RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by momolo »

Ce parere aveti de importanta unui rack audio in sunetul unui sistem ? Este acesta doar un simplu element de mobilier sau mai mult decat atat ?

Credeti ca in regim DIY se poate executa un rack audio de calitate din punct de vedere al sunetului ? (nu are rost sa discutam despre design, caz in care totul e pe gusturi si posibilitati. Am banuiala ca mai importanta e partea cu sunetul si eventual partea practica care este o chestiune evidenta, cu totii avem nevoie de un suport practic pe care sa ne punem trancotele.)

In general acest element este lasat pe ultimul plan de prioritati (si cheltuieli). Dar daca astfel facem o mare greseala ? Daca influenta rack-ului audio in sunet este foarte importanta, daca de exemplu rack-ul audio conteaza chiar mai mult decat cablarea ?

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by Schindler »

Parerea mea este ca un rack audio este important numai pentru sistemele high-end si conteaza in special pentru surse - CD player,Pickup . Eu cred ca un rack de calitate poate influenta sunetul unui sistem foarte bun - dar nu in aceiasi masura ca si cablurile.
La trancotzele nu se pune problema - rack-ul nu e decit un element de mobilier .
Iar de aici - lucrurile sint simple : cei cu bani multi isi cumpara un rack de calitate iar cei cu bani putini, de regula isi construiesc un rack DIY, asta daca le permite spatiul din camera.
A construi un rack DIY bun nu e chiar asa usor, chiar daca procedezi chinezeste si "clonezi" un rack bun. E vorba despre materialele folosite, imbinari etc.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by momolo »

Dar daca rackul audio conteaza mai mult decat cablurile ?! Ce ai zice ?
Chiar substantial mai mult si nu neaparat numai la sculele ultra high-end.

Si daca toate aparatele sunt influentate ? Si cel mai mult influentat este.... conditionatorul de curent. Am dat acest exemplu care trece dincolo de "legendele" urbane (defapt de internet) care spun ca playerul CD e cel mai influentat.

...Si daca "oameni cu bani" si-au facut rack-uri DIY si s-au dovedit exceptionale ?! Sau daca oricine isi poate imbunatati un sistem audio pe aceasta cale cu costuri foarte mici ?

....OK, in ziua de azi cui ii mai arde de deastea ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by Obelix »

Eu mi-am facut rack inca de acum 20 de ani, "ca in Nekermann", ajutat de faptul ca lucram ca stagiar la un combinat de industrializare a lemnului. Este din panel de rasinoase de 22 de mm furniruit cu stejar. Il mai am si azi, la parinti. Ca si "fratele" sau, un suport de TV cu nisa pentru un aparat VHS ("norma" din epoca)
Desigur, ghidat 99% din considerente estetice, singurele "cunoscute" in epoca.
Ambele cu polite reglabile, din 2 in 2 cm, dar doar prin demontarea panourilor laterale, din considerente de soliditate si vibratii.
Am constatat o neta imbunatatire a... spatiului in camera, fara prea multe cabluri vizibile, si nuimic mai mult. :mrgreen:
Este doar experienta mea, nu sunt sigur ca se poate extrapola. :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by momolo »

Evident, exista o limita a calitatii "trancotelor" sub care rack-ul (din punct de vedere audio) devine un moft, o "himera" promovata de "audiofilii snobi".

Greu de stabilit granita exacta intre ceea ce inseamna trancota buna si proasta din punct de vedere al influentei sunetului date de rack.

In timp am constatat o influenta a rack-ului mai mare decat a intregului sistem de cablare ("sarmaraile" :D ). Evident, daca ne referim la scule audio + boxe performante. Ca material lemnul mi se pare in top.

Exista oferta foarte cuprinzatoare de rack-uri audiofile cu preturi....audiofile insa nu toate aduc un aport benefic in sunet, unele sar calul. Echilibrul in sunet e o chestiune dificila, tine de cel mai slab element din sistemul audio, urechea (educata si daca se poate, talentata); daca nu exista, vai si amar de restul.
Se poate spune mai degraba ca lipsa rack-ului penalizeaza niste scule audio bune asa cum se poate spune, niste cabluri bune strica mai putin sunetul decat altele proaste. Nu sunt decat formulari verbale, unii sunt capabili sa auda si sa inteleaga, altii se uita neajutorati in jurul lor si se agata de gramatica si literatura.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by Schindler »

Problema este delicata ... banuiesc ca nici un audiofil serios nu s-ar da inapoi de la construirea unui rack DIY daca ar sti ca aceasta investitie modesta i-ar aduce o imbunatatire in sunet ...
Dar atunci s-ar naste alte intrebari : cum ar arata un rack bun , ce materiale ar trebui folosite,scheme de montaj etc.etc.
M-am uitat un pic pe oferta de rack-uri din Ro si am vazut niste preturi astronomice pentru niste rack-uri care mie personal nu imi inspira incredere.
"Stop hearing music. Start listening to it."

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by glucica »

Fiindca veni vorba, stie cineva de unde poti achizitiona piese de lemn pentru a-ti construi singur un astfel de rack?
Ma refer la lemn de diverse sectiuni, de calitate, cit de cit finisat (fara bait sau lac, ma refer doar la suprafata), esente uzuale, nu ceva special.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by Obelix »

La voi nu stiu, la mine la raionul "bucatarii integrate" al magazinelor de bricolaj, se foloseste drept masa, sau, daca vrei suprafata de lucru, placi de 3 m pe 65 cm, dar sunt scumpe...

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by Schindler »

Gasesti la magazine gen Dedeman. Si hai sa-i zicem si cu o schema de rack :
http://naimeer.blogspot.com/2009/03/2008.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by glucica »

Obelix wrote:La voi nu stiu, la mine la raionul "bucatarii integrate" al magazinelor de bricolaj, se foloseste drept masa, sau, daca vrei suprafata de lucru, placi de 3 m pe 65 cm, dar sunt scumpe...
Te referi la blaturi de bucatarie cred.
Se gasesc de-astea cacalau p-aici dar eu ma refer in special la profile din lemn pentru schelet. Pentru blat se gasesc o multime de solutii.
La Brico, singurele chestii pe care le-as putea folosi sint elemente de balustrada pentru scari de lemn, dar sint infiorator de scumpe. pentru un rack, materialele te-ar duce la peste 1000ron.
Schindler wrote:Gasesti la magazine gen Dedeman. Si hai sa-i zicem si cu o schema de rack :
http://naimeer.blogspot.com/2009/03/2008.html" onclick="window.open(this.href);return false;
O sa merg si la Dedeman desi nu sper sa gasesc acolo profile finisate. Foarte interesanta solutia de rack prezentata de tine.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by Obelix »

Interesanta, poate, dar cere un atelier bine utilat, pentru imbinari... :P

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by glucica »

Din pacate.
Dar daca nu esti extrem de pretentios si conteaza mai mult rezultatul, poti folosi si niste suruburi mai putin estetice dar eficiente.
Demna de remarcat mi se pare decuplarea dintre placa si raftul propriu zis.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by momolo »

Am observat ca blatul de bucatarie (made in Germany) "suna" suspect de bine. Mi-au ramas niste bucati de la Ikea si cand am testat mi-a placut. Nu stiam ca in Germania se mai fabrica asa ceva ?! Scrie mare pe dos.
E rumegus-aschii presate in solutie clasica, insa dens, grosimea e standard. Am in plan sa-mi inlocuiesc platformele de boxe (actual din stejar masiv puse pe "soundcare" norvegiene, nu-s rele deloc.... si poate ma intorc dupa aia tot la astea) cu blat din asta de bucatarie Ikea.

Cat priveste mesterii tamplari cu lemnul masiv si diverse chestii artistice - stiam o firma (i-am uitat denumirea) care avea o fabrica in zona soseaua Giurgiului spre Jilava (cred ca in zona de intersectie cu strada Luica). Astia lucrau lemn masiv si erau buni, aveau scule si materie prima, in general brad. Dar nu retin denumirea si stiu ca nu aveau site pe internet iar la strada nu exista firma. Cred ca astia ar fi facut orice chestie din lemn masiv dupa desen (pe vremea aia mi-au facut o mansarda cu lemn aparent, numai brad, care a iesit foarte bine), dar prea ieftini nu erau.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: RACK AUDIO - important sau nu pentru sunet ?

Post by glucica »

Tocmai ce fusei la Mr Bricolage. Preturi un pic mai de bun simt. Din pacate cea mai mare sectiune finisata era 7*7, eu urmarind ceva un pic mai masiv.

Post Reply