IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
ionutz
Posts: 24
Joined: 07 Oct 2011, 10:09

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by ionutz »

...
Last edited by ionutz on 23 Jun 2012, 13:13, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by momolo »

ionutz Te-am intrebat ceva logic si de bun simt, observ, te prefaci ca nu intelegi si incerci la modul nu prea reusit sa te eschivezi de la un raspuns corect si incadrat in contextul chiar de tine facut. In felul asta te pozitionezi intr-o postura ciudata.

E vorba doar de afirmatiile tale care se bat cap in cap in acest post. Citez,

ionutz afirma consecutiv:

1.
Oricum, parerea mea: un cablu nu este bun sau rau, el doar SE POTRIVESTE SAU NU intr-un sistem.
2.
Anticable avantajeaza mediile. Oricum, suna foarte bine. E un cablu interesant, n-are dielectric, sarmele sunt parca vopsite. Cablu ciudat dar bun, fara indoiala, pentru cei ce prefera un sunet mai relaxat, mai domol. ( :lol: ) Imi pare rau ca nu am si perechea lui, cablu de boxe.

Eu recomad sa folositi in sistem cabluri de la aceeasi firma. Sunt gandite sa se armonizeze, sa se completeze.
Ok, am aflat care cablu e...bun dupa ce aflasem ca nici un cablu nu poate fi bun.... dupa care afirmi,

3.
Nici un cablu nu este o mizerie si nici unul nu strica sunetul.
OK, dar daca e asa inseamna ca nu mai avem "cabluri bune" si logic, proaste (care strica sunetul). Toate sunt bune ?! Pai in cazul asta, cand afirmi de cablul X ca e bun fara sa spui si unde e bun (= potrivit dupa propriile tale afirmatii......caz in care ala care nu e potrivit cum este ?! Prost ?! ....NU, nu poate fi prost, e doar nepotrivit! :lol: :lol: :lol: ), cine sa mai inteleaga ceva ?! :lol:

4.
Mie s-ar putea sa-mi placa acel cablu in EXACT acelasi sitem in care altcuiva nu-i place cum suna.
desigur, iti place tie, nu-i nici o problema (daca ai fi si mentionat lucrul asta si daca esti ascultator de eBoda sau de KRELL ?!), oricui ii poate place orice, insa, in acest context, unicul lucru de folos ar fi fost sa mentionezi in ce sistem audio ti-a placut.... altfel cui ii foloseste sa stie ca nicku-lui "ionutz" i-a placut cablul X ?! :shock: (adica explicitez, intr-un sistem audio necunoscut, in conditii nemetionate, etc, etc)

5.
Si inca ceva: sunt unele cabluri care au o anumita amprenta sonora. Asadar, in orice sistem le-ai pune, isi vor pune aceasta amprenta asupra sunetului(in proportie mai mare sau mai mica)
....incercand sa inteleg ceva logic din tot acest spectacol pe care-l dai cu afirmatii contradictorii (din care multe, simple clisee de mult fumate care pe unii...sa zicem mai avansati, chiar ii deranjeaza... "estetic" :roll: ), deduc, esti un ascultator de ....."amprente" de cabluri. Ok, no problem, poate fi si asta un hobby, insa, ce spuneam eu, sau defapt ceea ce tot vreau sa-ti spun (in speranta ca poate reusesti sa intelegi), cand te exchibitionezi intr-un spatiu public cum este acest forum, ar trebui sa te gandesti sa respecti anumite conventii de bun simt (unele trecute prin Regulament, dar cum stim, oricare lege sau regulament pot fi interpretate cu buna credinta sau cu rea credinta, nimic nu este perfect).

Oricine poate aparea sub un nick si sa afirme diverse aprecieri despre diverse lucruri.

In sectorul de marketing comercial e simplu, platesti spatiu de emisie, virtual, de publicatie, tiparire, etc, unde poti scrie fix ce doresti deoarece pentru asta ai platit. E simplu, se masoara la metru patrat, litere, metru liniar, etc, ai dat banu, ai locul tau sa afirmi orice lucru minunat.

..Dar aici este un forum, non-profit, fara spatiu vandut de emisie si doresc sa-l pastrez asa cum este! (....damblaua mea si nu sunt singurul ).

...Acum ca.... esti sau nu esti, nu am de unde sa stiu, dar observ, ti-am atras atentia asupra unei anumite etici specifice unui forum non-profit si pana acum nu prea ai reactionat ok.

Posibil sa ma insel, poate esti de buna credinta ( caz in care mi-ar place sa avem de invatat unul de la altul ) insa.....ramane sa vedem in continuare.

PS - mi-ar fi si mie foarte usor si very fun sa laud/promovez diverse cabluri (mai ales ca e un subiect de care nu sunt tocmai strain) dar nu o fac. Oare de ce ?! :wink: Sau daca as face-o m-as asigura ca dau toate elementele necesare prin care cine ma citeste sa judece singur, cu capul lui, nu cu al meu. Chestie (si) de fair-play (unde mereu e ceva de invatat si corectat, deoarece nimeni nu e perfect).

PS2 - O alta intrebare de la care te-ai eschivat, ce ne facem daca un anume cablu despre care afirmi ca e bun, eu afirm ca nu e bun ?! (nu mai spun ca e "prost" :D ) Mai ales in conditiile "contumaciei" sistemelor audio folosite si chiar a persoanei (doua nick-uri anonime pe un oarecare forum) ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by fluffy38 »

ionutz wrote:Nici un cablu nu este o mizerie si nici unul nu strica sunetul..
Dom'le, acuma am inteles ca e vorba despre cabluri interconect. Si am si eu de adaugat ceva;
Am cumparat cablul asta
Image
si cand l-am pus in sistemul meu secret am realizat ca:
...E un cablu ciudat si frumos in acelsi timp...
...e un cablu domol, linistit...
Nu am fost prea multumit,asa ca am taiat cu cutterul plasticul negru si am scos doar firul cald afara. Apoi l-am dat cu banda izolatoare neagra,sovietica. Imediat am devenit
...obsedat de cabluri...

din cauza ca
...sunt unele cabluri care au o anumita amprenta sonora. Asadar, in orice sistem le-ai pune, isi vor pune aceasta amprenta asupra sunetului(in proportie mai mare sau mai mica)...
Avand in vedere ca pretul care l-am platit a fost unul destul de mare(aprox 10 lei), recomand tutror sa-si cumpere un cablu ca al meu, deoarece bate la fund any of
..Most expensive audiophile interconnects cables in the world.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

ionutz
Posts: 24
Joined: 07 Oct 2011, 10:09

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by ionutz »

...

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by VTP »

ionutz wrote:...
DECI: ce doresti??????????????
Suntem TOTI complet bulversati!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by momolo »

Aici s-a dovedit unde duce dreptul dat de acest forum ca fiecare sa-si editeze sau stearga posturile. Si nu e primul caz de acest gen.

(Umorul si logica apartin numai oamenilor inteligenti iar folosirea acestora in "dialog" cu ...cei lipsiti de asa ceva :wink: , e o activitate riscanta :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ionutz
Posts: 24
Joined: 07 Oct 2011, 10:09

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by ionutz »

momolo wrote:....incercand sa inteleg ceva logic din tot acest spectacol pe care-l dai cu afirmatii contradictorii (din care multe, simple clisee de mult fumate care pe unii...sa zicem mai avansati, chiar ii deranjeaza... "estetic" :roll: ), deduc, esti un ascultator de ....."amprente" de cabluri.

... te exchibitionezi intr-un spatiu public cum este acest forum, ar trebui sa te gandesti sa respecti anumite conventii de bun simt

... ti-am atras atentia asupra unei anumite etici specifice unui forum non-profit si pana acum nu prea ai reactionat ok.
Deci, VTP, ca m-ai intrebat ce doresc...
Am dorit sa fac un lucru bun. Dar in momentul in care sunt luat la bani marunti, la intrebari, la misto, in momentul in care sunt acuzat ca ma dau in spectacol, ca sunt exchibitionist, ca fac reclama mascata, ca deranjez pe unii MAI AVANSATI, ca nu respect conventii de bun simt, cand sunt luat la bascalie ca sunt ascultator de amprente de cabluri, ca scriu doar baliverne si contradictii, deci in momentul in care mi se spune clar, dar nu direct, ci pe ocolite, ca n-am ce cauta aici, ca nu sunt binevenit, ce vrei sa fac?

Am considerat ca nu sunt bineprimit si binevenit si am hotarat sa ma retrag. Nu asa e normal si de bun simt? Tu ce ai face?
Iar daca afirmatiile mele sunt tampenii, contradictii, etc., daca ele deranjeaza si prin ele fac reclama mascata, atunci le-am sters. Nu e firesc?

N-am nici un interes, iar daca prezenta mea si postarile mele deranjeaza si nu respecta regulamentul, m-am retras si mi-am retras si afirmatiile.

PS: citeste ce a scris si fluffy - o postare off-topic prin care ma ia la bascalie (ca sa fie apreciat de momolo)

PS2: citez din Regulament:

REGULAMENTUL FORUMULUI HIFI-STEREO.RO
V1.1 modificat la data 2009-02-26

INTRODUCERE

Bine ati venit pe forumul HI-FI STEREO.eu !

La intrare, lasati eventualele animozitati si frustrari reciproce acumulate de pe alte forumuri!

3. Reguli de comportament

Tonul pe acest forum trebuie sa fie elegant - civilizat - calm , suntem aici pentru a schimba pareri si impresii cu privire la experientele noastre in domeniul audio – video .

Frumos spus, dar degeaba. Si reiese foarte clar din postarile celor doi la acest topic.

ionutz
Posts: 24
Joined: 07 Oct 2011, 10:09

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by ionutz »

Si inca o dovada de bun simt si de prietenie:
momolo wrote: (Umorul si logica apartin numai oamenilor inteligenti iar folosirea acestora in "dialog" cu ...cei lipsiti de asa ceva :wink: , e o activitate riscanta :D )

ionutz
Posts: 24
Joined: 07 Oct 2011, 10:09

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by ionutz »

momolo wrote:Aici s-a dovedit unde duce dreptul dat de acest forum ca fiecare sa-si editeze sau stearga posturile.
Asa ca va vom lua si acest ultim drept pe ca nu stiti sa-l folositi, fiind lipsiti de inteligenta si logica.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by VTP »

Ionutz!!!

NIMENI, dar NIMENI nu si-ar fi iesit din fire, daca:
- reusesti sa exprimi LOGIC ceva! De altfel, te-am intrebat direct:ce anume vrei si care e subiectul!
- nu mai dai vina pe ceilalti si exprimi ceva concret! Teorii bazate pe legile fizicii despre fenomenele din cabluri s-au emis de catre toti cei interesati, producatori si utilizatori. S-a mers pana la limita absurdului cu diverse afirmatii si sustineri, deci, e normal ca atunci cand deschizi un astfel de subiect, ori ai ceva de spus, ori, evita sa divaghezi fara rost!
- cabluri se produc, de la cativa centi la sute de mii de USD. Unii spun ca unele sunt mai bune decat altele (in ce sens????). Altii spun ca izolatia este cea care face nu stiu ce, etc.

In concluzie:
- daca ai componente bune in sistemul tau si crezi ca se poate obtine mai mult aruncand banii pe cabluri, e decizia ta!
- multe din cele zise despre cabluri sunt bullshituri de marketing, astfel ca multi morcofontzi au ajuns sa "asculte" cabluri, condensatoare sau rezistente!
- inca o data nu arunca vina pe altii pentru ce nu ai tu clar!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by fluffy38 »

Domnu' Ionutz

Imi este perfect egal daca sunt sau nu apreciat/ depreciat de cineva. Nu cred ca te-am luat in bascalie cu nimic. Cei care au fost la mine acasa au vazut si stiu ca folosesc cabluri ieftine(pe scule ieftine, desigur). Singurul offtopic este poza luata de pe net, in rest am raspuns la subiect folosindu-ma de expresiile tale( pe care nu am inteles de ce le-ai sters).

In final o sa te intreb scurt si imi cer scuze anticipate pentru exprimare;

Cum dracu' poate fi un cablu domol si linistit?
Hai ca as intelege daca ar fi intolerant, habotnic ori samaritean.....
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IC TOP - The really bestest cables in the universe?!

Post by momolo »

ionutz, atata vreme cat ti-ai sters toate posturile trebuie sa-mi spui multumesc ca te mai tolerez sa iti deserti frustrarile nefondate, desi ar trebui sa te matur instant.

Prin ceea ce ai facut nu mai ai dreptul sa-mi reprosezi nimic mie si celorlalti.

Fi atent, ce-ti spun, nu te banez, iti permit (desi nu meriti) sa te banezi singur, adica sa te abti si sa nu mai intri pe aici in caz ca ai un minim de educatie si decentza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply