Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by SOLO »

https://www.dropbox.com/sh/agxh9kwf0eyjm30/8700bhSbDG

Linn Ikemi
Audio Note M1
Manley Tiny Triode Reference
Spendor SP 2/3
Cabluri , Cabluri , Cabluri

+ Felix
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by SOLO »

Mai revin cu niste update-uri .

Audio Note si-a luat ramas bun de la Felix si in locul lui a aparut un alt pre , Ensemble Virtuoso , un pre-amplificator de prin anii '95 care avea si finalul dedicat Ensemble Corifeo . Am gasit si niste poze pe net cu combinatia .

Image

Mi-am dat seama ca am prin casa lampi de care uitasem sau avusesem ocazia sa le folosesc foarte putin si ieri am pus o Telefunken ECC801S ... :shock:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by momolo »

Ok, le-ai schimbat, etc, etc, dar totusi, cum suna, ce impresii audio iti creeaza, ce ai povesti despre schimbarea pe care se presupune ca ar fi adus-o in soundul sistemului si care sunt avantajele ultimului in comparatie cu predecesorul ?! Mai precis spus, ce te-a determinat sa faci schimbarea ?Iar daca ai impartasi si ceva despre componentza tehnica si performantele tehnice ale pozatului (adica ce are sub capota, cam ce principiu de functionare este adoptat la motor, ce sti despre foaia tehnica avand in vedere ca nimeni nu a auzit mai departe de lantul muntilor sloveni de asemenea minunatie oglindita, etc, etc, etc)

Suntem pe un forum cu profil audiofil unde simpla informatie telegrafica de genul, "Pisoiul meu toarce fericit, am schimbat Pruna cu Gutuia", pare sa nu fie din cale afara de satisfacatoare pentru curiosii si indiscretii membrii forumisti.

Altfel, cum ai cere altuia sa povesteasca tainele si trairile lui personale dupa schimbarea divereselor "componenturi" din propriul sistem cat tu insuti, ditamai Seful pe aici nu faci decat sa transmiti telegrame precum cea de mai sus si cele din trecut ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by SOLO »

Ei .. vrei si tu acum totul pe tava . Lasa timpul sa isi faca treaba :wink:

In fine , n-am schimbat nimic . La mine vin multe si pleaca ..
Pentru amatorii de condensatori si rezistente , pun un link unde se poate observa constructia aparatului :

Image

http://www.martinloganowners.com/forum/ ... albumid=31" onclick="window.open(this.href);return false;

Audio Note M1 :
L-am avut exact pe-asta http://www.argaudio.it/index_file/Page7249.htm" onclick="window.open(this.href);return false; modificat . Muzical dar nu foarte definit in sunet . Ceea ce imi place la un pre Audio Note este modul in care reuseste sa puna muzica inaintea sunetului .

Ensemble Virtuoso :
Practic am facut schimb cu un amic . Mere pe Pere cum zice momolo , asa ca sa mai pierd timpul cu una alta . Nu cred ca are rost sa va spun ca suna bine sau rau ( mie nu-mi displace ) pentru ca nu sunt scule comune si nici nu stiu cat timp va poposi pe la mine . Vrioam sa va povestesc despre ECC801s pentru ca ma distrez la nebunie cu lampile in ultimul timp .

Ecc801s poate fi lampa definitiva pentru cine e amator . Un control al basului exceptional , detalii , spatialitate care o plaseaza intr-o clasa superioara . Singurul punct negativ este faptul ca tinde spre o luminositate in sunet care poate fi excesiva pentru unele setup-uri .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by momolo »

Subtirel raspunsul dar oricum, un pas inainte fatza de anterioarele.
Nu ai spus nimic despre sunet, trairi, impresii coloristice, senzatii spatiale si tridimensionale, Nirvane mici si mari, etc, etc !

Observand pozele (cu matzele; astea sunt adevaratele poze ce trebuiesc aratate!), bag de seama ca esti pe calea cea buna, ai trecut de la o cutie foarte goala la alta mai putin goala.
Pe cand una plina ?! :D

Si ca o mica observatie - Audio Note suna bine numai intre ele, idealul e un sistem Audio Note cap-coada (pentru a fi intelese la adevarata valoare).
Insa, piese disparate Audio Note introduse in diverse combinatii cu alte branduri pot creea de la multa nemultumire pana la impresii contondente, mai pe romaneste, iti vine sa le zvarli pe geam deoarece se potrivesc ca porcu' in sifonierul de haine.
Am si martori la ce spun!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by SOLO »

Am avut si cutii pline ochi , dar nu stiu cum s-a facut ca am renuntat repede la ele . Nirvana e departe dar distractia e in toi . Sunetul e colorat frumos asa ca nu-ti convine sa-l iei prea in serios :-)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by momolo »

Despre ditamai Audio Note (chiar si cutii pline!) introduse "ilegal" in sisteme cu alte branduri, pot depune marturie chiar si altii. Nu-ti venea sa crezi cat de prost sunau!
Dar in momentul in care au fost imbucate intre ele, AN cu AN, situatia s-a schimbat atat de mult ca nu mai recunosteai aparatele! Iar sumara ta descriere despre fostul tau AN corespunde a ceea ce am auzit si eu.
Explicatia nu este voodoo ci probabil simpla. Ma gadesc, logic, poate brandul obtine impedante de intrare si iesire diferite fatza de aproximativele standarde internationale. Nu ar fi unicul exemplu, intr-un fel, aceasta situatie mai degraba e o regula decat o exceptie cauza fiind simplu de intuit. Insa asa in-compatibilitati ca la unele aparate AN cu alte marci, rar am intalnit.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by MariusO »

Intervin si eu dat fiind ca mi-a atras atentia discutia despre ECC801. Am cumparat si eu un set NOS Siemens-Halske ECC801S (1967 - triple mica) acum ceva vreme, iar in combinatie cu Sovtek 12AX7-WA nu m-au convins deloc - un sunet destul de tipator, agresiv pe alocuri as spune, care m-au facut sa le pun deoparte. Odata inlcouit Sovtek-ul 12AX7-WA cu un Tungsram ECC83 (NOS -1978), mi-am adus aminte de lampitele Siemens si le-am reactivat in configuratia cu Tungsram-ul. Ce pot sa zic este ca schimbarea in bine a fost una dintre cele mai evidente experimentate de mine pana acum: soundstage superb, bass ff controlat iar instrumentele suna mult mai "aerisit". Per total, in cazul meu, un matching de zile mari - si cand ma gandesc ca le tineam deoparte, noroc ca m-a "mancat" sa experimentez in continuare :D

PS: Momolo, cred ca citatul din semnatura ta apartine lui Phillippe Geluck iar confuzia vine din faptul ca Oana Pellea l-a popularizat pe FB, unde lucrurile se propaga deseori omitand sa fie mentionata sursa :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Lampi si SPendor

Post by momolo »

MariusO, multam de corectura! O sa scot dar trebuie sa-mi gasesc un alt citat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply