Rotel RA-840

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Marius_tm
Posts: 5
Joined: 04 Feb 2013, 11:30
Location: Timisoara

Rotel RA-840

Post by Marius_tm »

Bine v-am gasit!

De 1 saptamana am achizitionat acest model de amplificator.
Am cautat pe internet date tehnice si alte lucruri gen pareri si nu am gasit informatii, decat despre
modelele urmatoare:

-ROTEL RA-840B
-ROTEL RA-840BX
-ROTEL RA-840BX2
-ROTEL RA-840BX3
-ROTEL RA-840BX4

V-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta,astept parerile voastre.
Numai bine!

Marius_tm
Posts: 5
Joined: 04 Feb 2013, 11:30
Location: Timisoara

Re: Rotel RA-840

Post by Marius_tm »

:? As vrea sa va pun poze cu el dar imi spune ca poza sa nu fie mai mare de 1kib,alta varianta cunoasteti?

tin sa mentionez ca este modelul ci vumetre pe led.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Rotel RA-840

Post by fluffy38 »

tinypic.com (apoi dai link direct, fara [img], sau faci resize)
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Marius_tm
Posts: 5
Joined: 04 Feb 2013, 11:30
Location: Timisoara

Re: Rotel RA-840

Post by Marius_tm »

Multumesc Fluffy,

Iata si pozele:
Image
Image

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Rotel RA-840

Post by hondaru »

Se pare ca nu prea te-ai straduit cu cautarile.... :twisted:
Chiar aici in forum aveai raspunsul: viewtopic.php?f=7&t=1463" onclick="window.open(this.href);return false;
Sa-l stapanesti sanatos!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Rotel RA-840

Post by momolo »

Pai daca-l ai inteleg sa doresti scheme, manual service si prospect dar nu inteleg sa cauti ...pareri pe internet ?! Ce importanta au parerile altora din moment ce il ai chiar tu ?!

Eu am avut aproximativ vreo 3 integrate din aceeasi epoca, estimez dupa design. Dar toate fara VU insa ca marime aproximativ in aceeasi categorie, toate facute in Taiwan si parca unul in Koreea, dar nu-s sigur decat ca nu erau Japan si evident, nici UK.
Sunau chiar prea bine la valoarea lor mai ales ca pretul second hand este relativ mic (dar acum dupa ce am scris va fi mai mare! :lol: ).
Bine executate contineau si piese pe care le gaseai in sculele europene fabricate in Asia. Oricum, piese bune, pe vremea aia China inca nu umpluse lumea de gunoaie frumos colorate (si umplute cu zeama de cartofi stricati).
Sunt supuse defectelor provenite din lipituri reci si cablaje proaste, au folosit cositor prost, in rest, avand in vedere preturile second hand (ieftine), sunt decente. La ce am avut eu, sunetul era relativ rece, ca "de tranzistor" insa destul de precis, rezolut pentru categoria lor si conduceau bine boxele avand in vedere puterea si greutatea alimentarii. Nu erau caracterizate de muzicalitate (lucru care COSTA) dar avand in vedere pretul, cu boxe si sarme potrivite se putea scoate sunet foarte decent pentru banii dati.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Marius_tm
Posts: 5
Joined: 04 Feb 2013, 11:30
Location: Timisoara

Re: Rotel RA-840

Post by Marius_tm »

Multumesc mult Hondaru,

Eu am dat search dupa cuvantul ""rotel"" si nu am gasit schema.E bine venita in caz de defectiune.
Tin sa mentionez ca este in perfecta stare de fct,nimic schimbat in el.

Multumesc momolo de parerea ta.

Chiar daca l-am achizitionat deja(intr-o combinatie) am cerut cateva pareri despre amplificator fiindca fata de alte amplificatoare clasice gen(sony,tehnichs,etc)care le-am avut chiar suna mai bine.
Nedumerirea mea a fost ca modelul RA-840 fata de ex.RA-840BX4 nu prea am gasit mare lucru pe internet.De aceeaam apelat la voi pe forum.

Apropo stiti cand a fost fabricat acest model?

Numai bine!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Rotel RA-840

Post by fluffy38 »

Rotelul asta seamana la interior cu Proton 940, acuma nu stiu daca si suna la fel. Nu ar trebui sa aibe si al doilea traf?.....cam gol spatiul acolo...si parca vad si lipsa a inca doi conzi de filtraj. E poza reala?
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Rotel RA-840

Post by momolo »

Ce am observat, intr-o perioada Rotel, Proton si NAD pareau facute prin aceleasi locuri si gandite de aceeasi proiectanti, unele in Taiwan sau Hong Kong (anii 90) sau rar, Koreea de Sud. Nu erau deloc proaste, ulterior ce a fost facut in China continentala a fost mai slab din toate punctele de vedere.
In foto, intradevar, asa cum spune si fluffy38 pare sa lipseasca un traf si filtrajul aferent. Se vede clar, exista gauri si loc pentru al doilea traf si loc pe cablaj pentru inca 2 condensatori de filtraj. E posibil ca lucrul asta sa fie asa din fabrica (adica e un model mai jos) sau sa fie "operat" de cineva care a pus alimentarea unui singur canal pe ambele, treaba foarte usor de facut. Mai degraba ar fi din fabrica caz in care probabil exista un model superior cu alt "fatzau" :D
Oricum, ampliful nu arata rau la matze si e dintr-o perioada cand se faceau si lucruri bunicele la bani de bun simt.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Marius_tm
Posts: 5
Joined: 04 Feb 2013, 11:30
Location: Timisoara

Re: Rotel RA-840

Post by Marius_tm »

Salutare,

Da e poza reala,ca si fbricatie spune ca este facut in Taiwan the Republic of China.

Chiar m-am uitat si la alte poze pe internet si tot asa arata pe inauntru modelul acesta.

Post Reply