Pickup DIY

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Pickup DIY

Post by oake »

Plinta e făcută de cristi shugar...este de excepţie. Are 4 poziţii...două pentru braţe scurte şi două pentru braţe de 12 ţoli. Materialul este un compozit turnat...total tăcut.
L-am pus pe 4 picioare magnetice făcute de mine. Suspensia este de vis.
Am montat un braţ rega RB300 şi braţul de la Goldring Lenco super upgradat. Evident pickup-ul este un Goldring Lenco GL75.
Pe lângă faptul că transmite sunet transmite şi emoţie.
Cu pozele stau mai prost..-.poate mă ajută prietenul Costas.
Dar este impresionant...plinta are 20 Kg, platanul alte 3 Kg.
Mulţam cristi!!!!!!

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Pickup DIY

Post by Kostas »

Confirm, plinta e foarte buna si cu sistemul de amortizare facut de Oake e total insensibila la vibratii, lovituri, scuturaturi, etc. Bratul de la Rega e si el foarte bun, insensibil la vibratii, fara brum, complet silentios si elegant. Iata ca ceea ce mi se parea greu de realizat , ca sa nu zic o utopie, si... de fapt este greu de realizat, de bibilit, de masurat si ascultat, a devenit un proiect realizabil - datorita plintei extrem de inspirate a lui Chris si a muncii tenace, de miner fanatic uitat in mina, a lui Oake.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Pickup DIY

Post by SOLO »

Vrem poze !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by oake »

Poze pickup DIY

https://plus.google.com/photos/10062820 ... 4103661377" onclick="window.open(this.href);return false;

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by glucica »

Oamenii aia zic asa:

403. That’s an error.

We're sorry, but you do not have access to this page. That’s all we know.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by oake »

Poze pickup

[img]C:\Documents%20and%20Settings\Root\Desktop\Poze%20pickup[/img]

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by glucica »

Oake, mai lipseste sa ne dai si calculatorul tau si totul e in regula! :D

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Pickup DIY

Post by Kostas »

glucica, de la mine se incarca perfect pe ambele calculatoare, intra "goagal plus"... si pozele fara nici un mesaj !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by glucica »

He he, si la mine, dar abia acum. Ieri nu mergeau pentru ca nu era folderul facut public. Am si confirmarea unui prieten comun.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Pickup DIY

Post by Kostas »

Foarte interesant mi s-a parut si preul de doza pe lampi. L-am ascultat , suna bine, rezolut si plin de viata. Va fi interesat de comparat cu alte preuri...
Mai multe informatii despre el ne poate oferii colegul Oake !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by oake »

Am făcut o comparaţie între preul meu de doză mm pe lămpi cu braţ Lenco GL75 pe pickup Goldring Lenco GL75 cu doză Shure M75E MKII ,cu pick-up Thorens TD320 cu braţ TP 16 MKIV şi cu doză Benz Micro gold pe preul de doză MC de la JVC AX 1100...toate au fost ascultate pe amp JVC AX1100.
Nu mi-a venit să cred ca că sistemul Lenco sună mai bine.
Doza Benz Micro în sistem era mai moale, deşi ceva mai rezolută nu transmitea emoţia sunetului lafel ca cealaltă.
Diferenţa era mai mult decăt clară pentru Shure, cel puţin pentru urechile mele, lafel şi ale prietenilor mei. Shure avea corp, era dramatică, avea carnaţie, avea şvung!
Repet!... plinta de la Goldring Lenco a fost făcută de CristiShugar.
Mulţumesc Cristi!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by oake »

În cele din urmă am descoperit cum se poate masura masa unui braţ.
Până la urmă e vb de masa dislocată de ac.

Rycher
Posts: 27
Joined: 13 May 2011, 17:57

Re: Pickup DIY

Post by Rycher »

oake wrote:Am făcut o comparaţie între preul meu de doză mm pe lămpi cu braţ Lenco GL75 pe pickup Goldring Lenco GL75 cu doză Shure M75E MKII ,cu pick-up Thorens TD320 cu braţ TP 16 MKIV şi cu doză Benz Micro gold pe preul de doză MC de la JVC AX 1100...toate au fost ascultate pe amp JVC AX1100.
Nu mi-a venit să cred ca că sistemul Lenco sună mai bine.
Doza Benz Micro în sistem era mai moale, deşi ceva mai rezolută nu transmitea emoţia sunetului lafel ca cealaltă.
Pe mine nu mă miră absolut deloc acest lucru. Aş fi putut paria din start pe combinaţia Lenco + Shure. GL75 e o adevărată legendă, care îşi are locul în multe sisteme high-end, acel biet Thorens TD320 nu avea nicio şansă. Cât despre doza Shure (care probabil era M75ED type 2), personal am umplut forumurile cu osanale la adresa dozelor Shure. După părerea mea, raportul preţ calitate al dozelor Shure nu poate fi depăşit şi probabil că nici nu va fi depăşit în grabă. Şi să vezi ce poate o doză Shure cu un ac Jico SAS dedicat! dacă îţi pui un ac Jico SAS la doza Shure folosită pe GL75, în următorul minut mergi la o agenţie de asigurări să-ţi asiguri setupul :)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by oake »

Defapt era un Shure M75E type II cu ac nou (nu foarte scump). Varianta ta cu SAS e cam ''sărată'' deocamdată pentru mine. Am un shure M91 şi i-am comandat un ac. Am înţeles că sunt cam echivalente. Mi-a venit un Shure V15 type III L-M şi aştept acul.
Am descoperit, cu stupoare, că headshell-ul de la braţul Lenco are şurubul de prindere de sus, lafel ca şi piuliţa, cât şi tija de mişcare a braţului din fier. Tocmai remediez acest lucru.
Următorul pas e să schimb Headshell-ul care e groaznic, deşi braţul nu e tocmai rău.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Pickup DIY

Post by oake »

Ideea este să schimb headshell-ul de la braţul Lenco, care, pe lângă că e foarte greu (am două: 17 şi 15g) nu e rigid...se mişcă. Vreau să fac din braţul Lenco 75 unul uşor deoarece am două doze bune dar cu compliance-ul foarte mare ceva de genul 30-32. Braţul fără headshell apasă puţin...in varianta actuală 4,5g deoarece i-am pus un varniş termocontractil care cântărşte 2,3g pe toată lungimea lui. Nu ştiu cum se traduce asta în grame. Eventual pot să renunţ la el. Piuliţa care prinde headshell-ul şi la care voi renunţa cântăreşte 1,45g. Am două variante de headshell, primul la 6,5g cum e normal şi pe al doilea il aştept...s-ar putea să fie mai uşor cu 1-1,5g după cum am calculat.
Treaba cu măsurarea greutăţi braţului doar prin forţa de apăsre fără contragreutăţi se potriveşte doar la braţele unipivot (sper să nu greşesc).
Astfel la pick-up-ul meu voi avea două braţe: Rega RB 300 de 11,5g (începutul unei mase moderate) şi sper să fac braţul Lenco la 8-9g pentru dozele cu compliance mare.
Se spune că formula de calcul a compliance-ului nu corespunde exact (8-12 Hz) cu sunetul...trebuie încercat.
Oricum noul headshell va fi absolut rigid, va fi cel puţin de două ori şi jumătate mai uşor(am o idee pentru un headshell care va fi de trei, trei şi jumătate ori mai uşor).

Post Reply