CABLURI

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

CABLURI

Post by momolo »

Ghid de cablaraie, chestiuni de alimentare si diverse accesorii (sa moara fraierii de necaz):

http://www.ultrahighendforum.com/upload ... eguide.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CABLURI

Post by Obelix »

Mda, astia e capabili sa ne spuna ca sunetul devine mai cald folosind jucariile lor chiar si atunci cand e transmis sub forma digitala... :mrgreen:
(ma refer la citatul "the first high-end cable in the USB 3.0 format.")

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CABLURI

Post by momolo »

Totusi trebuie sa ne informam.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CABLURI

Post by momolo »

Informatii interesante despre proprietatile electrice ale diverselor aliaje de cupru. Anumite fenomene pe care le percepem "la ureche" pot avea anumite explicatii stiintifice chiar si indirecte:

http://www.copper.org/applications/indu ... loy02.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Conductivity of Alloy Classes


Most of the early coppers used for electrical transmission and interconnection are quite conductive, with electrical conductivity ranging upward from 85%. Note the conductivity of Phosphorous Deoxidized Copper; it has a copper content of 99.9%, yet its conductivity is "only" 85% IACS. Phosphorous is one of the elements that severely depress conductivity. Commercially pure copper has 101% IACS (due to improved refining techniques and processing), as do several of the oxygen free (pure) coppers like C10100 and C10200. Percent IACS values are usually published as minimum values for annealed tempers. Tempered (cold-worked) metals may have a minimum value 1 to 3 percentage points below the annealed minimum.

When somewhat higher strength is required, but with maximum conductivity, then certain High Copper alloys using such alloying elements as tellurium, zirconium, magnesium, cadmium(now in disfavor due to its adverse effects on the environment), chromium, and iron, in some cases in combination with phosphorous, are available and can provide conductivity of around 80 to 90%IACS.

Another group of alloys, based on various combinations of additives including boron, iron, tin, zinc, cobalt, magnesium and phosphorous can provide good strength with conductivity in the range of 50 to 75%IACS.

There are number of alloys in the conductivity range from 25 to 50% IACS, including certain beryllium coppers, brasses, tin brasses, phosphor bronzes, and copper-silicon alloys.

Finally, there is a choice of alloys which can provide very high strength with somewhat limited electrical conductivity, typically in the range from less than 10 to nearly 25%IACS. These include the so-called high strength beryllium coppers and the copper-nickel-tin alloys which can be strengthened by precipitation hardening. There are also a number of phosphor bronzes in widespread use, both the traditional work-hardenable alloys and several newer alloys with additional additives to promote dispersion strengthening. There are also aluminum bronzes and copper-nickel alloys, each with its own special capabilities.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CABLURI

Post by momolo »

Teoria spune ca un cablu HDMI-HDMI transmite bitzi numarati, adica atat cati intra si ies.... Sau naiba stie ce mai spune teoria, unicul lucru retinut e ca in materie de HDMI nu ar trebui sa conteze cablul atata vreme cat...functioneaza.

Ei bine, ieri am pus un cablu HDMI-HDMI "de firma", scump si culmea, de 3 m in locul unuia de 1m care nu era de firma cu renume dar arata de calitate si fusese comparat cu alte 3 cabluri tot asa, rezultatul trecut fiind ca toate cablurile HDMI-HDMI sunt la fel (chiar si indiferent de lungime; am de 1m, 1,5m, 2m si chiar 10m toate la fel ca imagine). Inutil sa precizez, toate au mufe aurite, nu asta e problema.

..Insa dupa ce am pus respectivul cablu "de firma" (cumparat la reducere pe motiv ca era mult prea nesimtit de ieftin sa-l las acolo; au golit unii depozitu', or fi dat faliment, nu stiu)....mi-a stat ceasul!
Precizez, eram treaz, nu bausem.

Diferenta la imagine intre un decodor cablu HD si o plasma Panasonic a fost pur si simplu mult prea evidenta! In asa hal de evidenta ca a trebuit sa schimb setarile de culoare la plasma! Inainte aveam grupul de setari numit "normal", acum am setarea "cinema" care e mai joasa ca lumina, contrast si chiar intensitate culoare dar se vede mai bine si mai luminos, mai contrastant si mai fin, chiar si ceea ce este umbrit are mai mult detaliu....

Ceva mai concis spus, prin cablul anterior se vedea excelent, nu avem ce sa guitz. Prin alte vreo 2...3 alte cabluri pe care le aveam, se vedea la fel de excelent, idem cu guitzatul. Insa cand am taiat ditamai ambalajul (dupa ce m-am crucit ca un cablu are prospect.....hartie de garantie internationala, ditamai ambalajul) si l-am pus pe asta nou....oau! Primul efect a fost luminozitatea imaginii care a crescut mult prea evident ! Am resetat totul si dupa ce am vazut un serial transmis 1080i mi-am dat seama ca imaginea, totul e prezentat mai fin, mai subtil (post TV cablu HD), chiar incepusem sa ma intreb cu ce aparate filmeaza astia pentru ca anumite scene sunt mult prea "nesimtit" de minunante ca imagine !

Stiu, orice om sceptic ar spune ca mi se pare.....chiar si eu. Dar nu e asa. Am incercat dupa aia sa mai compar o data si rezultatul a fost identic. Diferenta este evidenta pentru orice persoana si nu se afla in zona de "fineturi pentru fanatici".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

imo
Posts: 26
Joined: 18 Feb 2011, 09:34

Re: CABLURI

Post by imo »

Si nu ne spui si noua despre ce cablu e vorba? De exemplu eu am la fel, STB HD catre LCD Panasonic in loc de plasma, as fi curios sa incerc si eu in caz ca acel cablu nu costa mai mult decat tv-ul.
Asa imi dau seama cam care e diferenta, pentru ca stiu cum e setarea cinema la Panasonic si intr-adevar e cam intunecata.

Post Reply