DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: DIVERSE

Post by atyclb »

O adevarata bijuterie cand vine vorba de sali de concerte.... Royal Albert Hall (1871), cu o panorama foarte frumoasa:

http://www.royalalberthall.com/virtualtour/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

https://www.google.ro/campaigns/olympics/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://plus.google.com/u/0/10919258366 ... 2471/posts" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.london2012.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Desi nu am avut obiceiul in ultimele decenii sa ma uit la genul asta de spectacole si imi aduc aminte, pe cel din China de acum 4 ani practic l-am ignorat, aseara...defapt asta noapte am stat sa ma uit de nu m-am miscat la ceremonia de deschidere. E drept, prima oara HD (pe TVR), poate si asta a contat, poate a contat si ora cat de cat umana, decalajul de fus orar fiind numai de 2 ore. Insa de obicei nu servesc chestii deastea.
..Nu m-as fi asteptat sa-mi placa atat de mult. Defapt motivul principal pentru care scriu este de a-mi descrie incantarea pentru ceea ce au realizat englezii (si cu acest prilej). Sunt o natie formidabila, un adevarat exemplu pentru intreaga lume si cel putin mie imi inspira profunda admiratie !
Complexul sportiv construit nou nout pe terenul unei foste zone sarace si murdare este pur si simplu superb! Din punct de vedere arhitectonic, jos palaria, pur si simplu superb!
Spectacolul de deschidere a fost ca orice de genul asta facut de englezi, plin de elemente patriotice si propaganda dar de bun gust ca intotdeauna, asa cum numai ei reusesc.
Foarte original fara sa treaca de granita bunului simt, elegant si inteligent asortat cu elemente de supriza de unde nu te puteai astepta.
Formidabili dansatorii, de regie nu mai spun, la cote superlative iar tot ce a tinut de lumini cred ca a fost o culme a tehnologiei la ora asta! Superb stadionul luminat noaptea! As fi vrut sa fiu acolo, sunt sigur ca la televizor nu se percepe nici jumatate din ceea ce a fost la fatza locului !
La defilarea delegatiilor am vazut cel putin 3 state si steaguri de care nu am auzit in viata mea. Ma uitam cat de multe sunt, cat de mare este lumea si ar trebui noi rumanii cand ne uitam la asa ceva sa meditam la un lucru - ar trebui sa fim ceva mai putin agitati si ceva mai putin dezbinati pe "barcuta" asta a noastra pierduta in oceanul lumii; nu de alta dar din cauza galcevei e posibil sa nu putem vedea ceea ce merita cu adevarat vazut si inteles! Lumea e mica dar si mare in acelasi timp, sunt atatea natii, popoare, rase si cele mai multe se descurca destul de bine si mai ales la modul firesc. La noi in tara am mereu sentimentul ca ceva nu e natural, nefiresc, ca ar fi impotriva naturii si acest fapt e foarte daunator si paralizant. Poate ca o privire ceva mai atenta lumii care ne inconjoara cu atata diversitate ne-ar impulsiona catre ceva mai multa luciditate si constientza.
In marea de delegatii sportive ma asteptam ca Romania sa fie pierduta. Intre atatea costume superbe si originale (imi aduc aminte de Mexic, Camerun, Fiji, etc,etc, colorate, originale, superbe!) credeam ca ai nostrii nu or sa iasa in evidentza insa mi-au placut si daca nu ma inseala auzul, pe sub trancaneala fara rost a comentatorilor TVR (care au stricat cat au putut transmisia spectacolului) mi s-a parut ca ai nostrii au fost dintre cei la care publicul a reactionat destul de bine. In fond suntem in primele 15 locuri intre statele lumii in ceea ce priveste numarul de medalii olimpice. Dar lucrul asta se datoreaza in special perioadei comuniste cand sportul era ceva important in tara asta. Asa ca Romania nu e orice delegatie intre cele peste 200 !
La sfarsit a mai fost o surpriza, flacara olimpica! Nu pot spune decat, superb, genial, o idee incantatoare! La inaltime englezii ca de obicei !
Cat priveste jocul de artificii, asa ceva nu se poate vedea la TV, ecranul nu prea cuprinde realitatea si in ziua de azi nu mai ai cum sa te astepti la suprize si chestii deosebite la capitolul asta dupa ce au fost atatea spectacole grandioase cu tot felul de prilejuri, dar si aici au fost la inaltime, cred ca daca eram acolo ramaneam cu gura cascata, fabulos!
Sa mai zic ceva si de regina - nu prea am recunoscut-o, mi s-a parut ca au trimis o alta baba si parea cam senila, cam absenta si nu arata deloc ca se distreaza, mai mult imi parea ingrijorata si plictisita. Personal mi-a placut de ea intotdeauna, o admir cel mai mult pentru modul cum vorbeste limba engleza, absolut superb, absolut incantator! Va ramane una din cele mai mari regine ever, va ramane nu numai in istoria Angliei ci a lumii. Ma gandesc, iata o natie de oameni care au scos-o la capat in toate vremurile ! Si au avut parte de toate felurile de vremuri, inclusiv dintre cele mai grele ! Inca o data, toata admiratia pentru UK, iata un prilej pe care nu l-au ratat sa isi completeze imaginea buna si respectabila pe care o au in lume (cum defapt ei nu au ratat cam nimic in istoria recenta)....Si nu de alta, dar cunosc pe unii carora le iese mereu pe dos, nu scapa nici un prilej sa se faca de cacao in lume..... :cry:

Ok, au inceput jocurile olimpice! In antichitate pe perioada acestor jocuri erau suspendate razboaiele. Mi-ar place sa se poata suspenda si prostia. Oricum, in ziua de azi nu se mai pune problema suspendarii vreunui razboi, de exemplu ma uitam la nefericita delegatie a Siriei; am auzit ca oficialilor sirieni li s-a interzis intrarea in UK, a intrat numai delegatia sportiva.

In concluzie, un spectacol neasteptat de bun, englezii ca de obicei la inaltime (nu stiu de ce, dar nu ma mir!), ca de obicei patrioti si cu un bun gust deosebit.

M-a intrigat faptul ca anunturile pe stadion erau facute prima oara in franceza si apoi in engleza. Nu cunosc explicatia dar si asta mi s-a parut....de bun gust.
O mentiune a ceea ce nu mi-a placut - cei doi comentatori TVR care nu au inteles ca un spectacol cu muzica nu e acelasi lucru precum un concurs de sarituri cu prajina. Au trancanit aiurea, mai ales femeia s-a dovedit deosebit de guraliva si pe alocuri inculta si proasta, au stricat orice moment cu muzica, in timp ce diversi cantau acestia au gasit ca e momentul sa trancane peste. Au fost penibili si deranjanti, au contribuit copios la stricarea transmisiei care nu avea nevoie de comentariu decat la momentul defilarii delegatiilor si discursurilor. Asta a fost unica contributie mioritika...din pacate specifica neamului nostru care lasa in urma, unde a stat pe banca, unde a facut gratarul, coji de seminte si ambalaje folosite. Din pacate suntem opusul englezilor, daca ei pot fi oricand simbolul bunului gust si al originalitatii, noi din pacate suntem prea peste tot si prea des simbolul mitocaniei si prostului gust zgomotos, deranjant si penibil.

Dar sa inchei pe o nota optimista - Europa nu este asa ca in povestile si din pacate, mentalitatea izolationista a multor concetateni si, mentionand indirect si ceva bun de la neamul meu (ca nu-i totul rau si le urez la ai nostrii la cat mai multe medalii!), exista o zicala, nu mor caii cand vor cainii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: DIVERSE

Post by Kostas »

Asa arata Londra ... in preajma Olimpiadei:

http://www.creativereview.co.uk/cr-blog ... ver-london" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

tare faza:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo ... ua-9922688" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

La americani le-a aterizat robotu' pe Marte:

http://news.yahoo.com/photos/nasa-s-new ... 31623.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

La Berlin anul asta in octombrie orasul aniverseaza 775 ani. Lisa Hankow, o arhitecta peisagista deseneaza harta orasului la scara 1:775 care va rezulta de 50x50 metri:

http://news.yahoo.com/photos/berlin-cre ... 98579.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

In timpul asta "macelul" ecologic continua in Brazilia amazoniana. In fiecare an dispare o portiune din jungla amazoniana egala cu suprafata Elvetiei. Lupta este inegala, agentia de protectie a mediului IBAMA lupta impotriva intregii populatii (care isi asigura traiul zilnic in mare parte de subzistenta tocmai din distrugerea junglei) si lupta impotriva economiei braziliene aflata in mare parte in mana politicienilor de la putere, cei mai mari detinatori de terenuri direct sau indirect, prin familiile de care apartin. Sub toate astea exista interesul industriasilor americani si faptul ca motorul actual al cresterii economice in Brazilia este tocmai exploatarea (=distrugerea) acestor resurse. Nu cred ca demersul presedintei Dilma Rousseff poate fi eficient, nu-l cred nici sincer, nu are cum sa fie, economia tarii ei creste, prospera tocmai pe baza distrugerii padurii amazoniene si mai ales, asa cum am zis, cu complicitatea marilor companii americane. Populatia locala se inmulteste cu o rata enorma si trebuie sa-si asigure traiul zilnic, orasele amazoniene se maresc, castigurile din exploatarea junglei sunt rapide si mari pentru brazilieni dar si mai mari pentru corporatiile straine, mai ales americane. In Brazilia nu exista alternativa economica astfel, IBAMA si campania presedintei populare din Brazilia plus vocile ecologiste din afara tarii sunt la fel de ineficiente precum actiunea de a scoate apa cu cana dintr-o barca care se scufunda din cauza unei sparturi imense care se largeste pe zi ce trece. Defapt la fel de ineficiente sunt toate actiunile ecologiste pe tot globul. Cativa se lupta sa opreasca macelul biosferei in timp ce miliarde de oameni se inmultesc, toaca resurse si polueaza cu o rata ametitoare. Lumea se indreapta spre o catastrofa ecologica de proportii imense. In ultimii ani modificariile sunt atat de mari incat se vad cu ochiul liber de pe orbita Pamantului iar clima globala a inceput sa arate deja primele semne de convulsii. Asa cum am zis, motorul acestei imense distrugeri este insasi suportul civilizatiei actuale in forma care exista azi.

Pozele sunt de calitate:

http://news.yahoo.com/photos/the-state- ... 17749.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: DIVERSE

Post by bnt »

Hai c-avem si noi falitii nostri :lol:
De fapt cred ca astia promoveaza (neconventional, evident) concertul. Textul e prea ridicol ca sa-l fi scris cineva cu alta intentie decat misto-ul iar linkurile prea sunt ok toate.
http://www.petitieonline.com/nu_venirii ... _bucuresti" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Acum in Rusia e aceeasi poveste cu Madona (vezi stirile teve). Interesanta e reactia foarte asemanatoare si axata pe aceleasi idei national-ortodoxe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Asta noapte s-a incheiat si olimpiada din Marea Britanie, 2012. Spectacolul de incheiere a fost la mare inaltime ca si cel de inceput. Englezii au reusit in opinia mea cele mai bune spectacole si conditii de desfasurare pentru olimpiada din toata istoria olimpiadelor. Bravo lor!
Peste 4 ani va fi in Brazilia unde probabil vom avea ceva extraordinar de vazut asa cum a fost si o mica "mostra" braziliana prezentata la sfarsitul spectacolului britanic. In Brazilia merita mers ! (cu caldura deja am inceput sa ne antrenam :lol: ) Dar noi sa fim sanatosi pana atunci !

http://msn.foxsports.com/olympics/galle ... o=31260880" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

imo
Posts: 26
Joined: 18 Feb 2011, 09:34

Re: DIVERSE

Post by imo »

momolo wrote: In Brazilia merita mers ! (cu caldura deja am inceput sa ne antrenam :lol: ) Dar noi sa fim sanatosi pana atunci !
Daca se organizeaza si in Brazilia in aceeasi perioada, acolo e "iarna" - temperaturi accesibile, aproape tot teritoriul lor fiind in emisfera sudica.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

imo, ai dreptate! Nu m-am gandit...

Uitati si clasamentul la medalii, Romania are un deloc onorabil loc 27, adica prin coada celor care au luat ceva:

http://london2012.foxsports.com/olympics/medals.asp" onclick="window.open(this.href);return false;

Primele vreo 13 locuri nu ma mira deloc, sunt gigantii sportului dar ma mira cat de sus este Ungaria pe locul 14, uimitor !
Si o observatie, defapt pe primul loc este fosta URSS daca adunam Federatia Rusa cu fostele republici sovietice in majoritate pe locuri fruntase iar medaliile de aur par sa fie impartite in majoritate intre americani, chinezi, rusi si englezi (ultimii evident putin favorizati in calitate de gazde, din diverse motive inclusiv faptul ca au fost la ei acasa, altfel poate UK iesea sub Germania asa cum in opinia mea ar fi fost normal).
Sportul in Romania s-a cam dus de rapa cum s-au dus toate....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: DIVERSE

Post by bnt »

momolo wrote:Asta noapte s-a incheiat si olimpiada din Marea Britanie, 2012. Spectacolul de incheiere a fost la mare inaltime ca si cel de inceput. Englezii au reusit in opinia mea cele mai bune spectacole si conditii de desfasurare pentru olimpiada din toata istoria olimpiadelor. Bravo lor!
Peste 4 ani va fi in Brazilia unde probabil vom avea ceva extraordinar de vazut asa cum a fost si o mica "mostra" braziliana prezentata la sfarsitul spectacolului britanic. In Brazilia merita mers ! (cu caldura deja am inceput sa ne antrenam :lol: ) Dar noi sa fim sanatosi pana atunci !

http://msn.foxsports.com/olympics/galle ... o=31260880" onclick="window.open(this.href);return false;
Nici o piesa Rolling Stones :?:
Ciudat. Probabil ca exista vreo explicatie...

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: DIVERSE

Post by bnt »

PS:
In rest nota 10. Momentul preferat: Wish You Were Here (impuscat elegant multi iepuri dintr-un singur foc :) )

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Experimentul care va schimba modul in care stocam datele. O carte, transformata in ADN:

http://ro.stiri.yahoo.com/experimentul- ... 00341.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply