Alegere boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Sint intr-o mare dilema.De curind mi-am vindut boxele Epos M12.2 si as vrea sa imi cumpar altele dar cu ceva bass mai bun,mai consistent.Setupul meu este compus din amp Creek 5350SE,cd player Creek Evolution(nu 2)upgradat de mine(opamp-uri.condensatori)sunet excelent,cablu interconect chord chorus2,boxe chord odyssey2.
OK,deci ce mi-ati recomanda intre:
Epos Epic 2
XTZ 93WMT
XTZ 80.1F
sau alte modele,numai ca as vrea tweeterul sa fie textil sau matase,ascult mai mult jazz,buget 2000ron.
Va Multumesc de sfaturi

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

XTZ probabil nu e motocicleta asa cum da Gogu de umple pagina instant, ci asta:

http://www.xtz.se/en/products/overview. ... N__nuSkrfM" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu unul (si probabil multi altii) habar nu am de firma asta cu nume de motocicleta. Insa se observa instant un lucru - este 100% marfa China livrata de o firma suedeza cu site suedez.
Dupa cum se si observa,
http://www.xtz.se/en/contact/contact#.UOAAIeSkrfM" onclick="window.open(this.href);return false;
XTZ Diwang Showroom, China
Address: Unit 1101,West Shun Hing Square Wing Building,5002 Shennan Dong Lu, Luohu District
Zip code: 518008
City: Shenzhen
Country: China
Telephone: +86-0755-2588 3455
Mobile: 86-(0)180 3812 1230
Email: betty@xtzhifi.com, tony@xtzhifi.com
Este marfa din Shenzhen distribuita pe filiera occidentala, Suedia/USA. Dealtfel numai vizualizarea produselor intr-o gama atat de larga (lipsesc doar mini-excavatoarele si lopetile de zapada, in curand si astea! :lol: ) demonstreaza cat de multe lucruri poate face brava industrie chineza!

In ciuda bullshitului scris pe frumoasele site-uri occidentale, respectiva marfa este 100% produsul bravilor chinezi, de la proiectare pana la realizare. Fratii nostrii de rasa alba se ocupa cu altceva, cu vanzarea, marketing-ul, bullshitul, abureala haudiofila, transportul conteinerelor din China, raspunsul la mailuri (adica tanti Betty si nenea Tony, niste albi tolerati actual in marea tara unde au pana si barurile lor unde se imbata sambata seara, etc, pana in ziua cand o sa-i debarce chinezii afara permitandu-le sa-si ia cu ei doar bocceluta. Deocamdata mai au nevoie de "albi" deoarece astia detin, pe moment, banii, piata si comertul in pietele unde se fac banii adevarati. Dar nu pentru multa vreme.)

Acum sa revenim la oile noastre, marfa 100% chineza, adica cea facuta de la proiectare la realizare.
E greu si lipsit de etica sa spui cum suna ceva dupa poze. Insa, eu de exemplu sunt ultra-sceptic in privinta acestor marfuri. Exceptand factorul fiabilitate (dezastros, chinezii au parca o adevarata traditie sa faca produse care functioneaza numai pana ai dat coltul strazii..... spre deosebire de japonezi, un popor si o civilizatie extrem de diferita, care au obiceiul sa faca produse care functioneaza pana dai coltul de tot, punct), cum spuneam, exceptand discutia cu produsele gata defecte din ambalaj sigilate, eu cate chinezarii am auzit, atatea sinistrosenii pot numara.

Baietii astia cu ochii oblici din tara care detine un sfert din populatia globului nu au habar de sunet cat nu aveau habar japonezii cu deficiente ORL.

Problema lor este ca sunt si prosti pe deasupra, cu timpul vei constata defecte grave de proiectare, produsul unor minti simple si liniare (prima generatie luata de la plugul de lemn), vei constata si rea intentie, adica produse facute numai sa ia ochii (la papagali) de la 2 metri, frumoase pe afara si chiar sub capota (acum e la moda ca toti semidoctii sa admire matzele unui aparat haudiofil) insa sinistre ca sunet si functionare, pana si ca feeling la butoane sau pipait sau rotit potentiometre.

Pe scurt, marfa 100% china, in general sucks !

De ceva vreme marketingul a gasit o gaselnita - sa vanda marfa china ne-declarata china spunand ca cica e proiectare occidentala sau chiar productie occidentala (UK, Franta, Suedia, USA, Canada, etc). Insa la prima investigare o sa observi ca vesticul de rasa alba (mult prea bine platit) se ocupa numai cu hartiile si comertul, nicidecum cu proiectarea si cel mult, trimite vreo 2...3 albi (bine platiti si betivi) in China sa supravegheze. E un lucru folositor, nu mai iese 70% rebut de pe banda de productie cu maimute mancatoare de orez, iese numai 30% rebut insa tot acelasi rahat chinezesc ramane.
Demonstratia e simpla - orice a incaput pe mana astora luat sau dat de la japonezi, nu s-a ridicat niciodata la nivelul la care fusese cand productia era in Japonia.
Spunea candva VTP - chinezii in loc sa se ridice la nivelul celorlalti (de la care au invatat) i-au coborat pe ceilalti la nivelul lor. Iar acum acesti ceilalti halim cu pofta gunoaiele produse de chinezi si koreeni iar marile concerne japoneze (Panasonic, Sony, Toshiba, Sharp) sunt in pragul falimentului....pentru ca s-au incapatanat sa produca....calitate!

Eu cu timpul am ajuns la concluzia ca tovarasii chinezi au probleme cu auzul si mai ales au alta conceptie despre cum trebuie sa sune niste scule audio. Altfel nu-mi explic sunetul prost (pe alocuri horror) auzit din boxe, dufuzoare si scule audio chineze.

Imi povestea cineva ca acum cativa ani, prin 2010 fusese la expozitia universala din Shanghai unde totul arata de lesini, autostrazi cu 8 benzi (blocate de trafic, aia nu mai incap), etc,etc si din Romania au adus un ansamblu orchestral de muzica clasica, faimos, sa le cante la primarul orasului (cu 23 milioane de locuitori!....deci mai mare ca intreaga Romania!) si diversi bashtani chinezi de acolo. Cica unii au adormit si altii se uitau pe pereti in timp ce ai nostrii taiau dulapu' cu Mozart si Enescu. Nu le au orezarii cu muzica noastra europeana. Imi povesteau amicii respectivi ca au fost dusi si ei la muzica, populara chineza, cu specific. Au repetat figura, de data asta ai nostrii se uitau pe tavan in timp ce orezarii pitzigaiau din voci castrate si dadeau in lighiane!
E o mare diferenta de cultura insemnand chiar si perceptia muzicii si a sunetului.

Am ajuns la concluzia simpla - chinezii nu sunt capabili sa faca boxe, defapt nici difuzoare (pentru noi europenii...poate lor le place?!).

Si tot ce incape pe mana lor si nu este macar supravegheat de occidentali sau japonezi, adios calitate!

Insa nu doresc sa se creada ca emit bula papala din varful dealului; fiecare obiect trebuie analizat in parte, unul cate unul. Aici apare intrebarea, cum triem ? (ca-i multa marfa, milioane de conteinere!). Merita oboseala ?

E bine, in cazul acestei marci obscure si avand in vedere prezentarea (care-mi spune multe) eu unul as spune simplu, pas, nu merita oboseala. Boxele alea imi par niste copii primitive ale diverselor modele audiofile de la marci cunoscute si apreciate (evident ne-chineze).

De exemplu, modelul vizat de tine se vrea la vedere un soi de Wilson Audio (USA, despre care ai auzit probabil) la fel cum se voiau niste "zgomotec" aflate in comertul nostru si care imitau la aspect (de la vreo 50 metri) niste modele B&W, pe vremea aia foarte la moda. Numai ca respectivele chinezarii costau de vreo 25 ori mai ieftin decat originalele (cantareau si mai putin) si nu vreau sa spun si cum "sunau"....(plangeai dupa galena lu'bunica din timpul razboiului)

Cei care invart azi comertul stiu bine ce trebuie sa faca si catre ce majoritar se adreseaza.

Omul modern, majoritar si sarac are azi acces la informatie. Vede si pofteste insa nu are parale pentru ce-i in vitrina. Astfel iata, e simplu, apare o piata pentru omul sarac, sa zica si el ca si-a tras Mercedes ! (o conserva ciocanita pe bordura de un chinez sau indian cu muste pe la gura). Problema e simpla, daca esti sarac e foarte pagubos sa fi si prost.

Cat priveste miezul discutiei, te pot asigura ca am auzit (de exemplu) amplificatoare chineze (100%) care sunau nu ca porcu de Ignat (ala-i sunet de vis!), ci chiar mai rau! Dar ce frumoase erau! Ce greutate! Ce lucratura! Cat-a-i blocul de dural sculptat la CNC! Ce frumos aratau bombonelele alea colorate sub carcasa! Ce minune vizuala! Pe unele iti faci si cafeaua la ibric, clasa A chineza, ce parfum!...Atat ca sunau mai prost ca o janghina de doi lei si cu zece kile mai usoara in clasa banala AB, vintage facut in Japonia acum 44 de ani ! De aici s-a dus si vorba cu watii nesimtiti si watii chinezesti! De exemplu, am cumparat acum papuci de casa chinezi (altii nu mai fabrica asa ceva...) numarul 44 pentru picior de 39 ! Tot asa si cu watii sau boxele alea minunate care cand le dai drumu' intrebi daca nu cumva se aude prin perete de la vecinu' ?!

Am avut neplacerea sa vizitez cativa beneficiari de boxe chineze cu nume europene si cu greu m-am abtinut sa le spun ca unicul lucru folositor de facut cu acele boxe ar fi fost transformarea lor in cotete pentru porumbei sau gaini pitice ! Macar ar fi adunat ouale dimineata din cuibar!

Tot ce spun nu-i de pe margine. Intr-o vreme m-am fript si eu cu marfa din asta aratoasa. De exemplu imi aduc aminte din anii 90 cand neavand bani de un fier de calcat (marca de marca), pe vremea aia aparusera din alea cu apa in ele, aburi, chestii trestii, costau cat ficatii, mi-am cumparat unul frumos nevoie mare si pe masura bugetului meu ridicol. Baiat sarac, dar pofta era mare!

Imediat ce am ajuns acasa cu chinezul respectiv, ii curgea apa pana si pe la stecher!!!! S-a putut folosi vreo luna totusi, partial, insa in scurta vreme consoarta a ajuns la concluzia ca mai bun ramanea fierul comunist de la bunica, device ce functionase bine merci de vreo 30 de ani si era ca nou.
Nu ca asta ar fi un exemplu haudiofil, am zis-o doar asa sa-mi exprim metaforic senzatia de voma care-mi apare cand vad marfurile astea chineze vandute sub branduri occidentale!

Poate ca marfurile chineze vandute sub branduri chineze direct din China (mai ales HK) sunt si bune printre ele (si chiar mai exista, doar sunt si fericit beneficiar de chinezarie recunoscuta a fi chinezarie si cumparat direct din HK pe pret ceva mai consistent, nu de doi lei - aici e cheia, pretul; ori chinezu' ia adaos mai mic decat suedezul care si plimba marfa juma de glob).

Cert este ca ceea ce vad acum este agonia, moartea intregii industrii occidentale si la asta contribuie si omul de rand care vrea multe de bani putini; fix pe ce se bazeaza acest razboi economic si financiar dus de China intr-un mod atat de pasnic, dar atat de eficient! Va veni vremea cand vom discuta ce scula de brand 100% chinez sa ne alegem din unica oferta ramasa in piata ?! Dar pana atunci poate mai opunem nitica rezistenta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

Eu mi-am schimbat parerea cu China dupa ce am ascultat marca TAD care pina anul asta a produs in China . Din toamna au schimbat China cu Japonia . Eu cred ca se poate scoate calitate si din China .
Frumoase boxele XTZ seria Divine .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Alegere boxe

Post by Gabriel_Wo »

Dl. Momolo are dreptate! Nu poti avea incredere intr o firma aparuta peste noapte, sau ma rog auzita de colea, ce produce 1000 de articole, de la boxe de lux pana la pocnitori pentru copii, doape ptr PC, boxulite multi media, aparate de ras, fiere de calcat etc.. Mein Gott! Parerea mea, e sa te re orientezi catre branduri consacrate, cauta pe piata SH de dincolo sau cu ceva noroc din RO. In orice situatie vei fi nevoit sa plusezi..2000 lei NU sunt suficienti. Mai rabzi, aduni dar nu iti pare rau.
Cu cat vei plati mai mult, vei fi mai multumit. :wink:

La cca 2500 lei, iti poti face un rig nou pe casti dinamice compus din Sennheiser HD 600,HD 650 Made in Ireland si un headphones Creek 21 SE Made in UK, o upgradare viitoare cu un cablu Cardas sau Zu Mobius la cablul standard Senn care este slabutz, sau un combo AKG 701 sunet analitic indulcit de un amplif pe lampi, varianta mai scumpa evident, sute ore de rodaj, dar care te vor rasplati cu un sunet ce va saluta garantat din mers, multe combinatii amplif boxe> gen lada cu difuri toate chinezesti entry spre mid level. :idea:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

OK,multumesc de comentarii,totusi ce boxe imi recomandati pentru setupul meu?
Orice sugestie e binevenita,am spus ca am avut M12.2,deci vreau ceva mai bun,chiar peste 2000ron,ma pun pe strins bani:))) asta e....camera de auditie(casa noua din lemn)are cam 30 metri patrati.
Revelion placut la toata lumea,sa aveti un an nou mai bun ca toti ceilalti
Momolo,tu la acest setup ce boxe ai cumpara,din ce ai ascultat binenteles,cu un bun raport calitate\pret?
Ascult jazz,progres si ceva electronica.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Ascult ft. mult la casti,detin sennheiser 595,si sunt multumit de ele,placute,neobositoare la auditii indelungate,palca audio prodigy hd2 updatata de mine ,schimbate opamp-uri cu 4562 plus condensatorii cu rubycon zl plus ceva oscon pe digital,si suna foarte bine.Sunt inregistrat pe hubul LEO(lossless exact original)cel mai tare hub cu muzica in format lossless,sunt care au si peste 10 terra de muzica,va dati seama ce este acolo....ai de unde alege:)))
Cred ca am sters mii de albume care nu mi-au placut,restul pe cd cu plextor premium 2

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Stiu ca Proac ar fi o alegere buna,chiar ft. buna dar si 70-80 de milioane....

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

Mic bugetul 500 euro , care sa sune foarte ok cu electronica si jazz .
Din ce am ascultat in ultimele luni si daca ar fi sa caut in momentul asta , m-as uita dupa:

ProAc Response 2.5 sau Future 0.5 ( D18 nu mi-au placut ) .
Spendor SP 1/2 .
Dali ( nu stiu modelul , posibil ca ceea ce mi-a placut sa fie scump ) .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Alegere boxe

Post by Gabriel_Wo »

Spendor, daca tot mergi pe sunet britanic..
Cel mai indicat ar fi sa asculti mai multe branduri cu acele componente Creek pe care le ai, la mai multi dealeri..mai dificil, dar folositor.

Referitor la rigurile cu casti>potentialul unor Senn HD 650 si AKG 701 pot fi duse la valoarea lor maxima doar de surse de min 1000 euro si inregistrari pe masura, in cazul tau fiind amator de rock progresiv, jazz si electronica, oferta pe SHM si K2 HD fiind maricica, dar scumpa..
Ele dupa f. multe ore de burn ofera calitatea dorita, dar sunt fomiste dupa inregistrari de calitate , orice rabat fiind suparator :( . Pe formate comprimate, gen mp3 vor suna ca niste pocnitori de 100 lei, dar impreuna cu o sursa consacrata si un amplif decent , ori un DAC scump impreuna cu pomenitele discuri Hi Rez, vor fi de toata lauda.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

hersorin wrote:Eu mi-am schimbat parerea cu China dupa ce am ascultat marca TAD care pina anul asta a produs in China . Din toamna au schimbat China cu Japonia . Eu cred ca se poate scoate calitate si din China .
am ascultat boxele tale in 3 ocazii, de fiecare data in complet alta configuratie, scule, ambient, o data pe indelete, de doua ori cam pe fuga, numai scule foarte scumpe in spate, fara gluma!

In opinia mea si dupa gusturile mele boxele tale ( http://www.pioneer.eu/eur/products/42/9 ... /page.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) sunt proaste din toate punctele de vedere. Tot in opinia mea, greu puteai face o alegere mai nefericita si mai nepotrivita pentru Unisoanele tale si mai ales la un buget pe care, din cate am inteles, nu e nelimitat.

In opinia mea, sunetul acestor Pioneer nu este decat un surogat dupa TAD-urile de varf (unde e alta discutie despre sunet, nefiind subiectul acum). Practic nu e nimic. Ca sound se incadreaza undeva in stilul Dynaudio insa oricand, la aceeasi bani as alege Dynaudio pentru ca macar alea au ceva inteligent in sound. Aceste Pioneer, nu!

Din punctul meu de vedere sunetul lor e o pacaleala (si defapt suna cam tamp) si nici macar nu are amploare, sunt meschine pentru greutatea, pretul si marimea lor. Dealtfel nu e nici o surpriza vazand difuzorelele din dotare.

Alegerea e cu atat mai proasta cu cat aceste boxe au nevoie de amplificatoare (nu pe tuburi, combinatia cu tuburi a acestor boxe mi se pare o gluma proasta) mari, de calitate si in final extrem de scumpe.

Nu stiu daca ti-ar ajunge 15 K euro (poate la second hand) pentru o amplificarea cat de cat decenta pentru aceste boxe parsive ?! Si tot nu vei avea "nirvana" vreodata cu aceasta mobila scumpa.

La bas sunt cam in stilul "one note" (suna ca un terci de mamaliga scapat pe jos, dar din castron mic) iar pe parte medie inalta....ce folos, oricum suna spart in bucatele, basul e dus prin alte parti, media il cauta si inalta suna pe craca afara in parc.

Nu-mi par prea ok aliniate si la perceptia asta contribuie si faptul ca incinta e super-dificila. De aia multi le baga cu amplifuri digitale, macar astea sunt ieftine la puteri foarte mari si felul de sound al acestor boxe cere tranzistorizat extrem de puternic, foarte rezistent cu sarcinile imbecile (digitalele sunt foarte rezistente, adevarate "animale" de povara, se stie ca si in cazul panourilor de la alte firme tot digitalele sunt recomandabile).

UNISON 200 de care tot intrebai si care din pacate nu se mai fabrica, este un amplif senzational insa complet nepotrivit cu aceste Pioneer. Astea cer amplifuri cu sound agresiv, adevarate rajnite de pisat sticla, drujbe de taiat geamuri, joagare de taiat sina de tramvai dar si puteri crunte, plus nesimtite la sarcini tembele (boxe cu filtre complicate, difuzoare halitoare cu membrana grea si ineficiente, chinezarie greu digerabila, etc). Oricum, japonezii au viziunea lor cam tehnica despre sunet si in combinatie cu chinezii au pus-o de mamaliga (cum ziceam, sparc de terci scapat pe podea). Apropos, culmea audiofiliei in Japonia e sa ai boxe englezesti si americane, Tannoy sau JBL vintage din perioada americana sau americano-japoneza. Plus alte englezisme.

Pioneer astea sunt un soi de hibrid nefericit intre Dynaudio cazute in mizerie si Sonus Faber udat in ploaie, ambele firme europene facand boxe mai putin nefericite ca aceste japoneze fabricate in China.

Oricum, mai sus ma refeream la "cotete de gaini" marca "no-name" (de exemplu cele cu nume de motoreta), macar Pioneer nu-si pune semnatura pe colivii cantatoare. Hai sa nu fiu rau, nu sunt pe masura janghinelor chinezesti care numai arata bine, nu si altceva.

Cat despre TAD, astea merg potrivit cu sectiunea de lux de la TEAC, Esoteric, adevarate drujbe de taiat sticla pana iese sangele pe urechi/zero muzica dar detaliu pana lesini, iar filozofia de sunet TAD e mai mult inspre soundul de PA profy.

Am o banuiala dupa ce am auzit cate ceva - se poate obtine sound de TAD si cu difuri din zona profy ceva mai rafinata daca le bagi in cutii bine gandite si cu filtre bine judecate la o ureche buna. Conteaza decisiv urechea si talentul proiectantului. Dar oricum, TAD cere un pret asa ca de ce nu Pioneer sa scoata o linie de "surogate" pentru cei care saliveaza dupa TAD insa nu au banii necesari ?!

Probabil discountul barosan te-a indemnat sa faci nefericita achizitie dar acum daca le scoti la maritat nu mai iei pe ele nici jumatate din cat ai dat dupa mega discount.

Practic, ai de ales, ori le vinzi si suporti pierderea, in fond din tzepe invatam, ori plusezi mai departe pana ramai in izmene si cu casa ipotecata. Partea naspa e ca niciodata nu vei auzi "nirvana" din mobilierul ala scump si greu. Dar macar nu vei auzi maneaua aia lesinata din combinatia cu bietul Unico SE si playerul aferent sau cine mai stie (ce combinatie!..a fost criminal ala care ti le-a vandut, adevarat rechin fara scrupule), si vreun DAC din zona Rega, zona unde betia cu apa rece e grava, se fac si hore de bucurie, se inchina ode nesfarsite pe forumuri, se joaca pe masa de fericire ca un DAC de 600 euro suna mai bine ca unul gol de piese de 60.000 si toata lumea traieste fericita cu o iluzie frumoasa. In fond, cati au timp sa mai si asculte muzica ?!

Nu mi-o lua in nume de rau, ti-am zis direct si fara anestezie, boxele alea sunt o mare greseala si acum dealerii locali te-au inhatzat, ti-au vandut boala dupa care ai nevoie de "medicamente". Ori "doctoriile" sunt pe raftul cu scumpiciuni, din alea de le cari pe rotile.

Eu iti recomand sa te uiti tot in curtea chinezeasca, ce-i drept, pastorita de americani - PS Audio second hand, amplificatoarele lor digitale care din cate observ acum cu suprindere, nu se mai fabrica http://www.psaudio.com/products/audio/" onclick="window.open(this.href);return false;
Cauta la sh un PS Audio digital cat mai mare in putere, asta ar fi solutia cea mai ieftine din punctul meu de vedere. Alea suna cam aiurea pe boxe normale insa pe ale tale o sa le invie cat de cat. Insa sa nu mergi pe surse digitale noi de la astia, PS Audio, astea suna ca niste computere, mai ieftin e sa bagi direct calculatorul.

In fine, bafta, ai nevoie!

mihaiLLL, o intrebare - discuri audio din alea originale care costa in medie 50..70 lei, cate ai cumparat pana acum ? Inteleg ca asculti muzica furata de pe internet in flac-tzac-pac.

Oricum, din calculator nu poti auzi Muzica (cu M mare), doar o zdranganeala la kilogram sau conteiner.
Cred ca la banii de care dispui unica varianta e ceva vintage daca ai noroc. Din capodoperele astea moderne nu auzi mare branza, toate o apa si un pamant (observ ca unii deja au facut unele sugestii). Oricum, exista o varietate destul de mare (inca) de boxe ne-chinezesti (..in intregime) si care nu sunt no-name.

Ar trebui sa dai tura pe unde poti si cine te primeste sa bagi urechea, aici pe forum e reteta perfecta sa faci pocinogu' pe care l-a facut bietul hersorin. Nu te lua dupa ce-ti scrie lumea pe forumuri, de aia nici eu nu te trimit la nustiu ce boxe. Epos alea pe care le-ai avut sau le mai ai sunt ok la banisorii lor (tot chinezesti dar pastorite de ureche ne-mancatoare de orez) dar sunt departe de ceva consistent. Si conteaza totusi sursa, din fisiere cu muzica furata la calculator nu vei auzi niciodata ce auzim unii (mai chitrosi) dintre noi.

Poate de banii aia ar trebui sa incepi cu niste difuzoare Fostex de banda larga bagate in cutie sistem VTP sau (mai complicat dar cu rezultate superioare) cutie horn. Sau poate ar trebui sa asculti si ceva realizari DIY de 2000 lei, ai sanse sa obti ceva sunet, in rest, sa dai banii pe cutii china no-name, e trist.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Am cerut niste pareri si nimic altceva,sunt nerabdator sa-mi cumpar ceva nou de aia am vrut pareri profesioniste de la useri care au ascultat diferite boxe,iar sculele mele sunt destul de cunoscute(Creek),asa ca,...cred ca sunt destui care sa isi dea cu parerea.
Da,am si discuri originale binenteles,putine este adevarat(ceva spre 50)dar in privinta flac-urilor,ape si alte formate lossless pot sa spun ca nu este mare diferenta,uneori chiar insesizabila,daca wav-ul este ripuit corect (cu EAC binenteles si cu o unitate plextor),decodarea neimplicand mare brinza,si nu este furaciune ci doar schimb de muzica,perfect legal.
Am trei cafenele si sa sti ca platesc pentru muzica o gramada de bani,la stat binenteles(drept de autor).
Cu castile nu prea ma omor,numai seara tirziu sa nu deranjez,oricum HD2 modificat plus 595 este mai mult decit suficient.
Pina la urma cred ca am sa inclin spre Epos Epic2 sau Epic 5(dupa ce le voi asculta),iar daca nu,am sa string bani pentru niste Proac,cu astea nu dau gres.
China va fi o forta in scule audio in 10-20 de ani daca vor sti sa acumuleze,ureche...la citi sunt se vor gasi si de astia cu ureche:)))
Nu putem spune ca sunt facute in China si sunt proaste,daca eu ai dau difuzoarele si componentele pentru crossover,si el proiecteaza circuitele si taie lemnul(MDF-ul)la dimensiunile impuse de mine,nu vad unde se pierde calitatea!!!

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

Momolo nu vreau sa intru in disputa cu tine dar habar nu ai cum suna boxele mele si nici cele TAD .
Nu le-ai vazut niciodata in realitate ce sa mai zic de ascultat .
Diferenta s-a facut intre seria Triangle Magellan Concerto (am vrut cindva sa cumpar Cello) si boxele mele . Cea mai uimitoare diferenta in afara de bas (Triangle nu au si nici nu o sa aiba vreodata) inalte (intotdeauna exagerate) a fost NATURALETEA . Totul suna natural pianul e pian , Trompeta e trompeta si orice bagi in ele suna adevarat . Triangle suna frumos dar FALS .
Imi pare rau sa iti spun dar dupa mai multe experiente cu marci de top cum ar fi TAD , Wilson Audio , Revel , Magico ,Rockport ,Avalon ,Isophon si lista poate continua Triangle sunt doar HIFI .
Triangle au potential dar se fabrica din ce in ce mai dezechilibrate , seriile mai vechi au fost mult mai bune asa sclipitoare cum erau .
Boxele mele au sunat mai bine decit Magellan cu un amplificator de citeva sute de euro . Magelanurile aveau ditamai monoblocurile dar degeaba, Triangle te impresioneaza cum TIPA si atit . Din fericire pentru mine Unisonul care il am suna exceptional cu aceste boxe muuult mai bine decit cu Triangle.
Eu de la sistemul meu mi-am dorit sa sune REAL si asta face . Daca nu ai stiut sunt in categoria monitoarelor de studiou . Tad este renumit pentru asa ceva si toate difuzoarele din boxele mele sunt TAD .
Concluzia e ca daca vrei sunet NATURAL trebuie sa uiti de Triangle si asta am facut eu si cred ca aceste boxe le voi tine pe viata daca nu voi avea bani sa cumpar TAD CR1 .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

Sa nu ma intelegi gresit ca am ceva cu marca Triangle dar dupa parerea mea boxele pina la seria de mijloc isi merita bani insa seria Magellan este foarte scumpa pentru ce ofera .
Spuneai odata de coerenta la Magellan , ma bufneste risul asculta macar o data o boxa High end sa vezi ce e aia. Cum naiba sa nu iau Pioneer s1ex cind cu un stift de amplificator de citeva sute de euro erau absolut la orice mai bune decit MARELE MAGELLAN CONCERTO . Trebuia sa fiu nebun sa nu fac aceasta alegere . Cu ce naiba cinta bine aceste Magellanuri nu stiu (odata mi-a placut cu Prima Luna pe lampi dar eram mic atunci ). Cred ca vei spune Accuphase (aici e alta poveste SF) . Pacat ca faci afirmati nefondate despre Rega ,trebuia sa il asculti macar o data .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

Scuze ca intervin , Hersorin , ce model de boxe ai acum ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

hersorin wrote:Momolo nu vreau sa intru in disputa cu tine dar habar nu ai cum suna boxele mele si nici cele TAD .
am si poze. Film nu am facut ca nu aveam cu ce. Ma asteptam la insulte, dar la asta nu. E ceva firesc, negatia face parte din primul shoc. :lol:
hersorin wrote:Diferenta s-a facut intre seria Triangle Magellan Concerto (am vrut cindva sa cumpar Cello) si boxele mele . Cea mai uimitoare diferenta in afara de bas (Triangle nu au si nici nu o sa aiba vreodata) inalte (intotdeauna exagerate) a fost NATURALETEA . Totul suna natural pianul e pian , Trompeta e trompeta si orice bagi in ele suna adevarat . Triangle suna frumos dar FALS .
- stiu despre ce o vorba si e normal. Concerto nu suna cu orice si oricum. Majoritatea asazisilor dealeri sunt doar geambasi de scule, le leaga cu sarme cum se nimereste si de obicei pun la cantare numai ce au pe stoc la vanzare, nu conteaza cum.
Pe la expozitii multi se prezinta ca idiotii, de exemplu dealerul Triangle din Milano, un idiot care e si surd pe deasupra. Daca as fi stiut Triangle de la surdul ala, probabil acum ziceam ca tine.

Pioneer te-a impresionat in mod normal, stiu cum suna, mai ales pe langa Magellanuri puse deampulea de un prost.

Aici in Bucuresti insa exista un dealer de Triangle care stie ce sa faca cu ele de ani de zile (numai ca si lui i-a luat ani de zile; prima oara cand a primit Concerto voia sa puna toporul pe ele insa cu rabdare, munca si ureche a reusit sa scoata ceea ce deja multi de aici stiu. Dar tac, sunt chestii cu "dilareala" la mijloc, noi suntem popor de fripturisti, vrem sa ciugulim mereu ceva din orice asa ca interesu' poarta fesu' ! ).

Magellanurile, mai ales Concerto pot sa dea "nirvana" si de aceea afirmatiile tale de acum iti arata completa ignoranta si nesansa sa fi avut un dealer priceput sau un loc unde sa auzi ce pot boxele astea. Cat de prost pot sa sune puse aiurea, stiu perfect, stiu multi de aici.

Dealtfel acum dealeru' de acolo te-a "incaltat" cu boxele astea ciudate si dificile care necesita scule mult mai scumpe in spate. Cui naiba sa le vanda ?! Alora care stiu si au ureche ?! :wink: Oricum nu o sa auzi Muzica din mobilierul ala scump. Sunetul e mult prea tamp, nu au nici macar sclipirea aia pentru care ierti multe boxe gresite. Ca la femei, unele nu-s frumoase dar au ceva care te atrage, altele arata bine insa dupa scurt timp te ia plictiseala si parca te-ai muta la urata desteapta care are ceva, nu se stie ce. Ei bine, sunetul la boxele alea nu au acel ceva, nu se stie ce; este previzibil si monoton, merge prima oara in targ. Sti cum este in targ, e bine sa ai experienta, altfel dai o vaca pe o gasca.

Iar Unison-ul tau, SE, este o beshinutza pentru astfel de boxe, dealtfel ar fi la fel de bashit si pentru orice model Magellan sau boxe peste valoarea lui. E bun la banii lui cu boxe Opera care costa cat costa si acest amplif, gen Opera Prima pe care le duce si atat. Apropos, eu tot Unison am si-s multumit de ele dar stau pe boxele meritate, nu mai mult de atat.

Rega nu numai ca am auzit, dar l-am avut chiar si acasa; e o chinezarie banala. Nu am vrut sa ma bag sa mai critic, defapt nici nu aveam ce, nu ma mai bag in discutii low-level; isi face banii si atat, nimic mai mult. Putina isterie ca si aia cu Oppo (apropos, a mai auzit cineva de povestea aia cu Oppo care bate Wadia de 12,5 K ?! Era si prin Italia o isterie de masa cu Oppo de 100 euro. S-a stins, a urmat tacerea dar adevarul ramane, cine a marcat banu, a mai invatat ceva).
hersorin wrote:Sa nu ma intelegi gresit ca am ceva cu marca Triangle dar dupa parerea mea boxele pina la seria de mijloc isi merita bani insa seria Magellan este foarte scumpa pentru ce ofera .
- o alta afirmatie care iti arata completa ignorantza in domeniu, ceea ce nu e condamnabil pentru ca nu ai de unde, insa e condamnabil pentru dealerul de Triangle de acolo ca habar nu are ce sa faca cu seria Magellan care e chiar total superioara la seria Genese.

Acum trebuie sa-ti precizez ca eu am Triangle Genese Lyrr (care-mi plac la ce am eu nevoie si spatiu acustic) dar nu sunt idiot, adica nu ma imbat cu apa rece crezand ca ale mele sunt mai bune ca Magellan cele mari (nu si Cello care sunt foarte dezechilibrate din pacate, alea chira zbiara natural - insa un audiofil priceput le scoate si pe ele la lumina; Pun pariu ca nu ai avut unde auzi chestia asta! :lol: ).

Evident, daca habar nu ai cu ce se "mananca" domeniul asta, trantesti boxele cu ce trancota ti-a picat la indemana, pui ce sarme ti se pare si cum ti se pare, aranjezi boxele dupa principiul vazelor cu flori si apoi cotcodacesti pe forumuri ca "profesorul". Intotdeauna iti poti aduna aderenti, pentru orice idee, tocmai de aceea e bun internetul, poti trai intr-o lume a iluziei auto-induse si pot sa pari ceea ce nu esti. In fond, cum naiba sa povestesti sunetul ?!
hersorin wrote:Spuneai odata de coerenta la Magellan , ma bufneste risul asculta macar o data o boxa High end sa vezi ce e aia. Cum naiba sa nu iau Pioneer s1ex cind cu un stift de amplificator de citeva sute de euro erau absolut la orice mai bune decit MARELE MAGELLAN CONCERTO . Trebuia sa fiu nebun sa nu fac aceasta alegere . Cu ce naiba cinta bine aceste Magellanuri nu stiu (odata mi-a placut cu Prima Luna pe lampi dar eram mic atunci ). Cred ca vei spune Accuphase (aici e alta poveste SF)
din nou intaresti ce am spus si ce (chiar) stiu. Nu ma mira, stiu ca nu minti, insa exista o explicatie pe care nu o poti cunoaste (ca nu ai de unde, esti singur acolo).
hersorin wrote:Diferenta s-a facut intre seria Triangle Magellan Concerto (am vrut cindva sa cumpar Cello) si boxele mele . Cea mai uimitoare diferenta in afara de bas (Triangle nu au si nici nu o sa aiba vreodata) inalte (intotdeauna exagerate) a fost NATURALETEA . Totul suna natural pianul e pian , Trompeta e trompeta si orice bagi in ele suna adevarat . Triangle suna frumos dar FALS
ma intreb intai de toate in ce sali de concert ai fost sa auzi vreodata acele instrumente muzicale pe viu. Oricum, boxele astea si sistemele, mai ales puse deampulea (cum atatia dealeri sunt "capabili") nu au nici o legatura cu sunetul real din sala sau cel mult sunt o palida imitatie. Pioneerul te-a impresionat deoarece suna mai putin zbierat, mai dark, mai unsuros, defapt suna intr-un mod hifi frumos (si spun, HiFi de lux :D ) cu orice le-ai pune pe cand Triangle sunt ca niste niste nebune daca habar nu ai de aceasta treaba complicata numita high-end audio.

Secretul e simplu, multe scule sunt bune, mai ales cele scumpe, problema consta in ce faci cu ele ?! In ce faci cu ele consta defapt sunetul tip "nirvana". Rar ai ocazia sa auzi, oricum nu la dealeri, sau numai la putini si nu intotdeauna.
hersorin wrote:Imi pare rau sa iti spun dar dupa mai multe experiente cu marci de top cum ar fi TAD , Wilson Audio , Revel , Magico ,Rockport ,Avalon ,Isophon si lista poate continua Triangle sunt doar HIFI
hai c-ai zis-o fain! :lol: Ai si gasit ce boxe sa critici. E normal, explicatia e aceeasi, boxele astea nu suna ca niste HiFi-uri, adica oricum le-ai lega si oricum le-ai pune si orice ai folosi in baza unui prospect tehnic necesar.

Nu oricine are si stie cum sa foloseasca aceste boxe. Totusi iti poti pune intrebarea de ce costa atat de mult si de ce de ani de zile se fabrica si brandurile astea inca exista ?! E un "secret" la mijloc :lol: . Nu ti se pare ca ti-a scapat ceva ? :lol: (si nu intelege gresit, nu spun ca ai urechi de tabla, spun doar ca nu ai avut ocazia sa intelegi despre ce e vorba. Ca nu ai avut de unde, nu e vina ta).

Dealtfel urmarind in timp ceea ce postezi mi-am dat seama ca am dreptate in aceasta banuiala a mea. Spun banuiala deoarece nu pot fi mitocan sa presupun ca minti si ca nu le-ai vazut decat in poze.
hersorin wrote:Concluzia e ca daca vrei sunet NATURAL trebuie sa uiti de Triangle si asta am facut eu si cred ca aceste boxe le voi tine pe viata daca nu voi avea bani sa cumpar TAD CR1
au fost destui care au promis solemn despre diverse boxe ca vor fi pe viata, ca vor sa fie ingropati cu ele in brate (sau pe post de coparseu) insa dupa scurta vreme au uitat ce au spus si le-au scos la vanzare.
O sa le vinzi si tu deoarece sunetul ala e tamp si monoton si nu are Muzica (...monitoare, ce sa-i faci ! :lol: :lol: :lol: ), probabil de pe acum ai inceput sa te plictisesti ca de aia tot intrebi de amplificatoare, probabil de potrivit ce este Unisonul ala! :lol:

Stai linistit, nu esti un caz izolat, e normal ce ti se intampla, unii au trecut prin asta (poate si de aia s-au saturat sa mai scrie si sa se incontreze cu toti gushterii guralivi pe forumuri :wink: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply