Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by oake »

Momolo din păcate are multă dreptate...jegul pernicios se depune pe lentila inferioară. dar poate fi ştearsă.
Last edited by oake on 03 Mar 2012, 09:03, edited 1 time in total.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by oake »

Vata lasă scame.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by momolo »

Un prieten are o "baie cu ultrasunete", mi-a zis o data, se gandeste sa bage un cap optic in baie. Din cate stiu eu, este o mini-cuva cu apa in care se propaga ultrasunete. A bagat diverse piese mecanice si au iesit ca noi, am vazut, este impecabil, mi-a zis ca nimic nu poate curata mai bine si asa am vazut si eu, dupa ultrasunete chiar si piesele mecanice vechi din plastic alb ingalbenit ies ca noi.
Insa un cap optic e foarte complicat, sa vedeti cum arata mai ales cele vechi, mari, facute din metal si nu plastic! Este SF, uimitor ce pot face japonezii!
Nu l-am mai intrebat de mult daca a incercat. Este posibil ca tot acel sistem extrem de delicat de prisme si galerii sa fie afectat de la ultrasunete, acolo totul este la precizie micronica. Tot el mi-a aratat un senzor desfacut dintr-un cap vechi din scoala veche (chestii adevarate, metal, lucratura 100% Japan). M-am uitat cu o lupa care mareste mult. Senzorul arata oribil, jegul secular il acoperea ca o patura dupa 20 de ani de pastrare in conditii bune, nefumatori; capul respectiv pana sa fie desfacut mai mergea, inca citea din cate am inteles. Tot jegul din aer care ajunge in micro galeria aia, se depune si daca socotim zeci de ani...

Pentru lentila e bun si betisorul cu vata dar trebuie rasucit bine inainte sa lase cat mai putine scame si dupa stergere/uscare trebuie suflat aer (nu cu gura, e buna si o pompitza de cauciuc). Daca sunt nevoit eu sterg cu niste lavete speciale din microfibra dedicate curatarii ecranelor de la televizoare plasma sau LCD, sunt speciale sa nu lase scame si foarte moi sa nu zgarie. Cu grija se pot folosi si servetelele umede speciale pentru ochelari, dar numai unele; multe sunt proaste, dure, zgarie.
Vata chiar daca lasa scame are avantajul ca nu zgarie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by oake »

Am mai descoperit o nouă substanţă, cu care se poate curăţa lentila...substanţa antistatică cu care se curăţă vinilulire. Procedura este următoarea: lichid antistatic, apă distilată şi apoi alcool denaturat.
Sună!!!
Last edited by oake on 06 Mar 2012, 09:50, edited 1 time in total.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by oake »

Pe de altă parte...Technics, după celula laser SOALP 1200, la : SOALP 320 au renunţat la capişonul din cauciuc...nu şi la următorul SOAD 70A...astea sunt în ordine cronologică şi se referă la capete laser Technics din anii 80 spre 90, inclusiv.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by oake »

momolo!
Adevărat!... dioda laser e îngropată în şasiu şi printr-un sistem de prisme transmite raza laser la capul Laser, la lentilă. Ultima prismă transmite raza la 90 grade şi se poate şterge.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by oake »

Dacă fumul de ţigare pătrunde mai jos...e altceva!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by oake »

Din ce sper că am observat până acum...nu poate pătrunde şi sper ca observaţia mea să rămână corectă.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by Obelix »

Mai exista si sprayurile pentru capete magnetice folosite in informatica, la unitatile de backup cu banda...

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by oake »

Nu te referi la spray-ul pentru curăţat LCD-ul ?

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Lentila de la TECHNISURELE VECHI CD players

Post by Obelix »

Nu, ma refer la sprayuri de curatat "capetele rotitoare" de la D.A.T. uri (si alte formate existente) Dizolva murdaria, curge sub efectul presiunii si, mai ales, se evapora fara nici un rezid.
De exemplu:
http://www.misco.fr/produits/p2051388/j ... +nettoyage" onclick="window.open(this.href);return false;
sau
http://www.misco.fr/produits/p2301065/a ... +nettoyage" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply