Alegere cablu

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Alegere cablu

Post by Gabriel_Wo »

Rog si eu pe userii avizati sa ma lumineze si pe mine intr o problema si anume alegerea unui cablu RCA sinergic intre o sursa Unison Research CDP, upgradat cu un Mullard NOS, cablu de putere standard si un combo STAX compus din un driver SS SRM 323S si eletrostatice SR 407 , SR 507. Pe moment rulez un cablu no name oferit de STAX. Fiind din provincie e dificil sa colind dealerii specializati din Bucuresti. Ma rezum astfel doar la sfaturile si raspunsurile lor. Unii din ei mi au recomandat cu caldura MIT Matrix, Kimber Hero sau ..Neotech 3101. Caut astfel un sunet neutru, cat mai analogic, medii rafinate cu basii mai pregnanti, suma dispusa de 600,800 lei. Avand electrostaticele in rodaj, frecventele joase sunt rafinate, calitative dar retinute, prea discrete si nu pot trage astfel concluzii definitive. Am probat pe parcurs un Audio Note AN C pe rosu, sunet magnific pe voci, medii f. frumoase, excela pe muzica aerisita camerala, dar pe pasaje aglomerate imi oferea un sunet agresiv si un Roksan avand un ecou ciudat :?: pe terminatiile vocale. Multumiri anticipate.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere cablu

Post by hersorin »

Foarte bune cabluri gasesti la Bucuresti la un om foarte pasionat , Iura (Hifi Expert) .
Cu cabluri de la el am scos din sistem renumitul cablu Accuphase maro . Nu am testat cu cabluri de mii de euro dar in categoria cablurilor de sute de euro sunt greu de batut.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere cablu

Post by momolo »

Gabriel_Wo, este greu de dat sfaturi pe internet in privinta cablurilor. Problema aceasta atat de controversata este deosebit de delicata in realitate ca drept dovada, atat de putini reusesc.

Eu cred ca prin achizitionarea sarmei X sau Y prin corespondenta dupa citit review-uri sau luat in seama recomandari e ca si cand te-ai duce la Marea Neagra si ai incerca sa pescuiesti un guvid, legat la ochi cu o sulitza noaptea.

Sarme poti schimba cate vrei, sunetul se va modifica de fiecare data insa intrebarea apare, de unde sti daca in bine sau in rau ? Alta intrebare - ce consideri tu sunet bun si sunet prost ? Cum ai putea descrie pe internet acest lucru si cum altcineva ar putea descrie o sarma prin cuvinte intr-un text pe net in asa fel incat sa aiba vreo legatura cu realitatea sau cu ceea ce ai tu nevoie in acest caz particular ?!

O alta chestiune...sau mai multe - intr-un sistem compus chiar si din player plus amplif de casti cu casti conteaza toate sarmele plecand de la priza pana la "traductor" (casti, difuzoare). Este vorba de un sistem compus din variabile. De exemplu luam sarma interconect A care suna intr-un fel daca la alimentare player ai sarma B dar va suna cu totul diferit daca pui sarma C in locul lui B.
Inmulteste aceasta variabila cu restul, adica sarma de alimentare la STAX si vezi ca dintr-o data obti variabile de variabile.

Cum ar putea cineva care nu a ascultat playerul acela Unison (culmea, si putin modificat cu lampa NOS, chestie care-l face diferit de cel standard) impreuna cu castile respective sa stie despre ce e vorba si apoi sa mai si ghiceasca cum vor suna astea punand virtual, adica in imaginatie sarma pe care o are acasa intre playerul "Cancibridge" si amplificatorul Onkyo ?! Un exemplu.

Intr-un fel e ca in bancul cu pictorul si animalele de la Zoo. Cica un pictor o data dupa ce pictase un tablou se ducea la fiecare animal de la Zoo sa-i ceara parerea. Crocodilul i-a zis ca tabloul este minunat dar nu are destui dinti, elefantul i-a zis ca-i lipseste trompa, strutul spunea ca nu vede pene in tablou, etc. Fiecare spune ce-l roade interesul de moment pe el insusi. Unica solutie ar fi sa gasesti pe cineva cu care esti compatibil in gusturi si mentalitate.... ori lucrul asta e greu pe internetul qvasi-anonim.

Alta chestiune - mai degraba nu putem spune ca exista cabluri proaste... desi aici e paradoxul, exista totusi. Ideea e ca sarmele nu "canta"....desi ca sa ne exprimam cat mai sugestiv spunem totusi.... sarmele "canta"....

Problema este ca cine nu are suficienta experienta nici macar nu detine limbajul unei exprimari cat de cat sugestive sau cat de cat de folos. Sau cat de cat "standard" acceptat prin insusire in mediul respectiv. Dau exemplu limbajul inginerilor constructori, sau limbajul arhitectilor sau pictorilor, etc.

In concluzie, opinia mea, mai bine de suma disponibila (600 lei) cumperi cadouri la copii de Craciun sau faci sotiei un cadou sau pur si simplu ii bei la carciuma. Macar vei fi mai fericit si foarte important, vei face fericiti pe cei din jur ! Altfel e ca si cum le-ai da foc deoarece nici macar nu se poate spune ca vei castiga experienta.

Daca totusi te roade pasiunea (ceea ce e de inteles, si pe mine ma roade cateodata) mai poti face ceva de compromis - sa cumperi sarme ieftine (de exemplu din zona profy unde pretul mediu e cam 3...7 euro la metru), sa cumperi mufe si sa-ti faci singur cabluri. Apoi asculti ce iese comparand cu sarmele "de firma" pe care le ai si pe toate intre ele.

Dar totusi, eu unul as avea increde in ce sarme au folosit cei de la STAX deoarece nu-s tocmai niste fraieri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Alegere cablu

Post by Gabriel_Wo »

Va multumesc pentru sfaturi dle Momolo, ca intotdeauna imperial si dlui Hersorin. Totusi la sugestia lui Hersorin, voi face negresit o vizita la dl Jura. Mi am dat seama ca pot aparea diferente mai ales in preajma mediilor si limpezimea inaltelor. Astfel facand comparatia intre Audio Note si cablul Stax>un cablu banal, daruit mai mult ptr probe, primul mentionat cu adevarat isi arata clasa in spectrul mediilor si inalte.

Referitor la preferintele mele ca si sunet, pot lua referinte de la chiar instrumentele in cauza>lauta, vioara, violoncel 8) ..well ..multi decibeli :!: . Daca as face o auditie on stage, unde as ajunge?! :mrgreen:

Avand sansa a sta de vorba de 2 ori la o bere invitata in Bucuresti cu maestrul Hopkinson Smith, unul din marii lutistii ai lumii, dupa parerea mea cel mai bun pe langa Paul O Dette, domnia sa imi relata cate probleme apar la inregistrarea unui album..masa de mixaj curata si spala ceva din imperfectiunile interpretilor :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Alegere cablu

Post by hondaru »

Este adevarat ce a spus momolo in post-ul lui cu privire la cabluri. Este foarte greu sa indrumi pe neauzite pe cineva mai ales ca si cand sunt auditii impreuna cu persoana vei constata ca nu auziti la fel.
Eu te sfatuiesc sa procuri intai niste stechere bune, cele mai scumpe avand gaurile pentru sarme mai mari si deci intra sarme cu sectiune mai mare. Apoi, materialul izolator al stecherului este mai rigid si asta asigura o pozitie ferma a bananei in raport cu lamelele prizei, iar asta este iarasi important intrucat contactele acolo tind sa fie punctiforme si produc paraziti, incalziri samd.
Eu mi-am produs niste cabluri de alimentare cu stechere Furutech si cabluri de "duzina" dar, de sectiune tripla fata de cele originale. Ampli si CD Unison. Bass-ul a devenit mai strins si coboara mai bine, inaltele mai rafinate, mai deschise, ca si cum ai ridica o patura ce acoperea boxele.
Daca vrei sa mergi si mai departe, prizele din perete, prelungitorul, impamantarea trebuiesc sa fie si ele cat mai bune.
Diferenta este usor audibila nu trebuie sa stai cu urechile ciulite! Cel mai bine rogi pe cineva sa asculte in paralel si nu numai, sa schimbe cablurile la aparate faca ca tu sa stii ce face. Asa macar ai sansa sa elimini placebo dupa ce dai 40 Euro pe un stecher Furutech!
Atit Iura cat si ceilalti pe forum au experimentat si construit zeci de cabluri, fiecare cu amprenta lui sonora asupra sunetului final. Nu exista o formula magica ci doar trial and error! Atentie exista si dezamagiri si asa cum zicea momolo daca nu esti "pregatit" sufleteste si ptr asta mai bine folosesti banii in alte scopuri.
Temporar m-am oprit din jocul cu cablurile din lipsa de timp dar dracusorul este inca prezent.... :D
Spor!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Alegere cablu

Post by Gabriel_Wo »

Multumesc dle Hondaru..deci voi incepe sa tai raul de la radacina.. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere cablu

Post by hersorin »

Gabriel_Wo wrote:Multumesc dle Hondaru..deci voi incepe sa tai raul de la radacina.. :)
Ma indoiesc . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Alegere cablu

Post by Gabriel_Wo »

:?: :!: :?:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply