Intalnire DIY ...audiofila

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Intalnire DIY ...audiofila

Post by momolo »

M-am gandit sa pun subiectul la sectiunea dedicata DIY care se afla in cu totul alt loc pe forum. Teoretic asa ar fi fost normal insa a survenit o... "problema". Unele realizari DIY sunt deadreptul audiofile ca sa nu spun high-end audio. Evident, spun asta neluand in considerare aspectul, designul, carcasa, in unele cazuri inexistente. Dar in opinia mea sunetul conteaza.

Astfel, sambata 14 iulie intr-una din cele mai caniculare zile de pana acum a avut loc o intrunire cu tema DIY initiata si organizata de pe alt forum, http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=2 ... 8&start=45" onclick="window.open(this.href);return false; si care s-a desfasurat la sediul unui DIY-er intrat de curand in afaceri regulamentare, Tiberiu Vicol, http://www.vicol-audio.ro/contact.php" onclick="window.open(this.href);return false; autorul amplificatorului (subliniez 100% romanesc) Quasar.
De precizat, gazdele au fost Tiberiu ( tvicol ) si Dan ( danzup ) carora le multumesc alaturi de altii pentru amabilitate si gazduire.

Mai multe comentarii le puteti citi pe forumul vecin, elforum la subiectul dedicat ( http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=2 ... 8&start=45" onclick="window.open(this.href);return false; )

Din punctul meu de vedere am avut urmatoarele impresii:

1. impresionant cat de multi au venit cu propriile creatii, amplificatoare pe tuburi, DAC-uri, etc. Ma asteptam la vreo "doi-trei" insa nu a fost asa, in ciuda caniculei care sunt convins, a mai imputinat din invitati ....dar si in aceste conditii abia au incaput. Probabil pe vreme buna ar fi fost folosita si curtea :)

2. majoritatea realizarilor probate (cu urechea) nu suna deloc rau. Dar unele sunt chiar remarcabile. Aici trebuie sa mentionez un amplificator realizat de un anume domn Mugurel Trofin din Bacau (nu stiam nimic de dansul).
Amplificatorul cu pricina este un lampas cu pentoda de RF SRS551 NOS produsa in fosta RDG si contine un numar impresionant de transformatoare. E foarte greu si nu cunosc ce putere are, probabil mica.
S-a auzit exceptional pe doua perechi de boxe nu din cale afara de potrivite pentru lampasele cu putere relativ mica (SPL lenes, filtre imbarligate), Opera Seconda modelul nou precum si niste Triangle din seria ieftina pentru HT, seria veche. Se vor vedea mai bine in foto ...cand o sa am timp sa le postez.
In opinia mea acest amplif este high-end si sta oricand alaturi si la orice comparatie cu lampase "de fabrica" din seriile cele mai scumpe, cele mai high-end.

3. amplificatorul Quasar in ultima varianta realizat de Tibi (am inteles ca si Dan danzup are o mica colaborare, am mentionat ca sa nu se supere nimeni insa autorul este Tibi) in opinia mea este pur si simplu exceptional. Cunosteam foarte bine boxele Opera si nu sunt incinte acustice usor de amplificat; respectivul integrat se juca cu ele la o calitate foarte buna a sunetului.

4. legat de sunetul bun din acel sistem (Quasar) nu pot preciza mai exact "a cui era vina" ?! Sursa este tot o realizare Tibi + Dan, un transport facut din niste matze insirate pe o bucata de lemn (veti vedea in foto) precum si un DAC....pasiv. In fine, eu nu ma pricep la chestii din astea prea adanci tehnic, mai ales pe parte digitala insa sursa aia suna pur si simplu excelent ! Sunt tare curios de acel transport, ceea ce am auzit sambata nu cred sa ma insele la ureche, este excelent. Am inteles, in curand vor baga matzele intr-o carcasa, mecanica este un SANYO clasic.
Totusi, a existat o comparatie in acel sistem intre Quasar, amplificatorul d-lui Trofin, pentoda SRS551 precum si amplificatorul realizat de Dan (danzup) cu niste lampi, GU50. Toate 3 amplificatoarele mi-au placut chiar suprinzator de mult dar cel cu SRS551 m-a vrajit iar Quasar m-a impresionat cat de perfect piloteaza acele boxe dificile, ce putere crunta are fara distorsiuni precum si la dinamica, cea mai mare dintre cele 3.
Personal mi-ar fi chiar greu sa aleg vreunul, lampa are farmecul ei incontestabil, tranzistorizatul este precis, rezolut si suna viu, dinamic. Dar pot spune ca cea mai mare surpriza am avut-o cu ampliful Quasar de la care nu ma asteptam deloc ! Mai demult am audiat unul, intr-o varianta mai veche si nu-mi placuse deloc. Acesta de acum in opinia mea poate sta alaturi de marci grele, fara rusine, ba chiar periculos de bun.....in ciuda faptului ca din cate am inteles are alimentare in comutatie.... :roll:

Ok, as scrie mai multe, intalnirea a fost foarte placuta in ciuda caldurii teribile dar ca o concluzie, am ramas foarte placut surprins cat de multi se ocupa la modul serios cu mestereala, mi-a placut ca tuburile audio cunosc o inflorire din ce in ce mai mare, a fost o atmosfera foarte prietenoasa si nu s-a discutat nici urma de politica! Un real progres !

Le multumesc gazdelor foarte primitoare si jos palaria pentru mesterii de acolo!!!! (eu stiu pe pielea mea cata munca se afla inglobata in aparatele alea! Impresionat, tot respectul !!!)

Poze in curand.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by VTP »

Ma bucur ca vizita ta a fost pozitiva! Mai ales ca ai apreciat munca DIY-erilor in domeniul acesta.
Uite, nu am intrebat care este pretul unui Quasar, amplificator care poate fi plasat alaturi de realizari de brand cu mari pretentii.
Transportul acela pe placa de lemn mi-a placut in mod special. E de zece ori mai interesant asa decat "ambalat"! Si lantul se auzea f.bine. e adevarat ca trebuie imperios incinte MULT mai bune.
Realizarea d-lui Trofin este in "stil japonez", plin de transformatoare si bobine de filtraj de toate felurile, are circa 25 kg (fara carcasa in momentul de fata) si o putere de circa 20W.
Toate amplificatoarele prezente au prestat f.f. bine, de la o intalnire la alta, am observat pasi inainte f.consistenti.
Si in ceea ce priveste costurile, inca se poate face un amplificator f.performant cu costuri f.mici fata chiar de un amplificator chinezesc bun, care tot mai necesita unele interventii de imbunatatire si crestere a fiabilitatii.
In plus, cei care nu sunt in tema, au la cine apela, daca nu au idei preconcepute.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by DorinD »

Ma bucur sa aud de aceasta intalnire DIY dar imi pare rau ca aflu abia dupa ce-a avut loc...
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by momolo »

Intalnirea a fost indelung publicata pe elforum (vezi linkul mai sus), eu am aflat de la maestrul VTP care mi-a sugerat ideea sa merg.
Nu am stiut daca am timp sa ma duc pana in ultima clipa.

Aici nu a fost publicata (inainte de a avea loc) deoarece apartine forumului vecin si nu se cade sa ma bag peste treaba lor.

Nici eu nu am avut cand sa ascult toate amplificatoarele si DAC-urile aduse. Asa cum spune si VTP, se remarca transportul acela insirat din piese pe o placa de lemn, se remarca amplificatorul Quasar din camera 2, se remarca amplificatorul D-lui Trofin fixipixi....si pana la urma se remarca toate. Am admirat si matzele unui DAC bagat intr-o cutie mica de plastic, munca multa (eu unul stiu deoarece nu sunt strain de sportul asta; ...dar acum nu mai am rabdarea necesara, nici timpul si-mi pare rau!). L-am si ascultat, suna OK. Mai erau 2 DAC-uri, un Nakamichi restaurat si altul DIY intr-o carcasa "militara" (la culoare) care mi-a placut cum se aude. Suna excelent si DAC-ul pasiv facut de tvicol & danzup.

O singura observatie si aici nu sunt unicul - boxele utilizate nu sunt din pacate din cale afara de "prietenoase" cu lampasele de puteri mici si nici din cale afara de high-end. Mai ales pentru amplificatoarele de puteri minuscule ar fi fost necesare niste incinte acustice eficiente, eventual hornuri. Sper pe viitor sa vina cineva si cu asa ceva caz in care ar fi mult mai interesanta proba amplificatoarelor lampofile.
Adevarul este ca din oferta pietei de boxe (noi) nu se prea gasesc boxe eficiente....ca sa nu spun, defapt nu exista. Sau daca mai exista prin lumea larga, costa mult si nu se aduc prin tara. Sau pur si simplu....costa mult...

Poate maestru VTP sa surubareasca pe viitor ceva hornuri eficiente, chiar si difuri de banda larga sau altceva. Poate altcineva. Si adevarul este ca un amplificator il mai cari in brate dar ditamai sifonierele e cam greu.... Sa nu uitam de calamnitate, canicula caineasca! In camera 2 as mai fi ascultat dar fugeam in prima camera unde exista o unitate AC sa mai trag aer. Cu lampasul si alte chestii incinse, fara AC si pe caldura aia cu usa inchisa....o mierlesti repede.

Poate vreodata ar avea felixx timp si posibilitati sa vina la Bucuresti cu ceva din dotare....Zic si eu, sper sa nu se supere; stiu cat de greu este, ce inseamna sa cari harabaie si mai si costa drumul...

Dar ar fi grozav....doua hornuri mari !

Ok, in sfarsit am avut timp sa pun pozele:

https://picasaweb.google.com/1131459251 ... VicolAudio#" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by momolo »

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by momolo »

transportul tvicol & danzup, solutie Shigaraki (http://www.diyaudio.com/forums/digital- ... story.html" onclick="window.open(this.href);return false;) :

Image

amplificatorul d-lui Trofin, deasupra dreapta, dedesupt e QAUSAR-ul si la stanga dedesupt e amplificatorul GU50 lui danzup :
Image
Image

DAC-ul pasiv facut de tvicol & danzup:
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by momolo »

iar aici 2 filmulete de sapuniera:

http://www.youtube.com/watch?v=T1za817_Vzg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=S5Wbcs1wBkU" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by Kostas »

Am fost si eu la intrunire si am ramas placut surprins de amplificatoare si de autorii lor. Oameni seriosi, pasionati, fara fitze si teribilisme acustice.
Sper ca la o noua intalnire sa existe si un alt tip de sursa , un mag spre exemplu, si boxe prietenoase lampaselor.
Despre Quasar am numai cuvinte de lauda atat ca sunet cat si ca design din cate am inteles este si prietenos cu diferite tipuri de boxe.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Intalnire DIY ...audiofila

Post by oake »

Am participat şi eu la intrunirea audiofilă DIY.
După cum era de aşteptat Tibi Vicol a fost o gazdă excelentă...profit de ocazie să-i mulţumesc pe această cale.
Afară era o căldură năucitoare, astfel că nu m-am putut dezlipi de prima cameră care avea aer condiţionat găsind ''sweet spot-ul'' în care aerul rece bătea chiar pe mine.
Acola am ascultat trei lămpi care sunau frumos cu cele două sau trei DAC-uri schimbate şi comparate între ele.
Sincer să fiu nu mă prea pricep la sunet, merg mai mult pe senzaţia de moment.
La un momentdat tibi a adus lampa domnului Trofin şi a pus-o în acelaşi set up. Sunetul s-a schimbat radical în bine. Din ce îmi dau eu seama, lampa asta chiar sună bine. Felicitări domnule Trofin!
Din ce mi-au spus prietenii mei, care au ascultat atent ampul lui tibi (care era instalat în camera ''fierbinte'') am înteles că are un sunet de excepţie...felicitări tibi! (ţi-a luat ceva ani dar ai reuşit).
După părerea mea a fost o întrunire reuşită...la mai multe!!!!!!

Post Reply