trebuit facute intai de toate.

Iar pentru asta doar un regim monarhist ar fi ajutat. Caci cu cine sa faci Republica ?!!! Cu comunistii care au fost ?!....Astia sa aiba decizia suprema in aceasta tara ?! :roll:

Dar iata ce a iesit! Iata ca au trecut 19 ani si tot intr-o ceatza si o mlastina suntem. Nu se stie nimic concret si dovedit real despre acele zile din 1989-1990 si nici macar se pare sa nu mai intereseaza pe nimeni. Caci suntem mai preocupati cu imparteala materiala. O natiune care a ajuns sa-si inlocuiasca creierul cu niste matze. Borhotite.

Mare lucru nu s-a inteles nici din regimul comunist de juma' de secol. Copii sunt invatati la scoala toate aberatii si cretiniile posibile. Iar noi traim un soi de neo-evmediu cu baroni, jupani, boieri si marea gloata a poporului amorf si cenusiu care nu are niciodata un cuvant de spus, inafara de a fi masa de manevra in jocuri politice facute intre politruci fosti securisti si comunisti inhaitati intre ei pentru cadavrul economiei si averii tarii foste comuniste, o avere obtinuta la randul lor, de catre comunisti, prin jaf si crima.

Se vede bine ce au facut cu pamanturile si bunurile pe care au pus mana. Nimic! Le-au vandut si revandut intre ei, si-au facut intre ei o "alba-neagra" cu terenuri si imobiliare care acum a cazut din cauze, evident, externe, caci altfel ar fi tot continuat sa-si fure caciula unul al altul ca de altceva nici nu sunt in stare.

Se vede ca tara asta nu mai produce nimic. Insa taie copaci si vinde hectare.

La cine naiba sa mai apelezi in ziua de azi ?! La ...presedinte ?! :roll: Adica la un fost tovaras dintre aia care profitau pe vremea aia ?! Este acest individ garantul DEMNITATII nationale ca o continuitate istorica ?!
Sau care mai este, cine se mai poate gasi pe la CONDUCERE ?!

Tot din astia! Niste fosti tovarasi, actuali domni carora li s-a suit "capitalismul" la cap. Care defapt au privatizat comunismul si care ar vinde-o si pe ma'sa daca le iese banul si puterea sau ar pune si foc cu damigeana de benzina daca ar incasa o politza de asigurare pentru tara asta!
Defapt niste oameni care au crescut si au fost formati intr-un regim imoral, ateu si pervertit, provenind din familiile falimentare si marginale ale fostului regim distrus in anii 40...50. Ani in care tot ce a fost elita intelectuala in Romania a fost exterminata.

Suntem o tara decapitata care in loc de cap i-a crescut o gulie comunista. Intr-o zi a facut "gulia" poc, si a explodat dupa care tot adunam resturile astea furajere si vrem sa le punem in locul capului lipsa. Iar asta in timp ce coroana Romaniei se da deadura printre straini.

Asa ca ce sa mai spun, acum avem un guvern format din fosti comunisti si securisti (precum si copii acestora) adunati toti intr-o mare infratire nationala indrumat grijului de telefoanele Bruxelles-ului. Sa ne traiasca!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

horiaantohi
Posts: 4
Joined: 24 Nov 2008, 22:22

Re: Regele

Post by horiaantohi »

Momolo cred ca esti nostalgic si ti-ai format o imagine romantica a acestui om care nu a reprezentat niciodata Romania. Le-a vazut pe toate si nu a inteles nimic.Si-a trait toata viata intr-o umbra totala ascuns intr-un castel si cand a mirosit ca e loc de retrocedari s-a infiintat repede la intins mana!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Regele

Post by momolo »

horiaantohi
om care nu a reprezentat niciodata Romania. Le-a vazut pe toate si nu a inteles nimic.Si-a trait toata viata intr-o umbra totala ascuns intr-un castel si cand a mirosit ca e loc de retrocedari s-a infiintat repede la intins mana!
ceva de genul asta mi-a zis si un fost lucrator la Securitate, actual om bazat cu multe relatii si avere mare.

El zicea ca nea' Mihai asta, neamtzu' (inutil sa precizez ca e nascut in RO), asta a fost un papagal pe care l-a folosit tat'su ala de'a fugit din tara cu averea si "jidoafa", apoi de Antonescu si la urma de comunistii care au venit dupa 23 august ( :roll: ...insa nasol pentru cine citeste cum au fost faptele pe vremea aia...nasol pentru ca da dureri de cap...).

Cica nea' Mihai asta a fugit din tara cu tablourile si un tren plin cand a dat de greu de nu s-a mai inteles cu (tatuca) Stalin, adica ne'a lasat pe mainile astuia, si apoi s-a ascuns in vest de unde nu a facut nimic pentru tara asta!....Evident, erau multe de facut ca fost rege dupa Cortina de Fier, eventual putea sa dea cate o fuga in tara asta si sa-i traga de urechi pe comunistii lui Dej si PauKer, sa le dea peste ceafa cat sunt de nemernici, apoi pe nea' Ceashca si Leana lui sa-i plezneasca peste bot!....Defapt, daca ne gandim bine, ar fi avut si ocazia sa dea cu oua stricate in cuplul Ceao in timp ce astia dadeau tura in caleasca matusii lui Mihai, Elisaveta din Londra, iar asta inainte sa primeasca niste merite si onoruri, gen "doktor gauza" de la statele alea capitaliste si democrate.

Iar acum, zice nea securistu' om bazat, om dealtfel destept si uns cu toate alifiile, dar si foarte simpatic si convingator, ca nea' Mihai asta a venit tzop la pomana si imparteala, ca palatele alea sunt facute din sangele poporului impuscat de "taranisti" la 1907 !( :lol: )

Omul e simpatic, stie cum sa te ia, stie multe! Provine dintr-o familie de tarani saraci din Prahova. Pe vremea regelui a dus'o greu, iarna facea focu' de coceni si manca zilnic mamaliga. Tat'su era mai tot timpul beat, cand in rare momente se tinea pe picioare ii mai facea cate un frate de au fost vreo 10 pana la urma si toti aia de au trait au iesit din ei ingineri si arhitecti in vremea comunistilor, manca'i-ar tata ca astia le-a dat lor tot ce au!
Omul nostru a avut origine sanatoasa, inca de pe vremea cand un general al Marelui Stat Major turna curent electric cu galeata in Volga.

L-au trimis la facultati diverse si a luat numai 10 pe linie invatand despre poporul sovietic care a inventat tot ce misca pe lumea asta.

Omul a invatat cum sta treaba in tara asta si ca poporul este suveran, nu mai pun ei mosierii cu regele lor in frunte niciodata ghiara pe mosii!

...Insa, iaca', s-au schimbat vremurile dupa '89 si ne-am trezit inapoi cu ....mosierii....Sau ce naiba sunt astia din jipanele negre ?!!! :roll: ...Par sa nu fie tot aia, nu burjuii aia nemernici care au supt sangele poporului secole dearandul (na' ca mi-au dat lacrimile!), ci oameni dintre noi, oameni de provenientza umila, oieri, tarani saraci, tigani scapati din carutza, etc, cei cu chipul si asemanarea poporului mare si suveran!

:roll: ...Insa tot stau si ma minunez cum de atata norod masoara cu doua feluri de ocale acelasi lucru ??!! Adica atunci cand o fabrica, o scoala, un ditamai conacu' si vreo 200 de hectare sunt revendicate de o baba surda si senila din Elvetia dusa in carucior de la azil, stranepoata a unor boieri fosti mari si tari (aflati demult la 2m sub pamant SRL) oameni mari de pe vremea regelui, baba reprezentata de o firma "beton" de avocati (cu ochii albastri) care se roaga sa nu dea baba ortul popii pana se semneaza actele de retrocedare, nu e cam aceeasi revendicare cu ce a cerut familia regala ?!!.....Evident, mai e o problema, cine oare stie atata istorie ca sa priceapa ce a apartinut familiei regale si ce a fost al statului monarhist ?!! Nu de alta, insa intre democratia parlamentara din vremea statului monarhist (apropos', Romania a fost prima oara in istoria ei, republica in 1948) au mai fost niscaiva dictaturi care au tot confiscat si dat.

Si apoi mai e o problema, toata averea construita in timpului regimului comunist din, evident, banii intregului popor (Uraaaa!) a fost trecuta din pur spirit patriotic direct in buzunarul unor (securisti) norocosi care acum ne invata norodul cum a fost si cum va trebui sa fie. De exemplu, cum e de normal ca in democratie unii sa fie deasupra legilor, adica sa aiba imunitate ca sa fure liberi si fericiti cate vor si cate pohtesc iar altii sa si-o incaseze 5 ani pentru o gaina furata.

Dar cred ca sunt rau, nu vreau sa pricep cum a venit neica nimeni asta de Mihai la pomana noastra! Ma duc sa ma spovedesc la un popa cu cinci stele pe epoleti!
Dar acum sunt linistit, am guvern de uniune nationala, toti unul si unul de oameni bazati, pregatiti sa infrunte Criza! Si sa-l mai las pe neica'nimeni asta de Mihai sa colinde in supermarketurile noastre acum cand a venit la pomana noastra, ca e LINISTE in tara si timpul sta mai vina o data Mos Gerila....pardon'....Mos Cocacola.....pardon.....Mos Santa...Ho-ho-ho!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Regele

Post by szacaz »

momolo, nu prea am acuma vreme de raspunsuri detaliate, dar nici nu ma rabda inima sa nu zic nimic:

regele Mihai, oricum ar fi el si oricare i-ar fi gafele (ma gandesc, in principal, la "intorsul celuilalt obraz" catre iliescu si la principizarea lui duda; posibil sa fie vreo motivatie nobila in spatele acestor gesturi care par penibile, n-am de unde sa stiu), este un capitol important al istoriei Romaniei (nu mai dezgropam si mortii cu "abdicarea" si cu proprietatile retrocedate, ca nu avem de unde sa cunoastem, mai presus de orice dubii, detaliile); ponegrirea constienta, sau chiar si acceptarea, din partea celor care nu-s extrem de avizati (sa zicem un istoric parca tot ar mai avea caderea sa vorbeasca, dar un securist, un imbogatit, un comunist, sau un terchea-berchea care nu-si cunoaste prea bine nici parintii si bunicii, macar?) a vorbelor proaste cred eu ca este o atitudine iresponsabila si total lipsita de patriotism (nu tin sa fac acuma parade si sa tin discursuri pompoase, dar cred ca apararea simbolurilor nationale, mai vechi sau mai noi, este o datorie de onoare a oricarui cetatean)



si mi-a placut ideea primului post - e minunat sa te lasi in voia gandurilor si sa realizezi ca exista constiinte cu mult mai cuprinzatoare decat intalnim in cotidian; indraznesc sa cred ca asta ar trebui sa faca parte din educatia fiecaruia - sa stim sa intelegem ca nu suntem buricele pamantului, si sa acceptam cu seninatate (si nitica smerenie*) ca multi dintre cei din jurul nostru se situeaza pe alte trepte



* iertati vorba bisericeasca, dar n-am gasit un termen mai potrivit; si apoi, ortodoxia si slova ei fac parte din fiinta poporului; nu putem si n-are rost sa le scoatem, oricat de ne-bisericosi (cazul meu, recunosc) am fi

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Regele

Post by oake »

horiaantohi wrote:Momolo cred ca esti nostalgic si ti-ai format o imagine romantica a acestui om care nu a reprezentat niciodata Romania. Le-a vazut pe toate si nu a inteles nimic.Si-a trait toata viata intr-o umbra totala ascuns intr-un castel si cand a mirosit ca e loc de retrocedari s-a infiintat repede la intins mana!
Acest tip de discurs mi-aduce aminte de timpurile nu foarte demult apuse cand se punea problema republica versus monarhie constitutionala...si cand apareau pe sticla fel de fel de figuri patrate si guturale care strigau din toti rarunchii stereotipuri asemanatoare celui din citat, dupa care dispareau instantaneu in neantul uitarii.
horiaantohi incearca altceva ! nu mai sunt timpurile de asa ceva.
Daca poti vino in real sau daca nu...nu este absolut necesar sa tastezi.
Parerea mea.

horiaantohi
Posts: 4
Joined: 24 Nov 2008, 22:22

Re: Regele

Post by horiaantohi »

:) subiectul este larg si fiecare are dreptul la opinie! petrec prea putin timp pe net dar promit ca dupa Anul Nou ma bag la un debate frumos ! oake sunt destul de infipt in lumea reala sau cel putin asa cred. Oricum fiecare va expune doar pareri personale sau formate din carti scrise tot de oameni nimeni de aici nu este asa de batran ca sa fi trait acele vremuri sa detina adevarul absolut ! Va doresc tuturor un An Nou cel mai bun de pana acum !

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Regele

Post by fluffy38 »

momolo wrote:.........nu e cazul, tu doar ai fost ceva mai mult "iradiat" de comunism (si tot ceea ce inseamna acesta ca scara a valorilor si mentalitate colectiva).
...........Insa acestea sunt mai putin vizibile decat Peles si Savarsin si nu a avut nimeni timp (de exemplu vreo 5 decenii) sa indoctrineze poporul zi de zi contra lor.
...
In primul rand,nu poti acuza pe cineva de "iradiere de comunism" pentru simplul motiv ca nu e de acord cu ideile tale referitoare la un subiect.
Am spus ca nu am nimic cu regele,asa cum nu am nimic cu "ciocoii",asa cum nu am nimic cu multe alte lucruri pe care le vad zilnic si nu imi fac placere.
Am calatorit mult,am cunoscut diversi oameni si nu am stat la televizor sa vad "revolutia". Nu uita ca mai sunt oameni care nu pot fi influentati de doctrinele unor partide,chiar 5 decenii.
Nu vreau s-o lungesc,fiecare are dreptul la o opinie(asa cum a mai scris cineva aici). Eu unul ma opresc aici la acest subiect. :idea:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Regele

Post by Schindler »

Politica, religia, fotbalul si gusturile sint subiecte controversate. Eu unul incerc sa evit discutiile pe aceste teme din principiu ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Regele

Post by oake »

horiaantohi wrote::) subiectul este larg si fiecare are dreptul la opinie! petrec prea putin timp pe net dar promit ca dupa Anul Nou ma bag la un debate frumos ! oake sunt destul de infipt in lumea reala sau cel putin asa cred. Oricum fiecare va expune doar pareri personale sau formate din carti scrise tot de oameni nimeni de aici nu este asa de batran ca sa fi trait acele vremuri sa detina adevarul absolut ! Va doresc tuturor un An Nou cel mai bun de pana acum !
Intr-adevar subiectul este foarte larg,mai mult chiar nu ma prea pricep la asa ceva,nu am citit "cartile scrise de oameni" la care te referi tu,sper ca acei oameni care au facut acest lucru sa nu-l fi facut in epoca de trista amintire,astfel tratarea subiectului regalitatii ar fi cel putin partinitoare,daca nu mai mult.
Ce stiu este ca in perioada interbelica bucurestiul era considerat micul paris,ca un rege,Ferdinand daca nu ma insel, a infaptui marea unire,mai stiu de la bunicul meu,care era simplu taran,cu patru clase primare,dar foarte inteligent, care a trait aproape un secol(96 ani)ca avea o pozitie pozitiva fata de regalitate.
Mai stiu ceva: nu poti trata un subiect de o asemenea amploare printr-o simpla propozitie(poate fraza)care pare "cumparata" de unde am sugerat eu.
Din ce ma stiu nu sunt monarhist,nu sunt nici republican,dar sunt meloman "iradiat" acu ceva mai multi ani cu morbul audiofil,morb pe care ma straduiesc sa-l tin cat mai mult sub control,cu rezultate mai bune sau mai putin bune.
Avand in vedere eruditia ta in domeniu,banui ca acel "debate frumos" la care te referi va fi din start pierdut de mine.

Post Reply