UNISON RESEARCH (Unico)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

UNISON RESEARCH (Unico)

Post by hersorin »

Este cineva pe forum care cunoaste seria Unico de la Unison Research ?
As fi interesat de modelele Unico 100 si Unico 200. Problema e ca despre unico 100 am citit destule chestii negative pe net. Cica trafurile bizzie (asta ma deranjeaza si pe mine la Unico CD) zgomot mare de fond etc.
Despre Unico 200 nu am gasit inca nimic de rau.
Detin Unico SE (era urmatorul dupa Unico 200 ) de care sunt destul de multumit.
Sunt curios daca seriile mai mari au sunetul mai detaliat si daca sunt probleme cu trafurile. Unico se al meu nu are nici un biziit de la traf dar are un pic de zgomot de fond.
Multumesc
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Unison Research Unico

Post by momolo »

hersorin wrote:Problema e ca despre unico 100 am citit destule chestii negative pe net. Cica trafurile bizzie (asta ma deranjeaza si pe mine la Unico CD) zgomot mare de fond etc.
pe net se scriu multe. Problema celor de la Aria/Unison Research/Opera Loudspeakers din Treviso Italia este ca nu baga bani destui in marketing (eu am impresia ca nu baga deloc). Adica ii doare in freza de reklama, le ajunge sa faca scule bune pe care le vand in special in UK, USA, acum si in China. Acolo unde sunt banii.

Chestia cu bazaitul trafurilor este o poveste. Probabil i-a bazait unuia mai guraliv pe internet desi sunt situatii in care unele toroidale care de obicei nu bazaie, pot sa faca zgomot din diverse cauze externe.
Ce Unico 100 am vazut/auzit/probat aici in Romania nu-i bazaia nimic si era lucrat impecabil.

PS - si cred ca opiniile generaliste deruteaza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Unison Research Unico

Post by Gabriel_Wo »

Sunt si eu avocatul sursei Unison Research. Au un raport calitate>pret de invidiat pentru multe alte branduri. Manopera de exceptie incepand de la modelele entry level terminand cu exemplarele de top. Calitatea sunetului excelenta pentru banii dati. Detin un CDP de un an, timp ce a functionat absolut fara nici o problema. In timp, doresc upgradarea cu modelul de varf Unison CDE.
Sunt tipuri de playere democratice, poti upgrada lampile dupa gust si pricepere auditiva, extrem de prietenoase cu buzunarele tuturor :wink: .
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Unison Research Unico

Post by hersorin »

Gabriel_Wo wrote:Sunt si eu avocatul sursei Unison Research. Au un raport calitate>pret de invidiat pentru multe alte branduri. Manopera de exceptie incepand de la modelele entry level terminand cu exemplarele de top. Calitatea sunetului excelenta pentru banii dati. Detin un CDP de un an, timp ce a functionat absolut fara nici o problema. In timp, doresc upgradarea cu modelul de varf Unison CDE.
Sunt tipuri de playere democratice, poti upgrada lampile dupa gust si pricepere auditiva, extrem de prietenoase cu buzunarele tuturor :wink: .
Sunt de acord cu tine mai putin fiabilitatea. Este plin netul de probleme cu Unison ,eu am doua si amindoua cu probleme (la amplificator am avut probleme cu lipiturile care au fost refacute iar Unico CD este extrem de enervant cind simti la mina ca vibreaza transformatorul cu toate reglajele lui ) .
Mai pot spune ca la nivel de amplificatoare Unison sunt foarte greu de batut dar ca surse sunt destul de slabi . Un Rega dac de 600 euro e cu minim 2 clase mai bun decit Unico Cd de peste 2000 euro.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Unison Research Unico

Post by Gabriel_Wo »

Nu aud,simt vibratiile, eu ascultand acum doar la electrostatice, care sunt si ele prea open :wink: DAC ul Rega nu l am ascultat, deci nu pot face nici un comentariu obiectiv. DVS. la ti ascultat? Puteti fi asa de transant, in legatura cu cele doua clase de deasupra unui Unison CD??
Pot sa consider doar sunetul lui Unison CDP, mai ales ca inima e un DAC Crystal :) ..un sunet asemanator cumva celui cu un pick up vintage..parerea mea. Minunea e pretul imbatabil, dar si calitatea executiei din interior, cat si finisarii, fapt ce ii rusineaza pe altii :oops: ..Avand oarecare fler, nu cred ca un player Rega vb de aceiasi clasa ar fi invicibil intr un razboi cu Unison..poate in table..dar si tabla nascuta de cei din Treviso, poate fi socotita o mica minunatie artistica cel putin..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Unison Research Unico

Post by hersorin »

De cind a aparut dacul Rega sarmanul Unico Cd a ramas pe post de bibelou . Cred ca il vind la anu sau poate daca gasesc client si anu asta .
Diferenta e zdrobitoare la orice capitol detaliu , rafinament , precizie , scena ,bas totul .
Cea mai simpla diferenta e urmatoarea : pui sa cinte boxele o melodie dupa care pe boxe pui o plapuma sau o patura groasa si este diferenta Rega - Unico . Unico e sters , infundat fara microdetalii .
Daca il compari cu playere comerciale de pe piata sau placi de sunet da este superb , si pentru mine la inceput a fost OAU dar cu timpul am descoperit alte marci cu mult mai bune . O marca superba pot spune ca este Audioaero. Am comparat capul de serie Audioaero cu dacul Tad 2500 si intradevar playerul e mare .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Unison Research Unico

Post by Gabriel_Wo »

Ce folositi ca transport combinat cu DAC ul Rega?..am inteles, ca Unisonul e bibelou in acest moment..eu as face in orice moment upgradarea cu un Unison CDE, ptr o suma oarecare prin buy back..electrostaticele STAX, avand potential mare, o cer.. :wink: . Pun ramasag , ca Unison CDE are ca potential un minim 80 % din modelul de varf de la Rega Valve Isis. Dar Valve Isis costa 37.000 lei, deci de doua ori si jumatate decat un CDE, bani care ma incumet sa gandesc, nu merita. Cu acea suma iti poti lua un Accuphase mid level, care oricand ii va da clasa tanarului Isis pe toate planurile, mai ales la fiabilitate si calitatea executiei :oops: ..nu stiu ce sa spun, dar pur si simplu nu am incredere in playerele englezesti, ca fiind trainice. Mai degraba o sursa MBL sau un Burmester, daca tot suntem pe taramul saxon :) .
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Unison Research Unico

Post by hersorin »

Ca transport folosesc o placa de sunet RME 9632 aflata intr-un desktop i7 complet pasiv .Daca as folosi acest dac direct pe USB sau pe coaxial direct din placa de baza atunci se aude destul de naspa . Marele cistig l-am avut cu placa de sunet RME si cablul digital Chord Signature .
Eu in general sunt adeptul DAC-urilor si pe la majoritatea expo care am fost in ultimul timp s-a dat muzica din PC . Nu sunt fan Rega , niciodata nu mi-au placut , in curind voi schimba si acest DAC dar comparativ cu Unison acest dac este mai bun .
Daca vei trece la Accuphase deja e alta treaba, abia atunci vei auzi adevarata magie a muzici . Mai sunt si alte marci cu playere de calitate dar Accuphase e in clasa de sus .
Dupa mine Unison seria Unico fac scule foarte bune pentru clasa de mijloc dar daca vrei Highend trebuie mai mult decit Unison .
Si eu am fost foarte impresionat de Unison in combinatie cu Triangle dar de citeva luni am schimbat Triangle si cred ca voi schimba si Unison . Am facut prostia sa ascult Triangle Magellan comparative cu TAD si de atunci am uitat de Triangle.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Unison Research Unico

Post by Gabriel_Wo »

Parerea mea e aceasta>oricat am varsa bani cu lopata in nustiu ce sisteme, nu vom gusta de pe urma lor din savoarea unui concert live si, sau sonoritatea unor intrumente acustice clasice on stage, ca doar la asta ma refer..doar cu niste hornuri gen Acapella Sphäron sau Acapella Triolon Excalibur MK, well..dar nu am nici un chef sa mi dau casa pentru ele :roll: ..pana acolo, incerc doar sa mi incropesc doar acel ceva care ma poate multumi.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Unison Research Unico

Post by hersorin »

Gabriel_Wo wrote:Parerea mea e aceasta>oricat am varsa bani cu lopata in nustiu ce sisteme, nu vom gusta de pe urma lor din savoarea unui concert live si, sau sonoritatea unor intrumente acustice clasice on stage, ca doar la asta ma refer..doar cu niste hornuri gen Acapella Sphäron sau Acapella Triolon Excalibur MK, well..dar nu am nici un chef sa mi dau casa pentru ele :roll: ..pana acolo, incerc doar sa mi incropesc doar acel ceva care ma poate multumi.
Aici ai mare dreptate. Nu ajungi la nimic nici cu mama hornurilor si nici alta boxa din lume.
Macar incercam sa ne apropiem de adevar.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Unison Research Unico

Post by yinyangbt »

hersorin wrote:
Gabriel_Wo wrote:Parerea mea e aceasta>oricat am varsa bani cu lopata in nustiu ce sisteme, nu vom gusta de pe urma lor din savoarea unui concert live si, sau sonoritatea unor intrumente acustice clasice on stage, ca doar la asta ma refer..doar cu niste hornuri gen Acapella Sphäron sau Acapella Triolon Excalibur MK, well..dar nu am nici un chef sa mi dau casa pentru ele :roll: ..pana acolo, incerc doar sa mi incropesc doar acel ceva care ma poate multumi.
Aici ai mare dreptate. Nu ajungi la nimic nici cu mama hornurilor si nici alta boxa din lume.
Macar incercam sa ne apropiem de adevar.
:lol: Iaca ,de-aia am cam renuntat la sportul asta ...Fata Morgana exista ...in sala de concert :twisted:
Bine v-am regasit dupa mai mult de doi ani de absenta de pe forum !
din pacate nu am ascultat Unico 100 , numai Unico Primo + CD + Triangle si sunau bine,bine.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Unison Research Unico

Post by hersorin »

Cobinatia Unison Triangle este perfecta din toate punctele de vedere , in primul rind bani, echilibru tonal, etc.
Cind spun Triangle ma refer la gama de mijloc si Unison la gama Unico.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Unison Research Unico

Post by momolo »

Din pacate UNICO 200 nu se mai fabrica...

http://en.unisonresearch.com/686-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Unison Research Unico

Post by Gabriel_Wo »

Amu si acea Fata Morgana din salile de concert este discutabila..sonorizare, depinde..calitate artistica :?: e greu..doar daca esti abonat la filarmonicele din Viena sau Berlin sau festivalul din Arles..asa ca, tot la discurile mele revin :) .
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Unison Research Unico

Post by hersorin »

Dupa ceva auditii cu scule destul de bune Unisonul inca este la locul lui si nu cred ca pleaca .
Daca as fi avut aici un reprezentant Unison nu as mai fi deranjat pe nimeni dar .....
Ma intereseaza care ar fi diferentele de ex. intre Unison Unico SE si Unico 200 ( ambele sunt din acelasi an , au tuburi ECC82 , Unico 200 are mai multi finali deci o putere mult mai mare ) .
Daca as sti ca e o diferenta doar de putere as sta mult mai linistit deoarece nu ascult la volum mare si imi este destul SE .
Deci daca este cineva , banuiesc ca momolo le cunoaste cel mai bine poate imi explica in doua cuvinte de aceste diferente .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply