21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by Gabriel_Wo »

Polonia, parerea mea e ca a fost intr un fel recompensata dupa caderea cortinei de fier, un motiv principal fiind si rentabilizarea ei economica si politica ca factor de stabilitate intre noua Germanie in spetza si Russia. Datorii de 60 miliarde dolari complet anulate in 1990 sic!, alegerea unui Papa polonez. Par esample, italienii ca stapani de drept a Vaticanului, nu au mai avut un papa pamantean de 450 ani :? ..Daca noul papa va fi ales un saman negru din terifianta populatie Masai, atunci am pus o :wink: ..conform revelatiilor sf Malachi si sau Nostradamus, ultimul papa va fi negru si urmeaza..Apocalipsa zilelor noastre..

Nu ne putem compara cu Polonia sau cu Cehia, istoriceste vorbind. Cracovia are o Universitate din sec XIV , Cehia are in custodia sa 10 universitati sic! cea mai veche din ele fiind Universitatea Charles, fondata la 1348, printre cele mai vechi din lume, o universitate Tehnica de la 1709 samd..

Cine a vizitat Praga si Krakovia, stie despre ce vorbesc..

Prin sec 14, in voievodatele romanesti, apareau de abia primele manastiri fortificate, frumoase e drept si cam ..atat. Nici aici nu putem fi varf de lance, Serbia, Grecia, Ucraina, maica Rusie, Bulgaria avand asemenea constructii mult avansate, cu o arhitectura proprie. Cel putin in Moldova, este evidenta influienta arhitecturi neo gotice, elemente fiind, contraforturile, absidele interioare, vitralii pictate in stil got, linia intrarilor etc..

Avand putina rautate trancotar mioritica in mine, gandesc mai departe ca la nivel uman eram zero, adica nema kultura, vorba rusului..Vina primordiala o poarta Biserica Ortodoxa, prin esenta ei, complet rupta de realitate social umana! Mai multi prosti, deci putem stapani!

Incep sa iasa la iveala prin bunavointa mai multor istorici , afirmatii noi, precum ca, degeaba ne dam rotunzi in trecut cu gloriosii nostrii voievozi ce i zvantau pe turci in asa hal, ca uitau in ce erau imbracati. Adica o mana de 30000 de vajnici razesi luati pe sus din colibele lor in chilotii lor din blana , inarmati cu ciomege si pietre si 5000 de secui, astia numar fix :wink: punea pe fuga o armada formidabila incercata!! de 100.000 , 150.000 de ieniceri, spahii si auxiliari, care atunci se stie ca erau spaima Europei Centrale si nu numai.

Adevarul e acesta, sultanii turci nu aveau NICI UN INTERES ptr teritoriile de la Nord de Dunare. Obiectivul lor era doar culoarul de la Sud de Dunare, ceia ce au reusit deplin. Transforma Ungaria si Serbia in pasalic, Bulgaria la fel, despotii sarbi si regii Ungariei umiliti pe campurile de batalii.
Si sa fim seriosi, aceia chiar ca aveau armate, mercenari.. Sarbii cum ii stim, au tinut in sah si diviziile lui Hitler si pe croati.

Soliman la 1529 asediaza Viena, avand si aliati moldoveni, dar se retrage cu pierderi insemnate.
Viena era complet încercuită. Otomaniia aveau circa 250.000 de soldați !! și era alcătuită din 80.000 de osmani, 6.000 unguri, pe lângă numeroși călăreți din Anatolia , 20.000 de ieniceri, camile.. Drumurile desfundate din Ungaria au împiedicat însă transportul tunurilor grele, reușind numai transportul a 300 de tunuri ușoare.

Bizantiul cade definitiv la 1543, sub armatele sultanului Mehmed al II-lea dupa o odisee crancena si tradari interioare..

Iata exemple obiectiv istorice, ce pun pe ganduri..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by Gabriel_Wo »

Mia culpa..1453 e caderea Bizantului, dupa o istorie de 1000 de ani..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:1453 e caderea Bizantului, dupa o istorie de 1000 de ani.
civilizatia bizantina, adica a Imperiului Roman de Rasarit este in mod nedemn si nedrept minimizata in occident (categorie unde intra si America de Nord). Cine citeste istoria acestui imperiu ramane uimit. Este primul exemplu in istorie de dominatie (imperiala) nu prin forta armata ci prin influenta religioasa, culturala si intelectuala. Intr-o lume barbara si decazuta in cel mai negru Ev Mediu, Bizantul era Lumina!
Practic, in ziua de azi USA domina (si schimba cultural) lumea cumva asa cum a facut-o Bizantul la vremea lui de glorie.
Iar in ceea ce ne priveste, marea majoritate mioritika isi afla cunostintele istorice intre fabulatiile ceausiste si incultura crasa din ultimele decenii "democratice". Iar daca in tara asta sunt medici incompetenti care omoara oameni, soferi cretini care se omoara pe ei si pe altii, profesori dezinteresati si incompetenti care scot loaze pe banda rulanta, politicienii de cea mai joasa specie planetara, etc, etc, de ce nu ar fi si istorici de doi lei sau chiar istorici mitomani ?! Pana la urma si istoria e o disciplina si o meserie care poate fi practicata profesionist sau nu. Ori traditia vremurilor ceausiste este ca istoricul sa fie defapt un propagandist deghizat. Nu mai punem la socoteala ca cei care raspandesc idei istorice in societatea romaneasca....defapt nu sunt de aceasta profesie ! Iar filmele "cu tema" sunt jenante.
Treaba e ca o civilizatie poate fi judecata dupa ceea ce lasa in urma sa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by Gabriel_Wo »

Suavitatea sunetului analogic al Bizantului este bruscat si siluit in anul de gratie 1204 odata cu intrarea in forta a siliconatilor. In cazul nostru, cruciatii. Cruciada a IV a fost conceputa la chemarea papei Inocentiu al III-lea si deturnata de dogele Venetiei, ce urmarea suprametia comerciala totala in zona de est a Mediteranei, intrand astfel in conflict cu Imperiul Bizantin. Ocazie neasteptata sa o poata transa irevocabil.

Venetiei ii revenea sarcina de a transporta armata cruciata peste mare, pentru a putea debarca in Palestina.

Cruciatii fiind instigati de dogele Venetiei, au acceptat sa se amestece in luptele pentru tron din Imperiul Bizantin, fapt care a culminat cu cucerirea Constantinopolului la 1204 si jefuirea lui din temelii, trecand totul prin foc si sabie, precum Jerusalimul musulman din prima cruciada, moartea venind pe banda de magnetofon cel plin de tranzistori :? . Majoritatea bogatiilor si operelor de arta jefuite, au luat drumul Venetiei.

Imperiul Bizantin a fost desfiintat, pe locul sau s-a format Imperiul Latin de Rasarit, cele mai importante posesiuni bizantine intrand astfel, sub controlul statului venetian.

Imperiul refacut cativa ani mai tarziu, pe baza unor 3 principate bizantine care si-au pastrat independenta, Niccea, Epir si Trapezunt. Inutil! Niciodata nu si a mai refacut faima din trecut.

Dar, prin pronie divina si nu intamplator, pe aceleasi meleaguri din care au provenit silicoanele cu pricina, inteleptii au redescoperit frumusetea si caldura lampilor NOS germane :wink: , uitate undeva prin cultura antica greaca si romana. :) .

200 ani mai tarziu, de la acele tragice evenimente, in secolele al XV-lea și al XVI-lea, apare Renasterea. Nascuta in Italia, cu precadere in frumosul oras Florenta, se raspandeste si in Europa occidentala. Marcheaza tranzitia de la Evul Mediu la istoria moderna. Cuprinde mai multe trepte de dezvoltare. Apar cele mai faimoase opere de arta, amintindu i pe principalii actori Giotto, Lippi, Tizian, Michelangelo, Da Vinci, Donatello, Andrea Mantegna, Bellini, Cellini, Tintoretto, Botticelli, Rafael, Dante, samd, teribila familie de Medici, care va juca un rol primordial in politica apuseana.

Profunde transformari in plan politic, artistic, religios, militar si social.

Incepand cu anii 1590,1600, cam de cand e manufacturata vioara Mirei Glodeanu, se iveste la orizont arta manieristă. Aceasta intra in contrast cu seninatatea clasica a perioadei precedente. Definit prin faptul ca formele devin exagerate, tablourile devin incarcate de multe elemente decorative, anuntand triumfator ivirea stilului Baroc :) . Dar asta deja, e o alta poveste.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Rycher
Posts: 27
Joined: 13 May 2011, 17:57

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by Rycher »

Gabriel_Wo wrote:Adevarul e acesta, sultanii turci nu aveau NICI UN INTERES ptr teritoriile de la Nord de Dunare. ..

Aşa crezi tu? Eu cred că de-a lungul vremii s-au cheltuit sume însemnate şi energie şi mai serioasă pentru a-i face pe români să se simtă proşti şi inferiori în România lor, să uităm cine am fost şi ce am făcut (lovitura aproape fatală fiind anii de comunism aruncaţi peste noi, în care întreaga România a fost un mare experiment Piteşti), eu zic să nu mai contribuim şi noi...

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by Gabriel_Wo »

Asa cred eu si ..unii istorici profesori care i am auzit si citit. Am expus clar in acel text impricinat, ce si cum..Oricum, trebuie sa recunoasteti, ca sunt multe semne de intrebare la autenticitatea si veridicitatea multor intamplari hazlii ptr mine cel putin, invatate in banalele carti de istorie, si inainte dar si acum in plina dezvoltare capitalist liberala, cu nuante trandafirii. :wink: Sunet bun!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by momolo »

Rycher wrote:Aşa crezi tu? Eu cred că de-a lungul vremii s-au cheltuit sume însemnate şi energie şi mai serioasă pentru a-i face pe români să se simtă proşti şi inferiori în România lor, să uităm cine am fost şi ce am făcut (lovitura aproape fatală fiind anii de comunism aruncaţi peste noi, în care întreaga România a fost un mare experiment Piteşti), eu zic să nu mai contribuim şi noi...
din punct de vedere istoric daca judecam lucrurile dupa 1947, cea mai multa energie in sensul asta au depus-o nu strainii, ci conationalii nostrii (dintre urmasii lor exista si azi in clasa politica) iar "experimentul Pitesti" este deasemenea, "made in Romania" asa si cum "experimentul nazist" este "made in Germania". Dar cel putin ei s-au lamurit, noi....nu stiu!
Pare o intentie buna ideea sa ne retinem la "contributia pentru defaimarea neamului" insa, judecand ce s-a petrecut dupa 1989 ma gandesc cum e mai bine, sa bem cucuta amara a minciunii "salvand aparentele" intr-o perpetua ipocrizie autista sau sa bem cucuta amara a adevarului dupa care cine scapa, scapa, cine nu, nu, iar intr-un final poate vom avea sansa sa ajungem normali si sa aflam intai de toate cine suntem si ce vrem ?! Tare ma tem ca daca probabil nu stim cine suntem in mod cert habar nu avem ce vrem.
As opta pentru varianta a doua, adica cea mai grea, aparent si cea mai rea dintr-un singur motiv, nu ne permitem prima varianta (costa!). Asta si-o permit invingatorii si puternicii zilei conform celebrului cantec, "Au cu ce!". Dar noi nu avem si cea mai paguboasa atitudine este atunci cand nu-ti mai dai seama ca nu ai cu ce.
Tot Istoria ne invata un lucru, Dumnezeu ii ajuta pe cei cinstiti si curajosi ! Ori, ce-i mai urat la vedere decat cei necinstiti si lashi ?! Iar cinstea suprema este cea pe care o ai cu tine insuti pe care daca nu o ai, restul nu mai conteaza.
...Cred ca incep sa vorbesc ca userul kaav ! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by Gabriel_Wo »

Rycher, o sa dau un exemplu pragmatic. O iau babeste. Trei pastori, cu o pregatire militara precara, sunt atacati de 12 ieniceri. Acei ieniceri, trupe de elita, se stie ca erau printre cele mai bune si pregatite trupe, pararea mea un fel de best ever ca si inaintasii lor, legionarii romani, pretorienii sau falangistii magistrului Alexandru Macedon. Pe Ahile, nu l pot pune la socoteala, el apare doar ca fiind erou mitologic, nascuta dintr o zeita :) .
Mai pui, ca din cei 12 ieniceri , 4 sunt copilandrii valahi :wink:, restul sarbi sau alte neamuri.

Fac o paralela ancorata in modernism si intreb..3 pastori irakieni, inarmati cu ciomege, cuitite si Kalashnikoave vintage, vor face fata unui atac frontal dat de 12 membrii SAS, inarmati pana in dinti, cu o pregatire militara si fizica de exceptie ?! Ultimii mentionati, fiind primii intr un top personal si nu numai..Intrebarea mea e desigur retorica, cu un final anticipat..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by puf »

Probabil nu vor face fata si nici nu vor riposta dar vor deveni martiri si daca vreun membru SAS se va zgaria sau scuipa, va ramane in istorie ca eroii au varsat sangele dusmanului poporului.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by fluffy38 »

..3 pastori irakieni, inarmati cu ciomege, cuitite si Kalashnikoave vintage, vor face fata unui atac frontal dat de 12 membrii SAS, inarmati pana in dinti, cu o pregatire militara si fizica de exceptie ?!
Da, daca trag primii. :mrgreen:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by Gabriel_Wo »

Daca nimeresc! Ma indoiesc.. :lol:


Dupa unii, SUA isi va lua mana de pe Romania, lasand loc la altii. Eu inclin, sa stiu cine vor fi viitorii castigatori :wink: Istoria se repeta, fiind atat de aproape..

http://romanian.ruvr.ru/2013_02_21/Se-p ... nti-Ponta/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by West »

De ce o luati asa in tragic? Nu-i decit un articol despre palarii. Cica un anume tinerel si-a luat o palarie prea mare, care ii cade pe ochi si intr-o zi va da cu nasul intr-un stilp. :mrgreen:
Deznodamintul in episodul urmator, cind se va dezvalui cine-a pus stilpul in drum.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by momolo »

Rwanda, o tara al carei nume incepe tot cu "R".
Dupa articolul de mai sus se prefigureaza o lupta ca in Rwanda ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Genocidul_din_Rwanda" onclick="window.open(this.href);return false; ), genocid intre cele doua triburi, Tutsi si Hutu.
Dar in Romania lucrurile sunt ceva mai amestecate si nu atat de bine definite ca in Africa (impartita pe triburi, rase, chestiuni clare). La noi cu cat te uiti mai sus pe scara puterii cu atat e mai dificil sa distingi culoarea sau orientarea politica. Pana la varful piramidei ajungi sa crezi ca unica orientare "politica"si unica "apartenenta de trib" este oportunismul egoist, personal si goana dupa inavutire cu orice pret si pe orice pret moral, daca se poate si peste noapte....si chiar se poate!

Situatia asta adunata cu traditionalul caracter mioritik (tradator, duplicitar, lipsit de principii, lash, mincinos, azi linge unde a scuipat ieri, etc) ne poate zugravi o imagine deloc idilica si deloc clara asa cum incearca acel articol de tip voodoo sa ne induca.

Pe scurt, la noi lucrurile sunt mocirloase (la nivel uman-politic) si mai este o chestie pe care poate o scapati din vedere - USA este interesata de anumite resurse din Romania si Marea Neagra. Ceva ma face sa cred ca nu le-ar ceda pe depomana altora. Probabil unul din principalele motive pentru care e suparat ("pissed off") tzarul Putin pe regimul "basescian".

Si trebuie sa mai tinem cont de o chestie - gloata de politicieni mioritici cu mari eforturi reusesc sa gandeasca pana la ziua de maine in timp ce la Casa Alba (probabil si la Moskova) se gandeste pentru o suta de ani.

Intr-un singur punct as garanta articolul - exista o permanenta bataie politica pe "cascaval" in cea mai africana tara din UEmue. La mijloc este marea masa de votanti mioritici care pun botul la cele mai ieftine si de proasta calitate "momeli". Vorba aia, multi dar proshti ! :lol: Asa ca lupta intre "crocodili" se duce in dispretul si ignorarea turmei de bizoni de pe marginea fluviului care se uita ca boii si mug ca niste viitoare mese copioase pentru pradatorii solzosi din apa. Indiferent cine castiga, bizonul e super-usor de papat la micul dejun. Cauza ? Capul tare, orgoliul mare, fudulia mica si coada balegata stand in pozitie de drepti, sa arate mandru, gaozul murdar (ultima chestie care se va vedea deasupra apei cand il va infuleca crocodilul flamand).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by West »

momolo wrote: Asa ca lupta intre "crocodili" se duce in dispretul si ignorarea turmei de bizoni de pe marginea fluviului care se uita ca boii si mug ca niste viitoare mese copioase pentru pradatorii solzosi din apa. Indiferent cine castiga, bizonul e super-usor de papat la micul dejun. Cauza ? Capul tare, orgoliul mare, fudulia mica si coada balegata stand in pozitie de drepti, sa arate mandru, gaozul murdar (ultima chestie care se va vedea deasupra apei cand il va infuleca crocodilul flamand).
Bun, ai precizat taberele. Crocodilii si la mijloc bizonii fotografiati in gros-plan de tine.

Intrebare: daca nu ar pune bizonii astia, prosti si ridicoli cum sint, botul, ce altceva ar trebui sa faca?
De exemplu, bizonul de mine a stat acasa in 9 decembrie, pentru ca luase o coada de crocodil peste bot in iulie.
Tu esti crocodil sau bizon? Din cite am citit ai fost la vot in 9 decembrie. Dar ai fost in calitate de crocodil sau de bizon?

Dupa parerea mea si crocodilii si bizonii fac parte din natura si actioneaza dupa cum i-a construit natura. Trebuie sa existe si crocodilii si bizonii. Nu-i frumos sa rizi de bizoni. :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: 21 decembrie 1989, Romania, trecerea din lac in putz.

Post by momolo »

West, incerci sa conduci discutia pe taramuri neproductive si deloc pasnice care nu fac obiectul discutiilor pasnice, filozofico-zoologice de aici :D .
....Te-a deranjat ceva din textul meu ?! :roll:

By the way, dupa o absenta indelungata bine ai revenit pe forum !

Iti zic ceva ce nu are legatura cu noi si cu animalele din povestea zoologica de mai sus - prostul nu ar mai fi prost daca ar intelege ca e prost, chestie oarecum desprinsa dintr-un clasament chinezesc care imparte oamenii in 3 categorii:

1) cei care nu stiu ca nu stiu.

2) cei care stiu ca nu stiu.

3) cei care stiu ca stiu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply