Alegorie de iarna cu vikingi si legume!

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Alegorie de iarna cu vikingi si legume!

Post by c6t9 »

momolo wrote:c6t9, te intreb din simpla curiozitate, care este cel mai bun sistem audio pe care l-ai auzit pana acum ? Adica ce ti-a placut mai mult ?
diverse. in general nu am dat mare importanta aparatelor, ci muzicii ascultate, nu mi-am facut prieteni dupa aparate, ci dupa ce ascultau si asa am intrat in niste lumi aparte. am fost si rapper si rocker si manelist, am umblat si cu lume de la conservator, prin liceu fugeam de la ore nu la biliard, ci la lipatti. cred ca le-am luat pe toate la rand si culmea am ramas cu majoritatea in sange. am pana si un episod de vreun an de populara (adica numai populara, folclor). pacat ca multa din muzica asta s-a dus la cos sub forma de casete. probabil zeci, sute de casete aruncate. inca sunt fascinat mai mult de muzica decat de scule. nu regret ca am luat si eu ceva dupa atatia ani, dar mereu mi s-au parut bani cam dati aiurea. i-am dat si eu pana la urma, sistemul intentionez sa-l tin mult timp.

ei bine pe unde ma mai duceam, aveam boala sa vad difuzoarele boxelor si acestea sa fie cat mai bine pozitionate. asa am vazut ce diferente majore pot aparea din mutari minore, care erau ignorate. asta nu va inlocui niciodata calitatile unei incinte (cu atat mai putin ale aparatelor), dar poate aduce o imbunatatire substantiala legata de soudstage si bass mai ales. de asemenea am vazut cat de mult sta in camera pur si simplu.

la construirea de sisteme am participat mai cu seama cand ascultam muzica dance si alegerea invariabila cam era jbl (prea multe nu se gaseau oricum si infinity se ardeau pe capete)+technics (cu astea am avut cel mai mare succes, aratau bine, sunetul era destul de deschis, bass mult, amplificatoare cu "ace" care dadeau bine). nu am folosit cd-playere de la technics, ci de la sony, teac, pioneer in general. au mai fost cateva amplificatoare yamaha la 100W, foarte bune pt ce ne trebuia noua. au fost boxe facute, dar tot cu tinta muzica house, cele mai tari difuzoare de bass erau unele rusesti de 70W, care faceau praf orice unitra, jbl si ce se mai gasea, astea avand doar 70W, imi amorteau picioarele de la vibratiile produse.

au fost multe scule si boxe pt nunti, petreceri, scene, de asta poate se explica de ce multa vreme am avut in minte jbl L90 ca referinta (chiar m-ar interesa o parere referitoare la ele), apoi acoustic energy, jamo, kef, focal. recent mi-a placut combinatia naim+proac (adica acum 1-2 ani cred). in timp mi-am tot schimbat perceptiile legate de sunet prin "avansarea in scena muzicala" de care vorbeam, dar ca sunet absolut, cred ca a fost wadia+krell+wilson (de altfel cred ca cel mai scump sistem ascultat, nu-mi amintesc ceva mai scump). imi plac mult focalurile pe care le-am si cumparat, mi se potriveste perfect sunetul.

de ex am vazut ca-ti place arcam, uite ceva care mi-a placut acum 10 ani sa tot fie, alpha 10+alpha7SE+Q55, parca aud si acum sepultura (albumul roots) pe el. de altfel nu cred ca am mai vazut scule arcam de atunci.

wow, cat am scris si nu ajuta topicul la nimic, cred, asa ca am mutat raspunsul.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
absolut
Posts: 7
Joined: 08 Nov 2008, 12:52

Re: Sa facem cunostinta !

Post by absolut »

c6t9 wrote:momolo nu-mi place deloc, dar mai ales si mai ales cand are el dreptate cam des. cuvintele lui ne doare fix acolo unde are bataie acest forum, dar ignoranta e sublima si sincer mi-o asum pana la urma (am scos inca o rima :roll: pot sa-mi fac formatie acum)

cred ca v-am plictisit suficient. citesc cu placere forumul, chiar mai mult decat ar trebui si astept ca domnul momolo in special sa ma enerveze si pe viitor cu adevaruri dureroase.

respectele mele ...
cata
Absolut c6t9!!!!!! Si eu l-am judecat gresit la inceput pe momolo, dar a trebuit sa ma inclin in fata evidentei! Le zice bine mai tot timpul, chiar daca'i zgandara pe multi si a fost mazilit pe nedrept de pe alte forumuri! Momo, nu fii suparat, fericiti sunt cei saraci cu duhu' ! Io ma simt foarte onorat sa particip alaturi de o asemenea valoare k tine sa pot sa discut niste subiecte asa de interesante si sa aflu din experienta ta atat de vasta! Mi'as dori sa ne cunoastem intr-o buna zi, da' stiu ca esti o persoana foarte okupata....pina atunci ma multzumesk cu forumul si sper din tot sufletul sa ma lasi sa te considder amic kiar dak nu m-ai cunoscut ink bine! Makr aici sa aflu intzelegere si considerare; e unik solutzie dintre forumuri sa'mi pot exprima adevaratele ganduri far' de cenzura dealerilor si interesatzilor intru' lins in kur....

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by Schindler »

Prietene absolut, am si eu o mare rugaminte : hai sa scriem romaneste, ca asa in limbaj de mirc si de mess, imi vine foarte greu sa urmaresc ce scrii.
Multumesc.
"Stop hearing music. Start listening to it."

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by saureign »

prin urmare, forumurile sunt facute pt ca facatorul lor sa fie inaltat in slavi, sau cum?
Indiferent cat de bine la zice momolo, asta nu-i scuza lipsa de mila referitor la novici: nu de taishuri au nevoie, ci de indrumare.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by kaav »

Eu nu cred ca pe acest forum a fost aratata in vreo situatie,lipsa de ''mila''.Nu se poate totusi, sa existe ceva coerent fara o anumita rigoare.Vorbesc serios.Nu se pot nivela anumite nivele pe motiv de ''bunatate''.Ar disparea sensul valorilor.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by c6t9 »

revenind la "offtopicul" meu :D

momolo a pus bine problema sistem care sa ne placa, pt ca de ex sistemul electrocompaniet era foarte corect din punct de vedere al sunetelor, ce-i dadeai, aia scotea, dar era lipsit de savoare, de senzualitate. comparativ, boxele mele nu sunt asa de precise, insa dau o nota placuta la tot ce pui pe ele, te baga intr-o "atmosfera muzicala". si culmea sunt frantuzesti.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by momolo »

saureign chiar te-as ruga sa-mi spui ce ai face tu in locul meu ?!

Adica, esti moderator pe un forum (infintat si de tine impreuna cu altii), ca la tine acasa. Incepi prin a enunta sau sugera diverse principii si notiuni de valoare, la modul general, printre care si RESPECTUL pentru limba romana.

Insa, la un moment dat apare un forumist nou care scrie intr-o alta limba, oarecum asemanatoare cu romana si continutul textului si atat cat se poate intelege din formularea nefericit intocmita este oarecum un sir de "osanale si cadelnitze" la adresa ta (ipotetic).
Omul, se vede ca este prietenos si admirativ....dar pe limba lui, insa intentia e pozitiva, nu aduce injurii, nu incalca regulamentul PRIN CONTINUT.

INTREBARE

- ce faci? Stergi acest post si ti-l faci DUSMAN pe acest forumist ?!

- Nu-l stergi (pentru ca din principiu NU stergi nimic decat in ultima instanta si in cazuri grave, ceea ce NU este cazul aici) si atunci te faci vinovat de ceea ce incerci tu sa sugerezi in postul tau, adica de "autoadulare oportunista" ?!

Cum ti se pare mai bine ?!

Crezi ca daca eu ti-as sterge un post tie, tu incepator pe forum si entuziast la adresa mea, scriind (asa cum poti tu, in "limbajul" tau) niste OSANALE, tie ti-ar pica bine ?! Ti-ar place ?! Ai veni dupa aia si ai spune, "-Multumesc momolo ca mi-ai sters postul de lauda din partea mea" ???!!!! :roll: Ce bine ca mi-ai sters postul in care imi exprimam aprecierea! ......Tu cum ai reactiona in locul meu ?!!!

Si ca sa nu mai spun ca in alt topic l-am pus la punct pe acest forumist in legatura cu modul in care scrie! Iar asta ulterior acestui post pe care l-am mutat de la rubrica de prezentari tip "buna ziua" la acest off-topic, nestiind ce sa fac cu el dar nici nevrand sa sterg ceva!

Crezi, dupa capul tau, ca e chiar asa de bine de sters texte pe un forum ?! Mai ales daca ele NU injura pe nimeni!.....

Evident ca m-a revoltat si este jenant, insa ce e de facut ?!!! ...Ca eu nu stiu!

saureign, eu atat te rog, pentru ca oricum, ingrasam un off-topic, spune-mi ce ai face TU IN LOCUL MEU ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by momolo »

c6t9 nu crezi ca mai bine as muta posturile tale la rubrica STEREO, unde le este locul ?!

Imi pare rau, dar la topicul de dat "Buna ziua" nu-si aveau rostul, aici e un alt off-topic aiuristic, astfel ca poate salvam acest ghiveci si imi dai voie sa le pun la un subiect nou la rubrica STEREO.

Dealtfel acolo exista si intrebarea mea despre cel mai bun sistem ascultat in 2008 ?

Dar folosind uneltele forumului pentru moderatori nu am reusit sa-ti mut textul acolo desi asa am vrut.....

Pot doar sa infintez un nou subiect la STEREO si sa le pun acolo, adica ambele postari ale tale (de aici), insa intai trebuie ca tu sa fi de acord si sa-mi spui titlul (pe care il voi scrie eu, altfel iar nu le pot muta... sau lipi. Am incercat insa meniurile sunt complicate.....si in limba romana! De neinteles pentru un limbaj de PC! Si nu vreau sa fac pocinoguri experimentand cu "uneltele moderatorului")
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by c6t9 »

ok, nu-i bai. suntem aici sa ne simtim bine si sa invatam, nimic altceva.
cu cat realizeaza mai multi asta, cu atat mai bine.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by szacaz »

momolo, daca-mi dai voie sa zic si eu:

-de acord cu evitarea stergerii/modificarii posturilor - e o mare lipsa de respect pentru cel care le-a scris, si e o similara lipsa de respect pentru ceilalti forumisti (e o lume libera, au dreptul sa vada sa citeasca si sa judece); sunt extrem de putine situatiile care justifica stersul sau modificatul

-daca un forumist (incepator, foarte tinerel sau altfel) mi-ar scrie poeme si mi-ar ridica statui, as face tot posibilul sa-l descurajez "multumesc, amice, dar te rog sa nu mai faci asta; daca iti place cum gandesc, ajunge sa-mi raspunzi si sa-mi vorbesti si sa-mi dai dreptate - cand am cu-adevarat dreptate! - nu e nevoie sa ma lauzi". sau ceva in genul)

-incepatorii si userii noi trebuie, cu necesitate, acceptati si incurajati, sa se simta intre prieteni; e absolut in regula sa le semnalezi gafele (atunci cand esti sigur ca-s gafe si cand esti in masura sa le semnalezi), dar intr-un limbaj amabil si prevenitor, nu cu superioritate si aroganta si ton amenintator; lasi omul sa se afirme, sa scrie un numar oarecare de posturi inainte de a-l pune la colt (sau pe piedestal); dupa ce te-ai lamurit in privinta lui, poti (daca e cazul) sa-i ceri o schimbare de atitudine

-greselile de limba sunt, de cele mai multe ori, inerente (datorita regulilor pe care le-a impus academia, ceea ce a condus la o ruptura intre scrierea celor scoliti cu vechile reguli si cei mai tinerei); sunt total de acord cu descurajarea scrierii fitoase (si kitschoase) de chat si sms, insa trebuie acceptata inlocuirea diacriticelor gen ş,ţ cu sh, tz, pentru ca nu toata lumea se pricepe la asta; in plus (un mare plus) as recomanda, din toata inima, sa nu mai penalizeze (galagios, arogant, superior etc) nimeni greselile de limba (de ortografie, in special, dar nu exclusiv) pana cand nu e sigur ca scrie perfect; nu e drept si nu e cinstit ca x sau y, cel care nu stie unde sa puna cratima, sau cati de "i" sa puna la sfarsitul unui cuvant (sau altele), sa se apuce sa dea lectii. nu este autorizat, asa ca sa-si vada de ale sale; exista alte metode (repet: amabile, politicoase, ne-parentale) de a ajuta pe cineva sa-si imbunatateasca scrierea; si mare grija la typo - multa lume se pripeste sa-ti sara in cap pentru o greseala de tastare (astea se identifica usor, se diferentiaza limpede de nestiinta, si sunt suta la suta scuzabile), dar asta nu face decat sa evidentieze nepriceperea arbitrului

(iar cu mutatul posturilor fa asa: niciodata nu stergi nimic pana cand nu ai copiat in alta parte - chiar si pe sectiunile pe care nu le vede decat echipa; tot ce iei, iei cu copy posts, si lasi stergerea pentru etapa ulterioara verificarii)

dar nah, astea nu-s decat parerile mele

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by momolo »

szacaz aparent ai dreptate. Insa cineva trebuie totusi....sa aplice regulamentul, unde se cere respectarea unui limbaj decent si normal, a unei scrieri cat de cat normale. In cazul nostru, dupa cum ai vazut, NU prea avem deaface cu o scriere normala...si nici o exprimare normale! ...Eu am avut profi de romana care ar fi lesinat la vederea unui asemenea text si ar fi promis repetentzie vesnica autorului!...Pur si simplu ma doare capul de textele astea de SMS-Mirc-Mess-etc !

