Jean Michel Jarre: AeroDream

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by SOLO »

http://www.slashgear.com/the-aerodream- ... -05177045/" onclick="window.open(this.href);return false;

si prezentarea marelui eveniment : http://www.youtube.com/watch?v=Hf7og5kJT0o" onclick="window.open(this.href);return false;

brrrr .. spuneti-mi voi cat costa pt. ca nu pot sa cred ca am citit bine :)

chiar ieri am trecut printr-un magazin in care era pus sa cante modelul ala mai mic ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by nicumur »

Si cum se aude modelul ala mic ? :roll:
Banuiesc ca este mono?
Se aude in toate directiile?
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by SOLO »

un sunet inchis , fara emotii . Facute pentru bum-bum . B&W Zeppelin suna mult mai bine as spune.

Mai bine asa ceva :

Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by Obelix »

Eu zic ca mai bine un sistem "clasic" :mrgreen:
De cand nu prea mai are inspiratie artistica, JMJ isi prostitueaza numele in tot felul de afaceri dubioase... :evil:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by momolo »

El nu mai are inspiratie din 1990 (in opinia mea), de cand cu "En Attendant Cousteau" care mi s-a parut reusit asa-si-asa. Dupa asta a dat-o in muci cu "Chronologie" in 1993 si apoi a inceput sa traiasca dupa urma celui mai bun album al sau ever (tot in opinia mea, evident) "Oxygene" din 1976 pe cand, din cate stiu era tanar student aspirant. Vazand lista lucrarilor, "muza" l-a parasit prin 1990 dupa care a produs numai abureli (tot in opinia mea):
http://ro.wikipedia.org/wiki/Jean_Michel_Jarre" onclick="window.open(this.href);return false;

Defapt mai demult a inceput sa nu mai fie nimic special de muzicile lui, cam de pe la inceputul anilor 80.

Iar acum traieste din "grasime". Evident, nu financiar deoarece am auzit ca e nascut super bogat (baiat de bani gata), tat'su fiind mare milionar-miliardar.

Spectacolele lui cu lasere si altea alea sunt misto atata vreme cat are si ceva muzica de prezentat pe acolo. Insa dinaintea anilor '90 nu prea a mai avut nimic de prezentat in materie de muzici.

Pacat de el totusi ! E baiat bun! In 1976 cu albumul Oxygene promitea foarte mult, insa dupa aia a mers pe alta cale, una usurica, comerciala.
Poate ca asta arata problema clasica, cand le ai pe toate la nas si deagata (fara munca, fara chin si fara suferinta/sacrificiu)....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by momolo »

Nu m-as grabi sa spun ca se prostitueaza cu parascovenia de mai sus. Mi se pare chiar o miscare reusita de marketing. Prin traznaia aia mai aude lumea de el si dracia e in ton cu muzicile lui din ultima vreme, un soi de completare fizica. Sunt sigur ca profitul scos din vanzarea "conservei argintii" nu conteaza. Ceea ce conteaza e publicitatea iar un pret din asta incredibil stimuleaza o publicitate si mai mare. E simplu, prin punerea unui pret "nesimtit" impusca doi iepuri de o data, 1) daca apare un fraier sa cumpere scoate mega profit, 2) publicitate, toti isi vor face cruce la auzirea pretului si va fi subiect de presa !

Deci, omul nu e prost (doar ca nu mai are inspiratie componistica).

Bravo lui !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by momolo »

http://www.youtube.com/watch?v=EkYcYl8I ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by Obelix »

Dupa stirea mea, tac'su i-a lasat cu ochii in soare cand era soim al patriei si s-a carat in State, dupa care cei doi nu au si-au mai vorbit pana acum cativa ani, ba chiar nu au creeat nimic impreuna (Jarre senoir fiind compozitor de muzica de film)
Asta nu lustruieste, desigur, in nici un fel, "conserva cromata cu i-EMPETREI in varf"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Jean Michel Jarre: AeroDream

Post by SOLO »

Si ca sa continuam stilul trendy-flendy mai adaug o noutate ( 1600Euro ) :

Image

http://minuskull.com/en" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply