oare "dispare" si CDul?!?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

momolo wrote: Si sa fim clari, muzicile in FLAC gasite pe torenti reprezinta furt. Bashca mai si suna de porc; nu am auzit vreodata un sistem bazat pe DAC/PC/alta parascovenie rulatoare de fisiere care sa sune macar acceptabil pentru nivelul unui audiofil decent. Pe la expo exact aia care rulau fisiere (inclusiv "high-rez") isi bateau joc de scule scumpe si de multe ori chiar bune. Iar acum daca nustiuce Gigel mi-ar tranti in nas ca rahaturile astea suna bine, e treaba lui dar si a mea, fiecare cu scara proprie de valori.
Eu ma intreb, stupefiat, de ani de zile cum de cei ce au intr-adevar posibilitati mai vaste (unii audiofili cu dare de mana, ori expozantii dealeri de care aminteai tu) pot sa combine calculatorul (implicit placa de sunet si DACul) cu sculele 'clasice' exorbitante pentru a asculta muzica de la o asemenea struto-camila... N-as putea, personal, sa fac asta nici pe pocnitorile de difuzoare de la calculatorul meu cand fac curatenie in apartament :P , nu suport sa aud muzica iesind din PC!! PCul il folosesc muzical doar pentru a gestiona mp3urile pe care le indes in telefon, ca se le ascult cateva minute in drumul spre servici la casti. Atat! Daca tot sunt in the mood for the music la domiciliu, apelez la un sistem clasic (CD player, amp, boxe), utilizand CDuri originale, ori rareori unul "ars" (CD-R) cu un album pe care nu l-am putut gasi, aceasta fiind insa o exceptie, nu o regula! Placerea este completa si satisfactia va fi pe masura. Nu inteleg de ce respectivii pomeniti se chitrosesc si apeleaza la asemenea compromisuri :shock: Ar putea sa-si calculeze bugetul in asemenea masura incat sa-si configureze un sistem decent si care totodata sa sune bine, nu sa lase anumite verigi deoparte, inlocuindu-le cu surogate penibile.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Alegerea PC lui se face din simpla comoditate in uzul casnic, familia fiind mai numeroasa. In cazul dealerilor e simplu>stiu bine care e trendul saptamanii, multi din ei nu isi mai bat capul, clientul de rand e luat pe sus de noile tendinte pseudo audiofile, China e peste tot. Bietul colectionar si cautatorul de comori audiofile este din in ce mai timorat :? . Adevarul muzical i l vei gasi in marile sali de concerte, unde fosnesc celebre orchestre ale lumii, prin capelele occidentale ce sunt des vizitate de nume mari camerale, langa un audiotoriu avizat.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

raspunsul l-a dat Gabriel_Wo. Cei care sunt dealeri in domeniu ofera la vanzare ceea ce vrea piata majoritara. Ce daca exista o minoritate care are alte principii si considerente ? Conteaza majoritarul si intr-un final sa iasa banul.
Comertul este una, arta e alta.

In general generatia tanara care a crescut cu PC-ul in camera vrea chestii deastea si evident, nu intelege de ce trebuie sa se chinuie cu placi LP si CD-uri audio ...sau si mai grotesc, cu casete si benzi magnetice :shock: ?! Este un fenomen simplu, cum sa intelegi ceea ce nu cunosti ?! Ei au deschis ochii pe calculator si asta cunosc. Chiar sunt foarte multi tineri care stiu ca mp3-ul este superior formatului CD audio.

Apoi mai intervine si alt fenomen, saracia. Pai nu e asa usor sa dai 50...70 lei pe un disc. Iar daca il poti gasi pe torent gata facut FLAC sa-l dai jos pe deamoaca, alegerea e simpla, diferentele de care vorbim noi aici chiar nu mai conteaza (mai ales pentru cei foarte saraci) si probabil multi ne-ar considera snobi si/sau nebuni citind ce spunem aici. E un fenomen firesc, uman, atunci cand poti lua pe gratis, alternativa pe bani fiind si foarte scumpa, alegerea e simpla iar diferentele reale pe care noi le stim sunt un simplu moft, parfum.
Mai condamnabili sunt aia care se si lauda cu furatul. Dar nu e un subiect sa merite discutat deoarece atingem puncte sensibile si nici unul dintre noi nu e usa de biserica.

Trist este ca raspandirea PC-ului a distrus fenomenul audiofil. Interesant este ca PC-ul intervine atat de mult in viata omului incat vom vedea ce va iesi peste zeci de ani, pentru cine-i apuca. Deocamdata, in mare se observa o dezumanizare si o insingurare a individului care creste antisocial. Practic, internetul si PC-ul au indepartat oamenii unii de altii prin cea mai puternica metoda, inducand iluzia comunicarii instante si la distante mari. Practic comunicarea prin internet este doar un surogat de comunicare si omul se dezvolta ca si planta crescuta la bec. Comunicarea intre oameni e mult mai complexa decat o simpla imagine, un sunet captat si un text. Iar raportul individului cu muzica este un fel de indiciu al starii lui din punct de vedere al constiintei, educatiei si mentalitatii. Vedem ce a ajuns muzica comerciala azi (tradus din engleza ar fi termenul de populara). Ce insemna in anii 50 apoi 60, apoi 70 si 80 schimbarea producandu-se prin anii 90. Muzica in anii aia avea melodie, acum are doar "beaturi" si culmea, nici macar ritm nu mai are deoarece nu poti compara ritmurile plecate din Jazz in anii 40, dezvoltate in rock and roll in anii 50 cu sacadarile computeristice de azi care mai degraba decat ritm transmit alienare mintala si violenta. Acum muzica parca e compusa pentru roboti si asa e si sunetul produs de marile case de discuri. Digitalul (descompunerea sunetului analog in informatie codificata in unu si zero si "recompunerea" la loc, in sine un fenomen distructiv prin natura sa) vine manusa pe actuala "muzica" populara mondiala. Iar aia care se mai tin de clasica si opera au in sali mai mult mosi si babe care nu peste multa vreme vor da coltul. Ramane generatia digitala, generatia beaturilor facute de calculatoare si a sunetului recompus din cifre. Insa sunetul, muzica sunt prin definitie analogice ca si fiinta umana. Oricat ai imparti in coduri de cifre o informatie analogica, o aproximare la recompunere tot trebuie sa existe, cat de mica dar va exista, nu se poate altfel, culmea chiar din punct de vedere matematic. Ori asta inseamna ca pe partea ailalta nu mai avem ce a intrat. Probabil omenirea a avut de ales la o intersectie si a ales. Ramane de vazut, oare asta e calea cea mai buna ?
Eu raman la parerea mea, omul conteaza si nu masina. Poate intr-un oarecare viitor omul va ajunge in razboi cu masina creata chiar de el. Se spune ca omul creeaza unealta insa dupa aceea si unealta are un rol in a forma omul. Ori civilzatia se departeaza din ce in ce mai mult de la natura (si ceea ce as denumi "firesc") iar lucrul asta se intampla in conditiile in care natura il naste si il tine pe om in viata deoarece inca nu i s-a gasit inlocuitor. In felul asta omul ajunge sa-si distruga propria baza de existenta in alianta cu masina creeata chiar de el. Si cand zic lucrurile astea ma gandesc permanent la constiinta care se formeaza, care se modifica, acolo fiind defapt puterea cea adevarata, de acolo plecand problemele, acolo rezolvandu-se toate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Exista dealeri precum si comercianti de discuri ce sunt cunoscatori si strangatori de comori..analoage. Amintesc doar ce am vazut eu ca simplu vizitator la dnul Yura si patronul magazinului MusicBox, dnul Cernat. Acolo vei vedea acele lucruri grotesti:lol: , vorba maestrului Momolo, maguri de studio, magaoaie cu aspect infricosator din vremuri trecute calare una pe alta, benzi uriase ce se rotesc parca cu viteza luminii la derulare, o groaza de LP uri ce necesita un complicat ritual de intretinere si o strasnica purtare de grija vecina cu paranoia ptr multi 8) .
Nici cu un CD nu imi este rusine..mai facil e sa dai un dublu click pe un album, asta in cazul cand utilizatorul este mai curatel.. majoritatea tineretului din ziua de azi :wink: , avand in memorii doar o simpla insiruire de melodii vechi si noi, de la Zavaidoc la Gica Petrescu, de la Beach Boys si Argent , astia cine mai sunt domnle? la formatia de manelari Azur, de la 3 piese di pi The Wall si ABACAB la 2 piese zbuciumate cu Anda Adam :x , doar prima parte din Anotimpurile de Vivaldi sau din a V de Beethoven, celelalte 3 parti nu, ca sunt mai nashpa ..

Am memorat raspunsul unui teenage data prin anii 90 la MTV USA, intrebat fiind ce parere are de o trupa precum Rolling Stones?! Raspuns>In sfarsit o trupa nou aparuta, care imi place mult, cei mai tari..asta e nivelul informatic multor utilizatori, domnilor, ce ne mai miram?! Si asta e un caz fericit.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

Din cate se pare cd-ul nu va disparea...Amazon a lansat serviciul AUTORIP adica la fiecare cd cumparat primesti gratuit si fisierele de mp3...Un lucru bun!!!
In fond daca ai cd-ul iti faci tu ce formate de fisiere vrei nu numai mp3, pe cand daca ai doar fisierele ramai cu ele.
.....si informatia legata de AUTORIP
http://news.cnet.com/8301-1023_3-575631 ... ex-up-cds/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

Amazon promoveaza ca bezmeticii formatul mp3. Dealungul vremurilor am cumparat destul de multe CD-uri de pe Amazon fara sa cumpar vreodata fisiere si cu atat mai putin mp3 ! Cu toate astea, astia de la Amazon m-au umplut pe toate caile internetului cu oferte si reklame agresive de a-mi baga pe gat fisiere mp3, numai si numai mp3, de multe ori mi-au oferit chiar gratis..... inclusiv rasplata ca aveam CD-uri cumparate! Cum naiba sa oferi unuia care cumpara CD audio rasplata/bonus fisiere mp3 ????
Evident, nu accept nici pe gratis, imi provoaca scarba ! (deoarece timpul e cel mai pretios lucru si chiar daca ascult muzica ca "zgomot" de fond cand lucrez, un cdplayer chiar bunicel costa practic nimic, aproape gratis, iar un CD audio tine destul de mult ca sa nu mai spun ca si un cdplayer changer este super ieftin! Si ca fiu explicit pana la capat - se simte diferenta intre un cdplayer si orice device care reda mp3 pana si pe boxe de doi lei, pana si pe alea de calculator! Asa ca unica problema baneasca raman discurile CD si nu cu ce le redai, ca-i practic gratis in ziua de azi la cat costa playerele "vintage". Ori sa oferi unuia care a dat banul pe CD-uri audio, niste fisiere mp3 ca un soi de mare premiu, este pura idiotenie!)

Ma gandesc la un lucru, ce idiot de la Amazon vede ca am cumparat NUMAI discuri CD audio si-mi trimite reklame cu mp3 ?! Chestia asta se poate face chiar si automat din servere! Faptul ca probabil e chiar reklama cu mp3 automata, e tampenia lor, ar trebui sa se gandeasca ca in felul asta insulta un om care cumpara CD-uri audio !

Astia isi taie singuri craca de sub picioare. Toata industria audio e in criza tocmai din cauza acestui mp3 care permite copierea si raspandirea pirateriei cu o viteza halucinanta. Pai cine sa mai fie prost sa dea bani pe un CD audio daca are mp3 gratis cu tonele ?! Pai daca din 10 cunoscuti, sa zicem ca sunt din generatia tanara, exemplu oarecare, unul cumpara CD-ul audio (care inca costa ceva parale) si restul de 9 insi primesc GRATIS fisierele mp3 (desi in cazul mp3 vor primi gratis vreo 90.000 de potentiali consumatori!), industria muzicala pierde cel putin 9 clienti din 10. Pai daca nu se mai castiga banuti, nici nu se mai produce iar efectul este pe langa scaderea calitatii si scumpirea pentru a acoperi pierderile in loc sa fie ieftinirea care nu aduce defapt nici un profit in plus in aceste conditii si din aceasta cauza.

Industria muzicala si cea audio HiFi a cunoscut perioada de glorie tocmai datorita LP-ului care este dificil de copiat (se face in timp real 1/1, trebuiesc bani, trebuiesc scule) si care era si perisabil pe deasupra ! Chestie care justifica achizitia de 2 bucati la fel LP-uri pentru pasionati sau a altui disc dupa ce era spart sau "arat" primul, etc,etc.
Aparitia si promovarea CD-ului audio in detrimentul LP-ului a dus la o cadere fantastica si dupa aceea, raspandirea PC-ului in populatie, aparitia formatului mp3 (si promovarea acestuia!), aparitia "iPod-ului" si raspandirea sculelor de acest gen, internetul care faciliteaza transferul de date, toate astea au dat lovitura de gratie industriei muzicale si pietei HiFi-stereo (alaturi de lovitura data din partea zonei video si PC).
Iar azi ce muzica avem ?!....Uitati-va la orice post TV muzical ! Aia e muzica ?! Tutele alea care gheraie de-si scuipa bojocii sau poponarii care excreteaza "muzica" de parca ti-ar trage careva ciocanele sacadate fix in creieri, asta e...muzica ?! Sau zgomot ?!
Inafara de clasica si opera unde-s morti cu totii aia care au compus, inafara de country sau blues unde deja s-a mai subtiat treaba sau Jazz unde situatia e cam discutabila (multi confunda Jazz-ul cu sesiunea de acordare de instrumente si nimeni nu mai e in stare sa compuna si sa cante ca in anii 50...60), ce Muzica ne-a mai ramas ?! Fostele formatii rock din anii 60, 70, 80 formate azi din pensionari care mor pe capete ? (majoritatea alora adevarati fiind deja dusi) Cate o baba sau un mosh scosi din formol si care mai canta pe scena si refuza sa plece la azil ? Ce formatie a mai aparut dupa anii 80 care sa poata scoate un album intreg din care nu poti da deoparte nici macar o singura piesa si din care minim 5 sunt mega slagare ?! Nimic, zero, nada! Azi avem diverse maimute de ambele genuri, femele si masculi care executa halucinant de constant acelasi numar pe aceleasi "beaturi" generate de computere. Versurile pe care zbiara maimutele din toti bojocii sunt oligofrenice si nu poarta nici un mesaj sau si mai rau, mesaje negative! "Muzica" cel mult pentru roboti care alieneaza mintal, oricum, nu creeaza nici macar confort ambiental ci dimpotriva, stres, agresiune sonora si disconfort. Si nici o maimuta din asta impaiata digital nu e capabila sa scoata macar un album intreg de piese acceptate integral de fanii care consuma astfel de poluare sonora inutila. Defapt nu-s capabil nici sa scoata un album intreg pana la capat. Azi apare o maimuta, maine dispare si apare alta. Se ridica deasupra turmei maimutele care au 7 piese difuzate prin top pe care le insira in concerte cu lasere, explozii si lumini si pe care le vand amestecate cu alte piese, toate la fel pe care le uiti in timp ce le asculti (daca te tine ficatul !).
Ce naiba, poate m-am bosorogit dar am vazut tineri care nu mai suporta asa rahat si prefera sa asculte muzica veche facuta cand ei nici nu erau pe lume ! Asta e un semn ! Iar promovarea mp3-ului poarta o mare vina pentru toate astea, in multiple sensuri, inclusiv pentru scaderea calitatii si pretentiilor ! (ca daca inveti omul de mic cu furajul, aia ii va place ca doar atata stie).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

Momolo, iti inteleg durerea ptr ca si pe mine ma apuca aceleasi reprosuri ca cele spuse de tine.

Am explicat unor tineri ca isi distrug urechile cu acei "gandacei" de gat ce asculta in casti tone de mp3-uri. Le-am spus ca un cd-player nu e o avere sau pot folosi si un banal dvd-player ce costa azi 100 de lei...raspunsul a fost: "Da ce, o sa ma car cu cd-uri dupa mine. Eu vreau sa ascult in casti pe strada, in metrou etc"

Toti se bucura de mp3 ca sunt gratis...Amazon isi da seama ca nu poate stavilii pirateria de mp3 si incearca sa vanda si cd-uri la pachet cu formatele de compresie digitala. Mi se pare o tampenie sa dai bani pe mp3 cand la bani mai putini deja iti iei acelasi cd si ti-l faci tu daca vrei wav, flac etc, dar ramai in final cu cd-ul. (nu cred ca cineva isi cumpara cd-ul ca apoi sa-l faca mp3)

Multi tineri ce au venit pe la mine pe acasa au ramas socati de scule, nu au mai vazut asa ceva, cred ca sunt ceva retro din alte timpuri...la cd-uri se uitau cu compasiune (probabil spuneau "pai frate eu am mai multe ca asta pe un hard disck,"). La pickup nici nu intelegeau ce e ala, practic cred ca a fost prima data in viata lor cand au vazut un LP.

Le-am pus cateva cd-uri, au ramas masca de sunet, dar muzica li se pare depasita...toti vor muzica "house" sau doar refrene monotone repetitive de genul : bum-bum-bum - pac si tot asa...
In final nu cred ca am reusit mare lucru sa-i fac sa inteleaga de muzica si de audiofilia legata de cd/lp...

Generatia tanara s-a cocalarizat...nu se mai poate face niumic!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by SOLO »

In ultimul timp cumpar cd-uri la greu , costa din ce in ce mai putin de parca ar fi tricouri care nu se mai poarta . Pentru mine e mana cereasca dar in acelasi timp ma face sa ma simt babalac expirat . Lumea va incepe sa se uite ciudat la tine daca te vede cu un CD in mana pe strada . Aceleasi probleme la haine . Materiale de proasta calitate ( musamale , plastic , nylon ) colorate frumos si vandute in numele modei trendy-flendy . As putea spune ca bunicii / parintii nostri detin haine care astazi ar putea fi considerate LUX pentru seici daca e sa ma uit la calitatea stofei .
Am 35 de ani si nu cred ca m-am babalacit asa de repede , problema este ca lumea a luat-o in mod accelerat la vale , mizand pe chestiuni de moment , iar cine a avut ocazia in trecut sa guste putin din "frumos si bun" nu poate sa nu observe ce se intampla . Probabil vom ajunge in situatia descrisa de VTP , sa nu ai cu cine sa mai votezi si sa nu ai cui sa mai povestesti pentru ca risti sa nu fii inteles de nimeni .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Daca facem o incursiune fulger in trecut, se pot observa mai multe disparitii si upgradari. Infrangerea cavalerismului autentic inca din veacul al XIII lea, disparitia armurilor din cotloanele palatelor, arbaleta e data jos de pe pereti si este inlocuita de flinta haiduceasca, spada templiera e data la o parte si inlocuita de pistolul cu cremene cu esente manelare, pianul si pianina odata nelipsita, vor disparea definitiv de langa bradul de Craciun din casele respectabile in timpul Marii Depresii din 1929, masinile cu esenta nobila mari ca niste vagonete, un Plymouth, un Oldsmobile, un Buick, dupa criza petrolului din anii 70, vor fi inlocuite ireversibil cu cazane diesel si cazanele tot mai mici si mai urate, complet hidrogenate si trase in plastic, daca te uiti ce filme si ce regizori de tot rasul castiga marile premii la un festival precum cel de la Venetia sau de la Berlin, adica un Visconti, un Tarkovski, un Fellini, un Antonioni, un Bergman, un Nikita Mihalkov , un Akiro Kurosawa sunt cu totul uitati si in locul lor, au capetele pline cu lauri, niste neica nimeni precum libidinosul C. Mungiu :? si Nietlovici , volumele princeps de altadata legate in piele sunt inlocuite de cartulii format 15 pe 12 la 5 lei bucata, patefonul si gramofonul sunt iremediabil pierdute, prin aparitia aparatului de radio, pickup ul nobil inlocuit de caseta trancotara de 4,75 cumparate asa din economie. Sa nu ne amagim, in opinia mea, am si eu dreptul la opinii fiind intr un univers inca liber, adevaratul crash in industria muzicala a fost aparitia pe piata la inceputul anilor 70 a magnetofoanelor si a casetofoanelor, ultimele cel putin niste mp3 analoage sinistre :!: , pe langa frumosul LP cu coperta nobila, gandit cu migala..
...Si nu in ultimul rand, disparitia doamnelor de pe acele balansoare uitate de timp, ce te intampinau cu serbetul de trandafiri in brate si inlocuirea lor cu fufele iubitoare de etnobotanice :mrgreen:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by SOLO »

Nu pot decat sa sper ca totul e in numele progresului tehnologic si al dorintei resei umane de a o duce mai bine.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Kostas »

Am vazut o revenire a castilor normale , se vede si la oferta din magazine, in detrimentul urechelnitelor, mai ales in randul studentilor. Apoi multi dintre beneficiari au constatat ca le trebuie putere mai mare ca sa miste difuzoarele castilor si , macar pe aceasta cale, si-au luat cd- playere. Nu e totul pierdut, pe multi i-am surprins ascultant Mozart, pentru a se linisti, concentra, etc. sau jazz.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Vis a vis de preturile mici sau mari, depinde de unde le achizitionezi pana la urma. Intr un magazin important din Florenta , de pe str. San Lorenzo chiar langa Dom, calcat personal de 5 ori in 12 zile, jumate din cd le expuse erau Tactus, o casa italiana de altfel buna, deci in toate drepturile sale si Naxos. Locul 3 era ocupat de Deutsche Grammophon, tarifele variind astfel de la 7 euro la 20 euro, deci o medie de 13, 14 euro. Multe titluri de opera pe cd cat si pe dvd.

Ca pont daca vizitati Florenta, pentru amatorii de vinyle, un magazin excelent vis a vis de statia de autobuz, Piazza S. Maria Novella. Multe titluri de jazz si rock progresiv SH si noi, dar si bunatati clasice precum EMI sau Philips toate la preturi civilizate, intre 5 euro ! si 22 euro.

Italienii si francezii au o serie de case de discuri excelente, inregistrari cu lucrari renascentiste si baroce, calitatea tehnica de la bine in sus :) .

In schimb daca cauti pe amazon cd uri ce pe piata sunt inexistente sau cu o prezenta absolut intamplatoare in rafturi, acolo situatia poate fi dramatica si cum majoritatea cd lor le eu le caut pe amazon sau ebay, ma lovesc de preturi uneori absolut uriase , mai ales ca platesc si un comision cuvenit pentru intermediar. Selleri particulari NU trimit in Romania si Bulgaria nici schingiuti sau trimiti in gulaguri. :x

Poftim exemple de albume ce frizeaza starea economiei planetare. Multe din cele scumpe nu se mai reediteaza si totul devine o problema ptr colectionari, pe langa ei si profitorii!

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listin ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... ition=used" onclick="window.open(this.href);return false;
astea folosite !

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;

si exemplele pot continua.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by JohnnyDarkRo »

Compara preturile pe mai multe site-uri. Preturile pot diferi inclusiv intre "Amazoane" (us, de, uk etc).

Eu unul folosesc regulat (desi exista multe solutii alternative sau complementare):
- amazon (toate)
- ebay (toate)
- gemm.com
- discogs.com
- direct site-ul casei de discuri

Poti gasi o raritate out-of-prin intr-o parte cu 100 eur si in alta cu 10.

Alteori o simpla cautare google gen buy + CD (sau LP + titlu) te scoate la un pret mai bun.

Intr-adevar anumiti vanzatori de pe Ebay sau Amazon Marketplace (vanzatorii care folosesc Amazonul ca intermediar) nu trimit in Romania. Uneori poti discuta cu ei direct sau in cazul Amazon marketplace sa cauti direct site-ul vanzatorului si acolo sa poti face achizitia.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

Acele preturi ff mari pe amazon ptr cd-uri ce nu se mai gasesc, nu sunt decat informative ptr ca le livreaza decat in america. Daca incerci sa le cumperi te vor refuza...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

momolo wrote: Iar azi ce muzica avem ?!....Uitati-va la orice post TV muzical ! Aia e muzica ?! Tutele alea care gheraie de-si scuipa bojocii sau poponarii care excreteaza "muzica" de parca ti-ar trage careva ciocanele sacadate fix in creieri, asta e...muzica ?! Sau zgomot ?!ce Muzica ne-a mai ramas ?!
momolo, te citez doar cu atat, desi sunt de acord cu tot ce ai scris, ca sa nu ocupe postul tau mult spatiu in comentariul meu :D
Cu putina logica in idei, cu un plan coerent si sustinut, dublat de un entuziasm debordant si de pasiune in ceea ce cred, cei ce activeaza in industria muzicala, in cooperare cu industria electronica si cu sellerii, ar putea sa relanseze treaba si sa descatuseze, din nou, energiile pozitive ale divertismentului. Nu cred ca este atat de dificil si - in pofida avantului pirateriei online si al mp3-ului moca - s-ar gasi suficienti cumparatori de produse muzicale. Trebuie doar sa induci consumatorului de rand ca este cool & chic sa detii CD-uri sau vyniluri originale, care sa ofere un sunet excelent pe aparate dedicate auditiei acestora, ca imbogatirea culturii muzicale, inclusiv prin sunetul de calitate procurat, il innobileaza ca om propulsandu-l pe o treapta superioara a evolutiei! Asta, ca o chestiune de marketing... insa adevarata, in esenta ei. :wink:

Amintiti-va ca au fost vremuri cand cartea (lectura) cazuse abrupt in preferintele multora, in favoarea emisiunilor tembelevizate si a filmelor de doi bani, halite cu polonicul de dimineata pana seara, iar astazi batrana carte este cat se poate de cautata si a revenit in atentie, se citeste inclusiv pe tableta in metrou :D La fel, castile audio cu cupe medii-mari, cu banda de sustinere pe cap, de care toti fugeau ca de dracu' pana nu demult, din pricina ca li se pareau mari si inestetice iar doapele de urechi mici, sexy si comode... A fost suficienta o strategie de marketing (diversificarea culorilor, a modelelor, personalizarea cu diferite simboluri trendy etc) si inducerea in mintea multora (sa nu le zic bizoni :mrgreen: ) ca este cool sa te afisezi cu asa ceva in public , ca sa le vedem acum din nou la moda, aproape surclasand doapele!...

La fel, s-ar putea si in cazul muzicii pe CD, a aparatelor dedicate ascultarii muzicii, daca acest lucru s-ar vrea si din partea industriasilor.

Acum, datorita dezinteresului lumii pentru muzica si a scaderii profiturilor, de la an la an, nu mai se inghesuie nici producatorii, nici artistii cu real potential ca sa munceasca pentru a lansa hituri, albume, imagine, concerte... De ajuns celebru poti sa ajungi si altfel, bani se pot castiga si fara sa canti, iar exemple de pseudo-vedete sunt cu duiumul, numai in Romania de te uiti si te ia durerea de cap, de la asistentele "pacatoase", pana la pipitzele care nu stiu sa tina microfonul in mana dar care dau puzderie de interviuri in care declara ca toata viata au visat sa faca muzica :mrgreen: Cineva trebuie sa ia taurul de coarne si sa faca putina ordine...

In anii 70-80, era un cult pentru muzica buna, artistii erau intr-o continua concurenta, soundurile progresau si se imbunatateau de la un an la altul, de la un album la altul, de la un artist la altul... Tin minte ce povesteau cei de la Pet Shop Boys cand au lansat celebrul lor album din 1990 "Behaviour", considerat de critica si de fani ca fiind capodopera lor discografica; Neil Tennnat spunea ca erau invidiosi foc pe succesul avut de catre conationalii lor de la Depeche Mode cu "Violator" si ca au muncit mult ca sa lanseze ceva care sa rivalizeze cu acest superb album DM.

Astazi, nu mai e concurenta, Rihanna poate sa se coafeze oricum, sa tipe cum vrea, Lady GaGa socheaza putin, starneste un scandal media si gata banu', iar "Gangnam Style" are nush cate vizualizari pe youtube si manelistul koreean s-a imbogatit pe viata dintr-un hit; cum naiba sa mai puna careva osu' la treaba cand nemunca si talentul indoielnic aduc bani?!

Plus de asta, deocamdata oamenii nu se mai avanta sa bage mana in buzunar pentru muzica, eu vad cum s-au schimbat optiunile in ultimii ani; de ce sa cumpere CDuri, cand de banii aia se pot fuma etnobotanice, se poate merge la un film de kkt 3D in cel mai tare cinematograf cu dolby surround, il putem destrabala pe ala micu' facandu-i toate mofturile la mall, sau putem sa-i luam lui pitzi nu stiu ce accesoriu de brand?! Ma apuca jalea cand vad cum arata acum un magazin pe care il frecventam odata si care acum 10 ani gemea de CDuri in rafturi, in vreme ce in timpurile prezente este plin de jucarele roz pentru boraci, DVDuri cu filme la care nu se uita nici naiba si jocuri Play Station pe care oricum le hackuiesc toti... Iar muzica?! Ei bine, muzicii i s-a rezervat statutul de cenusareasa, e si ea acolo, intr-un colt, la reduceri, pe jumatate de raft in spate... Dar, cu ceva strategie, situatia asta s-ar putea modifica.
Kostas wrote:Am vazut o revenire a castilor normale , se vede si la oferta din magazine, in detrimentul urechelnitelor, mai ales in randul studentilor. Apoi multi dintre beneficiari au constatat ca le trebuie putere mai mare ca sa miste difuzoarele castilor si , macar pe aceasta cale, si-au luat cd- playere. Nu e totul pierdut, pe multi i-am surprins ascultant Mozart, pentru a se linisti, concentra, etc. sau jazz.
Exact ce spuneam mai-sus! :D

Post Reply