Special pentru Romania ?!

CD, vinil, concerte
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Special pentru Romania ?!

Post by West »

momolo wrote:in opinia mea Linn are discuri proaste. La prima vedere, mai ales pe sisteme audio slabe si mediocre, par grozave. Multi sunt incantati de ele.
Am sa ma hazardez sa te contrazic, desi rationamentul tau, ca o capcana, ma va duce la singura concluzie pe care ai permis-o, ca sistemul este slab sau mediocru.
Am ascultat, mai bine, 2 discuri de la Linn:
Wind Concertos - Mozart;
Brahms - Violin Concertos, Hungarian Dances.

Pe discul Mozart am constatat, la piesele pentru clarinet aceleasi detalii auzite in sala de concert si anume perceperea clara a deschiderii gaurii, cind pernita se ridica, respiratia interpretului si un timbru natural al instrumentului.
La piesele pentru flaut, pe care nu l-am ascultat live ca instrument solist ci doar in orchestra, impreuna cu oboiul, am remarcat cum se aude in mod distinct ca o parte din aerul suflat de interpret trece peste instrument si creaza un soi de acompaniament :)
Concluzia este ca sunetul are detaliu si realism din plin.
In privinta sunetului lipsit de viata, Dansurile Ungare de Brahms sint o sursa de sunet cit se poate de viu, dinamic si dramatic in acelasi timp.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Special pentru Romania ?!

Post by momolo »

West
Am sa ma hazardez sa te contrazic, desi rationamentul tau, ca o capcana, ma va duce la singura concluzie pe care ai permis-o, ca sistemul este slab sau mediocru.
Am ascultat, mai bine, 2 discuri de la Linn:
Wind Concertos - Mozart;
Brahms - Violin Concertos, Hungarian Dances
Nu e nici o contrazicere. E vorba de opinia subiectiva a fiecaruia.

Si este adevarat ca mi-am format aceasta opinie pe un numar mic de discuri LINN si peste asta......nici un disc cu muzica clasica! Sau doar unul care nu m-a impresionat deloc, ceva ce mi s-a parut banal (o sa-l caut prin colectie)

Dar nu suntem singurii care am cumparat discuri LINN. Un amic mi-a spus ca si el are aceeasi parere cu mine, exceptand UNELE discuri cu muzica clasica de la LINN.

Asa ca iti multmesc pentru "pontul" de mai sus si o sa le caut. Mai ales ca dupa cum vezi, am si confirmarea altora ca la casa LINN pot exista discuri cu muzica clasica bune. Ramane sa le gasesc si sa le ascult.

Si un exemplu tot de prin zona (UK), o alta casa similara si concurenta, NAIM. Nici de discurile lor nu sunt incantat deloc, dimpotriva, le consider sub calitatea LINN. Dar si pe la ei se mai gaseste cate ceva, nu de top insa nici de calitate proasta. Dar NAIM cu muzica clasica sunt pur si simplu execrabile! De parca au fost facute de altii! Deci iata un exemplu posibil invers.

Daca vrei sa nu dai gres niciodata cu achizitiile, iti spun o casa de discuri care nu scoate niciodata "chiftele" (zero! Nici macar un disc prost sau mediocru, toate la superlativ!), FIM First Impression Muzic:

http://www.fimpression.com/fim_news.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Special pentru Romania ?!

Post by West »

Naim nu am reusit sa cumpar pentru ca nu am gasit sacd-uri de la ei si pentru ca nici repertorial nu m-au atras. Ramin insa cu un ochi deschis si spre ei.

Am vazut ce inseamna FIM cind am cumparat pentru prima data de la XRCD24.
Apoi, cind la el s-au terminat :) , FIM a fost principala tinta de achizitii pentru mine dupa ce nu am reusit sa cumpar de la Chesky. Am luat cam tot ce mi s-a parut interesant de pe ebay (http://stores.ebay.com/Discs-Land si http://stores.ebay.com/International-Records). Imi plac toate, cite le am.

Mi-ai atras atentia asupra Reference Recordings pentru ca le-ai pomenit in citeva postari si am sa incerc sa cumpar. Vad ca Disc_Land are destule.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Special pentru Romania ?!

Post by West »

momolo wrote: Dar nu suntem singurii care am cumparat discuri LINN. Un amic mi-a spus ca si el are aceeasi parere cu mine, exceptand UNELE discuri cu muzica clasica de la LINN.

Asa ca iti multmesc pentru "pontul" de mai sus si o sa le caut. Mai ales ca dupa cum vezi, am si confirmarea altora ca la casa LINN pot exista discuri cu muzica clasica bune. Ramane sa le gasesc si sa le ascult.
Revin pentru a semnala un dublu sacd Mozart de la Linn. Pe mine m-a impresionat, in primul rind, prin soundstage. Un sunet natural si o incintatoare senzatie de spatialitate, care te faceau sa te simti in sala de concerte. Parerea mea :D, deci subiectiva si neautorizata :D .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Special pentru Romania ?!

Post by momolo »

West, accesand linkul tau de mai sus mi-am adus aminte ca eu am acest disc!!!, Scottish Chamber Orchestra (SCO)-Mozart Symphonies 38 - 41

Il cumparasem acum cateva luni si l-am aruncat pe undeva.
Astfel ca l-am gasit printre discurile mele si l-am ascultat cu atentie, aducandu-mi aminte de ce l-am azvarlit! (si pe atunci aveam un player inferior celui actual!)

Brusc mi-am adus aminte ca il aruncasem in uitare pentru acelasi motiv legat de LINN, este un disc prost!

In opinia mea, inregistrarea e moarta, falsa, cosmetizata ca o baba in mireasa de catre niste tovarasi care cred ca pe Mama Natura o poti "scoate" din mixaje digitale!

Sunetul este comprimat, inaltele sunt prelucrate ca sa sune rotund (si reusesc sa sune complet fals si simplificat, de plastic), instrumentele de percutie suna complet fals si anapoda, imaginea stereo este plata si saraca, dinamica generala e moarta. Comprimarea poate aduce totusi o situatie interesanta pentru boxe inguste in banda.

E ca un peste mort care nu mai are aceleasi culori vii precum atunci cand traia vesel in apa!

Discurile astea doua sunt un bun exemplu de ceea ce inseamna un "macel" de inalta clasa facut cu un morman de scule bune de catre niste indivizi care cred ca pot reproduce pe Mama Natura in eprubeta.

Se vede treaba ca au urmarit "coafarea" sunetului ca sa le sune lor in anume fel!

Insa discurile cu adevarat bune sunt alea lasate in pace, captare sunet si grija ca acestuia sa nu-i piara "viatza" prin diverse transferuri si "distilari".

Aici avem un caz exact pe dos si un exemplu de cum NU trebuie sa sune un disc audio bun.

Pacat de interpretare care e buna! Dar se pare ca au omorat-o prin otravire lenta!

Instrumentele clasice sunt foarte complexe si delicate. Orice instrument cu corzi are un sunet caracteristic si dominant insa acesta e insotit de o "trena" aproape invizibila de rezonantze care ies lejer inafara benzii audio (inguste) in care se desfasoara sunetul fundamental si caracteristic.

Astfel ca vioara are si sunet de cutie dar si rezonante specifice de lemn masiv precum si produse de frecarea arcusului cu metalul corzilor.

Un sunet aparent simplu si ingust (teoretic) in banda de frecventa, insa, acele rezonante colaterale se insumeaza aproape invizibil cu sunetul principal si dau intr-un final sunetul ei adevarat.

Noi nu ne dam seama cat de complex e lucrul asta! Insa daca captezi de exemplu vioara si prin captare nu reusesti sa ai o banda de frecventa extrem de extinsa, corecta si liniara, un anume "ceva" se pierde si sunetul captat nu mai seamana cu cel natural, se schimba, se falsifica.

