Alegere boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

Hai ca l-ai tavalit pe bietul om , ca nu stiu daca va mai avea curaj sa se mai exprime vreodata pe-aici :-) . Cine s-a obisnuit cu stilul lui momolo trece usor peste unele chestii ( sper!!!! ) . Ok , discutam de http://www.pioneer.eu/eur/products/42/9 ... /page.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Phonar a ascultat cineva?ce parere aveti de ele?am vazut pe site-ul Opensound un model Phonar Veritas m3 Classic destul de interesant cu bas Peerless si inalta Seas si la un pret bun.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

Sa stiti ca nu sunt suparat deloc stiu ce am acasa , am vazut ce pot face boxele mele cu niste stifturi de scule si sunt deja invatat cu aciditatea lui momolo .
Spui de probleme cu basul la aceste boxe si aici te asigur ca Triangle nu au nici 10% din claritatea ,bogatia si adincimea basului de la Pioneer nu mai zic de TAD ce bas au . Cred ca marca Triangle are cel mai prost bas pe care il poti auzi de la niste boxe renumite si nu e doar parerea mea , e plin netul de asa ceva . Atuul Triangle e pe medii dar cind vrei High end nu asculti doar medii asculti sunetul per ansamblu.
Ai dreptate cu sclipirea ,Triangle sclipesc ale mele nu , dar eu in viata reala nu am auzit ca muzica sa sclipeasca . Mai ascult si eu pe aici cite un concert de muzica life fara amplificari si nu am auzit sclipiri . Tocmai acele sclipiri nu lasa boxele sa dispara din peisaj ,sa ramina doar muzica , intotdeauna sunetul se simte cum iese din tweeter pe cind la Pioneer se simte doar o scena , habar nu ai ca acele dulapuri cinta muzica . Or fi tweeterele de beriliu proaste dar suna in mare fel .
Cred ca singurul om de pe forum care a facut Cello sa cinte e Robinson (nu am auzit asa zice lumea) dar ce amplificare are , unde este echilibrul intre scule ? Dupa cum bine stii amplificarea e pe locul 3 intr-un sistem dupa boxe si sursa . Crezi ca merita sa dai mai mult pe amplificare decit pe boxe ? Ar fi cea mai mare timpenie posibila .
Reprezentantul Triangle de aici pentru cultura ta nu face expo doar anual ci face si pe parcursul anului . Poti asculta sisteme HIGHEND aproape lunar in salile speciale ale acelui magazin http://www.newmusic.be/NewFiles/nmfr.html" onclick="window.open(this.href);return false; ,ultima data ca sa ma crezi pe 9-10 noiembrie a fost prezentata VIVID G3 , pagiana se deschide cu invitatia lor .A incercat saracul om sa faca Triangle sa cinte cu fel de fel de amplificari ( fara Accuphase ) dar niciodata nu a multumit lumea . Daca as fi ascultat dupa poze cum zici tu traiam fericit cu Triangle dar cind asculti alaturi un Tad CR1 (alea mici) sau un Magico Q1 alea micute si vezi ca ditamai 2 metri de boxe abia fac muzica pe linga aceste piticanii iti pui un mare semn de intrebare . Recunosc ca la inceput am fost atras de sunetul sclipitor Triangle dar cu timpul ascultind multe boxe High end am ales sunetul cu care vreau sa traiesc .
Cel care mi-a procurat boxele este chiar ambasadorul de brand TAD/Pioneer pe Europa cu care ma inteleg foarte bine si este un om de milioane , datorita lui am ajuns sa vad/ascult si eu seria Exclusive de la Pioneer care doar o vezi pe net .Banuiesc ca seria Exclusive e tot o porcarie ca si urmasi lor TAD/Pioneer.
Omul acesta , inainte de a lua aceste boxe m-a intrebat ce experienta am in audio si ce doresc de la sunet . M-a intrebat de 5 ori daca sunt sigur ca ce ascult imi place , nu ii venea a crede ca trec de la Triangle la Pioneer doua tipologii de sunete total opuse .Mi-a explicat de ce uni oameni urasc sunetul TAD/Pioneer si doresc un sunet fals .
Omule e in virsta si cunoaste in materie , de aceea cind am testat Pioneer S1ex puteam sa o fac pe blocuri Tad sau Pioneer Exclusive (sa ramin masca) dar mi-a bagat un amplificator Pioneer de maxim 500 euro. Am ramas toti mirati cit de natural a sunat muzica , ce scena a avut , absolut SUPERB si cu ce scule. E un mare avantaj pentru mine sa fac aceste uimitoare boxe sa sune bine cu amplificari de oameni normali .
O boxa buna suna bine pe orice .
Crezi ca ceva de la Triangle ar fi mers pe acel Pioneer de 500 euro ? Iti spun eu ,absolut nimic .
Am dorit MONITOARE cum le zici tu deoarece vreau sa aud ceea ce sunetistul a vrut sa aud . Nu mai vreau FALS ,SCLIPITOR si FRUMOS vreau REALITATEA (nu TV). Si apropo de sunet real se poate asculta pe la marile expozitii audio-video unde vin formatii care fac demonstratii life alaturi de sisteme de top . Cred ca nu este ocazie mai ideala decit aceasta de a asculta cit de real suna un sistem in aceeasi camera. In aceste conditii orice afon poate face o diferenta .
Nu am experienta ta dar in decurs de citiva ani am ascultat cite ceva .
Daca o sa te uiti tu in ultimi 3 ani pe toate forumurile din lume (nu pe bloguri acolo e cu plata) unde vezi sa scrie lumea ca sistemele pe baza de Triangle sunt in Top 3 ?
Daca in schimb te vei uita la expozitiile unde au participat Tad/Pioneer , toata lumea e in extaz sau daca nu extaz sunt in Top 3 preferinte . Ce inseamna asta ?
Vrei sa spui ca toata planeta asta de ascultatori de muzica sunt SURZI ? nu au ascultat niciodata muzica LIFE ?
Ai tu dreptate in multe chestii dar aici mai bine taceai , fara suparare .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

Important e ca tie iti plac si le-ai ales dupa lungi auditii . Am ascultat anul acesta la Milano acele TAD si am ramas putin mirat , adica nici pro nici contra . Cred ca sunt boxe pe care le apreciezi in timp pentru ca nu te surprind imediat . Sunt foarte echilibrate . Acum o luna am vizitat un prieten cu Diablo Utopia si am ramas masca ...
Hai sa criticam constructiv si sa lasam spatiu tuturor , mai mult sau mai putin experimentati .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

hersorin wrote:Momolo nu vreau sa intru in disputa cu tine dar habar nu ai cum suna boxele mele si nici cele TAD .
SOLO wrote:Hai ca l-ai tavalit pe bietul om
:D Tavalit, zici ?!
----------------------------------

mihaiLLL, pareri "profesionale" ?! Oricare forum e ultimul loc sa intrebi chestii deastea. Mai ales ca-i si chestie de gust.
mihaiLLL wrote:dar in privinta flac-urilor,ape si alte formate lossless pot sa spun ca nu este mare diferenta,uneori chiar insesizabila,daca wav-ul este ripuit corect (cu EAC binenteles si cu o unitate plextor),decodarea neimplicand mare brinza
tocmai, unii mai chitrosi de pe aici sau alte parti considera decodarea... o mare branza. Nemaipomenind de anumite diferente..."insesizabile". Oricum, depinde si pe ce; cu boxe de 2000 ron nu le vei sesiza niciodata. Bashca, mai conteaza si cu ce amplifici sau alte "fleacuri".
Eu ti-am dat un sfat (evident, nebagat in seama) - piata second hand sau zona DIY.

Dar ziceam chiar eu ceva mai sus (...in stilul meu propriu) ca nu ma mai bag in discutii inutile sub un anume prag....
----------------------------------

hersorin, nu pune la inima. Conteaza sa-ti placa tie, ce mare branza ca nu-mi plac mie ?! Daca era numai chestie de gusturi, nu ma bagam, de ceva vreme nu ma mai bag. Dar la tine e o problema mai adanca - incintele respective au nevoie de scule mai scumpe decat pretul lor maxim de lista, chiar si second hand. Cine ti le-a vandut a stiut ce face, de unde am folosit si expresia neeleganta, "te-a incaltat". E ca la poker, depinde cand reusesti sa te opresti, depinde cand iti dai seama de raportul intre cat bagi si ce obti ?! Cand te sfatuieste un dealer ca-ti trebuie.... preamp cu power (in situatia asta), nu stiu daca sa-ti spun in "stilul meu caracteristic" sau nu ?!.. te ia de prost. Numai la aia pe care nu-i respecti le spui chestii deastea; bashca recomandari de marci fabulos de potrivite ...pe care tocmai ce le au pe stoc... :lol: sau pentru care sunt ambasadori :lol: ; ei bine asta-i chestie clasica in comert, in fond prost e ala care da banii, nu ala care cere.

De aia apreciez orice profesionist in domeniu care atunci cand sfatuieste un client, cand il indruma se gandeste la tot ansamblul, adica sa-l ajute pe om sa obtina un intreg sistem bine ales de banii lui.

Pe aici prin RO sunt mai multi care sunt corecti in treaba asta numai ca intervine o exceptie, depinde si de client, daca vreunul vine ca profesoru' sau cu idei preconcepute de acasa, il lasa in plata Domnului sa dea cu capu in perete singur.

Dar stiu ca in Vest e fiecare cu zda-ma-sii, te-a prins, te-a fript.
Aici inca suntem ...."primitivi".
Am vazut situatia prin Italia si in opinia mea, cei cativa de aici si nu ma refer la unul singur ci la mai multi, sunt cu multe clase peste majoritatea ghertoilor cu costum Armani de acolo (si ghiul pe dejet).

Nu mai pun la socoteala ca ti-am si dat un sfat, zic eu, bun (cu PS Audio digitale, alea vechi cu variabila pe panta de amplificare. Nu de alta dar sunt si mai ieftine).

In fine, daca nici macar SOLO nu a priceput, inseamna ca unii si-o merita. Asta e! Oricum, in viata inveti din suturi primite in dos, nu din linguseli.
hersorin wrote:Spui de probleme cu basul la aceste boxe si aici te asigur ca Triangle nu au nici 10% din claritatea ,bogatia si adincimea basului de la Pioneer nu mai zic de TAD ce bas au . Cred ca marca Triangle are cel mai prost bas pe care il poti auzi de la niste boxe renumite si nu e doar parerea mea , e plin netul de asa ceva . Atuul Triangle e pe medii dar cind vrei High end nu asculti doar medii asculti sunetul per ansamblu.
- am spus mai sus, nu ma repet. Realitatea e fix pe dos ce ceea ce spui, am explicat si de ce. Basul la acele PIoneer nici nu e defapt bas, e o bubuiala de inalta frecventa si nu are nici cea mai vaga legatura cu basul de la Magellan Concerto (realist, natural) atunci cand sunt utilizate de cine stie ce sa faca cu ele si are cu ce o face.

Defapt un model echivalent la pret cu aceste Pioneer le depaseste chiar in mod crunt la calitatea basului, Triangle Magellan Quatuor SW2. Evident, pentru asta trebuie sa ai cu ce...dar si unde sa le pui!

Nu merge cu trancote legate cu sarme deampulea si boxele raspandite prin camera, pe unde a fost loc. La toate modelele Magellan conteaza pozitionarea pana si sub 5mm. Incearca pe ale tale sa le misti 5mm si apoi sa auzi vreo diferenta.

Evident, habar nu ai de treburile astea, nici eu nu le-as fi crezut poate daca nu le auzeam si le traiam cu urechile proprii. La aia cu Pioneer modelul exact ca al tau (si culoarea, gata rodate, cantau de mult acolo), locul unde am stat vreo cateva ore in tihna, amplificate pe Goldmund Telos 2500 ( http://www.goldmund.com/en/products/telos_2500" onclick="window.open(this.href);return false; ) din Goldmund Mimesis ( http://www.goldmund.com/en/products/mimesis_27_8" onclick="window.open(this.href);return false; ) am incercat sa le si mut un pic de colo-colo si ramaneau niste "HiFi de lux" ..."frumos" bubuitoare la ureche neofita, nicium cazul de la Magellan Concerto unde 5 mm facea diferenta intre Nirvana si Baba Cloanta (de precizat ca pana acolo e totusi drum de facut).
hersorin wrote:Ai dreptate cu sclipirea ,Triangle sclipesc ale mele nu , dar eu in viata reala nu am auzit ca muzica sa sclipeasca .
- in viata mergi in sala de concert (clasica, neamplificata.... apropos, ai fost vreodata ?!) si asculti niste alamuri, trompete, tube, tromboane, corn englezesc, saxofon, etc, apoi le asculti din sistem. Dupa aia discutam de boxe.
hersorin wrote:Tocmai acele sclipiri nu lasa boxele sa dispara din peisaj
- boxele dispar in peisaj nu din sclipiri sau ne-sclipiri, ci din o buna aranjare la cabluri, pozitie, matching si mai e nevoie de calitate autentica! Nu tot ce costa mult e de calitate, exista si cazuri nefericite, tocmai discutam de unul....
hersorin wrote:Or fi tweeterele de beriliu proaste dar suna in mare fel
- tweeterul nu trebuie.... sa sune. Nu trebuie nici "sa existe" macar. Sunetul e "o singura bucata" iar atunci cand il auzi pe bucatele putem discuta de altceva, de....tweeter, medie, bas, beriliu, metale, hartii, brice si carice.
hersorin wrote:Dupa cum bine stii amplificarea e pe locul 3 intr-un sistem dupa boxe si sursa
:lol: Nu stiam, bine ca mi-ai spus. Daca nu te superi, spune-mi si mie procentul ?! Am auzit ( :lol: tot pe forumuri, acolo de unde invat :lol: :lol: :lol: ) ca amplificarea reprezinta 37,589% din sunet ! :lol: :lol: :lol:
hersorin wrote:Crezi ca merita sa dai mai mult pe amplificare decit pe boxe ? Ar fi cea mai mare timpenie posibila .
discutia asta cu banii e un soi de conventie audiofila intre cei care vorbesc aceeasi limba universala, reprezinta un fel de unealta pe care cine o foloseste se ajuta, cine nu stie s-o foloseasca, se accidenteaza singur.
hersorin wrote:Reprezentantul Triangle de aici pentru cultura ta nu face expo doar anual ci face si pe parcursul anului . Poti asculta sisteme HIGHEND aproape lunar in salile speciale ale acelui magazin http://www.newmusic.be/NewFiles/nmfr.html" onclick="window.open(this.href);return false; ,ultima data ca sa ma crezi pe 9-10 noiembrie a fost prezentata VIVID G3 , pagiana se deschide cu invitatia lor .A incercat saracul om sa faca Triangle sa cinte cu fel de fel de amplificari ( fara Accuphase ) dar niciodata nu a multumit lumea . Daca as fi ascultat dupa poze cum zici tu traiam fericit cu Triangle dar cind asculti alaturi un Tad CR1 (alea mici) sau un Magico Q1 alea micute si vezi ca ditamai 2 metri de boxe abia fac muzica pe linga aceste piticanii iti pui un mare semn de intrebare . Recunosc ca la inceput am fost atras de sunetul sclipitor Triangle dar cu timpul ascultind multe boxe High end am ales sunetul cu care vreau sa traiesc .
face si omul ce poate, de spatiul acustic pe care-l are, de atata cat poate si totul in interesul de a vinde.

Observ ca preiei clisee de pe internet; tocmai ca Triangle nu se brodesc din cale afara cu Accuphase (si ar fi bine sa discuti de modele si nu de marci la general) insa cine stie ce sa faca, le potriveste cu orice si chiar suna.

Sunt atat de multe lucruri care-ti scapa, incat orice discutie aici e complet inutila.
hersorin wrote:Cel care mi-a procurat boxele este chiar ambasadorul de brand TAD/Pioneer pe Europa cu care ma inteleg foarte bine si este un om de milioane , datorita lui am ajuns sa vad/ascult si eu seria Exclusive de la Pioneer care doar o vezi pe net .Banuiesc ca seria Exclusive e tot o porcarie ca si urmasi lor TAD/Pioneer.
- normal ca ambasadorul de brand te-a facut sa cumperi...brandul pentru care este ambasador ! :lol: :lol: :lol: Normal ca este un om de milioane, se castiga bine in bransha asta! :lol: :lol: :lol: Un ambasador..... este un ambasador ! Trebuiesc anumite calitati ! :lol: :lol: :lol:
hersorin wrote:Omul acesta , inainte de a lua aceste boxe m-a intrebat ce experienta am in audio si ce doresc de la sunet . M-a intrebat de 5 ori daca sunt sigur ca ce ascult imi place , nu ii venea a crede ca trec de la Triangle la Pioneer doua tipologii de sunete total opuse .Mi-a explicat de ce uni oameni urasc sunetul TAD/Pioneer si doresc un sunet fals .
- faza asta e tare! Meserias ambasadorul ala ! :lol: :lol: :lol:
hersorin wrote:Daca o sa te uiti tu in ultimi 3 ani pe toate forumurile din lume (nu pe bloguri acolo e cu plata) unde vezi sa scrie lumea ca sistemele pe baza de Triangle sunt in Top 3 ?
sunt oameni cu multi bani care dupa o vreme de urmat topuri (pe banii lor, multi) s-au saturat, adica mai explicit, s-au lamurit cum e cu topurile astea raspandite pe net.
hersorin wrote:Daca in schimb te vei uita la expozitiile unde au participat Tad/Pioneer , toata lumea e in extaz sau daca nu extaz sunt in Top 3 preferinte . Ce inseamna asta ?
e o afirmatie generala fara fond precum toate afirmatiile pe care le faci pe forumuri.
In continuare, la fel.

Aici (forum, net) e locul unde oricine poate sa se erijeze in orice. Asta e motivul pentru care spuneam ca nu ma mai bag de la o vreme.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Alegere boxe

Post by West »

momolo wrote:au fost destui care au promis solemn despre diverse boxe ca vor fi pe viata, ca vor sa fie ingropati cu ele in brate (sau pe post de coparseu) insa dupa scurta vreme au uitat ce au spus si le-au scos la vanzare.
:mrgreen: Esti absolut de groaza! Am ris de m-am tavalit. :lol: :lol: :lol:
Stiu ca este adevarat, am vazut si eu un exemplu glorios pe forum, dar la tine suna atit de cinic si isteric de caraghios.
momolo, ca intotdeauna, unul si unicul! Sa traiesti!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

West, unul dintre impricinati sunt chiar eu! :lol: Noroc (defapt ghinion) ca a disparut forumul hifi-multimedia, au fost vremuri demult apuse cand si eu laudam tot felul de "chistoace" (si branduri, vezi faza cu Naim care-mi este taxata si azi) crezand ca ma vor ingropa cu ele in brate (aveam boxe mici, nu incapeam pe post de coparseu). Mai era putin si construiam casa in jurul chistoacelor miraculoase; faze cand planuiam sa torn beton cu cifa! Cunosc sentimentul, de aia stiu ce cucuie mi-ar face hersorin daca m-ar prinde live! :lol:
Dar am evoluat....sper eu!.... :lol: Posibil si viceversa, poate am in-evoluat, acum sunt iata!... trancotar vintage :lol: :lol: :lol:
In viata principalul lucru este sa inveti, adica sa nu fi anul asta la fel de prost ca anul trecut! E greu cu orgoliul, se stie, avem un neam dificil in aceasta privinta. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

Cind ai vazut adevarul in fata ai luat totul in ris . Esti in stare sa zici ca Triangle e cea mai buna din lume :lol: .
Vedem cine ride la urma .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

Bai , nu va luati de "tavalitul" meu :-)))))))))))))

Mie Triangle nu-mi plac , poate nu am avut eu ocazia sa le ascult decent . Momolo a zis bine ca la Milano isi bat joc de ele ( de fapt nici nu le mai vand ) si nici alea mari de la JMlab nu-mi placeau , pana cand le-am ascultat la pasionati , la ei acasa . In fond , Pioneerurile alea , de ce-ar trebui sa sune asa jalnic incat sa nu le dai nici o sansa din start ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

SOLO wrote:Important e ca tie iti plac si le-ai ales dupa lungi auditii . Am ascultat anul acesta la Milano acele TAD si am ramas putin mirat , adica nici pro nici contra . Cred ca sunt boxe pe care le apreciezi in timp pentru ca nu te surprind imediat . Sunt foarte echilibrate . Acum o luna am vizitat un prieten cu Diablo Utopia si am ramas masca ...
Hai sa criticam constructiv si sa lasam spatiu tuturor , mai mult sau mai putin experimentati .
Am doi ani de cind ascult Magellan pe unde l-am prins dar intotdeauna e la fel fara bas , zbiara de nebun , inaltele iti rup urechile etc iar boxele mele in 20 zile , cred 4-5 auditii le-am luat . Stiu cum suna cu amplificari de 20 000 euro si deasemeni cu amplificare de 500 euro .
Daca nu ma convingeau aceste boxe as fi luat Magico la mina a doua sau Rockport http://www.noir-et-blanc.com/enceintes- ... chara.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Si aceste doua marci au un sunet total opus fata de Triangle (banuiesc ca tot proaste erau ) .
Cunosc foarte bine si Diabolo Utopia si Grande Utopia dar nu sunt pe lista mea (chestii de gust si de bani) .
Imi place la nebunie aceasta marca TAD si Tad E1 are exact aceleasi difuzoare ca si boxele mele . Este diferenta intre TAD E1 28 000 euro si Pioneer S1ex 9000 euro .
E1 au un bas mai precis si mai detaliat datorita portului bas reflex in jos si asta face basul mai curat .
Alta forma a cabinetului specifica Tad .
Numele TAD
Dar daca le asculti una linga alta si esti om normal (financiar ) alegi Pioneer .
Daca compari Pioneer cu Tad CR1 sau R1 e deja altceva, alte difuzoare . Creatorul boxelor Tad r1 si cr1 e acelasi Andrew Jones http://www.youtube.com/watch?v=XrJqhbHLM0Y" onclick="window.open(this.href);return false; el a creat si pioneer S1 ex si chiar recunoaste ca sunetul Pioneer e 80-90 % din sunetul Tad M1 .
Pentru un incepator Triangle sunt uimitor de bune si nu imi pare rau ca de acolo am pornit .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

SOLO wrote:Bai , nu va luati de "tavalitul" meu :-)))))))))))))

Mie Triangle nu-mi plac , poate nu am avut eu ocazia sa le ascult decent . Momolo a zis bine ca la Milano isi bat joc de ele ( de fapt nici nu le mai vand ) si nici alea mari de la JMlab nu-mi placeau , pana cand le-am ascultat la pasionati , la ei acasa . In fond , Pioneerurile alea , de ce-ar trebui sa sune asa jalnic incat sa nu le dai nici o sansa din start ?
Solo te vad un om neutru daca ai o suma de bani de care ai putea sa iti ei TAD sau Triangle , ce ai alege ? din ce ai ascultat tu pina acum .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

Normal ca as alege TAD din simplu motiv ca de fiecare data cand le-am ascultat nu mi-au spus nimic . Neutre , transparente , echilibrate . Adica nu am facut "uau !!" si nici nu m-au facut sa ma ridic imediat de pe scaun . Pentru mine asta e un lucru important la o boxa din zilele noastre .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

Acelasi motiv m-a facut si pe mine sa fac alegerea .
Acum daca vreau sa colorez sunetul e foarte simplu . Absolut orice schimbare de fir , sursa , statie , pozitie de ascultare , pozitie a boxelor , pozitia mobilierului din camera modifica sunetul .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

Il inteleg si pe momolo cand vorbeste despre drumul spre audiofilia adevarata si ii dau dreptate . Eu cred ca daca ajungem sa constientizam mereu limitele noastre si nu pretindem ca am ajuns la extremele audiofiliei dupa fiecare achizitie , putem discuta mereu despre chestii interesante . In ceea ce ma priveste sunt un trancotar fericit cu scule de-acum zeci de ani si nu mi-e rusine . Cand o sa-mi permit poate voi face si schimbari . Deocamdata sistemul suna de mai bine de 3 ore , pisicul doarme happy ( semn ca-i place ) , EL84 isi arata limitele din cand in cand , Patricia Barber ( Cafe Blue ) ramane un cd super .

La Multi Ani oameni buni , ne-auzim la anul !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

Si eu il inteleg pe momolo dar ce nu inteleg este de ce a sarit asa dintr-o data pe mine si pe sistemul meu ?
Nu am scris nimic care sa deranjeze pe cineva ,fiecare cu gustul lui nu m-am laudat ca am descoperit "Nirvana" , ce atita incrincenare asupra cuiva care nu mai vrea Triangle ?
Si sa il linistesc pe momolo ca poate o sa il doara capul din cauza asta de anul nou el scria ca " Nu stiu daca ti-ar ajunge 15 K euro (poate la second hand) pentru o amplificarea cat de cat decenta pentru aceste boxe parsive ?! Si tot nu vei avea "nirvana" vreodata cu aceasta mobila scumpa"
Boxele Pioneer au fost lansate pe un sistem Bel Canto care e jumatate din valoarea lor pot sa ofer o lista de preturi http://www.nautilestore.com/marques/bel-canto.html?p=2" onclick="window.open(this.href);return false; . Toata lumea pe net a fost deacord ca potrivirea a fost perfecta , e plin netul de aprecieri nu ma mai chinui sa dau exemple .
Deci domnule momolo stai linistit ca 5 000 euro e suficient sa fac aceste boxe sa cinte la maximul pentru care au fost proiectate .
La Multi Ani la toata lumea si auditii cit mai placute .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply