AMPLIFICATOARE VINTAGE

A fost odata ca niciodata
tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by tatatodor »

S-ar putea sa fie PS-2OOM,...dar probabil fanii Akai de pe forum stiu mai bine.
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

DENON pe tuburi din 1975 pun pariu, putini au vazut si auzit ca exista !

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Schindler »

Un site foarte interesant si topul lor in ce priveste amplificatoarele :
http://select45rpm.com/pages/hifi/top-amps.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by fluffy38 »

A ascultat cineva amplificatoare/receivere Vieta? Am gasit sa cumpar unul, insa costa cam mult pentru o auditie....
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by SonyES »

Ce parere aveti fratilor de acest veritabil Vintage

Merita LAFAYETTE LR-9090 1000 euro ?

http://www.okazii.ro/sisteme-audio/ampl ... a123225835" onclick="window.open(this.href);return false;

si comentariul unuia pe Audiokarma

The 9090(A) is rated at 90 watts/channel RMS into 8 ohms from 20Hz-20,000Hz and hence the name '9090'. Today, most Receivers power rated in RMS is at 1,000Hz and not the full 20 to 20 spectrum. Some companies like Harmon Kardon still rate their Receivers from the full 20-20 spectrum. So, be very carefull when you look at power output specs. They can be deceiving if you don't know what you are looking at. If a Receiver isn't a "boat anchor" it probably has an insufficient power supply or the power ratings are at 1,000Hz.
It was one of the finast Lafayette Receivers ever sold by them. Some may argue that the LR120DB was better. The LR120DB was manufactured for Lafayette by LUXMAN in Japan (Luxman company started in 1925). If memory serves me correctly, the 9090 was manufactured by a company called TRIO (also Japanese). seeing the success of the Lafayete Receivers, TRIO ventured on their own brand under the name KENWOOD. Now a days, KENWOOD is known as KENWOOD-TRIO and still extrmely active in the communication industry (transceivers, amateur radio equipment etc.). That's the best I remember.

If you can get your hands on a Lafayette LR-5555 or LR-9090 or LR-120DB for under $100 today, you will get an awesome Receiver for the money!

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by SonyES »

Alta si mai tare .... Le ia de la POWER ZONE cu 1250 RON si le vinde cu 1000 Euro :))

http://www.okazii.ro/boxe/kenwood/boxe- ... a123225640" onclick="window.open(this.href);return false;

"Deasemenea va rog sa nu comentati apropierea ca pret de toate "trancotele" de bookshelf-uri de mii de euro! Ce vand eu este cu totul altceva! Eu vand "sunet" adevarat la un pret special! (bineinteles, putin, negociabil) Maxim 1%!!!!:))))

Mi-a zis un bun prieten ca si 1% e prea mult!!!!""

RECOMAND .USER SERIOS.
Boxe Technics SB-G400 (#120526626) powerzonesrl (521 ) [Utilizator verificat] [Pagina lui powerzonesrl] 1.250,00 RON
02-DEC-12

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

SonyES, eu ti-as recomanda sa citesti REGULAMENTUL acestui forum si daca ai cumva polite de platit cuiva sa o faci pe alte site-uri deoarece aici poti fi sanctionat. (si precizez ca habar nu am si nici nu ma intereseaza cine e userul ala de pe okazii de care ma doare fix in cot)

Este evident ca anunturile alea sunt aberante (chiar distractive!) dar e treaba fiecaruia sa-si vanda ce are asa cum doreste atata vreme cat respecta regulamentele site-urilor pe care posteaza.

Modul in care ai postat poate genera o situatie neplacuta din multe puncte de vedere.

Iar daca nu intelegi incerc sa-ti explic numai unul dintre aspecte prin exemplificare - daca sa zicem dai un link de pe un site de vanzari (si aici pe forum am dat si eu linkuri, de exemplu de pe ebay) e una dar sa si citezi si sa comentezi anunturile cu link direct e alta si pare-mi-se ca nici nu-i prea legal. Oricum, nu-i in spiritul acestui forum care a reusit sa evite pana la urma datul la gioale din lumea "haudiofila"(de Dambovita) si acum sa incepem cu datul la gioale intre bijnitarii trancotari de pe okazii ?!

Ai avertisment si ma gandesc daca sa-ti cenzurez aceste posturi !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by glucica »

nu e treaba mea, dar cred ca nu a facut rau.

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by SonyES »

Corect sterge.

Am rugamintea sa-mi stergi contul si toate postarile. Multumesc anticipat

Chiar nu am nimic cu omul si nici nu il cunosc, deci polite de platit = zero

Ma interesa acel Lafayette si vroiam doar o parere in afara de a vanzatorului


"PS: Toti VITEJII cu McINTOSH si ACCUPHASE au cazut pe spate, la propriu, dupa ce au auzit cum suna acest MODEST amplituner. Are 2x22 watt dar dupa "ora 9" va rupe boxele. Nu cred ca unele mici vor face fata vreodata, adica rahaturile de bookshelfuri, de sute si mii de euro, pe care vad ca le prefera multi "audiofili"!. Sunt multi "AUDIOFILI" de reviste! Citesc prea mult si asculta prea multe pareri! Cabluri de mii de euro, scule cu nume necunoscute (dar pompoase)......sunetul "flat"!!! Le recomand sa asculte un LAFAYETTE si vor fi impresionati, ca sa nu spun ca o sa ramana uimiti!

Apropos: mai sunt 9 bucati!"

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by fluffy38 »

Merita LAFAYETTE LR-9090 1000 euro ?
http://www.ebay.com/itm/LAFAYETTE-LR-90 ... 460c419574" onclick="window.open(this.href);return false;


Daca nou a costat 550$...care e problema daca tipul cere 1000 euro?

Poate sa ceara si 10.000. Stiti vorba aia cu prostu' e ala care da, nu ala care cere. Si daca sta cu el 10 ani pana il vinde , pe cine deranjeaza?
Pai hai sa analizam. Daca tine pretul sus, urmatorul care apare cu un Lafayette de vanzare, va studia oferta si va pune 700 euro in loc de 100-200 cat ar vrea sa ia in mod normal, nu?
In general receiverele in genul asta suna foarte bine. Am ascultat LR-310 si nu suna rau deloc. Insa ma abtin sa fac orice fel de comparatii.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

glucica wrote:nu e treaba mea, dar cred ca nu a facut rau.
a facut foarte rau. Vezi diferenta intre un ziar serios si unul de "can-can".
Daca apare aici si autorul acelui anunt si incepe porcaiala ?! Ti-ar place ?!

Desigur, poate unora le place genul OTV, pacat ca nu mai emite deoarece inca nu m-am lamurit daca Elodia era falsa sau reala ?! :lol:
fluffy38 wrote:Poate sa ceara si 10.000. Stiti vorba aia cu prostu' e ala care da, nu ala care cere. Si daca sta cu el 10 ani pana il vinde , pe cine deranjeaza?
perfect de acord !

Si daca anunturile alea aberante erau date la vanzari pe acest forum poate mai era ceva de discutat dar atata vreme cat sunt pe un alt site.... eu zic totusi (care nu intelegeti sau va prefaceti) sa cititi REGULAMENTUL acestui forum si sa-i percepeti spiritul.

"Can-can" gasiti prin alte parti, nu aici.
SonyES wrote:Corect sterge.
eu merg pe principiul sa nu sterg pe cat posibil si in treaba asta are si SOLO un cuvant de spus. Eu mi-am spus opinia si ti-am dat avertisment. Mai departe, te priveste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by hondaru »

SonyES se pare ca amplitunerul propus de tine este un aparat din epoca de aur, mai ales in perioada cand aceste aparate erau la moda!
In privinta sunetului eu nu as fi foarte transant, diversi oameni au diverse etaloane daca pot spune asa in ce priveste calitatea sunetului si apoi si referintele sunt diferite functie de ce a auzit de-a lungul vremii omul respectiv. Faptul ca ingenucheaza alte firme cred ca e un pic cam mult spus, trebuie doar comparate aparate din aceeasi generatie si aceelas nivel de pret! Si mai este ceva foarte important, o data cu varsta gusturile si acuitatea auditiva se modifica asa ca vorba englezilor eu as lua toate opiniile de pe net cu un graunte de sare...
In ce priveste pretul si aici apare aceeasi problema, sunt oamnei care semneaza cateva hartii si fac 25k euro /luna. Pentru ei 1k daca sunt pasionati este un mizilic! Pentru un muritor de rand d-alde noi e urias! Omul e liber sa ceara, daca primeste este alta mancare de peste! Ca achizitioneza aparatul cu un pret si-l sterge de praf si-l revinde cu x5 e alta chestie. Munca manuala a fost cea mai scumpa din toate timpurile nu-i asa?! :D
Propun sa revenim la ale noastre si la topicul dedicat amplificatoarelor. Se pare ca, trendul este spre amplificatoare cu lampi, macar pe partea de intrare daca puterea este tot SS. Toata pustimea MP3 a realizat se pare ca formatul digital suna mai uman "distorsionat" de lampi !
P.S. daca se poate trece te rog locatia la profil sa stim si noi cam pe unde esti!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

Poate am mai postat - o colectie de poze cu frontul si matzele diverselor modele integrate TECHNICS. Derulati din sageti:

http://technics.gportal.hu/picview.php? ... 87&index=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by SOLO »

Nu stiu de unde le mai scoateti :-) Nu-mi imaginam ca unele pocnitori de branduri din ziua de azi puteau sa faca asemena minunatii odata .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by fluffy38 »

Am avut multe dintre Technicsurile astea...totusi cel mai bine a sunat exact unul care nu l-am vazut intre ele....SU-V10X. :mrgreen:
http://www.minhembio.com/Lust/34699" onclick="window.open(this.href);return false;

E pe aici printre alte harburi 8).Chiar un Proton D-1200 :oops:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Post Reply