PHILIPS

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

PHILIPS

Post by momolo »

http://www.oudio.nl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: PHILIPS

Post by Gabriel_Wo »

Cei mai tari!

http://www.thevintageknob.org/philips-CDM.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PHILIPS

Post by momolo »

Nu m-as grabi sa spun, "cei mai tari". Exista alternative.
Dupa lista aia ar trebui mentionata si mai noua Philips CDM PRO 2.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: PHILIPS

Post by Gabriel_Wo »

Ma gandeam desigur la acele multe branduri si case de discuri care s au imbogatit de pe urma inovatiilor lor. Multe nume cu stofa nobila audiofila, au sub capota lor mecanica CDM, mai vechi sau mai noi, ca Revox, primele Marantz, Burmester cu CDM 2 Pro, Bel Canto, MUSICAL FIDELITY , Audio Research cu CDM Pro 2M si 2LF, Meridian, Krell, Naim, Weiss, Tandberg etc precum si DAC uri, procesoarele lor echipand sursele Unison Research, de ex..

Sunt de pomenit aici pe lista celor trecuti in nefiinta :| cei de la Akai, Sony si Teac. Teac au scornit acel VRDS, un mecanism formidabil ce echipeaza nume grele, precum Wadia, Esoteric, Spectral , Tascam si Teac cu acele minunate playere din anii 90... Accuphase si dCS, ultimele doua avand si cele mai bune transporturi CD nascute pana acum. De mentionat ca Teac activeaza si azi, dar sub cele doua divizii de lux, Esoteric si Tascam Pro.

AKAI, o firma legendara ce a scos pe banda rulanta magnetofoane ce incanta si astazi, cu acele capete GX practic long life, casetofoane deck, table si amplifuri..e rusinos, ei au decedat fara nici o lupta..daca nu ma insel, au aparut niste radiatoare semnate Akai :x , galbejite de nerusinatii ceia de chinezi, desigur..

Ultima vrednica de pomenire pe ziua de azi este Sony..ca si Philips au numai brevete de inventii audiofile :) . Ce a urmat, o cunostem cu totii>deschizand site le lor, te izbesc LED le, DVD de 20 $ bucata, aparate de facut coltunasi si prajit papanasi :mrgreen: .
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PHILIPS

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Teac au scornit acel VRDS, un mecanism formidabil ce echipeaza nume grele
sincer, ce am ascultat cu VRDS atat vintage cat si mai recente, nu mi-au placut; in opinia mea, sunet sec, rece, tehnic, precis si detaliat insa lipsit de muzicalitate si de emotie. O realizare tehnica superba dar un rezultat mai putin pe gustul meu, de exemplu, dar nu sunt singurul cu aceste impresii. Culmea, nici fost detinatori de VRDS nu aveau o parere diferita....insa abia dupa ce nu le mai detineau. :D
Gabriel_Wo wrote:Accuphase si dCS, ultimele doua avand si cele mai bune transporturi CD nascute pana acum
nu stiu ce foloseste DCS insa despre Accuphase stiu ca au utilizat intotdeauna mecanisme SONY modificate. Insa acele modificari nu sunt de principiu, practic ceea ce functioneaza acolo e pur SONY, aportul Accuphase fiind o baza solida pentru mecanica, un "sarcofag" blindat deasupra, cosmeticale in principiu cu intentia de a micsora vibratiile sau a le acorda intr-un mod mai putin nociv sunetului. In rest, electronica le apartine, inclusiv cea de servo, foarte importanta, insa tot pe baza SONY este dezvoltata.
Gabriel_Wo wrote:daca nu ma insel, au aparut niste radiatoare semnate Akai , galbejite de nerusinatii ceia de chinezi, desigur..
firma AKAI este defuncta de peste 20 de ani. Din ce stiu, exista o perioada de prescriptie a drepturilor asupra unui nume si unei sigle de brand. Dupa trecerea unei astfel de perioade niste chinezi au profitat insusindu-si numele si sigla AKAI. Nu cunosc in detaliu insa in mare sunt informat ca totusi au cumparat dreptul de a folosi acest nume si "intamplator" folosesc in continuare sigla originala veche. Oricum, chinezii stau prost la capitolul inventivitate nume de branduri asa ca le-a venit bine. Cu aceasta sigla se fabrica actual aproape orice, am vazut combine audio, surround, electrocasnice, televizoare, aspiratoare, etc, etc.

Cat ii priveste pe Philips, e trist cum au ajuns ei specializati pe becuri si aparate de ras dupa ce stim de la ce au plecat.
SONY s-au tinut mai tari, poate problema lor este ca prea au vrut sa le fabrice pe toate si in mod cert le-a daunat politica de a creea standarde proprii SONY in asa fel incat utilizatorul sa depinda 100% numai de SONY. Au fost lacomi managerii lor, aia cu deciziile. Alte branduri care au acceptat sa cedeze unicitatea, au avut de castigat. Insa in materie de brevete inventii, SONY este un colos cu mari merite! Pacat ca azi compania e cu un picior in groapa si exact ramura pentru care sunt ei faimosi, productia de electronice, ii trage in faliment. Asta arata ca cei care au condus compania nu au fost vizionari si nici competenti. Sic transit gloria mundi !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: PHILIPS

Post by Gabriel_Wo »

Referitor la zestrea dCS, extras> Vivaldi Transport is designed to extract revelatory levels of detail from both CD and SACD and is the ultimate machine for silver disc replay. All signal processing in Vivaldi Transport is controlled by electronics designed by dCS. It uses the TEAC Esoteric VRDS Neo™ mechanism which provides a brushless motor with heavy flywheel for stable disc rotation and super rigid construction.

Mia culpa! Referitor la Accuphase, visam la DP 800 si noul venit DP 900.. adevarate uzine in miniatura..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply