Vaselina amortizare usa casetofon deck

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
ALEKS
Posts: 18
Joined: 11 Jan 2011, 18:15
Location: Iasi

Vaselina amortizare usa casetofon deck

Post by ALEKS »

Ce fel de vaselina (sau substanta) se folosea la amortizarea usilor casetofoanelor deck la eject?
Am un aparat caruia i se deschide cam brutal usa si uitandu-ma pe mecanismul cu role amortizoare, e cam curat, doar mici urme de vaselina foarte vascoasa...

As dori sa curat si sa inlocuiesc aceasta vaselina.

ALEKS

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: Vaselina amortizare usa casetofon deck

Post by hbi »

Salutare ALEKS,
Eu am vazut la citeva casetofoane, in pistonul de la usita, ulei, nu vaselina. E drept ca marea majoritate, a casetofoanelor, au o cremaliera, iar acea cremaliera invirte o roata dintata, care este naclaita cu vaselina. Eu zic sa incerci sa speli toate componentele si sa schimbi vaselina. De oricare. Sa incerci diferite viscozitati, ca nu cred ca gasesti pe undeva ceva detalii.
Spor la treaba!

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Vaselina amortizare usa casetofon deck

Post by HighEndFan »

Pe vremuri incalzeam ulei de motor (auto) in care amestecam bine (in diverse proportii) sacaz(colofoniu) si dupa racire obtineam exact ceea ce cauta ALEKS, un fel de ulei foarte vascos si lipicios, cu care am rezolvat multe casetofoane. Cateva grame de ulei intr-un capacel de bere si un graunte de colofoniu ajung pentru cateva aparate.
Atentie, sunt si aparate la care amortizarea se facea pe alte principii, iar "uleiul" asta odata depus, nu-l mai cureti cu nimic, cred ca de aia i se spunea pe vremuri "crazy oil".

User avatar
ALEKS
Posts: 18
Joined: 11 Jan 2011, 18:15
Location: Iasi

Re: Vaselina amortizare usa casetofon deck

Post by ALEKS »

Aparatul in cauza este un casetofon deck AKAI GX-95 care are sistemul de eject al usii pe niste sine metalice pe care culiseaza 2 role din plastic. Intre role si sine este vaselina cu pricina dar in momentul in care se incalzeste aparatul, respectiva "pasta" se inmoaie si usa iese mai brutal.

Nu ma deranjeaza pe moment atat de tare dar nu stiu in timp cum va evolua problema.

Nu as vrea sa pun "crazy oil" mai ales daca nu-l mai pot inlatura...

Post Reply