muzica ELECTRONICA

CD, vinil, concerte
User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: muzica ELECTRONICA

Post by mihaybv »

Am gasit niste baieti care fac o muzica electronica f. interesanta. Aduce putin a BT, mai ales ca unul dintre ei a lucrat o vreme cu BT.

Trifonic.

http://www.youtube.com/watch?v=P4R1nl_UbSk" onclick="window.open(this.href);return false;

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: muzica ELECTRONICA

Post by ttsto »

Marius Baras
http://www.last.fm/music/Marius+Baras/Traveller" onclick="window.open(this.href);return false;

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Yage - ''The Woodlands Of Old'' (2008)
http://www.amazon.com/Woodsman-Old-Yage ... =1-1-fkmr1" onclick="window.open(this.href);return false;
Un proiect conceput de Brian Dougans & Garry Cobain (Future Sound Of London) pe care eu il gasesc foarte reusit.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

üNN - Relief (2000)
http://www.discogs.com/artist/%C3%BCNN" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Am descoperit, anul trecut, cu placuta surprindere, albumul "Dreamland" din 2009 al artistului german Uwe Saher, ce activeaza sub titulatura Brainwork.

Image

Track listing:

1. New Horizon
2. Dreamland
3. High Skies
4. Magnetic Flow
5. Eden
6. Deep Water
7. Palm Garden
8. Diamond Rock
9. Mountains

Pasionat de ambiental si incadrat in curentul Berlin School, dar cochetand si cu genul techno, nici nu este de mirare ca, pe undeva, anumite compozitii ale sale, eminamente instrumentale si interpretate exclusiv pe sintetizatoare, amintesc de stilul impus de catre Christopher von Deylen (Schiller). O muzica placuta, asadar, invaluitoare, odihnitoare, apropiata de genul New Age iar albumul "Dreamland" este unul bine produs, fara multe momente "moarte" si lovite de lipsa de inspiratie. Am mai ascultat, ulterior, alte cateva albume purtand semnatura Brainwork, insa nu am mai regasit magia si extraordinara imaginatie artistica intalnite pe "Dreamland". Nu ca ar fi mai slabe, ci doar ca artistul s-a orientat catre alte sonoritati...

Recomand cu entuziasm sa va aplecati asupra acestui material, in special pentru exceptionalele compozitii "Eden" si "High Skies" (in opinia mea, capodopere!) Puteti gasi, pe pagina de web Brainwork, in linkul de mai-jos, extrase audio din toate melodiile acestui album:

http://www.brainwork.net/bwcds/cds.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: muzica ELECTRONICA

Post by kaav »

Pete Namlook & Lorenzo Montanà - ''Labyrinth 3''

Pentru mine o surpriza placuta. Scoate Namlook albume de nu se mai gata odata, dar unele sunt mai cucuiete ca altele....Melodios, dar rece - asa cum imi place mie - cu monotonia (asta este un fel de a spune, mai degraba incisivitatea obsesiva a soundului tipic ''casei'', tipica soundului german care o recunosti in filmul ''berlin school'' si care nu te deranjeaza niciodata daca iti place asa ceva. Ce este misto si lipstit de vanitate cumva, in acest gen de muzica sunt genul de amanunte cum ar fi ''amplificarea sau boxele'' care nu primesc o atentie speciala vis a vis de ''de aia suna muzica mea asa''. Conteaza doar sursa care merita pomenita (claviatura, e.t.c), restul sunt/este cumva irelevant....

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Nu mai deschid topic separat, doar mentionez ca am fost la concertul Yanni de la Zone Arena.

Artist mare... om deosebit, cu un dialog bogat cu publicul... orchestra lui plina de artisti talentati, unul mai virtuoz decat celalalt la instrumentul sau!! Sunt curios daca momolo o fi ajuns... el, care comenteza despre prestatia instrumentistilor la "George Enescu", oare ce parere i-ar fi lasat violonistii, harpistul si bateristul lui Yanni?? :) Violonista aia (Mary Simpson, parca...) era ceva de domeniul fantasticului, iar bateristul, intr-un numar de virtuozitate solo, batea ca un ceasornic toba cu pedala de picior, de nu putea sa tii ritmul in aplauze cu el, dar isi permitea simultan sa soarba si putina bere :D

Yanni a cantat - cu tot cu bis - aproape doua ore, pana la 22:00, din albumul nou pe care il promoveaza ("Truth of Touch" - deosebit, nu il scapati daca il gasiti) dar si din albume mai vechi (nu au lipsit "Aria", cu doua vocaliste bune, dar nici "Nightingale", "Felitsa", "Santorini", "Keys to Imagination", "Acroyali" , "Niki Nanna (We're One"), cu aceleasi doua vocaliste - piesa din albumul "Tribute" din 1997 - si multe altele)

Lume multa la concert insa - surprinzator!! - destui "bizoni" cu ceafa groasa, babete snoabe care alergau isterice dupa CDuri Yanni la final (fara speranta, ca nu existau), plimbareti fara odihna prin incinta, dupa bere, suc...in concluzie, multi indivizi care nu ar fi avut ce sa caute - in mod normal - la un concert Yanni. Probabil ca s-au dat invitatii moka prin corporatii si firme, cine stie...Sau poate ca au crezut, in nestiinta, ca Yanni e tot vreun Bregovic si se pregatisera sa dea din buric pe manele grecesti :mrgreen:

Sunetul bun, o idee cam puternic volumul pentru genul acesta New Age, insa un compromis desigur pentru concert, ca sa auda si cei din spate ok, fara sa fie deranjati de vecinul care vorbeste la telefon. Mi-au placut dinamica si spatialitatea, se auzeau fantastic efectele stereo in difuzoarele laterale, lucru rar auzit de mine la cate concerte am fost, duelul violonistilor si maiestria harpistului se defineau splendid in stereo sound pe difuzoare! Yanni a avut un set de synths-uri si un pian, se muta alternativ de la un instrument la altul, pe sintetizatoare nu avea mare lucru de facut multe parti pareau pre-inregistrate, se auzea ca pe CD asadar, insa la pian isi dovedea, realmente, maiestria.

Un concert placut, daca e sa fac abstractie de ghertzoii din public, cu speranta de a-l revedea la anul, dupa cum a spus audientei insusi artistul! :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

Am uitat cu totul de concertul lui Yanni ! M-a luat valul cu clasica la festivalul Enescu.

Merci pentru descriere! Nu-mi pare rau ca am lipsit, acum imi menajez urechile contra boxelor P.A. ca sa mai am cu ce auzi oboiul din ultimul rand :D

Yanni e un mare talent si pune suflet, printre ultimii mohicani in domeniu....

Mai trebuie sa-ti spun ca ghertzoi, babete snoabe care rasfoiesc si se foiesc, telefoane mobile si "mama vreau caca" sunt chiar si la Sala Palatului la spectacolele de clasica. Cam o treime de sala are ce cauta acolo, restul vin ca au auzit ca e cool sau au primit invitatii pe de'a moaca.
Partea buna e ca la Ateneu unde e locul stramt sunt mai putini ghertzoi insa peste tot e obiceiul mioritic sa vina destul de multi dupa ora de incepere si sa-si caute locul in timpul spectacolului pe intuneric sculand lumea in picioare. Am zice ca de ce nu inchid organizatorii usa si aia care au intarziat sa stea afara ?! Dar sa vezi intamplare de acum vreo 2 zile - au chemat organizatorii jandarmii sa-i potoleasca pe unii care dadeau cu piciorul in usa inchisa dupa ce au ajuns cu 10 minute mai tarziu decat ora de incepere si nu li s-a permis accesul. Strigau ca au dreptul sa intre ca au platit biletul.....

Nu ne putem mira, am fi ipocriti. Tragem o privire in jur si vedem mizeria. Chiar as putea spune ca publicul de anul asta m-a surprins placut, se simte ca usor s-a mai facut un progres fatza de acum doi ani. Incet, incet poate recuperam cei vreo 2 sute de ani de civilizatie pierduta, nu tre' sa disperam, trebuie sa ne bucuram de ceea ce avem pentru ca altii nu au nici atat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by momolo »

David Wahler, pur si simplu exceptional !!!

http://davidwahler.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image


QUEST ~ David Wahler ~ A STAR DANCED CD

http://www.youtube.com/watch?v=nj_K7cN- ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

momolo wrote:David Wahler, pur si simplu exceptional !!!

http://davidwahler.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image


QUEST ~ David Wahler ~ A STAR DANCED CD

http://www.youtube.com/watch?v=nj_K7cN- ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Foarte frumos albumul acesta!!! L-am cautat de curiozitate pe net, pentru ca ai postat aici despre el, si curiozitatea mi-a fost pe deplin rasplatita! :)
Un sunet care te relaxeaza si te indeamna la reverie... mi-a amintit, pe undeva, de "L'apocalypse des animaux" al lui Vangelis.

Multumiri (din partea mea, cel putin) si promit ca din primavara voi reveni si eu pe aici cu noi recenzii, pentru un revival al acestui topic! :)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

http://www.newagemusicworld.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

un site foarte interesant si atractiv cu o multime de informatii (incluzand interviuri, biografii, tour dates) despre artisti celebri new age

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Albumul de debut "Antiquus" (2009) al lui David Wahler a cucerit deopotriva atat critica muzicala cat si fanii muzicii new age, artistul cucerind premiul Best New Artist of the Year in cadrul Premiilor ZMR Awards.

O creatie placuta, incluzand o muzica linistita, ambientala, desi - ca o opinie personala - nu imi pare chiar fantastic... dar, in fine, este doar o parere! Sunt totusi suficiente momente muzicale, precum cel de mai-jos, care ne fac sa tresarim de placere:

http://www.youtube.com/watch?v=LVD5EO1PBiY

David Wahler : "For ANTIQUUS my focus was pretty clear that I wanted to produce an album dealing with ancient myths and distant places. I wanted the music to have a structured, yet dreamy and somewhat mysterious quality. So yes, that album was fairly structured from the beginning."

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Ashra a fost un proiect solo al chitaristului formatiei psihedelice Ash Ra Tempel, ma refer la Manuel Gottsching, menit a-i facilita o cariera solo dupa destramarea faimoasei trupe germane. Mai apoi, lucrurile s-au mai modificat putin, fostii membri Ash Ra Tempel ajungand sa colaboreze si sa ia parte la proiectul lui Gottsching.

Primul si cel mai popular album Ashra a fost lansat in anul 1976, el intitulandu-se "New Age of Earth" si cochetand - dupa cum probabil sugereaza insusi titlul - cu muzica electronica de factura new age. Manuel Gottsching canta la toate instrumentele (sintetizatoare, chitara) si este interesant ca se departeaza de stilul sofisticat si "necomestibil" al vechii sale trupe, abordand in schimb muzica meditativa, ambientala. Desi pleaca dinspre zona Krautrock-ului, sound-ul sau se aseamana intrucatva cu "Oxygene"-ul lui Jarre, nicidecum cu Tangerine Dream ori Kraftwerk :wink: ...

Patru piese deosebite, de o frumusete aparte... iata propunerea LP-ului "New Age of Earth", care cu siguranta nu va dezamagi iubitorii sunetului electronic pur! Sa mai mentionez ca albumul a fost relansat in anul 2008, de data aceasta sub numele autorului sau - Manuel Gottsching.

Image

1. Sunrain – 7:32 http://www.youtube.com/watch?v=sD9IOFpo ... re=related
2. Ocean of Tenderness – 12:42 http://www.youtube.com/watch?v=H9LMbWaS ... re=related
3. Deep Distance – 5:49 http://www.youtube.com/watch?v=HkJrQO3dv9M
4. Nightdust – 21:50 http://www.youtube.com/watch?v=JXAxi9yo ... re=related

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Image

În vara anului 1979, Harald Grosskopf - un baterist care a trăit la Berlin şi a apărut pe înregistrările unor 'grei' precum Klaus Schulze, Ash Ra Tempel, Cosmic Jokers, şi alţii - s-a incuiat în apartamentul unui prieten (Manuel Gottsching) din Krefeld, Germania, pentru a înregistra albumul său de debut solo. În apartament, a avut la dispozitie un Minimoog, un sequencer primitiv, un magnetofon 8-track şi o mulţime de timp liber. De-a lungul a mai multe săptămâni, Grosskopf a scris şi a înregistrat materiale care au alcatuit materialul albumului "Synthesist" (aparut in 1980), acesta fiind în cele din urmă lansat la casa de discuri Sky, ce cocheta cu stilul muzical 'kosmische', originar din Hamburg. RVNG a relansat albumul, care este la mare cinste in randul entuziaştilor timpurii ai muzicii electronice, cu toate ca nu este foarte cunoscut, împreună cu un disc suplimentar de remake-uri purtand semnatura unora dintre admiratorii albumului cu pricina (Oneohtrix Point Never, James Ferraro, Arp, etc) Intre înregistrarea originală şi noile versiuni, "Synthesist" ofera o introducere in muzica lui Grosskopf si lasa, de asemenea, o fereastră deschisă pentru a intelege mai bine sunetul unei anumite perioade a muzicii electronice.

În notele din interiorul copertei discului, Grosskopf scrie despre modul în care menţinerea Minimoog-ului în apartament a fost un coşmar, şi că tonul sau se dovedea a fi cand plat, cand ascuţit, în funcţie de cat de cald şi rece era în spaţiul apartamentului. In cele din urma, si-a dat seama că, dacă punea un bec de 60 watt în apropiere de sintetizator, putea regla temperatura suficient pentru a menţine instrumentul sa sune bine. Această imagine - a noilor descoperiri în tehnologia producerii sunetului avand dificultăţi din cauza mediului inconjurator - este un simpatic instantaneu al stadiului în care tehnologia muzicala era în zilele echipamentelor electronice analogice. Acestea erau sunetele viitorului, dar ele totusi existau în lumea fizică, unde lucruri, cum ar fi temperatura aerului, contau. Sunetele nu erau încă defalcate în 1 si 0, caz în care acestea ar fi putut fi manipulate la nesfârşit, fără degradare. Astfel, muzica viitorului a lui Grosskopf se confrunta cu aceleaşi probleme cu care au avut de-a face instrumentiştii de secole.

Muzica de pe "Synthesist" pluteşte într-o zona de mijloc interesanta, între un synth-pop instrumental, amintind de Kraftwerk-ul timpuriu, şi multe improvizatii si explorari, pe baza de drone, popularizate de Schulze şi Tangerine Dream. Piesele sunt în mare parte compacte şi au tendinţa de a se coagula de-a lungul unui ritm de pop-electronic bland, dar ele nu sunt schematizate pe deja clasica structura vers / refren. Din aceasta cauza, muzica are o calitate variabilă, aerisita, mereu în mişcare, dar nelegata de tema melodica, care pune accent mai mult pe texturile analogice glorioase.

Inregistrarea este împărţita în două jumătăţi perfect distincte. Pe prima parte sunt piese mult mai melodioase. "So Weit, so gut" este un mix între tema lui Giorgio Moroder din "Midnight Express" şi un interludiu al lui Jan Hammer pentru un montaj din "Miami Vice". "B. Aldrian", in contrast, sclipeste cu nostalgie, cu schimbari uşoare pe claviatura a dronelor care par concepute pentru a descrie o naraţiune despre minunile fantastice ale spaţiului cosmic. Piesa de titlu, cu secventa de bass stil "Popcorn" şi melodii care se suprapun, copleseste cu frumusetea sa simplă şi farmecul naiv. Exista un sentiment de lejeritate şi optimism caracteristic pieselor de pe prima parte, care formează un fel de argument pentru faptul că viitorul electronic a fost gândit să fie un loc minunat.

A doua parte a discului arunca o privire şi mai intensa în domeniul Sci-Fi. "1847 - Earth" este construit în jurul unei drone metalice care traseaza un sentiment de anxietate, ce iese in evidenta atunci când secvenţele de percuţie pe keyboard vin sa semnaleze ceva, aproape frenetic, în timp ce "Trauma" suna precum ceva iesind la iveala dintr-o caverna subterana, reverbul pe synths-uri aducand aminte de spatii ambientale intunecate pe care Robert Rich si Steve Roach le vor explora cativa ani mai târziu. Comparand cele două jumătăţi ale înregistrării, "Synthesist" oferă o gamă complexă de sentimente şi de stări, insa ele curg împreună şi se completeaza. In ansamblu, exista un sentiment de bucurie, mirare, explorare jucăuşă, chiar şi atunci când muzica are o tenta dark, aşa cum de multe ori gasim pe faţa a doua.

Va las, in incheiere, in compania celei mai reprezentative compozitii a acestui album - piesa de deschidere "So Weit, so Gut":
http://www.youtube.com/watch?v=zWV3m5tKDCk

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: muzica ELECTRONICA

Post by brighty »

Robert Moog - parintele sintetizatorului - omagiat astazi de Google, la 78 de ani de la nasterea sa:

http://www.realitatea.net/robert-moog-g ... 45102.html

Post Reply