Extreme Audio si Grandinote la Bucuresti

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Extreme Audio si Grandinote la Bucuresti

Post by momolo »

Sambata 21 aprilie 2012 in Bucuresti a avut loc o prezentare a doi producatori italieni, unul de incinte acustice si cabluri, altul amplificatoare dupa un principiu neconventional. Este vorba de Aldo Zaninello (foarte cunoscut in Italia) de la firma Extreme Audio/Sigma Acoustics ( http://www.extremeaudio.it/t_830.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) si Massimiliano (Max) Magri de la firma Grandinote ( http://www.grandinote.it/" onclick="window.open(this.href);return false; ).

Evenimentul de prezentare (marketing) a avut loc la hotelul Crystal Palace din Bucuresti la orele dupaamiezii.

De pe forumul nostru a mai fost prezent un singur tovaras.

Din pacate au fost prezente foarte putine persoane. Desi se anuntase o prezentare clasica la genul asta de evenimente (producatorul vorbeste publicului), discursul nu a mai avut loc din lipsa de qvorum.

Actiunea a avut loc intre orele 16...22.

In ceea ce ma priveste am discutat indelung cu Aldo Zaninello (omul avea grija sa mai schimbe placile prin camera) pentru care am toata admiratia iar la plecare, din intamplare am discutat si cu mai tanarul Massimiliano Magri, creatorul amplificatoarelor "magnetosolide" sub brandul italian Grandinote. El nu prea a stat prin sala, mai mult sau chiar tot timpul pe holul hotelului cu tigarea una dupa alta si pentru ca nimeni nu a facut prezentarile, pentru ca el are aspect de ...roman ( :D dar ambii au venit prima oara in Romania) nu stiam cine este si nu era cazul sa ma bag ca musca in lapte; ar fi fost de competenta gazdei sa faca prezentarea....
Astfel, vrand s-o tai pe usa pe la ora 19.30 am intrat in vorba cu cineva cunoscut pe holul hotelui si asa am aflat ca omul cu tigarea si pulover maron este "producatorul de la Grandinote" si am stat putin de vorba mai mult despre principiul de functionare neconventional. Aceste amplificari au transformator de iesire precum amplificarile pe tuburi dar nu folosesc tuburi ci.... MOS-FET-uri de putere. Textul de marketing suna ceva de genul, "au avantajele sunetului cald al tuburilor imbinate cu puterea tranzistoarelor" dar ce pot sa spun e ca pilotau perfect boxele respective despre care banui ca sunt destul de dificile (desi au 92,5 dB SPL). Respectivele mono-blocuri NU sunt numai "powere" asa cum am crezut si eu ci sunt....integrate mono ! Ambele merg in tandem, asa ca poti manevra volumul dintr-unul si acelasi lucru face si celalalt. Max a spus ca in lume mai este un singur caz din ce cunoaste el de amplificatoare integrate mono.

Cutia mica de sub rack este preul phono pentru pickup si nu e preul de linie asa cum am crezut initial.

Amandoi erau obositi dupa un drum extrem de istovitor cu o duba in care au carat sistemul audio nu tocmai usor. Au condus 24 ore nonstop si de aici pleaca in Germania la Munchen.

Boxele din foto au 160 Kg bucata iar pickup-ul creatie tot Sigma Acoustic/Extreme Audio, deasemenea enorm, multe kilograme.

Boxele sunt foarte mari, arata mai bine ca in poze, defapt toate arata mult mai bine decat in foto cu deosebire amplificatoarele Grandinote (care pe site-ul firmei sunt pozate incredibil de urat!).

Sigma sunt 4 wire dupa cum se vede in foto, cablurile fiind produse de aceeasi firma....desi mie nu-mi este foarte clar cum vine cu Sigma Acoustic si Extreme Audio, ultimul fiind defapt un dealer italian iar primul fiind un brand audio din Italia.... Dar nu m-au preocupat chestiunile astea, oricum sculele sunt la niste scoruri de pret mult peste omul normal.

Sursa folosita a fost transportul si DAC-ul Nord Star italian din seria Extreme (parca asa imi amintesc) precum si pickup-ul vazut in foto despre care pot sa va spun (l-am intrebat pe Aldo Zaninello) urmatoarele - cu totul costa 12 k din care doza Koetsu costa 4 k iar bratul de 14" ( :idea: ) Clear Audio costa 2 k astfel magaoaia de body turntable costa doar 6 K insa mi-a spus ca astea merg bine impreuna si ca el a vandut in Italia numai in combinatia asta pentru ca exista un bun matching intre brat/doza si body. Ei bine, unele persoane sper sa nu mi-o ia in nume de rau discutiile astea cu 6 k vai ce ieftin este! :D Depinde pentru cine, sper ca stim! Dar la modul general si stiind piata audiofila si preturile nerusinate, consider ca acel pickup e chiar ieftin.

Am adus cu mine cateva CD-uri dar si LP-uri (clasica) pe care le-am ascultat putin.

Desi nu mi-a placut cum se aude am numai cuvinte de lauda pentru cei doi producatori/dealeri italieni si mai ales mi-a placut discutia cu Aldo Zaninello pentru care am tot respectul si care se dovedeste un adevarat meloman/audiofil si mereu avand sfaturi bune si mai ales de bun simt.

Circumstantele acustice au fost probabil din cele mai rele avand in vedere sala, desi cu o forma buna era executata integral din rigips (subtire si gol pe dedesupt) precum si multa sticla.

A mai fost si problema timpului, cei doi au sosit noaptea si nu au avut nici timp de dormit, iar sculele sunt mari, grele si foarte delicate, o adevarata munca de carat/manevrat (presupun).

Nu am avut nici o legatura cu organizarea (care nu apartine celor doi italieni), am fost numai invitat (afland cu putin timp inainte de acest eveniment) si am sosit acolo la "deagata" ca simplu musafir....noroc cu mine si alti doi prieteni ca altfel statea sala goala.... In aceasta privinta nu pot spune nimic bun despre organizare care primeste nota 4 de corigenta....

Desi am fost doar cateva persoane, gazdele nu ne-au spus nimic despre masa aflata pe holul hotelului care era pentru acest eveniment (sucuri, pateuri) si care parea sa apartina de receptia acelui hotel destul de mare si cu diversa lume; eu am baut coca cola din portbagaj si am plecat cu mana goala, nu am primit nici un pliant sau carte de vizita, doar Max Magri mi-a dat cartea lui de vizita cand am discutat cu el la plecare (aici mentionez din nou, gazdele puteau sa se ocupe si de prezentari asa cum ar fi trebuit....dar nu s-au ocupat de nimic). Am venit cu un amic ne-forumist (mare audiofil si meloman) care a trebuit sa plece mai devreme; l-am condus afara si ma intreba si el pentru cine e masa aia ?!....dar nu stiam nici eu..... :lol: :lol: :lol: Pe scurt, jalnica organizarea!

Pacat totusi ca nu au fost mai multi audiofili. Desi mie (pretentios si cusurgiu) nu mi-a placut cum se aude, totusi meritau vazute si ascultate, totusi impresionant sistemul iar sursa pickup este o ocazie rara la noi! Cand am sosit am fost foarte placut surprins sa constat o atat de uriasa diferenta intre pozele de pe internet si realitate !
Si asa sunt atat de putine ocazii in orasul asta de vazut si auzit; mereu se flutura aceleasi branduri si aceleasi idei fixe.

In foto apare si un amplificator integrat Karan (cel sarbesc) doar expus acolo pe post de bibelou. Daca as fi avut ideea/pretentia sa-l ascult sau sa schimbam ceva pe acolo prin sistem.....nu ar fi fost cazul, numai gandul ar fi fost ridicol la modul cum s-a gandit genul asta de eveniment potrivit la noi in Romania cum se potriveste si nuca in perete. Dar nici nu am indraznit sa spun....

Eu inca traiesc cu ideea, (poate trancotara) daca ma duc undeva sa ma "joc de-a sculele audio" (vorba aia, copii suntem!) ar trebui sa asist macar la ceva schimbari printr-un sistem (si mai mult mi-ar place sa mufez cu mana mea! :evil: ), de exemplu, " ia sa vedem cum suna si cu cablul asta!" sau " ia sa vedem ce se aude daca punem ampliful asta!" . Insa principul de prin partea acelui loc e, " nu puneti mana, nu atingeti exponatele!" si " asa e setat, e cel mai bine asa, asa trebuie pus", totul spus in sensul, " draga credinciosule, crede si nu cerceta!" :D ....In fine, imi expun unele idei de cum as crede eu ca ar trebui sa fie, dealtfel proceduri normale, lejere si firesti practicate de vreo 3 dealeri de prin Bucuresti (oameni mai adaptabili realitatilor).

Am remarcat cu placuta surprindere ca nu au pus boxele in unghi ascutit (X) asa cum procedeaza multi italieni pe la expozitii, un soi de moda pe la ei, probabil in scopul de a forta o unitate a sunetului falsa pentru toata lumea care se preumbla prin sala. Si ca sa fim normali, nu cred ca la genul asta de actiuni expozitionale cu sisteme asamblate peste noapte in sali prima oara intalnite se poate judeca foarte mult din punct de vedere audio.

Insa, din punctul meu de vedere, nu mi-au placut niciodata difuzoarele ceramice desi imi place sa cred ca ma pot feri de (unele) idei fixe. Ca exemplu de "ceramice" si care nu mi-au placut chiar deloc, Marten ( http://www.marten.se/" onclick="window.open(this.href);return false; ) pe care le gasesc chiar dezagreabile si nici mult laudatele Avalon ( http://www.avalonacoustics.com/" onclick="window.open(this.href);return false; ) nu m-au dat pe spate.
De data asta, chiar fara sa-mi impun idei fixe, iar am perceput aceleasi neajunsuri (pentru mine si gusturile mele) la "ceramice", insa totusi trebuie sa-mi las loc si de un "alta data" pentru ca din experienta stiu, nu e usor sa judeci scule audio scumpe in care s-a investit foarte mult (timp, bani si pasiune). Mai nimic nu costa mult chiar de florile marului.
Dar totusi existau unele elemente pozitive in sunet. In primul rand as remarca o senzatie de matching foarte bun cu amplificarea (care doar de dragul cunoasterii m-ar face curios....pentru ca preturile sunt oricum colosale!!!); apoi as mentiona calitatea integrarii ribbonului si a inaltei de sus dar si per total calitatea integrarii tuturor difuzoarelor. Cele doua woofere sunt SEAS ne-ceramice, am inteles policarbonat sau ceva de genul asta. Basul bubuia dar aici camera are un cuvant greu de spus iar cablarea a fost facuta conform unei retete prestabilite, cu sarmele lor oferite pe piata.

Daca ma gandesc bine, problema (din punctul meu de vedere) venea tot de la cele doua medii-alto ceramice; vioara (din LP-ul meu super bun si bine cunoscut) suna ca o sarma de parca era o coarda de nichel legata de o cutie de crom. Nici la capitolul voci nu statea deloc bine, sunet sarac in timbre si din pacate pickp-ul nu s-a remarcat prea mult deasupra sursei digitale pe care o consider oarecum sub valoarea amplificarii si boxelor (si ca pret de lista chiar este). Ar fi trebuit ca vinilul sa se remarce insa din LP exista tzatz si haraiala, tipic unui LP nu foarte bine pus la punct si nici dinamica nu era de remarcat, un sunet nu tocmai pe masura analogica, destul de simplu si neinteligent, putine armonici, un fel de sumar al informatiei. Per total rezolutia era la cote scazute insa trebuie neaparat sa iau in calcul influenta unui spatiu rigipsat clasic la care s-au adaugat niste suprafete foarte mari din sticla. Am intalnit mai multe cazuri, in special unul anume cand un sistem de valoare mare si pe care-l stiam din alte spatii bune cam ce poate (adica superb!) suna absolut oribil intr-o camera spatioasa si buna din punct de vedere geometric dar toata rigipsata pe carcase goale pereti si tavane precum si doi pereti de sticla. Astfel, in acel caz mentionat am auzit cu urechile mele ce macel incredibil poate face un spatiu sinistru acustic, nu mai recunosti sistemul audio! Ori acolo se cam intruneau toate aceste conditii acustice negative....

Aici aveti foto:

https://picasaweb.google.com/1131459251 ... ABucharest#" onclick="window.open(this.href);return false;

si aici 2 clipuri VIDEO (cu "deja clasica mea sapuniera"):

http://www.youtube.com/watch?v=SZFmw2kOyCc" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=x9PR6ckL78w" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Extreme Audio si Grandi Note la Bucuresti

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Extreme Audio si Grandi Note la Bucuresti

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Extreme Audio si Grandi Note la Bucuresti

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Extreme Audio si Grandinote la Bucuresti

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply