Triode vs Ultra-Linear

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Triode vs Ultra-Linear

Post by SOLO »

Titlul pleaca de la actualul sistem :

Linn Ikemi
Audio Note M1
Manley Tiny Triode 25 Reference
Spendor SP 2/3

Per ansamblu as putea spune ca sunt foarte incantat de rezultat si intr-adevar tot ce s-a spus despre Manley Tiny Triode 25 este adevarat : "Canta frumos" . Boxele au 88db camera este micuta si distanta aproape near-field ( max. 2m ) . M-am uitat la Manley mai noi si am vazut ca aproape toate sunt cu EL84 Ultra-Linear eventual cu switch pentru triode mode . Problema este ca pe triode puterea este cam aceeasi : 17-25 W .
Vroiam sa intreb pe cei mai experimentati daca diferentele intre Ultra-Linear si Triode ar fi enorme . Avantajul la UL este puterea . Eu mi-as dori sistemul actual poate cu cativa W in plus ..

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Triode vs Ultra-Linear

Post by VTP »

Cand discutam de etaje in PP, intalnim 3 variante in cazul pentodelor:
- PP cu legarea finalelor ca pentode, G2 legate la alimentare;
- PP cu legarea finalelor ca pentode, G2 legate la prizele transformatorului de iesire;
- PP cu legarea finalelor ca triode.

Cand am facut teste, utilizand aceleasi cabluri, sursa, amplificator si incinte, modificand doar varianta de final in PP, conform cu cele de mai sus, pot spune ca diferentele sunt foarte putin semnificative.
Legarea ca triode a finalelor are un dezavantaj major in cazul incintelor cu SPL mic. Puterea se reduce drastic. In plus, sunetul pare mai "drept".
La legarea in mod ultralinear, sunetul pare mai inchis.
La PP-ul obisnuit, in clasa A, sunetul este mai moale, dar f.placut. In clasa B se obtine maximum de putere.

Post Reply