Scule vintage - le recondiţionaţi?

A fost odata ca niciodata
User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by Cosmin2000 »

Stiu că sunt mulţi împătimiţi de aparate vintage pe acest forum, motivele pentru care optăm pentru aceste aparate nu le mai amintesc acum...
Întrebare: atunci când vă cumpăraţi un aparat vechi, prin vechi înţeleg un aparat din anii 60 până prin anii 90 (in opinia mea), il folosiţi in acea stare sau il recondiţionaţi parţial sau total?
În acest topic vreau să discutăm puţin despre exemple de aparate recondiţionate, eventual cu poze şi să postăm experienţele noastre relativ la modul cum sună respectivul aparat după recondiţionare.
Încep eu primul cu un exemplu de amplificator vintage al anilor 80 (mai exact 1978-1982): Luxman L-5. Informaţii gasiţi aici:
http://audio-database.com/LUXMANALPINE- ... l-5-e.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevintageknob.org/luxman-L-4.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nrpavs.co.nz/archive_1_10/So ... manL-5.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Un aparat destul de rar (am fost norocos ca l-am gasit la vânzare), L-5 mi-a plăcut de la primul contact vizual şi pâna la felul cum a sunat în configuraţia de fabrică.
Având cca 32 ani, m-am gândit sa-l revigorez puţin schimbându-i toţi electroliticii, mai puţin cei mari de fitraj cu de 10000uF/55V. Zis şi făcut, am început să mă documentez despre electrolitici noi de cea mai bună calitate şi am ales asa:
- Nichicon KZ muse (seria premium pentru audio a producătorului nipon de condensatoare);
- Nichicon FG;
http://www.hificollective.co.uk/compone ... hicon.html" onclick="window.open(this.href);return false;
- pe partea de semnal am pus bipolari Mundorf ECap.
http://www.hificollective.co.uk/compone ... polar.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Acum despre sunet pot spune că este net superior (după gusturile mele), mai cărnos, mai rezolut, mai clar. În ciuda faptului că am dat pe condensatoare+manoperă cam cât pe aparat mă declar complet satisfăcut de sunetul obţinut, cu bani puţini aş zice eu.
Voi încerca să pun şi poze curând.
Vintage forever!

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by hondaru »

Da si Nu.
Sunt aparate care in ciuda vechimii functioneaza perfect daca au fost intretinute bine de fostii propietari.
Din pacate insa marea majoritate necesita un minim de service. La cele care mai au si parti in miscare si mecanisme cu siguranta trebuie intervenit.
Din nefericire anul acesta a fost nefast pentru achiziitiile vintage ptr mine reusind sa achizitionez 2 casetofoane deck si un magnetofon care au venit mai mult sau mai putin deteriorate de transport. Unul a venit atat de tare busit ca saracul nici nu mai vrea sa primeasca caseta.
Initiativa ta este laudabila, pe forumurile autohtone nu prea se impartasesc experientele in aceasta privinta, de sfaturi si poze cu pasii realizarilor nici nu mai vorbim.
Frumos amplificatorul iar efortul depus pentru intinerirea componentelor cheie a fost rasplatit. Din nefericire traim intr-o tara in care accesul la componentele necesare reconditionarii costa cel putin dublu comparativ cu alte tari ceea ce face din acest hobby o indeletnicire foarte scumpa si greu accesibila.
Pentru cine are timpul si banii necesari eforturile sunt rasplatite din plin!
Spor la surubarit! :D
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by Cosmin2000 »

Adevărul este că aparatele care conţin mecanisme complexe (magnetofoane, deck-uri, CD-playere etc.) pun altfel de probleme in ceea ce priveşte recondiţionarea decât upgradarea unui amplificator.
În cazul de faţă ori cunoşti meserie ori cunoşti un meseriaş care ştie ce face.
Exemple de aparate vintage recondiţionate:
http://www.audiokarma.org/forums/showth ... p?t=300501" onclick="window.open(this.href);return false;
http://audio44.wordpress.com/2012/03/22 ... ier-recap/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.audiokarma.org/forums/showth ... p?t=341428" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.audiokarma.org/forums/showth ... 309&page=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Enjoy!
Vintage forever!

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by hersorin »

Nu ma pricep la surubaiala dar intreb si eu de curiozitate.
Daca se ia un amplificator referinta cu ani in urma si se reconditioneaza sunetul rezultat se incadreaza macar la nivel entri al amplificatoarelor noi?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by Cosmin2000 »

Hersorin, eu cred ca aparatele de referinţă din trecut nu erau cu nimic mai prejos decât cele scumpe de acum, ca sa nu zic că erau la un alt nivel în ceea ce priveşte calitatea. Cu siguranţă, în opinia mea, un cap de serie din anii 70-80, recondiţionat dacă este cazul, va suna într-un mare stil...
Trebuie doar avut curajul, curiozitatea, timpul şi banii pentru edificare personală prin comparaţii directe cu aparate de factură nouă.
Eu, de exemplu, sper sa prind un aparat ca acestea cândva:
http://www.hifido.co.jp/KWsansui/G2/P0/ ... -61837-00/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.hifido.co.jp/KWsansui/G2/P0/ ... -53891-00/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by tatatodor »

O intrebare ar fi de pus :daca dupa reconditionare aparatul se mai se incadreaza in sound-ul (timbrul audio)producatorului.Daca nu,..atunci ce ascultam?....dar nici cu condensatorii uscati/devalorizati etc,..,nu e auditia ok !
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by Cosmin2000 »

Din ce am constatat, ascultând cu atenţie atât înainte, cât şi după înlocuirea condensatorilor, timbrul specific al amplificatorului meu Luxman L-5 nu s-a schimbat. Ce s-a schimbat: mai multă claritate, un mai bun atac, eliminarea aproape completă a zgomotului de fond. Per total o îmbunătăţire considerabilă faţă de starea iniţială (a nu se înţelege că înainte suna prost amplificatorul).
Un Sansui recondiţionat frumos:
http://www.stereo.net.au/forums/index.p ... storation/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by fluffy38 »

Pentru mine, ca ascultator al melodiei si nu al sunetelor, nu e nici o diferenta intre diversi condensatori electrolitici,ma refer aici la cei originali ai unui amplificator, neumflati, nescursi, aflati inca la capacitatea normala dupa 30 de ani si la nichicon sau mai stiu eu ce firma audiofila actuala, de 20 euro condensatorul.
In urma cu vreo 8-10 ani am facut diverse teste de acest gen(dupa ce am aruncat o gramada de bani pentru condensatori scumpi). Indiferent de "scula" nu am simtit absolut nici o diferenta, respectand ce am scris mai sus.
Acuma, deh....numai prin teste iti faci experienta. Pacat ca asta costa bani. Urechile de tabla raman aceleasi la unii, la mine cred ca e tabla zincata care nu rugineste :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by Cosmin2000 »

Nichicon nu e firma audiofila, din cate stiu eu, iar condensatoarele vandute de ei chiar nu costa o avere (vorbesc aici de cele obisnuite, nu cele mari de filtraj).
Condensatoare facute de Nichicon sau Elna gasim si in scule de acum 40 ani si in sculele din prezent.
Asa ca si preturi, aruncati un ochi aici:
http://www.hificollective.co.uk/catalog ... 2_361.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.hificollective.co.uk/catalog ... 8_324.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by hondaru »

In privinta schimbarii anumitor componente pot doar sa spun ca in privinta celor pasive nu este greu de gasit o componenta cu un plus de calitate azi, dar, in ceea ce priveste pe cele active, aici avem mari probleme intrucat cele produse azi, sunt de proasta calitate. In privinta anumitor CI, am experiente negative.
Acum vreo cativa ani, eram in postura lui fluffy cu aparatura si nu reuseam la fel ca si el, sa aud diferente. De fapt cred ca problema este sa ai o referinta buna (si nu numai). Daca cineva mi-ar fi spus atunci ca orice cablu, mufa, stecher influenteaza sunetul as fi ras copios. Azi nu, experientele au aratat ca intr-adevar asa este. Sa revin la topic reconditionarea are doua aspecte. Unul este reconditionarea cu piese ce provin din donator de organe si cea cu piese cumparate noi (de origine sau nu). Sunt si unele piese mecanice care, pot fi inlocuite cu piese manufacturate artizanal si pot fi chiar mai bune decat cele originale. Reconditionarea poate merge chiar pana la inlocuirea unor piese mecanice cu unele mai bune, de exemplu lagare cu rulmenti (unele firme gen Revox chiar au avut in program asememnea upgrade-uri).
La partea electrica se pot monta trafuri supradimensionate, punti redresoare rapide care vor aduce un plus calitatii. Totul cred ca depinde de partea carei tabere de restauratori te aflii. A celor ce vor cu orice pret sa pastreze aparatul intr-o stare cat mai aproape de original sau celialti care vor sa stoarca ultima picatura de calitate posibila din el.
Am sa incerc sa ma joc in aceasta ultima directie cu un aparat pe care-l am in dublu exemplar dar nu inainte de a le aduce pe amandoua la linia de plutire prevazuta de constructor si de acolo unul va suferi un tuning pentru a vedea cat se poate "stoarce" :D. Marea problema este timpul disponibil. Practic trebuie sa ma impart intre a surubari sau a ma delecta cu cele care functioneaza (inca).
Spor la surubareala! :mrgreen:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by fluffy38 »

Dane, eu ma refeream la muzica, nu la sunete, indiferent de referinta. Atunci cand asculti sunetele, normal ca sunt diferente.

Cosmin
Mea culpa, vroiam sa scriu Mundorf ,nu Nichicon.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by Cosmin2000 »

Încă un Sansui, modelul AU-717, e readus la viaţă cu componente pasive cât se poate de normale (Panasonic FC şi Nichicon HE).
Ce construcţie are amplificatorul asta! Zici că e tanc... :D
http://www.stereo.net.au/forums/index.p ... storation/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by Cosmin2000 »

Un preu superb de la Luxman este pus pe "masa de operatie":
http://www.xtremeplace.com/yabbse/index ... c=117433.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by Cosmin2000 »

De data aceasta este reconditionat tunerul Kenwood Ka-7500:
http://www.audiokarma.org/forums/showth ... ?p=5949954" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Scule vintage - le recondiţionaţi?

Post by momolo »

Cosmin2000 wrote:Întrebare: atunci când vă cumpăraţi un aparat vechi, prin vechi înţeleg un aparat din anii 60 până prin anii 90 (in opinia mea), il folosiţi in acea stare sau il recondiţionaţi parţial sau total?
În acest topic vreau să discutăm puţin despre exemple de aparate recondiţionate, eventual cu poze şi să postăm experienţele noastre relativ la modul cum sună respectivul aparat după recondiţionare.
Intrebarea nu este simpla si nu poate avea un raspuns definitiv. Dupa multa vreme de diverse experiente eu unul am ajuns la concluzia ca intr-un aparat audio vintage trebuie sa inlocuim numai strictul necesar; de exemplu - condensatori electrolitici scursi sau care pot fi masurati (pentru cine are cu ce) din care sa rezulte niste parametrii cazuti.
In nici intr-un caz nu as inlocui elementele active de siliciu (tranzistori, integrate) iar cat priveste potentiometrele, trebuie incercat pe cat posibil a fi reparate cele originale si numai in ultima instanta ar trebui inlocuite (cu chinezismele actuale care poarta sigla de Alps).

In opinia mea un aparat vintage care a avut ceva valoare (calitate audio) si care prezinta tranzistori inlocuiti (sau integrate) este compromis; pe mine unul nu ma intereseaza asa ceva.
Unica inlocuire acceptabila a componentelor active este cea facuta cu componente active vintage din aceeasi perioada si de acelasi brand, recuperate din alte aparate vechi. Dar luate cand e cazul in perechi asa cum au fost sortate de producator.

Cat priveste condensatorii, este evident ca acestia contribuie la soundul specific, calitatea sau non-calitatea audio a aparatului. Prin inlocuirea acestora practic schimbam soundul specific intr-o oarecare masura. Aparatul trebuie lasat asa cum a fost proiectat si construit la vremea lui. Daca consideram ca trebuie "upgradat" (tunat) inseamna ca nu merita luat. Este o prostie sa credem ca schimband azi condensatoarele o sa-l facem....mai audiofil. Dimpotriva!

O mare greseala pe care o fac cei mai multi in zilele noastre este sa creada ca proiectantii si constructorii anilor 50...60...70...80 erau inapoiati, neinformati si habar nu aveau de audiofilie. Gresit la modul absolut. Mi-au trebuit ani sa-mi dau seama ca realitatea este exact pe dos, aia batranii (din care majoritatea nu mai sunt in viata) stiau, astia de acum nu prea au habar.

Exista asazise "taine" de constructie audiofila in ziua de azi pe care unii le trambiteaza prin marketing precum gaina care crede ca a ouat Pamantul si care defapt sunt vechi, descoperite si aplicate fara tam-tam acum zeci de ani prin fostele mari concerne. Desfacand si studiind multe aparate vintage mi-am dat seama ca erau mult mai destepti si mult mai cunoscatori decat avem noi azi impresia (chiar si despre asazise "taine subtile") numai ca pe vremea aia nu se facea atata galceava cu marketingul; erau alte metode de adresare catre clientul cumparator, alte criterii de comparatie si selectie, mult mai decente si in primul rand mult mai obiective decat azi. Defapt in alegerea compromisului exista o prioritate sanatoasa, se alegeau caile cele mai ieftine si cele mai eficiente si se facea comprormis in punctele cele mai putin importante (in sunet); azi se omoara tantarul cu tunul in timp ce roiul de muste scapa nevatamat.

Evident, se faceau si atunci greseli, unele grosolane dar in mare pot spune asa - pe vremurile alea se dadea atentie in primul rand la ceea ce conteaza, exita o prioritate corecta in a trata (vesnicul si implacabilul) compromis in electronica.

Azi din pacate se pune caruta in fatza boilor si mai este o problema, internetul. Acest mijloc a permis raspandirea fara precedent a falselor valori si proliferarea fara precedent a semidoctilor. Internetul a permis o dezvoltare fara precedent a povestilor si legendelor de tot felul, permite ca un om fara background in domeniu (de nici un fel) sa aiba instant acces la informatie de top si la aplicatia practica descrisa dupa care iese dezastrul.
Putini oameni sunt capabili sa se opreasca la limita propriei cunoasteri iar internetul le da curaj sa paseasca dincolo. Astfel avem mii de forumuri unde grupuri de analfabeti discuta in limbaj pseudo-stiintific despre domenii pe care nu le cunosc decat din ceea ce au citit si ceea ce-si imagineaza.
Mediul este foarte poluat astfel ca adevaratele informatii sunt acoperite de un mare zgomot de fond.

Un adevar crud - cine nu pune mana si osul la treaba nu are cum sa invete, nu are cum sa progreseze. Ori internetul e mediul unde lenesul intreaba direct "Cum se face cutare sau cutare lucru? " (fara sa spuna defapt ca-i lene sa invete, sa puna osul la munca, fara sa spuna ca nu are rabdare ani de zile sa aprofundeze un domeniu; el vrea ACUM! si daca se poate pe doi lei si daca se poate cu efort minim...si daca se poate sa-i bagi direct in traista si sa-i mai si mesteci !). Ori pe acest taram (fertil) apar excrocii, pacalicii si profitorii de tot felul deoarece este atat de usor sa profiti de ignoranta si prostie si este atat de usor sa expoatezi defectele umane (infatuarea, orgoliul, prostia, etc). Putini sunt cei care se feresc de cei care lauda si sunt atenti la cei care critica, cei care spun lucruri neplacute. Pe asta se si bazeaza marketingul in domeniu.

Iata cum avem si explicatia excaladarii fara precedent a preturilor in domeniul audiofil in ultimii maxim 20 de ani. Daca in anii 80 (cand deja fusese o criza mondiala si devalorizarea/scumpirea lovisera occidentul) un aparat audio de top costa cam pana in 3...4 salarii medii, adica scule la care pe vremea aia ca audiofil, trancotar, pasionat faceai matanii si nu visai sa le pipai, in timp ce azi avem scule numite "entry-level" la pret de 3...4 salarii, defapt niste jeguri pline de compromisuri oneroase, niste junghiuri care nu merita nici a zecea parte din pret iar in domeniul de top avem la ordinea zilei aparate care costa cat o masina buna sau cat o casa. Ceea ce nu este deloc normal deoarece in alte domenii tehnice pentru asemenea profituri se depune mult mai multa munca si investitie in productie+cercetare.

In opinia mea situatia asta e datorata proliferarii fara precedent a informatiei in principal datorata internetului dar evident si datorata abandonarii domeniului stereo hifi de catre marile concerne, practic urmare a restrangerii pietei (lovita de moarte in doua momente cheie - cand a disparut LP-ul de masa care oricum pierduse teren in fatza fenomenului "video" si mai ales cand a aparut PC-ul de masa, defapt lovitura de gratie).
..Dar nu asta era subiectul ! :roll: :)

Cat priveste restaurarea trancotelor mai am de zis ceva - masurand mi-am dat seama ca cei mai multi condensatori vechi chiar si de peste 30 de ani sunt mai buni decat majoritatea celor noi.
Mai intervine o chestie - acum toate componentele electronice se fabrica in China indiferent ce scrie pe ele. Multe din cele asazis audiofile marcate cu marci care au devenit celebre in ultimele decenii de tampenie, sunt in realitate facaturi chinezesti facute pe pret normal (deci foarte mic) dar vandute cu taxa pe prostie.
Chinezii nu sunt capabili sa fabrice componente la nivelul de calitate al japonezilor care au abandonat de mult productia de asa ceva (s-au orientat catre domenii mai complexe si mai profitabile. Oricum e logic, nu poti concura cu chinezu' daca vine vorba de pret si cantitate!).
Mai exista si azi componente cat de cat decente dar nu la nivelul celor japoneze vintage sau chiar celor europene si americane de pe vremuri (in ciuda unui progres tehnologic important in ultimul deceniu!) si care sunt fabricate sub brandurile (de obicei japoneze) celebre....tot in China.... Oricum o dai, costa putin, scrisul pe ele le face pe unele sa coste mult si evident, conteaza si ce faci cu componentele, e ca la bucatarie, conteaza bucatarul, nu numai ingredientele.

A zis cineva ca Nichicon nu e brand audiofil de condensatoare !.... :roll: Uite asa se pot scrie prostioare colorate pe internet ! In primul rand nu exista brand audiofil de condensatoare, exista brand de calitate si brand de tot gunoiul (sau no-name, sau facaturi, falsuri de care e plina piata) si exista aplicatii specifice unde se cer caracteristici specifice condensatoarelor. Nichicon este unul din cele mai vechi si bune branduri din lume. In ziua de azi fabrica si ei tot in China dar reusesc sa pastreze un nivel rezonabil de calitate in seriile ceva mai scumpe. De exemplu, marca japoneza Accuphase utilizeaza (cred) dintotdeauna (si in mod cert azi), condensatoare Nichicon. Ori cunoastem calitatea Accuphase.

In concluzie, opinia mea este ca un vintage trebuie restaurat pe orice cale care nu-l modifica iar inlocuirea de piese sa se faca numai si numai acolo unde o piesa a cedat timpului (respectand regula simetriei stereo).

Evident, o regula care nu ar trebui amintita oamenilor normali - daca e inlocuita o piesa activa sau pasiva, importanta pe unul din canalele stereo, trebuie inlocuita si piesa corespondenta pe canalul celalalt, chiar daca e buna si merge perfect. Unii mesteri inlocuiesc numai piesele pe canalul stricat, cat sa mearga. Astia sunt carpaci de trancote. Am intalnit destui.

Asta e valabil inclusiv daca gasim piese vintage din "donator de organe" deoarece au existat serii, loturi diferite de aparate sub acelasi model si care au continut piese cu provenienta diferita, multe fiind imperechiate. Daca azi numai firmele de top audiofil spun prin marketing ca selectioneaza componentele (desi multi doar o spun, nu o si fac!), pe vremuri nu spunea nimeni asa ceva, dar o facea!
Modelele medii si de top au fost in cea mai mare parte facute cu piese selectionate. Defapt cele mai multe aparate erau executate asa in anii 70 dupa care in anii 80 a inceput economia si nu au mai sortat decat la modele de varf bazandu-se pe imbunatatirea productiei de componente.
Se muncea mult pe vremuri pentru ca alta cale sa obti CALITATE nu exista! Acum e mult mai usor de pacalit clientul cu abureala, exista roboti in China, exista CNC chinezesc si blocuri imense de duraluminiu, altfel se fac astazi banii, mai jmechereste.

Dar cine prinde pasiune de vintage si pune osul la munca (nu doar tranca-tranca pe internet) se va lamuri mai bine cum stau lucrurile cu adevarat. Si nu va pot garanta decat un lucru - veti avea surprize de proportii ! (placute....sau neplacute, depinde cat ati "cotizat" anterior iluminarii :lol: :lol: )

Exista o zicala foarte inteligenta - omul cat traieste invata!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply