AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by Obi Wan »

Am ascultat astazi concertul http://www.youtube.com/watch?v=B81P_18VQTk" onclick="window.open(this.href);return false;. Deosebit. Am ambele albume ale lui Adele si mi se par foarte bune. Sper ca operatia la git sa nu-i fi afectat vocea si sa ne incinte in continuare. Astept cu nerabdare http://www.amazon.co.uk/Royal-Albert-in ... 422&sr=8-5" onclick="window.open(this.href);return false;.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by Schindler »

O colectie frumos ordonata pe ani :
" Greatest Hits Of The Millennium "
In mod sigur fiecare va gasi ceva sa-i placa ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by fluffy38 »

Astazi am ascultat un vinil exceptional de la Alison Moyet (ex. Yazoo) - Rain Dancing
Casa de discuri CBS

Side one:
Weak in the presence of beauty
Ordinary girl
You got me wrong
Without you
Sleep like breathing

Side two:
Is this love?
Blow wind,blow
Glorious love
When I say
Stay
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by fluffy38 »

Si inca un vinil de zile mari de la Alison Moyet, Alf. Daca nu ma insel, a fost primul ei album solo.
Casa de discuri CBS,
Contine piesele;
1. Love resurrection
2. Honey for the bees
3. For you only
4. Invisible
5. Steal me blind

1. All cried out
2. Money mile
3. Twisting the knife
4. Where hides sleep
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Gogu
Posts: 13
Joined: 23 Oct 2008, 17:41

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by Gogu »

Frumos Fluffy foarte frumos.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by fluffy38 »

Da....abia am reusit sa gasesc acest ultim vinil. Cred ca la tine am ascultat prima data Yazoo pe vinil. Aveai ceva Creek , parca? Stiu ca suna excelent.
Long time ago....
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

Nu credeam ca mai exista oameni care sa stie de Yazoo si Alison Moyet ! Superb !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by TomJones »

momolo wrote:Nu credeam ca mai exista oameni care sa stie de Yazoo si Alison Moyet ! Superb !
e muzica anilor '80 ai carori fani va disparea cu generatia noastra din pacate...Este ultima reduta muzicala ptr ca in ziua de azi muzica e un amalgam de sunete monotone ce nu se pot fredona sau retine vreun cuvant ( stilul "house")

Yazoo: Don't Go
http://www.youtube.com/watch?v=FaHuzkyurC0" onclick="window.open(this.href);return false;

Alison Moyet: Only You
http://www.youtube.com/watch?v=dS5vcHaaBqo" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Am tot audiat zilele acestea CD-ul "Dreamchaser" (2013) al interpretei Sarah Brightman. L-am achizitionat relativ recent, lansat fiind de catre cei de la Universal Music in intreaga Europa pe la jumatatea lunii aprilie. Calitatea audio imi pare destul de buna, chiar ma bucur ca Universal inca pune accent pe decenta in sound! Pe disc scrie ca este imprimat in Germania. Asa o fi...

Image

Despre acest material sonor am mai scris eu, la inceputul anului, odata cu prima sa lansare (in Japonia). Intre timp, asteptarile si emotiile s-au mai sedimentat, astfel ca o parere obiectiva o pot asterne in prezent.

Albumul face fata cu brio despartirii de producatorul Frank Peterson, cu care Sarah Brightman a colaborat ani de zile si cu sprijinul caruia a editat mai multe albume deja clasice, care au atras legiuni de fani in intreaga lume. Mike Hedges si Sally Herbert, noii ei producatori, cei ce au mai lucrat si cu Dido, au cautat sa nu se indeparteze de 'soundul Brightman' atat de indragit de admiratori. Mie unuia acest album imi pare a fi mai degraba o coloana sonora pentru aventura spatiala pe care interpreta o va avea peste un an (sau doi?!) in zborul sau catre statia ISS. Fanii au fost deopotriva entuziasmati si dezamagiti de noul CD, multora li se pare ca albumul 'suna' prea linistit, obisnuiti fiind cu sclipirile de geniu ale lui Peterson, care reusea sa starneasca tuturoror un imens "wow!" cu ritmurile si aranjamentele orchestrale. Asa mi s-a parut si mie initial, ca albumul sufera de ceva... Pana m-am trezit, ulterior, ca il ascultam cap-coada, fara sa pot opri CD playerul! La final, ramaneam cu o deloc de neglijat satisfactie artistica:"uite, domnule, ceva care suna intr-un mare fel!"

N-as putea spune imediat ce anume imi place la "Dreamchaser"; productia este intr-adevar desavarsita, piesele alese cu grija, desi coverurile prezente nu sunt tocmai cele mai stralucite daca e sa ne raportam la albumele anterioare. Cu toate acestea, pe de-a-ntregul, albumul fascineaza si indeamna la visare, reusind sa duca ascultatorul spre lumi celeste imaginare. Are acel 'ceva' Vangelis-esque, daca ma intelegeti.

Nu in ultimul rand, intr-o lume muzicala care pare sa fi scapat aproape de tot hatzurile bunului-simt, debordand de vulgaritate, ocultism, destrabalare in clipuri si in versuri, Sarah Brightman revine, pentru a 4-a oara (!!), cu o piesa intitulata "Ave Maria", poate cel mai reusit si emotionant song de pe album, vocea ei multiplicata, ca pentru un mare cor, reusind sa starneasca emotii launtrice. Da, are 4 piese "Ave Maria" in intreaga ei discografie, din 2001 incepand si pana in prezent, song-uri diferite, purtand titlu identic!

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by sorin_denver »

De cateva zile tot ascult Daft Punk - Random acces memories si nu ma mai satur .http://www.randomaccessmemories.com/" onclick="window.open(this.href);return false; , http://www.youtube.com/watch?v=qqbHaDtLnUI" onclick="window.open(this.href);return false; .

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Intr-o zi de marti obisnuita, am avut inspiratia sa imi iau "in casti" pe drumul spre/de la servici extraordinara punere in scena a operei tragice in doua acte "Norma" de Vincenzo Bellini, cu mezzosoprana Cecilia Bartoli in rolul principal, ajutata fiind de nu mai putin talentatii Sumi Jo, John Osborn, Michele Pertusi, Liliana Nikiteanu si Reinaldo Macias, avand in spate suportul Orchestrei La Scintilla condusa de catre maestrul Giovanni Antonini. Din spusele Ceciliei Bartoli, intr-un interviu acordat in exclusivitate Radio Romania Muzical, s-a insistat enorm pentru respectarea cu acuratete a cerintelor lui Bellini, inclusiv instrumentele folosite sunt asemanatoare celor din epoca!

Image

Nu va pot spune cata bucurie mi-a putut prilejui auditia, fie ea si pe fuga, a acestei minunate lucrari, cu momente lirice deosebite, o reala "bijuterie" a compozitorului italian! Iar Cecilia este cu adevarat un FENOMEN, are o voce atat expresiva cat mai ales incredibila, capabila de niste performante uluitoare!... Te lasa praf in dese randuri si-ti provoaca o euforie de nedescris...

M-am interesat sa vad daca dublul CD editat la Decca a ajuns si pe la noi prin magazine si DA, este! Costa 115 RON, dar merita fiecare ban avand in vedere valoarea si nu in ultimul rand felul cum arata (booklet gros cat un deget, iti trebuie vreo luna sa-l parcurgi pe tot!)

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by fluffy38 »

Ma bucur pentru tine ca reusesti sa treci peste intoxicatia zilnica cu stiri. Este mare lucru in ziua de azi sa stai (sau sa te misti) ascultand cu atata pasiune un gen muzical(egal care).
O descriere excelenta desi nu este stilul meu de muzica. Felicitari sincere!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by panzer »

Azi mutand boxele prin camera in cautarea unui loc cu bubuit mai slab mi-au cazut iarasi ochii pe Corrs - MTV Unplugged.

N-am talent la descrieri, dar m-a linistit dupa o zi deloc usoara.

http://www.youtube.com/watch?v=Jy3wCqIBjjw[/youtube]

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

@fluffy38: multumesc pentru aprecieri! :)
@panzer: cunosc si apreciez mult albumul Unplugged al fratilor Corr! Si astazi am vie in memorie ziua de Craciun a anului 1999 cand am ascultat, in premiera, CD-ul, la un pahar de vin bun! :) "Old Town" si "No Frontiers" sunt highlight-urile concertului (imho).

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by panzer »

Le-a iesit f bine intr-adevar Unplugged-ul. L-am descoperit pe DVD mai intai. Prefer DVDurile la concerte - ma simt mai aproape de concert. In plus surorile Corrs nu sunt nici urate! :mrgreen:

PS: pt un admin, am incercat sa pun un link catre YouTube dar nu se vede. Gresesc undeva? Multumesc.

Post Reply