vreau pickup

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
absolut
Posts: 7
Joined: 08 Nov 2008, 12:52

vreau pickup

Post by absolut »

salut din absolut!!! :D
am totusi o nedumerire: unii zik k pickupul este mai bun dekat cd playerul si placile de PC. voi ce parere aveti? mi-as lua si eu un pickup pt k am citit pe net k sunt supertari, chiar absolute; insa nu prea am mai mult de 1keur de investit; voi ce parere avetzi k expertzi? ce konteaza mai mult la un pickup?
cam kre e cel mai bun pickup la banii astia pe piatza? am auzit k clearaudio ar fi supertari!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: vreau pickup

Post by momolo »

absolut, am o mare rugaminte, respecta limba romana (pe cat e posibil, nu e nimeni perfect) astfel incat ceea ce scrii sa semene totusi a ......limba romaneasca! :roll: Ar fi si o forma de respect pentru ceilalti care inca nu au renuntat la treaba asta....cat de cat! Stiu, nici eu si dealtfel majoritatea nu scriem perfect corect gramatical si ortografic (eu folosesc des "tz" ceea ce este o aiureala), dar facem totusi oarece eforturi.

Iti dau un exemplu - din ceea ce ai scris aici:

viewtopic.php?f=1&t=232

versiunea originala:
Deci m'a impresionat llinia unui coleg de serviciu adusa din Germania.mi'a spus ca piesa de rezistentza e statia Acuphase E-213 . E pusa pe niste boxe ELAC FS 209 pe trei cai si peste 200w!!!!!!!! are o plak de sunet foarte skumpa de peste 1000 de euro, da' nu mai stiu kum se keama; are si niste kbluri scumpe; eu 'ink nu simt diferentzele de kbluri.....io deocamdata am NAD 315BEEE cu wharfdale evo 30 cu laptopul TOSHIBA ca miau zis k are plak de sunet buna. Kble am proel . Pin'am askultat linia colegului a fost cel mai bun sistem da' akum string si io bani sa'mi skimb sistemu' cu al lui si poate isi ia el ceva si mai bun....voi ce parere avetzi? ca pe mine ma dat pe spate de nu pot sa va zic cat de tare e sistemu' asta !!!!


versiunea koretata.... :D Pardon, corectata!:
Deci (,) m'a (m-a) impresionat llinia unui coleg de serviciu adusa din Germania.mi'a (Mi-a) spus ca piesa de rezistentza e statia Acuphase E-213 . (Aceasta) E pusa pe niste boxe ELAC FS 209 pe (care au) trei cai si (puterea de ) peste 200w!!!!!!!! (si) are o plak (placa) de sunet foarte skumpa (scumpa, adica) de peste 1000 de euro, da' nu mai stiu kum (cum) se keama (chiama); are si niste kbluri (cabluri) scumpe (ai ai uitat sa scrii skumpe...deci nu esti consecvent!); eu 'ink (? :roll:...?) nu simt diferentzele de kbluri (cabluri).....(Iar) io (eu am) deocamdata am NAD 315BEEE cu wharfdale (?? :roll: ) evo 30 cu laptopul TOSHIBA ca miau zis (... :roll: :roll: ...) k (ca) are plak (placa) de sunet buna. Kble (??.. :roll: ) am proel . Pin'am (Pana acum am) askultat (ascultat) linia colegului (care) a fost cel mai bun sistem da' akum (dar acum) string (strang) si io (si eu) bani sa'mi (ca sa-mi) skimb (schimb) sistemu' cu (unul ca) al lui si poate isi ia (si) el (altceva) ceva si mai bun....(Astfel ca) voi ce parere avetzi? ca pe mine ma (m-a) dat pe spate de (de') nu pot sa va zic cat de tare e sistemu' asta !!!!
absolut, crede-ma, nu am absolut nimic cu tine, insa NU pot accepta un asemenea mod de masacrare a limbii romane! Exista o limita in toate!...Si cred ca profesoara ta de limba romana s-a sinucis deja!

Daca nu reusesti sa scrii.....in romaneste, va trebui sa ne parasesti. Dealtfel iti recomand lecturarea REGULAMENTULUI ! (dar si a oricaror carti ..... in limba romana!)

Nu o lua la modul personal! Ia-o ca pe o atentionare prieteneasca! (altfel posturile tale ar fi disparut subit in loc sa-mi pierd eu vremea!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: vreau pickup

Post by Micky »

absolut wrote:salut din absolut!!! :D
am totusi o nedumerire: unii zik k pickupul este mai bun dekat cd playerul si placile de PC. voi ce parere aveti? mi-as lua si eu un pickup pt k am citit pe net k sunt supertari, chiar absolute; insa nu prea am mai mult de 1keur de investit; voi ce parere avetzi k expertzi? ce konteaza mai mult la un pickup?
cam kre e cel mai bun pickup la banii astia pe piatza? am auzit k clearaudio ar fi supertari!
Salut absolut!

Greu de inceput mai ales ca prin avalansa de intrebari care le-ai pus, te vad un tip grabit, lucru care la pick-up nu se potriveste. Crede-ma ca o astfel de abordare nu ma face decat sa te sfatuiesc sa continui cu introdusul cd-urilor audio in sertar si deasemenea imbogatirea colectiei tale de mp3-uri. Dar hai sa incerc sa-ti raspund la intrebarile care te framanta.
Sa trecem la partea cu achizitionatul. Trebuie sa te gandesti in ce sistem il pui ca pe langa cumparatul tablei ar trebui sa-ti cumperi un brat, doza, preu fono, cabluri etc. Dupa cum vezi trebuie sa iei multe lucruri in considerare la pretul final. Deasemenea faptul ca ai sau nu o colectie de viniluri este foarte importanta in luarea deciziei de a achizitiona un pick-up.
La un pick-up conteaza absolut toate si felul cum se potrivesc, asta mai mult decat la orice alta sursa; inclusiv masa are o importanta covarsitoare, cablul de la brat la preul de pick-up, tipul de doza MM sau MC si compatibilitatea intre ea si brat plus preu (greutate-complianta, incarcare, capacitate pentru MM, impedanta-voltaj pentru MC). Dupa cum vezi este foarte complicat si ce ti-am insiruit pana acum e general iar pentru a intra mai detaliat in legatura cu alegerea tablei putem umple pagini intregi.
Pick-up-urile nu sunt aparate absolute, altfel nu ar fi aparut cd-ul ca sursa si toate ar fi costat acelasi pret si ar fi avut o performanta unica; dar in anumite conditii pick-up-ul este superior cd-ului; iar iti spun ca am putea umple pagini intregi pe aceasta comparatie. Exista multe puncte forte al cd-ului dar si multe puncte forte ale pick-up-ului. Consider ca o comparatie intre pick-up si placile de pc (fie ele si audio) nu-si are rostul. Nu incerca sa faci afirmatii sa pui etichete si sa dai axiome pentru ca ai mari sanse sa nu fie adevarat.
Treaba cu Clearaudio este scoasa de la sectiunea "best products or best seller" cu ajutorul prietenului nostru "Google Serch". Iar daca e sa ma intrebi nu te poti incadra in bugetul tau de 1000 euro pentru a achizitiona tot echipamentul de la respectiva firma si ca o parere personala Clearaudio suna bine de la seriile "wood" in sus (adica multi bani). Sunt convins ca e greu sa te abat de la ideea pe care o ai acum cu Clearaudio. Oricum nu ar fi o alegere deloc rea dar sunt multe de luat in calcul cum ar fi dificultatea de a schimba bratul cu o alta marca in conditiile in care bratele proprii nu sunt de mare clasa. Nu pun la dispozitie adaptoarele respective. Dozele nu sunt prea stralucite iar preul lor este o mizerie. Deci iata cum am distrus si desfintat Clearaudio. Dar eu sunt un extremist in pick-up-uri iar ce am scris eu mai sus pentru tine nu prea are mare valoare, iar convietuirea ta cu o astfel de tabla poate fi pe o perioada lunga de timp fara nici un compromis al exigentelor pe care le ai.
Dupa efortul de a-ti raspunde care sper ca nu a fost fara rost si sper sa te fi ajutat macar putin in drumul pe care vrei sa-l apuci si imi doresc sa nu fi fost doar o reactie de moment din parte ta. Oricum postarea mea poate ajuta si altora. Asteptam vesti din partea ta.
Sa nu iei in nume de rau pozitia lui momolo dar felul in care ai postat sunt convins ca nu te reprezinta si am convingerea ca esti capabil sa scrii cat de cat corect in limba romana.

Bafta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: vreau pickup

Post by momolo »

Micky
Sa nu iei in nume de rau pozitia lui momolo dar felul in care ai postat sunt convins ca nu te reprezinta si am convingerea ca esti capabil sa scrii cat de cat corect in limba romana.
daca as fi fost convins ca-l reprezinta, as fi sters textele si banat userul din prima. Ce rost avea sa pierd timp sa "korectez" textul ala....atat cat se poate?!
Astfel ca in continuare depinde de el.

Si bine ai revenit pe forum dupa o absenta indelungata! Observ ca esti mai pasionat si mai documentat ca niciodata despre vinil si tainele acestuia! Cum iti mai merge "jucaria" ? Ti-ai gasit preamp pe plac ? Cum este acel Aqvox ? Nu-ti place ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: vreau pickup

Post by LEKTOR »

In 1000 euro poti gasi un setup pickup mai vintage care ar putea da clasa la multe chestii exotice din zilele noastre - un Garrard,Thorens,Denon,JVC (parintele quartz controlului 1974), Marantz, Micro Seiki,etc - echipate cu o doza vestita nepretentioasa Shure v15 type V sau IV - vezi si pe la topicele de vintage
Last edited by LEKTOR on 04 Jan 2009, 21:41, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: vreau pickup

Post by Micky »

momolo wrote:Si bine ai revenit pe forum dupa o absenta indelungata! Observ ca esti mai pasionat si mai documentat ca niciodata despre vinil si tainele acestuia! Cum iti mai merge "jucaria" ? Ti-ai gasit preamp pe plac ? Cum este acel Aqvox ? Nu-ti place ?
Salut! Sunt incantat de tabla iar la pre-ul de pick-up n-am decis inca. Sunt in continuare in cautari. Aqvox-ul este un aparat decent chiar foarte bun in banii sai si demn de luat in seama. Ar putea fi o obtiune dar prefer sa caut intr-o liga superioara. Merge incet datorita faptului ca gasesc greu astfel de aparate si oameni dispusi sa ma ajute in a-l asculta pe sistemul meu. Am mai ascultat si un alt preu dar prefer momentan sa nu spun prea multe pentru ca la final sa postez experientele pe care le-am avut cu diverse aparate si de ce am ales respectivul aparat. Cert este ca acum incepe adevarata lupta cu setup-ul de mare finete. Din pacate nu am si o alta doza cu care sa fac teste pentru a fi mai relevant.
In incheiere dat fiind faptul ca n-am mai postat pe anul acesta va doresc la toti un an mai bun cu multe succese pe plan profesional si nu numai iar cel mai important Sanatate tuturor!

Bafta!

User avatar
absolut
Posts: 7
Joined: 08 Nov 2008, 12:52

Re: vreau pickup

Post by absolut »

imi cer iertare momolo si la toti baietii da de vina e chatu  si cred ca absolutu consumat de sarbatori. voi face totul sa nu mai scriu cu greseli da sa ma iertati dak imi mai scapa cateodata vreo gresala nu vreau sa va supar ca voi ma-ti primit bine. ave-ti dreptate, n'am stralucit la limba romana, abea am trecut bacu si liceu ca mie mi'a placut informatica si tot ce tine de PC si electronca. primele contacte le'am avut cu technicsu da am gasit sunet mai bun insa am ramas cu paisunea pentru desinul cu ace kiar daca stiu ca nu conteaza mult la sunet.la subiect sa revin, micky ce pickup imi recomanzi dak zici ca clearaudio nu sunt asa tari? si sa nu fie cu mult mai mult de 1000keur poate si 1500? da tu momolo ce zici ? ma-ti speriat cind am citit cite trebe sa sa potriveask la pickup sa sune bine.....io nu ma pricep da' am incredere in voi ca o sa imi da-ti solutia cea mai buna(absoluta  :lol:  ) pentru bani astia.....nu vreau sa dau mai mult ca vreau sa iau sculele de la colegu de servici ca mau inebunit de tot......vreau sa iau nou ca am citit pe net ca e important la pickupuri. mai trebuie sa-mi iau ceva sa pot asculta? preu sau regulator de rotatie la motor? astea sunt skumpe?va multumesk din sufletabsolut

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: vreau pickup

Post by momolo »

absolut
ma-ti speriat cind am citit cite trebe sa sa potriveask la pickup sa sune bine
absolut(ule), credeam ca te-am speriat eu cu gramatica! :lol: Oricum, tu ai reusit sa ma sperii pe mine! ....Dar se pare ca va trebui sa ne obisnuim cu "dialectul" tau!

Oricum, de data asta se vede ca ai facut eforturi, probabil epuizante! Se intelege ceva, ceva mai bine ce vrei sa spui insa, e o chestie care ma roade pe mine, "m-ati" se scrie "m-ati" pentru ca e vorba de "voi ma ati speriat" care ar suna aiurea in limba asta complicata! (totusi! :roll: , se plang streinii....pardon, strainii ca e tare grea!).

Eu stiam ca informatica se desfasoara totusi intr-o limba, engleza. Daca iti este mai usor cu engleza decat romana, poti sa-i dai drumu' in english, nu se supara nimeni, mai toti de aici stim sa citim in engleza!....Mai greu cu "dialectele" limbii romane! :roll:

Si revenind la subiect, avand in vedere ca mi-ai cerut si mie opinia, la bugetul asemanator cu al tau am rezolvat-o, zic eu, elegant si foarte multumitor. Am mai scris de asta, baga search pe forum.

Astfel ca mi-am cumparat (de nou) un pickup ROKSAN Radius 5 (dotat cu bratul NIMA standart) care vine cu tot cu cablu mufat (foarte bun). Singura chestie e ca nu am vrut doza originala din dotarea lui, o doza MM ci am avut o alta doza a mea...defapt doua...defapt vreo trei....dar o sa vezi in timp ca schimbarea dozelor aduce mult fun in viata vinilistului! :) Iar pretul dozelor e cat te lasa inima! Poti gasi cu 40 euro dar si cu 40.000 euro! Multe doze ieftine suna foarte bine, discuri sa ai!

Iaca aici brandul english ROKSAN:

http://www.roksan.co.uk/

Deci, pe Radius 5 asta, l-am cumparat (fara doza) de la dealerul local din Bucuresti la aproximativ 1000 euro. Pretul e relativ, functie de fluctuatiile lirei britanice cu euroiu'l si leul. Trebuie totusi intrebat cat mai este? Eu nu stiu, l-am cumparat in vara.

Apoi, la pickup imi trebuia si un preamplificator. Ele sunt de doua feluri, pentru doze MM si pentru doze MC. Majoritatea au intrari pentru ambele tipuri.

La dozele MM care sunt relativ mai ieftine, treaba e simpla si standartizata, adica impedante standart si semnal standart asa ca aproape orice preu de doza MM merge bine si normal cu orice doza MM.

La MC insa, doze ceva mai scumpe care se pot duce si pana la cer cu pretul, treaba e mai complicata. Ele sunt de multe feluri, multe nivele de semnal care in general sunt clasificate a fi de semnal mic, mediu si mare. Preurile care pot amplifica si pe alea de semnal mic sunt scumpe si costa mult! Dar si bune. Poate nu e cazul tau.

Deasemenea, impedantele sunt diverse, aici treaba e alambicata si nu are rost acum sa o lungim. Tie ti-ar fi buna o doza MM din dotarea Roksan. Sunt chiar excelente insa eu am avut doze MC si de aia nu am luat si doza din dotare (scazuta astfel din pretul total al pickup-ului Roksan).

Asal ca, in final, ca preu de doza am ales unul si MM dar si MC, unul mai special care lucreaza si pe XLR (balansat). Asa vroia muschiul meu, pentru ca eu am amplificare full balansata. Dar nu trebuie sa-ti bati capul cu asta, nu e cazul tau.
Preul asta placut si iubit de mine e produs de brandul japonez CEC in China si se numeste CEC PH-53 avand si iesiri/intrari normale pe RCA pe langa cele XLR.

Uite-l aici:

http://www.cec-international.de/pages/s59.htm

E bun, chiar superb si zic ca suna ca altele dublu, triplu la pret (in anumite conditii, adica pe XLR), dar daca nu te tine bugetul poti gasi unul mai ieftin.

Poate ca pentru tine diferenta de calitate audio (care si ea trebuie pusa in valoare ca sa merite banii) e nesemnificativa.

Cel mai ieftin preu de doza care e si MM dar si MC dar care este destul de bun la clasa incepatorilor este facut de Cambridge Audio (tot in China) si se numeste Azur 640p

http://www.cambridgeaudio.com/summary.p ... hono+stage

Costa aproximativ 100...120 euro (cateodata si 80 euro) si pentru banii lui este pe deplin onorabil. Un bun preu pentru incepatori, mai ales ca suma e relativ mica.

Nu-ti face iluzii, un preu de 100 euro.....e un preu de 100 euro! Dar macar asta e ascultabil si chiar dragutz spre deosebire de diverse alte pocnitori sinistre la acelasi sume...sau chiar mai mari!, de exemplu cele din categoriile ieftine facute de Pro-Ject sau NAD!

Eu ti-am relatat strict din experienta mea. Mentionez ca am avut si preul CA Azur 640p si chiar Azur 540p care e numai pentru MM (dar si de la Pro-ject si NAD sau multe altele ieftine), deci stiu practic ce pot si cum pot.

Un preu mai sus ca acest Cambridge Audio Azur 640p, dar si considerabil mai scump (cam de trei ori) este cel produs de CREEK cumparabil si acesta in Bucuresti. L-am testat la mine si consider ca isi face banii lui. Dar depinde si cat mai costa in mod real, pentru ca de exemplu, decat sa platesti 500 euro pe un preu anume, mai bine platesti 900 euro pe altul mult mai bun! :wink: Ca vorba aia, unde se duce suta, se duce si mia! Totul este un compromis si tine de bani....Cat dai, atata ai....in cel mai bun caz. De aia trebuie specificat exact suma de praduit.

Bafta! Trebuie totusi sa ai si discuri vinil. Astea sunt cele mai importante deoarece diferentele de calitate intre ele sunt enorme! Nu merita sa pui pe un pickup scump discuri proaste! Deci ia aminte, degeaba te dotezi cu un sistem pe vinil bun daca nu ai ce pune pe el!...Si sper ca te-ai informat cat costa discurile de vinil noi ?! Nu sunt deloc ieftine!

Cred ca intai trebuie plecat de la discuri pentru a hotara sistemul vinil dorit si platit. Un raport de bun simt face ca banii sa nu se duca total de pomana.

Plus ca folosirea vinilului nu e deloc comoda si placuta! Implica efort si multe insatisfactii ergonomice.....hai ca te-am spart cu termenul asta! :D Un motiv sa pui mana pe un dictionar! :D

Bafta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: vreau pickup

Post by akaiofil »

ascultatul muzicii la pick-up este o chestie pur aristrocratica. trebuie sa ASCULTI muzica. asta inseamna ca pierzi (sau cistigi, fiecare vede in felul lui) 2-3 ore in fatza lui, stergind discul de praf, asezind cu grija bratul, stind relaxat in fotoliu (chianti-ul e de baza) si lasindu-te vrajit, furat, pierdut in lumea muzicii. te ridici cam din 20 in 20 de minute sa intorci placa, sa stergi de praf, sa asezi bratul, sa reumplii paharul si tot asa. nu prea se potriveste cu generatia google, care asculta pe fuga un mp3 in timp ce omoara mai stiu eu ce monstrii in mai stiu eu ce joc, sau cu ascultatul de fond, in timp ce faci chat.
daca vrei un pick-up trebuie sa fii pregatit sa-i dai atentie. iti va raspunde pur si simplu cu....MUZICA....asa cum nu auzi la calculator sau la un cd de duzina.....
It's the music, stupid!

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: vreau pickup

Post by TomJones »

akaiofil wrote:ascultatul muzicii la pick-up este o chestie pur aristrocratica
Asa este, dar aici avem tot farmecul: poti pufai in liniste un trabuc cu un pahar de coniac in mana la lumina lampadarului. Privesti cum se unduieste doza pe disc cu miscari line si traiest muzica, nu doar o asculti....

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: vreau pickup

Post by kaav »

akaiofil wrote:ascultatul muzicii la pick-up este o chestie pur aristrocratica. trebuie sa ASCULTI muzica. asta inseamna ca pierzi (sau cistigi, fiecare vede in felul lui) 2-3 ore in fatza lui, stergind discul de praf, asezind cu grija bratul, stind relaxat in fotoliu (chianti-ul e de baza) si lasindu-te vrajit, furat, pierdut in lumea muzicii. te ridici cam din 20 in 20 de minute sa intorci placa, sa stergi de praf, sa asezi bratul, sa reumplii paharul si tot asa. nu prea se potriveste cu generatia google, care asculta pe fuga un mp3 in timp ce omoara mai stiu eu ce monstrii in mai stiu eu ce joc, sau cu ascultatul de fond, in timp ce faci chat.
daca vrei un pick-up trebuie sa fii pregatit sa-i dai atentie. iti va raspunde pur si simplu cu....MUZICA....asa cum nu auzi la calculator sau la un cd de duzina.....
Imi place mult acest mod de a vedea lucrurile.La modul ideal si pe cat posibil sa se intample si practic.Este cel mai matur,complet mod de a ''vedea'' muzica.
Cu instrumentele cele mai bune care ti le permiti,evident.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: vreau pickup

Post by Micky »

Asa cum am postat si la topicul unde ne prezentam sistemele iata un mic filmulet cu pick-up-ul meu: http://www.youtube.com/watch?v=NMVxWoMccJQ
Recunosc ca ma mandresc tare cu el si e rodul unor cautari intense timp de un an. Sper sa va placa!

Bafta!

p.s. "absolut" uite unde se poate ajunge cand nu ai toate tiglele pe casa. Daca asta iti doresti, nu pot decat sa-ti urez mult succes si bine ai venit in lumea asta nebuna de audiofili excentrici.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: vreau pickup

Post by TomJones »

foarte interesant film...un pick-up de clasa. Inca o data sa-l stapanesti sanatos. Nu stiu cati de pe forum au un pick-up mai tare ca asta cat mai ales bratul marca SME, firma creata in anii '40 producatoare a celor mai bune si mai scumpe brate de pickup din lume; un fel de accuphase al bratelor de pickup. Tot la SME un pickup costa intre 10000-40000 euro....probabil ca nu degeaba au preturile astea...
http://www.sme.ltd.uk/content/Home-940.shtml

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: vreau pickup

Post by porto »

Eu deja sunt prins tare in vraja tablei. Este ceva magic in a asculta muzica la un picup.Tot procesul de ascultare la inceput ,dupa ce ai trait o perioada lunga alaturi de cd, ti se pare lung incomod si degeaba. Dar dupa cateva discuri bune incepi sa intri intr-o lume pe care vrei sa o traiesti in fiecare zi si pe zi ce trece tot mai mult si mai mult. Toate sunt mai frumoase : discurile , datul cu peria de carbon pe disc pe fiecare parte , uitatul la pretiosul cartus care-ti adice drogul , te uiti sa vezi daca mai poti regla ceva la brat si apoi te asezi exact cum spuneti voi cu un pahar de vin fff bun -chilian in cazul meu- si asculti si te minunezi de fiecare data.
Sunt discuri pe care le am din "59 , "61, "64 samd pana in "87 si am observat ca discurile pana in "80 sunt cele mai bune Decca , London , RCA , Columbia , WB.
E o alta lume de care cred nu ma voi desparti niciodata. Si culmea in adolescenta eram inebunit dupa Queen, ACDC samd iar acum nu ma mai satur cu Mozart , Chopin , Beethoven , Tchaikovsky in toate interpretarile posibile Karajan , Mehta , Bohm etc. Dar fiecare muzica are vraja ei si diferite stari in care te aduce. Clasica , Rock, Pop , Jazz , Electronica daca este de calitate si facuta si cu sufletul nu numai cu punga iti aduce in fiece si momente de fericire pe care unii oameni le au poate doua trei saptamani pe an cand se duc in concediu. Prefer sa am picul meu de fericire in fiece zi. Picupul si discurile pot sa faca asta!
Am gasit ieri un site fff bun pentru cei ce vor sa stie mai multe despre ceea ce inseamna un sunet bun www.high-endaudio.com. Cititi si va minunati ! Nu vorbesc despre cei toba de muzica ci de cei ca mine care descopara cate ceva in fiecare zi. Sa aveti o zi plina!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: vreau pickup

Post by akaiofil »

Micky wrote:Asa cum am postat si la topicul unde ne prezentam sistemele iata un mic filmulet cu pick-up-ul meu: http://www.youtube.com/watch?v=NMVxWoMccJQ
Recunosc ca ma mandresc tare cu el si e rodul unor cautari intense timp de un an. Sper sa va placa!

Bafta!

p.s. "absolut" uite unde se poate ajunge cand nu ai toate tiglele pe casa. Daca asta iti doresti, nu pot decat sa-ti urez mult succes si bine ai venit in lumea asta nebuna de audiofili excentrici.
personal am fost innebunit dupa cum arata pickup-ul ala al tau....pina am vazut filmul si m-am linistit complet. mishcarea de rotatie a "greutatilor" e obositoare, in schimb in repaus mi se pare ca arata tare bine. vorbesc exclusiv de efectul "optic" ca sa zic asa, nu de calitatea audio.
It's the music, stupid!

Post Reply