Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by yinyangbt »

Am aflat de pe diverse situri ca unele firme audiofile (Epos, Naim, ca sa citez numai doua de care stiu eu)au produs subwoofere optimizate pentru muzica , gindite din start ca o completare a unui sistem stereo in care boxele (bookshelf) au un raspuns mai slab pe bass.

" As a general rule, stereo systems tend to be difficult to integrate with conventional sub woofers because, for the most part, sub woofers are generally not designed to match them, and therefore suit 5.1 systems only. The Epos ELS SUB is different and was conceived as a means of extending the frequency response of a small pair of bookshelf speakers, rather than just producing large outputs at one particular frequency, such as 60 Hz.

This may appear to contradict established principles, but Epos engineers have not limited themselves to only trying to produce a product that plays 'one note' sound. For that reason the ELS SUB is capable of extending low frequencies with a relatively flat response down to 20 Hz. This is most unusual and would normally be unheard of in conventional woofers, because apart from anything else their cabinets and amplifiers would rattle and buzz, due to the simple method of construction used.
"

"The n-SUB is designed to complement (...) or a pair of n-SATs as part of a stereo system where the owner does not have the room to accommodate a pair of floor-standing loudspeakers. Based around a 250mm long-throw driver and a powerful integral amplifier (housed in a separate compartment) the n-SUB provides facilities for great user-configurability, including, for example, completely different set-ups for music and movies. The n-SUB comes with a remote control for optimum ease-of-use. "

Va intreb : is this marketing bullshit only ????! :shock:

Daca cineva dintre voi a avut experiente cu astfel de subwoofere in camere de bloc obisnuite (15-20 mp)va rog sa postati .Personal, as fi interesat de o astfel de solutie de extindere a raspunsului pe bass, cu atit mai mult cu cit poate fi versatila in sensul a multiple reglaje in functie de raspunsul camerei si inregistrare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by momolo »

Problema bagarii unui sub in camera relativ mica, 15...20mp (desi in realitate conteaza volumul de aer, dat si de inaltimea camerei) am avut-o si eu.

In fapt nu prea exista suburi proiectate pentru muzica si altele proiectate pentru HT, exista suburi bune si suburi proaste.
Oarecum se presupune ca alea proaste sunt defapt dedicate HT. Adica in cazul sunetului surround nu mai conteaza ca subul emite o droaie de distorsiuni si ca basul este alterat, bine este sa bubuie cat mai amenintator, sa dea efectul la filme.

Un sub EPOS am avut si eu pe vremuri. Un cub pe compresie, membrana 25cm, amplificator digital aprox 300 W.
Componentele, cutia, diful, amplificatorul fabricate in China (ca si restul boxelor Epos).
Pretul aprox. 400...450 euro.

Pot spune ca nu era un sub prost, la banii lui, un pret dealtfel modest la care nu poti ridica pretentii audiofile.

S-ar fi pretat si la completare boxulite stereo in cazul muzicii, insa la niste boxe foarte mici. Defapt au fost onesti, era recomandat cu gama cea mai slaba de boxulite de la Epos, unele cu un SPL liliputan.

Problema era ca daca-l puneai cu alt brand de bookshelf-uri era pe noroc cu potriveala.
Plus de asta, calitatea bunicica (la banii lui) era platita prin lipsa eficientei.

Fiind pe compresie, cutie mica si o membrana de 25cm, plus un amplif nu foarte puternic, SPL-ul real rezultat era mic si se imbina doar cu boxe cu un SPL oarecum apropiat, deci mic. Din ce am apreciat eu, boxe mici sub 87dB SPL-ul.

Asa ca daca aveai boxe ceva mai eficiente, sa zicem la peste 89..90dB SPL, subul Epos era in plus, mai mult deranja si sunetul nu putea fi armonizat in veci.

Pe de alta parte, niciodata nu am putut sa-l impac cu camera. Locurile unde putea fi pus erau extrem de limitate si nici unul nu era potrivit.

Iar la filme ma deranja pentru ca neavand circuite de gain-control automat (care ar fi afectat calitatea audio...si iata ca era gandit pentru muzica! :D ) intra mereu in protectie la impuscaturi sau explozii, astfel ca vedeam un film si faceam in acelasi timp gimnastica aerobica sa-l scot din protectie.
Era greu sa prevezi cat sa-i pui gain'ul pe intrare incat la anume pasaje forte sa nu intre in protectie.

In concluzie, trebuia folosit cu boxulitele lui de la Epos si cam atat.

Asa ca intr-un final l-am vandut.
Am aflat de pe diverse situri ca unele firme audiofile (Epos, Naim, ca sa citez numai doua de care stiu eu)au produs subwoofere optimizate pentru muzica
in realitate exista branduri mult mai celebre/dedicate pentru suburi de calitate (adica pentru muzica) si aici mentionez:

- regii suburilor, REL si VELODYNE

http://www.rel.net/index2.htm

http://www.velodyne.com/main.aspx

Dar astea se PLATESC ! Calitatea are un pret, iar acesta NU e mic! Aici nu mai discutam de suburi de 400 euro, nici de 800 euro, aici discutam de suburi care sar de 2000 euro!
Pot spune ca am avut ocazia sa ascult o data un sistem completat cu un sub REL cu difuzor downfire de 20cm intr-o camera de 30mp. Pur si simplu este ALTCEVA! Pur si simplu habar nu aveam ca merge subul! Numai cand il opream simteam ca s-a "muiat" basul! Pe scurt formidabil! Insa la un pret pe masura!

Dar mai exista un fabricant exceptional (dar tot cu preturi serioase), CABASSE

http://www.cabasse.com/en/

Insa din ce am auzit si m-am informat, suburi de calitate adevarata si la un pret mai mic gasesti si la TRIANGLE, e vorba de gama METEOR:

http://www.triangle-fr.com/WD100AWP/WD1 ... nMod%E8le3

Am luat pentru un amic unul mare cu doua difuri. Am ramas impresionat! In primul rand ca in realitate arata mult mai bine ca in poze, este enorm si foarte greu. Produce un adevarat seism insa basul este exceptional, realist, natural.

Daca in spatiul meu era loc de asa ceva, imi luam si eu tot un Meteor din asta! Consider ca are un raport calitate/pret greu de batut.

Dar, intr-un final, eu as spune ca daca niste boxe te fac sa-ti doresti un subwoofer, rezolvarea cea mai simpla este.....luat alte boxe! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by LEKTOR »

Un sub in sistem stereo este excelent cind asculti muzica la volum mic - eu cel putin, nu am auzit boxe super hifi sa redea un bas plin la vol mic -15 db - fara a considera biamp/biwire unde controlezi tu subul din boxa cu amp dedicat ( asa cum ma jos eu cu sistemul descris la gallery ) - de asemenea subul separat se poate controla cu mare precizie ( considerind ca are controale de phase,gain,crossover.

Eu ma joc momentan cu un sub Wharferdale intr-un sistem stereo - http://www.wharfedale.co.uk/range.php?range_id=18 - si sint f. multumit.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by yinyangbt »

S-ar fi pretat si la completare boxulite stereo in cazul muzicii, insa la niste boxe foarte mici. Defapt au fost onesti, era recomandat cu gama cea mai slaba de boxulite de la Epos, unele cu un SPL liliputan.

Problema era ca daca-l puneai cu alt brand de bookshelf-uri era pe noroc cu potriveala.
Plus de asta, calitatea bunicica (la banii lui) era platita prin lipsa eficientei.

Fiind pe compresie, cutie mica si o membrana de 25cm, plus un amplif nu foarte puternic, SPL-ul real rezultat era mic si se imbina doar cu boxe cu un SPL oarecum apropiat, deci mic. Din ce am apreciat eu, boxe mici sub 87dB SPL-ul.
Multumesc pentru raspuns, momolo !De Velodyne si Rel stiam , dar uitasem in momentul cind scriam, tocmai datorita pretului :lol: (de altfel ,nici sub-ul de la Naim nu e ieftin!)
Eposul de care vorbesti e o varianta mai spartana ( ca pret).Au si un model mai scump(cu 50%) seria M cu diful indreptat catre in jos. Se pare ca nu prea l-au ascultat multi pe la noi .Cum camera mea nu e mare si ascult la volume in general civilizate, ar fi OK.De asemenea matchingul cu M5-urile mele, care , cred ca ar "respira" mai bine, dupa ce ar scapa de presiunea bassului taiat de filtrul sub-ului.
Dar de pozitionarea ideala imi e si mie frica, camera mea fiind destul de aglomerata.

LEKTOR, exact asta ma gindeam si eu , in general, nu ascult la volum mare, in general pe la 16-25 din cele 100 de unitati ale displayului amplifului meu(de 2x80w)
LEKTOR wrote:Un sub in sistem stereo este excelent cind asculti muzica la volum mic - eu cel putin, nu am auzit boxe super hifi sa redea un bas plin la vol mic -15 db - fara a considera biamp/biwire unde controlezi tu subul din boxa cu amp dedicat ( asa cum ma jos eu cu sistemul descris la gallery ) - de asemenea subul separat se poate controla cu mare precizie ( considerind ca are controale de phase,gain,crossover.

Eu ma joc momentan cu un sub Wharferdale intr-un sistem stereo - http://www.wharfedale.co.uk/range.php?range_id=18 - si sint f. multumit.
Un sub Epos ar fi o completare a sistemului meu actual de boxe , fara a investi prea mult intr-o pereche noua (care ar fi undeva la vreo 2k.)Unde mai pui ca de fapt , ar trebui schimbat tot sistemul , pentru a avea matchingul perfect,iar acum nu e momentul propice :mrgreen: Deci, un compromis...acceptabil :?:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by momolo »

yinyangbt cred ca te inseli. Insa ca sa aflii trebuie intai sa probezi, recomandabil inainte de a plati.

Argumente:

1. suburi in camere mici = bubuiala, huruiala si dureri de cap aproape garantate.

2. Epos M5 nu sunt boxe proaste la banii lor. Isi fac treaba corect si pilotate cu ce trebuie nu duc gandul la lipsa de bas. Posibil sa ai probleme cu restul echipamentului, sursa si amplificare care poate da un sunet flasc si nedinamic incat automat sa doresti bas. M5-urile cam cer curent, chiar daca sunt ieftine si mici, Epos sug curent si nu orice amplificator poate scoate din ele ce pot.

3. ar fi destul de costisitor sa platesti inca un subwoofer si in final sa afli ca pe suma totala, M5+sub puteai sa-ti cumperi doua boxe care sunau mult mai bine in toate sensurile (chiar si cu ceea ce ai deja). Mai ales intr-o camera mica!

4. boxele bune nu incep brusc de la 2000 euro in sus, exista si mai ieftine, mult mai ieftine, insa problema e ca boxele nu canta singure. Unele, desi ieftine, "vor' aparatura scumpa, altele mai scumpe nu, etc. Combinatia finala da pretul si raportul calitate/pret. De exemplu unii s-au bucurat la niste Dynaudio ca apoi sa vada ca suna prost pe amplificari ieftine si ca numai amplificatorul minim potrivit pentru ele costa dublu cat perechea de boxe.

Astfel ca pentru audiofilul care nu are sanse sa probeze si sa se informeze palpabil, e foarte greu sa nu nimereasca intr-o mocirla a "upgrade-ului" vesnic! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by yinyangbt »

Cred ca la mine e vorba in special de o problema de pozitionare.Deocamdata mare lucru nu am ce face in acest sens.Poate la anul mai scap de ceva mobila care ma incurca si atunci voi vedea.Oricum,nu ma grabesc ,pentru ca ai dreptate, sint sanse prea mari sa iasa prost ,ca sa risc. Daca as fi putut proba (buna ideea cu inchirierea !!!) merita o incercare.Mai greu de la 450 km de dealer :lol:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by SOLO »

Iti dau si eu acelasi sfat , asculta inainte sa cumperi , eventual daca disperarea este mare cumperi doar daca e vorba de un chilipir , pentru a putea vinde imediat .
Mai bine gandeste-te la un aventual upgrade la boxe :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by yinyangbt »

Ei, upgrade-ul probabil ar trebui sa se adreseze combinatiei Amplificator/boxe, de unde rezulta o investitie mai consistenta.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by CC_TM »

Eu cred ca mai degraba ar merita sa investesti intr-o alta pereche de boxe (si amplif daca e cazul), dacat sa le adaugi un subwoofer.
Am facut si eu experiente cu 2 cai si subwoofer, si chiar am nimerit un matching bun, dar in final tot la 2 cai (bune) am ajuns.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by momolo »

CC_TM
Am facut si eu experiente cu 2 cai si subwoofer, si chiar am nimerit un matching bun, dar in final tot la 2 cai (bune) am ajuns.
tin minte ca o vreme ai fost adept infocat la solutia 2+1 si te-am contrazis si eu o data.
Dar, partea experimentala face cat o mie de cuvinte!

Eu unul am pus punct definitiv la capitolul stereo + subwoofer. Oricand, doua boxe mai bune sunt de preferat combinatiei 2+1, imi pare logic!

Asta nu inseamna ca nu exista si solutii stereo bune si cu subwoofer. Insa totul se opreste la performanta pret/calitate (pentru aia care isi numara banii).

yinyangbt am vazut sistemul tau audio din semnatura. Desi poate iti parea ciudat, daca ma intrebi pe mine, eu as schimba intai (dupa treaba cu acustica) un singur lucru, playerul. Tine cont ca toate sculele pe care le ai le-am avut si eu pe la mine in diverse ocazii/probe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by CC_TM »

Am fost, atata timp cat am crezut ca nu poti scoate bas bun (decent) din boxe pe 2 cai. Cand l-am obtinut (cu amplificare vanoasa) am renuntat si la ideea de subwoofer.

Chiar discutam zilele trecute pe un forum de profil :lol: despre oportunitatea folosirii unui subwoofer intr-o camera de 20mp. Ma citez :

Intr-o camera de 4x5m avem un castig de aprox 10 dB la 40 Hz, dependenti de amplasarea boxelor si de tratamentele acustice existente.
Astfel ca o pereche de boxe cu f3=50Hz va fi ajutata de camera sa redea zona de la 35-40Hz, rezultand per global o buna liniarizare.


In alta ordine de idei, eu ma asteptam ca playerul sa fie veriga cea mai tare, tinand cont de faima pe care o are. (Nu am avut ocazia sa-l compar vreodata cu altceva)
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by yinyangbt »

CC_TM wrote:Eu cred ca mai degraba ar merita sa investesti intr-o alta pereche de boxe (si amplif daca e cazul), dacat sa le adaugi un subwoofer.
Am facut si eu experiente cu 2 cai si subwoofer, si chiar am nimerit un matching bun, dar in final tot la 2 cai (bune) am ajuns.
Multumesc de raspuns,cu atit mai util cu cit ai experimentat si ai fost adept al solutiei 2+1!
CC_TM ,de curiozitate, floor sau bookshelful vrajit din visele audiofililor :lol: ?
momolo wrote:
yinyangbt am vazut sistemul tau audio din semnatura. Desi poate iti parea ciudat, daca ma intrebi pe mine, eu as schimba intai (dupa treaba cu acustica) un singur lucru, playerul. Tine cont ca toate sculele pe care le ai le-am avut si eu pe la mine in diverse ocazii/probe.
:!: :!: :!: :?: :?: Chiar e surprinzatoare afirmatia ta, momolo Si eu care ziceam ca playerul e cea mai buna piesa ! Intr-adevar, ciudat! Drept e ca nu am avut posibilitatea sa pun alte playere mai de soi pe combinatia amp/boxe pe care o am.
:?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by momolo »

yinyangbt pe langa boxe, cea mai importanta piesa dintr-un sistem este sursa, playerul. Atunci cand nu discutam nici de trancote si nici de high-end, undeva intre. In primul caz playerul nu conteaza, in al doilea nu exista o piesa cea mai importanta, toate sunt importante.

Pe de alta parte, din diverse comparatii (obiective) te lamuresti mai bine. Mie imi plac comparatiile. Ca de exemplu una deja facuta, intre modelul tau de player si un vintage din 1985, acel Studer postat la rubrica specifica subiectului. Mai mult decat ca esti invitatul meu sa-ti dai seama singur, nu pot spune deoarece poate trezi diverse animozitati. In ce ma priveste eu m-am lamurit (dar si posesorul CD5i-ului respectiv :) ).

yinyangbt, in opinia mea, componentele cele mai bune din sistemul tau sunt....boxele. Culmea! (avand in vedere ca si modelul tau de amplif il cunosc bine, l-am desfacut, studiat, analizat in trecut, am si poze daca vrei, am poze si cu restul, facute de mine, stiu intamplator despre ce e vorba).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by CC_TM »

yinyangbt wrote:
CC_TM ,de curiozitate, floor sau bookshelful vrajit din visele audiofililor :lol: ?
:?
Bookshelf-ul vrajit (pe compresie) :D
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Quest for the bass : sub-urile "dedicate" pentru muzica?

Post by LEKTOR »

Dezbatere - cum conectati un singur sub, care are o singura intrare line-level RCA ( si fara intrari HIGH LEVEL gen speaker level ), la un sistem stereo preamp-power amp ?

Am gasit fel de fel de solutii, , folosind tape loop de la preamp, folosing cablu Y la iesirea preamp, etc

Ce trebuie avut in vedere referitor la impedantele/voltajul preampului si al subului ? Poti combina pre outurile L si R ca o singura conexiune ? Dar power ampul - in afara de primirea de semnal mai mic ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply