Fisiere audio HD

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Fisiere audio HD

Post by Schindler »

Recent m-am lovit de o problema in sensul ca playerul meu preferat Torq nu reda fisiere 96khz/24bit si nici fisiere dff. Solutia gasita a fost sa redau acest tip de fisiere cu JRiver 17.
Daca cineva cunoaste un soft mai bun pentru astfel de fisiere il rog sa imi spuna si mie.
Alta problema - deranjanta pentru mine - este cind un CD este facut flac ca un singur fisier , nu este impartit pe melodii, deoarece dupa un CD mie se poate sa-mi placa doar anumite melodii. Dupa ce am incercat cu softulete gen CUE Splitter si nu am fost multumit de rezultate, am apelat la Easy CD-DA Extractor care mi le converteste pe melodii - fara pierderi de calitate - cred eu.
Daca cunoasteti o solutie mai buna ... :?:
"Stop hearing music. Start listening to it."

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Fisiere audio HD

Post by glucica »

Eu le spargeam in bucati cu Medieval cue splitter si le scriam cu Easy CDDA Extractor. Altfel, nesparte, apare un singur track.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Fisiere audio HD

Post by Schindler »

Bitrate in audio :

MP3 128-320 kbps
FLAC 500-950 kbps
24-96 2600-2900 kbps
HI-REZ 2800-3600 kbps
DFF 5644 kbps

Aceasta nu e o clasificare academica - pur si simplu am rulat anumite fisiere si am observat citi kbps au.
Urmeaza sa incerc sa le compar si urechiometric.
1,411.2 kbit/s – sound format of Compact Disc Digital Audio.
5,644.8 kbit/s – sound format of Super Audio CD.
"Stop hearing music. Start listening to it."

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Fisiere audio HD

Post by FATHER »

Incearca Audiogate .
La activare iti cere un cont de Tweeter dar e doar o formalitate.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Fisiere audio HD

Post by Schindler »

Multumesc FATHER. Foarte interesant Audiogate . Imi place ca e un soft pur functional, fara mii de briz-brizuri . O sa-l "ascult" .
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Fisiere audio HD

Post by Schindler »

In cautarea celui mai bun soft pentru redarea audio am testat si tras urmatoarele concluzii :
- Torq desi citeste si flacuri ramine un player optimizat pentru uratul MP3 :oops: :oops: :oops: pe care cu ajutorul VST reuseste sa-l readuca oarecum la viata.
- Signalyst HQPlayer , foarte laudat de unii pe aici :
http://www.computeraudiophile.com/conte ... r-HQPlayer" onclick="window.open(this.href);return false;
reda foarte bine vocile si da o tenta de tuburi,de lampa. Il prefer pentru melodiile preponderent vocale.
- per total, AudioGate reda cel mai corect si ramine playerul de baza pentru redarea fisierelor audio HD si audiofile.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Fisiere audio HD

Post by momolo »

24/192, un articol lung si foarte interesant de citit. Am regasit multe descrieri si explicatii ale unor fenomene pe care le-am perceput ("urechiometric") dealungul timpului. Ce se scrie acolo nu e tocmai pe placul unor audiofili deoarece sunt adevaruri incomode si durereoase daca nu sunt judecate lucid si la rece, fara sentimente si resentimente.

Un citat:
The BAS test I linked earlier mentions as an aside that the SACD version of a recording often does sound substantially better than the CD release. It's not because of increased sample rate or depth but because of the better mastering of the SACD. When bounced to a CD-R, the SACD version still sounds as good as the original SACD and much better than the CD release. Good production and mastering obviously contribute to the final quality of the music
Dar ar meritate citate si alte afirmatii:

http://people.xiph.org/~xiphmont/demo/n ... html#foot7" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

encu
Posts: 8
Joined: 02 Jul 2010, 18:51
Location: Roman

Re: Fisiere audio HD

Post by encu »

Merci FATHER,

Intr-adevar e foarte bun AudioGate. Reuseste sa redea detalii pe care cu foobar sau JRiver nu le-am auzit, iar instrumentele parca sunt mai precis pozitionate in spatiu.



FATHER wrote:Incearca Audiogate .
La activare iti cere un cont de Tweeter dar e doar o formalitate.

Post Reply