altceva decat criza,tara minunilor si diverse

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

altceva decat criza,tara minunilor si diverse

Post by fluffy38 »

De vreo cateva luni remarc o schimbare a acestui forum. Nu mai exista subiecte separate, totul se incadreaza in cele trei din titlu. Nu intreb de ce. Stiu deja raspunsul.

In urma cu doua zile trebuia sa ma intalnesc in gara cu un vechi prieten care venea din Timisoara. Am ajuns cu vreo 10 minute inainte de sosirea trenului si, cum nu mai fusesem in gara de mai bine de un an, m-am plimbat un pic pe peron. Un cuvant care sintetizeaza absolut tot ce am vazut este "pustietate". Cativa calatori cenusii, vreo 3 maidanezi cu cozile pe sus, niste boschetari beti , cu totii asteptau trenul. Din gara au disparut multe; tabela electronica a mersului trenurilor, biroul de informatii, sala de asteptare altadata plina de o lume pestrita care misuna, nu mai exista nici macar un tabel scris de mana cu mersul trenurilor.

Au ramas doua chioscuri cu alimente,bautura si cafea, un chiosc de ziare si eternul birt de pe peron. Trecand prin fata lui (nu am putut intra din cauza unui boschetar protapit in usa) am putut vedea printr-un fum dens vreo doi tinerei la "pacanele".

Spre marea mea mirare am vazut o singura( altele nu mai exista) casierie, care functioneaza si ca birou de informatii. Probabil ca tot de acolo s-a anuntat si trenul, care nu a intarziat deloc. :|
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: altceva decat criza,tara minunilor si diverse

Post by glucica »

Cred ca, de fapt, nu ai stiut unde sa incadrezi postul asta, ca se potrivea peste tot... :D

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: altceva decat criza,tara minunilor si diverse

Post by nicumur »

CFR Calatori a devenit falimentar din mai multe motive, dar doua sunt mai deosebite:
1 - (aproape) nimeni nu mai cumpara bilet, toti merg cu nashul
2 - firmele de transport calatori (microbuze in special) le-au furat mai toti clientii.

Despre neglijentele CeFeRe-ului nu mai are rost sa discutam (infrastructura terminata/distrusa/furata) si multe altele care duc la falimentul acestei companii de stat.
In timp ce altii au infrastructura ce permite mersul pe calea ferata cu 300 Kmh la noi dureaza 8 ore un drum de 300 km (Bucuresti-Mangalia spre ex.) :mrgreen:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: altceva decat criza,tara minunilor si diverse

Post by Obelix »

Aia cu trenurile rapide au CFR-ul companie cu capital de stat (cel putin majoritar), personal cu statut de functionar public bine platiti si motivati si, intr-un fel sau altul, infrastructura subventionata, daca nu din alte motive, macar datorinta unor motive strategice...

Post Reply