Ai deasemenea (aparent) dreptate si in privinta reactiei mele necesare, ceva de genul, "Multumesc pentru aprecieri dar nu e cazul!".....insa eu am fost realmente socat de modul in care scrie! Pare un alien care ma abordeaza prieteneste....pe limba lui, limba pe care eu nu o cunosc!

Dar daca vrei, te pot pune si pe tine moderator si sa te vedem ce faci in situatii din astea ?!

Si inca ceva, NU exista sectiuni ale forumului ascunse privirii. Forumul se vede IN INTREGIME chiar si pentru cei care nu sunt logati. Noi nu avem "culise".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by szacaz »

te pot pune si pe tine moderator
mie, pentru mine, nu imi trebuie; ti-am mai explicat ca am doua administrari, o supermoderare si moderari destule

daca vrei sa te ajut (nu glumesc, o vad exact ca pe o mana de ajutor), sau daca vrei sa experimentam, as putea sa primesc (sa zicem ca propun urmatoarele conditii: pe termen limitat - trei luni ar fi ok; si doar pe o anumita parte a forumului, cum ar fi asta, de off topic, unde sa am autoritatea completa, sa nu se mai amestece nimeni din restul conducerii, decat cu sugestii; organizarea, regulile si aplicarea lor sa fie in mainile mele)




dar ia in calcul ca forumul este inca mititel si userii putintei - la ce bun atatia moderatori, ce sa moderam toti?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by kaav »

Sper ca imi permite topicul off topicului,sa fiu off topic:
Nu cred (sunt dragalas cand ma exprim asa,dar...) nu cred ca s-a cerut vreun ajutor nici macar ca intentie de catre d-nul Momolo.Cred ca a fost pe moment doar cu un gust amar-aseptic cauzat de acreala unor fapte care tin de anumite rutini tipice moderari.Cred ca aici, a fost inteles gresit.
Accept critici :roll:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by oake »

Daca tot este topicul osanalelor,hai sa-i ridic si eu o osana lui momolo
momolo te stiu fiind un perfectionist in ale audiofiliiei si de aici pot aparea eventuale probleme : intre alb si negru exista infinite nuante de gri...critica ta la nivelul unui sunet,e varza sau e superb,nu include nuantele de gri,lucru care te face greu de suportat chiar daca ai in spate un adevar.
Pe de alta parte subscriu la folosirea scrierii limbii romane asa cum a fost ea inventata mai mult sau mai putin recent...bineinteles nu ma refer la grafia inceputului de secol XX
Dar a folosii o grafie autoinventata de user-ii ferventi ai chat-ului mi se pare deja prea mult,pentru prea putin.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by akaiofil »

oake wrote:Daca tot este topicul osanalelor,hai sa-i ridic si eu o osana lui momolo
momolo te stiu fiind un perfectionist in ale audiofiliiei si de aici pot aparea eventuale probleme : intre alb si negru exista infinite nuante de gri...critica ta la nivelul unui sunet,e varza sau e superb,nu include nuantele de gri,lucru care te face greu de suportat chiar daca ai in spate un adevar.
Pe de alta parte subscriu la folosirea scrierii limbii romane asa cum a fost ea inventata mai mult sau mai putin recent...bineinteles nu ma refer la grafia inceputului de secol XX
Dar a folosii o grafie autoinventata de user-ii ferventi ai chat-ului mi se pare deja prea mult,pentru prea putin.
....And the dealer wants you thinking
That it’s either black or white.
Thank G-d it’s not that simple
In My Secret Life.... (Leonard Cohen/In My Secret Life)

Uneori insa excelentza si progresul (tehnic sau intelecttual sau afectiv) vin din lucruri alb sau negru. mediocritatea (nunatza de grii) e cea care ne omoara. ori esti bun, ori nu. ori suna bine ori nu. ori e frumos ori nu. gri esti intre excelent si prost. drumul inaltzarii personale (spirituale, afective, tehnice etc.) este plin de grii, dar la capatul lui totul este alb. unii insa ramin linistiti in griul lor, ferice de ei. avem nevoie de oameni care gindesc in alb si negru caci compromisul ne duce in mediocritate. mozart nu a compus nimic bunicel, binishor etc. mozart nu a fost mediocru. a excelat. a fost alb. ca el au fost multi. nu e o atitudine neaparat gresita, sa vezi totul in alb si negru dupa ce ai trecut insa prin toate nuantzele de grii ca sa ajungi la acel alb. odata ajuns acolo, odata ce ai atins excelentza intr-un domeniu, nu mai poti fi mediocru, te doare prea tare....

nu are legatura cu momolo ce am scris mai sus, nu ma refer la el si relatia lui cu audiofilia, pentru cine poate intelege in felul asta. e o conceptie personala general valabila, fara implicarea personajelor implicate :).
It's the music, stupid!

Post Reply