GALERIA FORUMISTILOR

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by MariusO »

Tom Jones a scris:
Panasonic se incapatianeaza sa produca plasme, fiind singurul producator de plasme
O mica corectie se impune, cel putin dpdv comercial sunt (inca) 3 mari jucatori pe segmentul PDP: Panasonic, Samsung si LG (dintre care cel putin primii 2 isi fabrica propriile panel-uri si foarte probabil si LG la fel - nu sunt 100% sigur caci nu m-au interesat cele din urma).Mai exista in sectorul profi NEC.

Eu zic ca este inca un motiv de bucurie ca se produc inca plasme, LCD-uri actuale fiind realmente dezastruoase dpdv naturalete culori si reglaje luminozitate panel (cel putin gamele medii, gamele de jos fiind pentru mine clar un "no-go").

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Gabriel_Wo »

Unul din celebrele magazine de scularaie, era si Ana Electronics, firma lui Copos, Am vazut prin anii 90, prin pelerinajele mele la Bucuresti dupa cd uri, ca aveau stivuite una peste alta multe componente Akai, JVC si Aiwa, azi din pacate marci disparute. In jurul anilor 2000 apar si in marile orase, oferta Panasonic Technics si Sony. Deci, aveai putinta sa ti poti lua un frumos exemplar ES direct de pe raft, f. scump pentru trancotarul mioritik de rand. Prezentare profesionista, cu gust, personal extrem de amabil. Acum in plin capitalism desantat, multilateral dezvoltat, sa vrei sa le vezi si nu mai poti. Doar Altexuri, Medii Galaxy cu tromboane haum cinema :( . Provincia e zero in materie de desfacere a firmelor audio de orice fel. Rusine! Bucurestiul e plin de toate, si cate ceva prin Cluj, Brasov, Timisoara..In Iasi, s a deschis acum ceva ani un magazinas in care vindeau Denon, Marantz , televizoare CRT Loewe si boxe home cinema printre care Mirage, Dali si alte trompete, dar a rezistat pe piata doar 2 luni! Faliment! Si pe atunci totusi mija bunastarea ..latifundiara, ce va imbogati cu 500% multi romanasi :wink: , dar interesul pentru cultura si audiofilie NULE..singurele branduri celebre, numim aici Harman Kardon si Becker din Hhaudi, Bie mwieu si Mertanuri :lol:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by puf »

Citeam azi in Ziarul Financiar ca Sony au pierderi de 5 ani consecutiv anul trecut avand 1,6 miliarde dolari pierdere efectiva.Compania a concediat 10 000 de oameni la nivel global.
In aceleasi conditii Apple si Samsung fac profituri uriase pe seama telefoanelor si tabletelor.
Panasonic, Sony si alte companii japoneze care au tinut cat de cat la performnata si calitate in domeniu audio/video au fost ingropate de preturile derizorii stabilite de coreeni.LG si Samsung isi permit sa vanda televizoare chiar si in pierdere deoarece isi pot acoperii dauna din super profitul la smartphone-uri.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

E foarte interesant ce se intampla iar motivele dificultatilor grave ale marilor concerne japoneze (Sony, Panasonic, SHARP, etc) care asa cum discutam si noi mai sus, sunt intr-un fel sinonime cu inventivitatea si calitatea, reprezinta probabil ditamai subiectul de studiu economic, de marketing, managerial, social, etc,etc.

Cred ca toti de aici suntem lamuriti ca sud-koreeni nu sunt nici azi capabili sa se ridice la calitatea si inventivitatea japonezilor.....sau mai precis spus, japonezii le inventeaza si sud-koreeni le fabrica (mai prost....dar mai IEFTIN!). Cu toate astea companiile sud-koreene au ajuns sa domine pietele de profil.

Motivul principal eu il vad in comert, marketing. Oricine intra azi intr-un magazin de electronice vede Samsung si LG de sus pana jos in timp ce brandurile japoneze precum SONY, Panasonic, Sharp, Denon, Yamaha, Toshiba, etc, zac undeva intr-un colt. Oricine intreaba azi un vanzator de raion electronice acesta il va conduce de manuta direct la un aparat Samsung. Am auzit ca vanzatorii la noi incaseaza comision direct la vanzarea unui aparat Samsung pe cand in cazul altor branduri nu incaseaza nimic sau la Sfantul Asteapta.
Apoi observam reklama agresiva pe care o face Samsung la orice produs si lupta murdara intre marile companii, observam cum gigantul Nokia se duce la fund (cu un marketing neadaptat) si gigantul Samsung se ridica in timp ce orice telefon mobil Nokia este evident mult mai inteligent si mai ergonomic pentru omul de rand pe cand orice device Samsung sau LG are meniuri cretine, complicate, peste mana de butonat, gandite nasol si enervante. Vedem cum branduri precum Panasonic, SONY, Sharp fac aparate pe care le butonezi complet fara sa citesti nimic in prospect in timp ce aparatele sud-koreene sunt imbecil gandite si nu gasesti comenzile fara sa citesti in manual sau fara sa-ti arate cineva, etc.
De exemplu, am un telefon Samsung din asta semi-android si am mai avut (vorba vine, ca nu le-am folosit) cateva sud-koreene, LG, tot Samsung si toate se caraterizeaza prin imbecilitate maxima in ceea ce priveste meniurile, ordinea, butonarea, functionarea, etc. Pe cand un Nokia poate fi folosit instant si e gandit destept la meniuri desi arata nasol si nu e asa "cool" la prima vedere precum Samsungul.
Unii spun si despre masinile sud-koreene cam acelasi lucru, tampit gandite la ergonomie si dupa cum multi au patit-o pe pielea lor (si eu!) astea sug benzina de te miri unde dispare ?! Da's fatzoase de unde se dovedeste o gandire manageriala adaptata pietei unde majoritatea aleg superficial numai dupa aspect la prima vedere si evident....pretul mic! Caci pe asta se bazeaza si succesul Chinei, pretul mic ! Majoritarul cumpara si gunoi nefunctional daca este mai ieftin !

Pe scurt, te intrebi de ce niste producatori tampiti, suciti la minte si evident inferiori au reusit sa-si ridice mega companiile deasupra altora cu traditie, mai destepti, mai harnici, mai perfectionisti si culmea, cei de la care au invatat dupa ce au cazut din pomi (daca cititi istoria, koreenii de sud in anii 50...60 erau vai mama lor!).

Ca sa nu mai spun cate "chiftele" fabrica Samsung daca ma refer la fiabilitate si defecte specifice unui model !

Acum, e de inteles ca un gigant are putere financiara sa faca concurenta neloaiala, adica sa vanda in pierdere numai sa-si ingroape concurenta mai mica si mai subreda sau sa dea shpaga la greu pentru tot felul de chestii la limita sau sub limita legii...sau sa fure patente! Sau sa cumpere tone si kilometri de reklama pana ceilalti nu mai gasesc un metru patrat liber.
Nu mai spun de reviste, propaganda pe net prin toate caile, etc, in frunte, asa cum am spus, cu pretul de dumping pana isi elimina concurenta si dupa aia, ghici cine plateste factura ?! Bibanul de rand!

Se pare, publicul la nivel mondial percuteaza, musca repede si e foarte previzibil. Intr-un fel este exploatat si instinctul de maimuta al omului de a se lua dupa ceilalti si la un moment dat se formeaza reactia in lantz cand explozia este iminenta.

Eu dupa ultimul telefon Samsung m-am jurat sa nu mai cumpar nici un telefon de la tampitii astia ! Cat priveste altele, oricat am compara la aparate video si audio, sud-koreenii ies constant sub orice produs al companiilor mari japoneze chit ca-s fabricate in China.... Evident, la ora asta multi posesori de Samsung mi-ar sari in cap dar nici unul nu a comparat in mod real fiind si foarte dificil lucrul asta....Intr-un fel pe asta se bazeaza si ei, daca au castigat/fanatizat bibanul de partea lor, acesta va deveni si mai reticent la comparatii, deja e captiv si sunt destule mici metode de marketing sa pastrezi clientul captiv o data ce l-ai prins prima oara....Si iata cum ajungem din nou cu rationamentul la "Sfantul Marketing" !....

Iar la unul ca mine , "alfabetizat" exista inca zece tzarani care vin la magazin si intreaba vanzatorul manelar ce televizor e mai bun si ala ii duce direct la Samsung sau LG unde culorile de sorcova tiganeasca ii farmeca pe tzarani pe fondul deja ideii insuflate de reklame ca "samsung e cel mai tare din parcare!".....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by West »

Este cum spui tu, momolo, marketing-ul, dar mai este si PRETUL.

Visul meu a fost o plasma Panasonic. Nu am avut bani cind s-a dat panoul din 2011 cu 2200 lei, desi este posibil ca pretul sa fi fost pentru tv-urile expuse in magazin un timp.
Cind a aparut panoul din 2012, ciuciu bani. A trebuit sa ma multumesc cu un Samsung, dar pretul a fost la jumatate fata de plasma Panasonic ultimul model. Penultimul se vaporizase oricum.

Ca si in audio, in video calitatea costa mult. Cum tu, momolo, pari sa te referi la mainstream, acolo vei gasi coreenii.
Japonezii lucreaza bine si, inevitabil, scump. Plasma este scumpa, iar led-ul Sony la calitate video asemanatoare plasmei, este si mai scumpa.
Daca nu vrei sa astepti cu anii, sau nu vrei sa faci rate, intri in mainstream, deci te dai cu coreenii. :mrgreen:

Pentru mine conteaza mai mult muzica decit tv-ul si mi-am spus ca deocamdata pot accepta un compromis. Cind nu le ai alaturi, plasma Panasonic si HD-ul Samsung, ultimul pare ca se vede bine, nu te deranjeaza ceva.
Pentru cei mai multi nu exista decit tv-ul, dar habar nu au de calitate.

Tu ai dreptate in tot ce ai spus, dar depinde unde focalizezi. Eu spun ca este bine ca exista si coreenii. Trebuie sa existe si calitatea decenta.

In legatura cu meniurile din telefoanele smart, ele apartin sistemului de operare Android. Nu stiu daca putem da vina pe coreeni in acest domeniu.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by TomJones »

Gabriel_wo wrote:Unul din celebrele magazine de scularaie, era si Ana Electronics, firma lui Copos,
he, he , dar inainte de ana electronic, ce a inceput cu o mica cofetarie pe Radu Beller, a fost o alta firma: Gepa Electronic in fostul magazin Sofia de pe calea dorobanti. La magazinul Sofia gaseai produse si jucarii de la fratii nostrii de suferinta de la sud de dunare unde Todor Jivkov facea legea ca cizmarul nostru.
Imi aduca minte ca atunci cand s-a deschis Gepa acolo (George Padure), era un omor de nedescris. Dar ce era de fapt?... primeai o rasnita de cafea sau un prajitor de paine daca acceptai ca pe masina ta, pe ambele portire sa ti se scrie cu cerneala rosie "Gepa", "Moulinex", "DeLonghi" sau alta firma. La electronice adusesera bradul Pioneer ce atunci costau cat o casa, ma refer la niste amplifuri si cd-playere imense cu lemn pe margine si cel putin ca aspect cu mult peste seria ES de la sony. Mai gaseai si aparate foto Nikon, enorm de scumpe si alea. Imi aduca minte ca vanzatorii trebuiau musai sa aibe studii superioare si sa arate bine. Azi e cam la fel ca cu inflatia de absolventi de la fabricile de diplome avem si vanzatori sau operatori de call center cu facultate...
momolo wrote:Ca sa nu mai spun cate "chiftele" fabrica Samsung daca ma refer la fiabilitate si defecte specifice unui model !
Acum 15 ani de samsung nu prea stia nimeni si erau considerati sub Goldstar, apoi devenind Lucky Goldstar si acum LG. Toata lumea cerea Goldstar mai ales cand se deschisese magazinul 1001 articole de langa fostul Cocorul. Pe atunci o alta "marca" facea furori de era coada la TV si la aparatele video VHS: "Megavision"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by TomJones »

Samsung si LG la ora actuala s-au bagat cam in orice productie: metalurgie, otel, vapoare...Este tara pe primul loc in lume la productie de nave, dar si la ...sinucideri...Se pare ca koreenii nu sunt deloc multumiti de realizarile lor si o iau ca pe o chestie personala devenind frustrati interior. Se simt foarte umiliti de ceea ce le-au facut japonezii in razboi cand mii de femei koreene au trebui sa se prostitueze pentru armata imperiala japoneza. Japonia pentru Asia, (Koreea, China) a fost ceea ce a fost URSS pentru estul europei...Bine, ei nu au avut japonezii "in casa" timp de 50 de ani cuma fost la noi cu rusii, dar atrocitatile japoneze i-au marcat...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by brighty »

TomJones wrote:Gepa Electronic in fostul magazin Sofia de pe calea dorobanti. La magazinul Sofia gaseai produse si jucarii de la fratii nostrii de suferinta de la sud de dunare unde Todor Jivkov facea legea ca cizmarul nostru.
Imi aduca minte ca atunci cand s-a deschis Gepa acolo (George Padure), era un omor de nedescris. Dar ce era de fapt?... primeai o rasnita de cafea sau un prajitor de paine daca acceptai ca pe masina ta, pe ambele portire sa ti se scrie cu cerneala rosie "Gepa", "Moulinex", "DeLonghi" sau alta firma. La electronice adusesera bradul Pioneer ce atunci costau cat o casa, ma refer la niste amplifuri si cd-playere imense cu lemn pe margine si cel putin ca aspect cu mult peste seria ES de la sony. Mai gaseai si aparate foto Nikon, enorm de scumpe si alea. Imi aduca minte ca vanzatorii trebuiau musai sa aibe studii superioare si sa arate bine. Azi e cam la fel ca cu inflatia de absolventi de la fabricile de diplome avem si vanzatori sau operatori de call center cu facultate...
Imi amintesc magazinul asta :) Acolo gaseai orice, de la tigai si furculite pana la electronice. Atmosfera era foarte dichisita, dar marfa era tare scumpa! Tin minte si acum gramezile de boomboxuri care mai de care mai exotice care se inghesuiau pe rafturi... iar modelele alea nu erau de gasit prin alte magazine gen Panasonic-Technics sau Sony Center! La Gepa am vazut pt prima data un walkman subtire cat o foita, cu un motoras minuscul si cu autoreverse. Piesele erau deosebit de fine, incredibila lucratura, se puteau intrezari contactele si circuitele care pareau de-a dreptul extraterestre in comparatie cu cele ale unor walkman-uri obisnuite!! Nu mai retin marca, dar cu siguranta nu era populara, o marca exotica si obscura oricum. Tot la Gepa am vazut primele CDuri originale EMI in viata mea, intr-o vreme cand casetele pirat faceau inca legea prin Bucuresti. Duran Duran, Blondie, David Bowie, Paul McCartney, The Beatles... ceva de vis! Scumpe si astea, nu te apropiai.

Mai era, pe langa cele amintite de colegii forumisti mai-sus, magazinul "Miami Electronics" de pe Stefan Cel Mare, vis-a-vis de Dinamo, aproape de gura de metrou si de magazinul Technics, unde iarasi erau de gasit modele consumer de audio si TV-VHS mai vechi sau neincluse in oferta pentru Romania. Nu prea vedeam "miscare" pe la ei de cate ori treceam prin zona, dar cu toate astea au activat destul de mult. Poate va mai amintiti de magazinul Koleus de la pasajul Obor, unde gaseai mai ales televizoare si video; acolo am vazut prin '92 un model VHS player GoldStar langa un recorder JVC; JVC-ul, in comparatie, era subtire ca lama pe langa GoldStar-ul ala! :D

Entuziasmati de cererea romanilor pentru electronice, apareau peste noapte tot felul de reprezentante ale marilor producatori. Era JVC (Alltrom) pe Calea Victoriei, intr-o locatie mica si neinspirata, unde am ramas perplex ce bine se auzea un disc vinyl Electrecord cu Mirabela Dauer pe un pick-up al unei combine ce tocmai se proba :P , era Philips-ul de pe Calea Victoriei colt cu General Berthelot, magazin decent, sobru, cu multe combine audio si televizoare, dar in care odata am avut stupefactia sa aud manele dintr-una din combinele lor, asta intr-o vreme cand genul asta era considerat infam, nu ca astazi :twisted: , mai era Sharp, care avea un magazin vis-a-vis de Bucur Obor, plin de cass-deck-uri si aparate superbe, insa nu prea intra lumea pe la ei si n-au avut viata lunga :( Inca un magazin Sharp mai functiona vis-avis de magazinul Unirea, pe celalalt mal al Dambovitei, intr-un loc unde nu era vad comercial, in vreme ce service-ul il aveau langa cladirea Radiodifuziunii, pe G-ral Berthelot. La magazinul Sharp de la Obor am vazut un sistem interesant, cum poate doar Sony a mai avut cu modelul Phonart: o 'combina' montata pe niste incinte acustice inalte tip standfloor, doar ca asta avea si casetofon (mecanic).

Cat priveste Samsung si LG din zilele acestea, este adevarat ca ele fac legea, ca au profituri uriase, ca bubulii pun botul la orice gaselnita de marketing a coreenilor, spre exasperarea si panica producatorilor care au avut dintotdeauna un cuvant greu de spus pe piata electronicelor de tot felul. Pare de neinteles alegerea multora pentru coreeni si de fapt pentru tot felul de marci 'chinezofile' insa eu cred ca nu doar criza economica si punga stransa sunt motivele pentru care se opteaza pentru sclipiciuri la pret mic. Lumea in general, aici si in alte tari, s-a schimbat radical in gusturi, preferinte, chiar si in caracter, mod de viata, atitudini sociale de cel putin 10 ani incoace... Standardele si exigentele de calitate au coborat dramatic in favoarea luxului si al stilului care imita luxul. Nu conteaza cum suna sau cum se vede, conteaza sa ia fatza cu aspectul poleit, sclipicios si mai ales slim! Totul cat mai subtire! Intri intr-un magazin gen Altex si ai senzatia, vazand telefoanele, sistemele home cinema, televizoarele, BluRay playerele si altele ca ai nimerit intr-un magazin pentru dame! Si amintiti-va, faceti un mic efort de memorie, ca oricum pe aici suntem forumisti mai degraba de gen masculin: acum 20 de ani, electronicele erau apanajul barbatilor, cu aparate mari, negre, grele, dar super functionale, in vreme ce sexul frumos avea alte pasiuni si preocupari... Poate parea bizar, dar iata, s-a produs o mutatie: acum femeile 'dicteaza' producatorilor CE anume sa proiecteze, CUM sa arate produsele si CAT compromis sa faca pentru a nu afecta stilul deluxe al aparatului. As mai comenta eu mai departe, insa mi-e ca o iau off-topic de-a binelea... :mrgreen:

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by TomJones »

brighty wrote:Nu prea vedeam "miscare" pe la ei de cate ori treceam prin zona, dar cu toate astea au activat destul de mult. Poate va mai amintiti de magazinul Koleus de la pasajul Obor, unde gaseai mai ales televizoare si video; acolo am vazut prin '92 un model VHS player GoldStar langa un recorder JVC; JVC-ul, in comparatie, era subtire ca lama pe langa GoldStar-ul ala!

Entuziasmati de cererea romanilor pentru electronice, apareau peste noapte tot felul de reprezentante ale marilor producatori. Era JVC (Alltrom) pe Calea Victoriei, intr-o locatie mica si neinspirata, unde am ramas perplex ce bine se auzea un disc vinyl Electrecord cu Mirabela Dauer pe un pick-up al unei combine ce tocmai se proba , era Philips-ul de pe Calea Victoriei colt cu General Berthelot,
Asa e, Coleus mai avea si pe la piata galati un magazin, iar numele venea de la proprietarul lui ce se numea Urzica, fost ospatar. Coleus este denumirea stiintifica in latina de la urzica...
JVC-ul de pe calea victoriei era penibil de mic, dara veau un casetofon cu cd ca o bazooka de aruncat grenade http://jspt.jvc-europe.com/site/pt/boomblaster/" onclick="window.open(this.href);return false;
Apoi JVC au mai deschis in unirea la etaj, de unde imi procuram minidiscuri...
brighty wrote:i amintiti-va, faceti un mic efort de memorie, ca oricum pe aici suntem forumisti mai degraba de gen masculin: acum 20 de ani, electronicele erau apanajul barbatilor, cu aparate mari, negre, grele, dar super functionale, in vreme ce sexul frumos avea alte pasiuni si preocupari... Poate parea bizar, dar iata, s-a produs o mutatie: acum femeile 'dicteaza' producatorilor CE anume sa proiecteze, CUM sa arate produsele si CAT compromis sa faca pentru a nu afecta stilul deluxe al aparatului. As mai comenta eu mai departe, insa mi-e ca o iau off-topic de-a binelea.
Aici ai mare drreptate!! toate modele sunt feminizate la maxim, subtiri, slim, in culori rose, siclam, turcoaz, violet etc... :)

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by puf »

Acum cateva zile un amic a spus o chestie foarte inteligenta care se probeaza 100%.
A spus ca tendinta, viitorul in materie de succes la diverse produse, concepte si chiar marci se reduce la ce vor ...copii de azi.
Fata lui de 11 ani, care poate parea amuzanta, fara discernamant, de neglijat, stabileste inconstient succesul imediat sau de durata pentru producatori, nu singura ci urmand trendul generatiei.Astfel pentru ea cel mai bun telefon este Samsung(modelul nu conteaza enorm) pentru ca cine nu are asa ceva este fraier iar copii sunt foarte sensibili la trenduri in mediu social.

Nokia este ridicol, cine are asa ceva este ridiculizat, marginalizat iar alte modele cu Android sunt doar surogate.Orice coleg aspira la Samsung, daca nu are si refuza cu indignare orice altceva.Nici macar iPhonu nu este in voga, probabil din cauza pretului exagerat pentru copii.
Degeaba ii explica taicasu sistematic avantajele si functiile de la HTC sau performanta altuia, fara Samsung este o rusine.
Se pare ca marketingul a identificat corect targetul iar succesul a venit fara probleme in dauna oricaror altor considerente.Acum vreo 5-6 ani cand ascultam la o prezentare ca marketingul este calea pentru succes parca ascultam lucrarile congresului XIV in varianta capitalista adica vorbe, bla, bla, bla...Doar de curiozitate recomand a se citi pagina asta informativa : http://ro.wikipedia.org/wiki/Marketing" onclick="window.open(this.href);return false; multa lume confunda marketingul cu promovarea si vanzarea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

brighty, imi pare rau ca scrii rar pe aici !
brighty wrote:Poate va mai amintiti de magazinul Koleus de la pasajul Obor, unde gaseai mai ales televizoare si video; acolo am vazut prin '92 un model VHS player GoldStar langa un recorder JVC; JVC-ul, in comparatie, era subtire ca lama pe langa GoldStar-ul ala!
uitasem total de acel magazin !
brighty wrote:Era JVC (Alltrom) pe Calea Victoriei, intr-o locatie mica si neinspirata, unde am ramas perplex ce bine se auzea un disc vinyl Electrecord cu Mirabela Dauer pe un pick-up al unei combine ce tocmai se proba
Ce trista era locatia mereu pustie ! Si inghesuit, un loc neinspirat dar tin minte ca au supravietuit acolo mai mult decat multi altii.
De acolo mi-am luat primul meu cassdeck nou-nout in lada cu prospect, acte si garantie! Era un cap de serie de la JVC (Technics nu voiam pentru ca mi se pareau prea goale pe dinauntru si prea usoare! :D ), 3 capete, dual capstan, masca metalica eloxata in negru, naveta spatiala, vanzatorul spunea ca el nu stie sa umble ca sa mi-l probeze :D . As putea scrie o nuvela cum am ajuns eu sa-mi cumpar acel deck exemplarul numaru 3 in Romania (adica au fost cu totul, in total numai 3 bucati!). Tin minte ca banii erau foarte devalorizati si suma necesara forma o adevarata gramada care ar fi trebuit carata cu "punga de un leu" dar avand in vedere riscurile eu i-am indesat intr-o geaca de blugi oropsita de parca eram gravid si am "nascut" la JVC pe tejghea ! :D Tin minte ca atunci cand le-am zis ca vreau sa cumpar si am adus banii au incuiat usa magazinului cat timp "am nascut" :lol: :lol: :lol: Nu mai spun ce aventuri am avut sa fac rost de bani (o parte imprumutati), cum am aflat defapt ca acel deck se afla acolo la vanzare desi, evident, nu era expus.... Retin ca ceilalti posesori erau personaje grele ale zilei, gen patron mare sau mare director de nustiu ce companie, iar eu, un pinguin in blugi rupti venisem sa le cumpar OZN-ul cu geaca umflata de bani, majoritatea in maruntis! Povestea e interesanta deoarece la cumparare mi-au dat un card cu care aveam dreptul sa joc o noapte la cazinoul de pe calea Victoriei, Casa Vernescu !....Unde am fost sa-mi folosesc cardul dupa o vreme de la cumpararea deck-ului... si nu mai spun ce boacane am facut acolo precum Mister Bean ! :lol: :lol: :lol:
brighty wrote:Philips-ul de pe Calea Victoriei colt cu General Berthelot, magazin decent, sobru, cu multe combine audio si televizoare, dar in care odata am avut stupefactia sa aud manele dintr-una din combinele lor
Imi aduc aminte, intram rar deoarece nu merita nici vizita "de muzeu". Nu-mi placeau plasticele Philips, usoare, urate si foarte, foarte scumpe. Cred ca aia aveau cele mai nesimtite preturi raportate la ceea ce ofereau si magazinul ala statea numai gol iar vanzatorii erau prosti si scarbosi cand vedeau ca-i "deranjeaza" vreun potential client. Chiar ma intrebam cine cumpara plasticele alea dubioase de la Philips la asa preturi cand concurenta japoneza oferea (inca!) aparate de calitate ?!

Dar, daca nu ma insel, nimeni nu a spus ceva despre faimosul magazinas mic de la "coada calului", Universitate, daca nu ma insel "Master HiFi" unde lucrau aproximativ 3...4 vanzatori "doctori" in ale HiFi-ului si foarte diferiti ca atitudine fatza de potentialii cumparatori. Unul te dadea afara de cum intrai pe usa (cu intrebarea daca ai bani in buzunar sau numai ai venit sa te afli in treaba ? :D ), altul era amabil si intra in vorba cu tine avand mereu chef de conversatie si intrai acolo pentru cinci minute plecand dupa doua ore, de obicei gasind un grup constant de chibitzi pregatiti oricand sa indrume orice potential cumparator, altul la costum elegant avea o atitudine profesionala fiind culmea, si cel mai tanar dintre ei si ulterior si-a facut magazinul propriu undeva intr-un spatiu inchiriat in fostul sediu de la Senia, Sala Palatului, vanzand o marca obscura (dar scumpa!) daneza, probabil printre primii care au incercat sa vanda "la strada" firme audiofile si nu numai marci de mari concerne multinationale, adica de cele despre care am amintit cu totii aici.
brighty wrote:Pare de neinteles alegerea multora pentru coreeni si de fapt pentru tot felul de marci 'chinezofile' insa eu cred ca nu doar criza economica si punga stransa sunt motivele pentru care se opteaza pentru sclipiciuri la pret mic. Lumea in general, aici si in alte tari, s-a schimbat radical in gusturi, preferinte, chiar si in caracter, mod de viata, atitudini sociale de cel putin 10 ani incoace... Standardele si exigentele de calitate au coborat dramatic in favoarea luxului si al stilului care imita luxul. Nu conteaza cum suna sau cum se vede, conteaza sa ia fatza cu aspectul poleit, sclipicios si mai ales slim! Totul cat mai subtire! Intri intr-un magazin gen Altex si ai senzatia, vazand telefoanele, sistemele home cinema, televizoarele, BluRay playerele si altele ca ai nimerit intr-un magazin pentru dame! Si amintiti-va, faceti un mic efort de memorie, ca oricum pe aici suntem forumisti mai degraba de gen masculin: acum 20 de ani, electronicele erau apanajul barbatilor, cu aparate mari, negre, grele, dar super functionale, in vreme ce sexul frumos avea alte pasiuni si preocupari... Poate parea bizar, dar iata, s-a produs o mutatie: acum femeile 'dicteaza' producatorilor CE anume sa proiecteze, CUM sa arate produsele si CAT compromis sa faca pentru a nu afecta stilul deluxe al aparatului.
in opinia mea ai dreptate si e foarte interesanta observatia cum ca lumea "se feminizeaza" si observatia ca ceea ce se petrece nu este restrans la o tara sau zona ci e un fenomen mondial.
Am observat si eu ca la dame plac aparatele cat mai mici, cat mai subtiri ("slim"), cat mai sclipicioase dar si simple. Oricum, ce pot spune in mod categoric, la dame nu plac aparatele hifi si audiofile mari, grele, masive, care degaja caldura, complicate si in mod categoric, nici una nu vrea sa vada "fire" prin casa! :D (adica aparatele wireless au mare succes la populatia feminina) Deasemenea si cu boxele care in ultimul deceniu au avut tendinta sa devina cat mai subtiri. Cunosc persoane cu totul pe dinafara de ceea ce ne pasioneaza pe noi aici si care in decizia de a alege si cumpara un sistem audio de regula surround sau ceva "de dormitor" care poate fi si stereo dar trebuie sa mearga cu iPod-ul si mp3, acestia isi lasa decizia la bunul plac al consoartei care are intotdeauna un cuvant de zis si care intotdeauna cauta orice este mic, subtire si ocupa putin loc sau mai degraba.... "sa nu se vada!". Sunetul nu are nici o importanta, am vazut probe la sisteme din astea cu familia in jurul chinezariei (sau :D ceva brand koreean fabricat in China, asta e deja lux!) care scotea niste zgomote sinistre nefiind vorba de notiunea de muzica sau sunet ci de poluare sonora, zgomot, si nici unul nu parea afectat, dimpotriva, cu totii se uitau la aspect, luminite (albastre) si facilitati, adica daca se poate sa mearga singure fara nici un reglaj si nici o stiinta de butonare ! Si sa le faca pe toate avand puterea "PMPO" de cati mai multi wati ! (pe hartie, evident, iar cum distorsiunile fac orice sa para mai puternic=zgomotos, treaba e rezolvata cu vreo 2 wati ! :D )

Iar cat priveste decizia in "mana" copiilor, un mare adevar ! Deja e lucru banal prin companiile de publicitate ca atunci cand reusesti sa te adresezi cu reklama la copii si reusesti sa-i cuceresti pe acestia, parintii vor urma tot ce vrea copilul.

Cu totii cand trecem prin supermarket auzim in jur copii care vor de pe raft exact ce au vazut in reklamele TV (alea date cel mai mult la TV in care copilul mananca iaurtul sau mezelul) si parintii in 99% din cazuri le fac pe plac, chit ca produsul respectiv alimentar este o mizerie chimicala si multi stiu asta...

In opinia mea fenomenul "dictaturii" copiilor se vede cel mai bine la americani si cred ca de acolo a plecat pentru ca in realitate lumea s-a americanizat (zic asta cand privesc ca pana si britanicii, de obicei cu staif, aparte, au inceput sa se americanizeze in limbaj, comportament, filme, etc! Pe britanici i-as fi considerat ultima reduta impotriva americanizarii....dar vedem ce se petrece...). Nu stiu daca ati observat, in ultima vreme cele mai mari succese cinematografice sunt ale filmelor pentru copii. Studii sociale au aratat la americani ca cinematografia (de sala) e practic salvata de copii, oamenii maturi nu prea mai au chef sa mearga "la sala" mai ales ca exista atatea scule super performante pentru acasa ("home cinema") insa copiii ii trag pe parinti acolo si acestia au observat ca drumul cu puradeii la cinema ii incanta pe acestia, peste masura, chestie pe care nu ar obtine-o niciodata la domiciliu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

marius_antonio
Posts: 41
Joined: 25 Feb 2010, 10:25

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by marius_antonio »

marketingul este focalizat asupra copiilor de mult timp ....si este extins asupra a tot ce banii pot cumpara...

User avatar
lucaionut
Posts: 6
Joined: 31 Jul 2012, 20:35
Location: Slobozia
Contact:

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by lucaionut »

Image

Boxe:

PILOT V 200 CD

Amplificatoare:

Yamaha ax-870
Onkyo A-8590
Yamaha M-50
Harman Kardon HK-6800
Yamaha MX-1
http://audio-hifi.uv.ro - Poze Cu Amplificatoare Si Boxe De Productie Romaneasca Si Straina.

User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by mihaybv »

Va prezint si eu pentru critica sau pentru observatii jucariile mele actuale.

Dupa cateva upgrade-uri am ajuns in acest loc, cu rezultate foarte satisfacatoare raportat la pretul platit pentru ele :) Am inercat sa le potrivesc cum am putut si stiut eu mai bine.

Sursa: Naim CD5i
Amplificator: Rega Mira 3
Boxe: Monitor Audio Gold GS20

https://plus.google.com/photos/10820762 ... 3842215329" onclick="window.open(this.href);return false;

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by DAN_TM »

Sistemul meu e cam amestecat, dar ma multumeste
Amplificator - Accuphase E-206
Surse - Cd Player Pioneer PD-D6J, placa de sunet profesionala RME Hammerfall 2496
Incinte - trei perechi DIY cu diferite difuzoare Ciare, Seas, Tang Band, toate bookshelf, cu dimensiuni ale woferului de la 4 inch Tang Band ( http://www.tb-speaker.com/detail/1230_04/w4-1720.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ),Ciare HW135 de 5 inch jumate(http://consumer.ciare.com/?altoparlanti=hw135&lang=en" onclick="window.open(this.href);return false;) si o pereche tot Ciare HW204( https://www.lautsprechershop.de/pdf/cia ... _hw204.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;)

Post Reply