DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Eroski, un lanţ de supermarketuri din Spania, vinde ulei de floarea soarelui cu 1,25 euro pe litru, în timp ce uleiul de măsline de calitate medie este comercializat la 1,99 euro pe litru iar cel de calitate extra-virgin la 3,25 euro pe litru.
Deci, in Spania unde un somer are ajutor 600....800 euro pe luna si salariul mediu e aprox. 1000....1500 euro, uleiul de floarea soarelui se vinde cu exact acelasi pret ca in Bucuresti in supermarket, dar la magazinele mici e mult mai scump (iar uleiul de masline este mai ieftin decat in Romania unde pe langa faptul ca se vinde mai scump, se importa toate dejectiile si facaturile sub denumirea falsa de "ulei de masline").

http://ro.stiri.yahoo.com/criza-uleiulu ... 47201.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

La o tara de muritori de foame (la propriu) 5 miliarde dolari cheltuiti pe vechitura sovietica revopsita!
http://ro.stiri.yahoo.com/record-ru%C5% ... 06423.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Omenirea cântărește 287 de milioane de tone
....
În SUA, indicele de greutate este cu o treime mai mare decât media mondială. „Dacă fiecare țară devine la fel de ”grasă” precum SUA – iar asta e tendința – asta ar însemna, în termeni de masă, încă un miliard de oameni pe Pământ”, explică Ian Roberts.
http://ro.stiri.yahoo.com/omenirea-c%C3 ... 20618.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Oamenii de stiinta de la doua universitati din Spania sustin ca fizicienii s-au inselat si ca actuala teorie despre Univers este complet gresita.

Universul nu este intr-o continua expansiune, asa cum sustineau pana acum astrofizicienii, ci dimpotriva. Timpul incetineste si intr-un final se va opri.
Atunci, intregul Univers va “ingheta” pentru totdeauna, ca si cand ai transforma o imagine video intr-o captura foto, explica profesorul José Senovilla, de la Universitatea Basca din Bilbao, citat de Daily Mail.
Desigur, nu trebuie sa ne facem girji, pentru ca incetinirea timpului este atat de lenta incat oamenii nu au cum o sa observe, iar momentul cand totul se va opri va avea loc abia peste cateva miliarde de ani.
Atunci planeta noastra nu va mai exista de mult si probabil nici specia umana, adauga Senovilla.

In prezent, teoria conforma careia Universul se extinde cu o viteza tot mai mare este bazata pe observatiile astronomilor, care au cercetat lumina produsa de stelele indepartate care explodeaza.
Savantii au crezut ca galaxiile se indeparteaza tot mai mult, din cauza unei forte antigravitationale misterioase, numita "energia intunecata”.
In realitate, totul a fost inteles gresit, sustine Senovilla. Impresia ca Universul se extinde este data tocmai de faptul ca timpul incepe sa incetineasca treptat.

Ipoteza oamenilor de stiinta spanioli este sustinuta si de un cosmolog de la Universitatea Cambridge. El spune ca timpul a aparut odata cu Big Bang, iar daca a aparut “candva”, cu siguranta ca ar putea sa si dispara “la un moment dat”.
http://ro.stiri.yahoo.com/o-noua-teorie ... 00544.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: DIVERSE

Post by VTP »

momolo wrote:La o tara de muritori de foame (la propriu) 5 miliarde dolari cheltuiti pe vechitura sovietica revopsita!
http://ro.stiri.yahoo.com/record-ru%C5% ... 06423.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ei lasa....................................!!!
Ai sa vezi licurici zburatori din aceiasi perioada, tot refurbishati, cu culorile noastre pe coada si tot miliarde ..............................!!! Ce, crezi ca suntem mai breji?????????????????????

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

China rămâne fără materialele de bază pentru producţia de telefoane mobile şi televizoare:
http://www.gandul.info/magazin/china-ra ... re-9765990" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Azi 21 iunie a fost solstitiu de vara, cea mai lunga zi a anului. Incepand de maine ziua va incepe sa scada si noaptea sa devina din ce in ce mai lunga.

http://www.enational.ro/online-live/sol ... 3553.html/" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - o chestie simpla la care nu m-am gandit - o prietena care locuieste intr-o tara aproape de ecuator (insule) mi-a zis ca la ei soarele apune tot anul cam la aceeasi ora, adica destul de devreme, pe la 18.30, variatia de zi/noapte intre iarna si vara fiind foarte mica, undeva pe la vreo ora, nici nu se observa, iar soarele apune si rasare foarte rapid.
In mintea mea, obisnuit aici, asociam vara/caldura cu ziua foarte lunga si de aceea mi s-a parut straniu :D (desi e o chestie simpla de stiut). Ma gandeam cum e sa traiesti toate zilele la fel de lungi si cu aceeasi clima calda ?!
Sa nu mai spun ca ei nu vor vedea niciodata cum arata zapada si nici nu prea cunosc frigul. Ma intreb cum e sa fi audiofil in astfel de climat ?! In mod cert lampile sunt excluse daca nu ai pe cineva sa-ti faca vand cu evantaiul in coliba cat stai in hamac si asculti soundstagele sistemului tropical.... Apropos, colibele ce tip de acustica or avea ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

.....
Cumnatul meu a lucrat cu ingineri romani in Germania si oamenii au facut treaba foarte buna. Cand aceeasi echipa a mers in Romania, lucrurile nu mai ieseau la fel de bine. Cand i-a intrebat “de ce?” au spus ca “aici suntem in Romania”. Atunci am inteles ca imprejurarile si oamenii din jurul tau te obliga sa te comporti intr-un alt fel.
.....
Heinrich Petra: Un BMW Seria 3 Touring cu motor de 2 litri turbo diesel de 184 CP, cu transmisie manuala. Prin pozitia pe care am avut-o la BMW eu am la dispozitie o masina cat timp voi trai. Eu primesc si pensie de la compania asta si practic am statutul unui angajat in continuare.

Schimb masina in fiecare an, acum o sa returnez Seria 3 si o sa iau un Seria 5 Touring cu acelasi motor. Imi ajunge, nu imi trebuie mai mult. Dupa ce o folosesc eu un an masina este vanduta ca second hand, “company car”.
Un interviu interesant:
http://0-100.hotnews.ro/2012/06/28/inte ... tu-insuti/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Se pare ca nu poti fi autentificat Super-Putere fara astfel de activitati "extra". China merge neabatuta inainte in timp ce UE se zbate in mocirla coruptiei cautand orice alt remediu, mai putin cel necesar (si noi discutam la alt subiect despre capitalism/liberalism versus comunism :lol: ):

http://www.msnbc.msn.com/id/47995434/ns ... nce-space/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Sa mai zica cineva ca nu suntem frati cu italienii (din pacate mai mult in cele rele).
Porcul asta lash nu are limita la nerusinare si lipsa de orice urma de demnitate, intocmai precum multi, prea multi de-ai nostrii:

http://ro.stiri.yahoo.com/dumnezeu-m-gh ... 00708.html" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - daca era japonez isi facea seppuku cum ajungea la mal, daca era american il gaseau spanzurat in celula sau cu un glont in cap, daca era neamt... nu mai avea loc accidentul. De aia unii conduc Lumea si altii le sug ciorapu'.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

DE CE SUNT FRANCEZII ATÂT DE...NEPOPULARI...

Dean Rusk, Secretarul de Stat al lui JFK era în Franţa în anii 60, când DeGaulle a decis să iasă din NATO.
DeGaulle a spus că vrea ca toţi militarii SUA să părăsească Franţa cât mai curând posibil.
Rusk a răspuns:
- Aceasta se referă şi la cei care au murit pentru eliberarea Franţei şi sunt înmormântaţi aici ?
Puteai să auzi cum cade un ac!...

Conferinţă internaţională în Franţa cu ingineri, inclusiv francezi şi americani. Într-o pauză, un inginer francez revine în sala spunând:
Aţi auzit ultima tâmpenie făcută de Bush? A trimis un portavion în Indonezia să ajute victimile tsunami-ului!
Ce or fi având de gând, să-i bombardeze?
Un inginer de la Boeing s-a ridicat şi a replicat liniştit:
- Portavioanele noastre au trei spitale la bord şi pot trata mai multe sute de pacienţi. Ele sunt cu energie nucleară şi pot alimenta cu electricitate instalaţiile de pe uscat, au trei cantine cu o capacitate de a servi cel puţin 3000 de consumatori cu trei mese pe zi. Pot produce mai multe mii de galoane de apă proaspătă din apă de mare pe zi şi au o jumătate de duzină de helicoptere care transporta victime de pe puntea de aterizare.
Avem unsprezece asemenea nave. Câte are Franţa?
Puteai să auzi cum cade un ac!...

Un amiral al Royal Navy lua parte la o conferinţă navală care cuprindea şi amirali din SUA, Marea Britanie, Canada, Australia şi Franţa. La un cocktail, se afla un mare grup de ofiţeri din toate aceste naţiuni. Toată lumea vorbea englezeşte şi-şi sorbea băuturile, dar un amiral francez s-a plâns că, în timp ce europenii învaţă numeroase limbi străine, englezii vorbesc doar englezeşte.
A întrebat: De ce se întâmplă că mereu trebuie să vorbim englezeşte în conferinţele astea şi nu franceza?
Fără ezitare, amiralul britanic a replicat:
- Pentru că americanii, britanicii, canadienii şi australienii au făcut aşa ca să nu fiţi nevoiţi să vorbiţi germana!
Puteai să auzi cum cade un ac!

Robert Whiting, un moşulică American de 83 de ani soseşte la Paris cu avionul.
La vamă, pierde câteva minute să-şi caute paşaportul, rătăcit în sacul de voiaj.
"Aţi mai fost în Franţa domnule?" i se adresează sarcastic funcţionarul vamal.
D. Whiting admite că a mai fost.
"Atunci trebuia să ştiţi că trebuie să aveţi paşaportul la îndemână."
Americanul replică: "Ultima oară când am fost aici n-a trebuit să-l arăt."
"Imposibil. Dumneavoastră americanii trebuie totdeauna să arătaţi paşapoartele când intraţi în Franţa".
Bătrânul american îl privi adânc în ochi pe francez. Apoi explică liniştit:
"Când am ajuns la ţărm la Gold Beach în ziua D în 1944, pentru a ajuta la eliberarea acestei ţări, n-am găsit nici un francez căruia să-i pot arăta paşaportul."
Puteai să auzi cum cade un ac!...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Problema ecologica - tsunami japonez a carat in oceanul Pacific enorm de multe deseuri ale minunatei noastre civilizatii si acestea se raspandesc peste tot:

http://www.msnbc.msn.com/id/21134540/vp ... 6#48154996" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

E o chestie sa ai rechinul chiar in batatura!

http://ro.stiri.yahoo.com/surpriza-apro ... 00400.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Povestea unui soricel

Un soricel privi din crapatura sa din perete si ii vazu pe taran si pe nevasta acestuia deschizand un pachet.
- Ce mancare sa fi adus oare? se intreba soricelul... Cu groaza isi dadu repede seama ca era o capcana.

Soricelul se strecura cu mare grija in curtea animalelor si dadu alarma:
- E o capcana in casa , e o capcana in casa!
Gaina cotcodaci si se infoie , ridica apoi capul si ii spuse:
- Domnule Soarece , vad bine ca acest lucru te afecteaza , dar pentru mine el nu are nici o relevanta.
- Nu pot permite ca acest lucru sa ma afecteze.
Soricelul se intoarse atunci inspre porc si ii spuse:
- E o capcana in casa , e o capcana in casa!
Porcului ii fu mila de el , dar raspunse:
- Imi pare foarte , foarte rau , Domnule Soarece , dar tot ce pot sa fac este sa ma rog. Te asigur ca te vei gasi in rugaciunile mele.

Soricelul merse atunci la vaca si ii spuse:
- E o capcana in casa , e o capcana in casa!
Vaca ii spuse:
- Vai! Domnule Soarece , imi pare foarte rau pentru tine , dar chiar nu este o urgenta pentru mine.

Si asa se intoarse soricelul in casa , cu capul plecat si cat se poate de amarat , pentru a infrunta de unul singur capcana pusa de taran.

In chiar noaptea aceea in casa se auzi un zgomot... Cum ar fi zgomotul produs de o capcana in care s-a prins un soricel.

Nevasta taranului se repezi sa vada ce s-a prins. Pe intuneric , ea nu isi dadu seama ca in capcana isi prinsese coada un sarpe veninos.

Sarpele o musca pe nevasta taranului. Taranul o duse cat putu de repede la spital si cand o aduse acasa , ea mai avea inca febra.

Oricine stie ca cel mai bun tratament impotriva febrei este supa proaspata de pui , asa ca taranul lua un cutit si se duse in curtea pasarilor , ca sa faca rost de principalul ingredient pentru supa.

Dar nevasta lui nu se insanatosi , asa ca prietenele si vecinele ei venira sa o ingrijeasca si stateau cu ea mai toata ziua. Pentru a le da de mancare , taranul fu nevoit sa taie porcul.

Nevasta taranului nu se mai insanatosi , si muri la scurt timp.

La inmormantare veni multa lume , iar taranul trebui sa taie si vaca pentru a-i hrani pe toti.

Soricelul se uita din crapatura lui din perete , cuprins de tristete.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Exceptional !

http://cosmiclog.msnbc.msn.com/_news/20 ... video?lite" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... NaPq2L-MRg" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply