Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

A fost odata ca niciodata
User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

Asa si eu tzzz si buum bumm cu loudness cat casa.Mi-aduc aminte ce incantat a fost un vecin cand si-a luat aplituner Delia-(am vazut un anunt pe un site "vand aplituner Delia in perfecte stare ,sunet deosebit ,plin''- :lol: )deck Electromures si boxe Unitra,cam PCR omul-''la-s ca fac si ai nostri nu numai AIA'' si inca un deck Electronica Industriala la prima proba de REC acasa tragea doar pe un canal.
Oricum eu eram fascinat de mag.747 si Tandberg si un model de Sony,mieunam prin casa ca sa luam si noi dar sufletu' am ramas cu mieunatul.
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

- mufe,cabluri - stas era mufa DIN aia cu 5 picioruse, care se gaseau din plin la magazinul Dioda , Academiei si mai recent la un magazin pe la Romana linga cinema Studio ( eram abonat la aceste magazine ) - pina cind am fost in Ungaria cu clasa in liceu si am dat de un cablu RCA/RCA - cu toate ca nu aveam ce face cu el, am luat 2 - erau albe cu jackurile gold

- din nou, europenii nu se ridicau la ceea ce se fabrica in Japan ( si din nou, ceea ce vedeam noi prin shopuri/ Neckerman/ Osterman era poate 10 % din ce exista pe piata in Japan si SUA ) - pt ca majoritatea aveau AKAI/JVC/SONY/SHARP ( mai rar Pioneer/Technics/Marantz/Kenwood/Sansui) , era normal ca cineva sa iasa cu un Uher/Dual/etc, sa apara mai exclusivist !

- toti care trageau benzi/casete pe bani ( dealerul de muzica sa-i zicem), inclusiv studiourile oficiale ( ca cel de la Cismigiu, linga libraria de pe chei ) - aveau numai AKAI - fiabile, mergeau aproape 24 ore non stop, iar benzile - F.CURIOS - se auzeau incredibil de bine pe ORICE alt aparat, erau trase tare, fara distorsiuni !

- prin discoteci ( asta ar fi un topic interesant ) prin anii '80 - ce aparate am vazut - majoritatea mergeau pe maguri PHILIPS N4504 ( varianta cu si fara DNL ) - cel putin la Eforie Nord toate cele 3 discoteci aveau acelasi echipament - Potcoava de Aur, Acapulco, Steaua de Mare
picapuri - foarte raspindite - la Neptun , Mamaia ( discotecile pt straini ), Costinesti-Ring ( la Costinesti la Vox Maris a lui Andrei Partos se mergea pe Akai ) - picapurile - numai Technics SL1200 am vazut. Ceva locuri mergeau pe cassuri - La Eforie la Vraja Marii - Kenwood, La Sinaia la International parca Pioneer. ( scriind aceste rinduri imi aduc aminte cum ai mei stateau la plaja iar eu umblam cu benzile Orwo in punga de plastic de 1 leu prin discoteci sa le dau la "tras" )

- la expo TIB , prima vizita la AKAI - aveau acest set - http://www.vintage-audio.com.ua/en/cat/467/2500.html - plus un 747, 77, F91
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

Sa nu uitam Restaurant Pod Baneasa si acolo discoteca cu 747, niste deck-uri Sony si un pick-up , acum e o pizzerie de ciori si manelisti cu tricou si masina albe ca si situare vis-a vis de cladirea Iridex.Acolo se intalneau pilotii si stewardesele si dj tragea muzica adusa de ei cu aeroplanul.De acolo m-am lipit de un vinil original cu Pretty Woman Sountrack.Eram in culmea fericirii.Cine mai avea in bloc slow-ul ala cu Roxette pe disc ,EU .Se punea la petreceri ca imn national de ne plictisisem intr-un final, dar trebuia.
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Obelix »

Si discoteca de la Izvoru' Muresului, cu cele 2 Tandberguri, amplificatoarele in rack de 19' cat dulapul, boxele imense si care aveau nesimtirea sa cante bine... :P

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Nu stiam de disco de la Baneasa cu 747 ! Probabil ca de la aeroport se opreau direct acolo oamenii cu vinile !

Mai era discoteca de la Mozaic din Pasajul Victoriei ( Palatul telefoanelor) cu picap Technics si gx 635-uri.

In mare, prin '80 majoritatea discotecilor mergeau direct pe vinil - deci super sunet analog, acum totul se da de pe usb stick.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

LEKTOR wrote:In mare, prin '80 majoritatea discotecilor mergeau direct pe vinil - deci super sunet analog, acum totul se da de pe usb stick.
Da exact cum spunea si Momolo instrumente de omorat sunetul ,eventual dupa stickul purtat la breloc impreuna cu cheia de ML alb.
La Baneasa era si disco si carciuma,m-au carat ai mei de cateva ori acolo si in '87-'88 deja aveam 14-15 ani si eram tot emotionat la vederea acelor scule
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Andrei Partos - un om greu al acelor timpuri - http://www.adevarul.ro/articole/andrei- ... menii.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Akihabara si magazine japoneze de alta data, cand shopul era shop (comunist...."Aloo tovarasu', mata ce treaba ai pe aici ?! Hai circulati va rog!") si securistu', securist, nu "om de afaceri" si nici "mogul de televiziune":

http://www.tokyotimes.jp/post/en/85/Aki ... years.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by acustik »

Sincer, prima "privighetoare" care m-a incantat pe mine p[e vremea lui ceasca a fost un magnetofon Rostov :? ... asta pentru ca pana atunci nu avusesem termeni de comparatie decat cu un electronica si un delia...magul asta mi se parea ca suna sublim si arata ca o naveta spatiala :mrgreen: ... evident am uitat de el cateva luni mai tarziu cand am dat de un Telefunken HA 880.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by TomJones »

erai tare daca aveai singurul casetofon romanesc stereo facut la Iasi , la Tehnoton unde se faceau si radiourile Gloria. Numele radiocasetofonului Stereo Spatial (tipic de epoca de aur :) )

Image

Post Reply