Lucrurile astea se petrec in general daca inregistrarile sunt prea complex luate si prelucrate digital. Se pare ca din cauza conversiei digitale tot ce este mic, neinsemnat si aparent inutil aflat in benzi de frecvente foarte laterale, se pierde, se "tunde" automat si ramane doar un soi de "esentza" care in final nu mai seamana cu originalul.

De aceea se stia inca de decenii ca, de exemplu, un magnetofon care are o banda de frecventa extrem de extinsa, mult peste banda audio NECESARA (teoretic) capteaza sunetul mai natural decat altul care are o banda mai ingusta insa oricum acoperitoare pentru banda audio. Chiar daca liniaritatea ambelor maguri, masurata in banda audio, este la fel de buna si liniara !(masuratori statice....ca asa sunt ele!)

Sunetul e foarte, foarte complex si delicat. Orice fel de interventii de colaj, prelucrare, scoatere si bagare artificiala il omoara precum iei un peste viu si frumos colorat din acvariu si dupa ce moare pe uscat constati ca ii dispar culorile!


Pentru mine casele de discuri LINN si NAIM sunt deja trecute pe lista neagra! Nu ma mai incumet sa experimentez alte discuri de la acestia pe banii mei, mai ales ca nu sunt deloc ieftine!

De exemplu, am un Claire Martin de la LINN la fel de "facatura" cum le este stilul insa e mult deasupra acestui disc de clasica. Disc pervers, trebuiesc scule bune rau ca sa simti facatura!

Am discuri foarte ieftine de la case de productie deloc simandicoase si care suna MULT mai bine ca aceste LINN. Chiar ieri mi-am cumparat un Faure editat de EMI si inregistrat in 1963, pret 40 RON care pur si simplu spulbera si umileste facatura LINN cu Mozart!

Si pardon!, subiectul meloman versus audiofil e inca in discutie, dar nu pot asculta o interpretare buna macelarita digital!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Special pentru Romania ?!

Post by Constantin C. »

...Brusc mi-am adus aminte ca il aruncasem in uitare pentru acelasi motiv legat de LINN, este un disc prost!...
Este adevarat ca ne-am departat de subiectul topicului "Special pentru Romania" , destul de interesant , de altfel , dar interesante mi se par si celelalte lucruri spuse aici.

Imi exprim si eu parerea , de mi-e permis , ca discurile LINN suna precum zice momolo .Mai putin proasta este parerea mea despre NAIM.Dar deja acesta este alt subiect , iar despre case de discuri recomandate pentru calitatea inregistrarilor , probabil alt subiect.

Vreau sa te rog , insa , sa spui pe ce ai ascultat discul.
Te intreb pentru ca exista parerea ca formatul SACD al discurilor LINN se aude mai bine decat CDDA.
Nu este si parerea mea , dar as vrea sa-ti cunosc opinia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Special pentru Romania ?!

Post by momolo »

Constantin C., si in opinia mea, NAIM sunt ceva mai acceptabile decat LINN. Diferenta este ca in timp ce primele par discuri normale insa devin limitate cand le redai pe o rezolutie mare, LINN sunt deadreptul anormale.

Am ascultat numai de pe layerul CD folosind playerul Audio Aero Capitole.

Eu personal nu cred ca in mai putin de 8000 euro (poate si mai mult) s-ar putea gasi un player SACD care sa se ridice peste un player CD in aceeeasi bani sau chiar mai ieftin. Pentru a reda formatul SACD la valoarea lui, din pacate, trebuie platit un pret indecent de mare.

Iar cat priveste multe playere SACD care in mod firesc au (obligatoriu) si partea de redare CD, unii producatori apeleaza la o smecherie sau la atat le sta putintza lor tehnica, incat redarea de pe CD sa fie penalizata (sau nu este tratata la maxim) ca sa iasa in evidenta redarea de pe SACD. Caci ar fi inadmisibil ca un client sa plateasca suma nesimtita pentru un player SACD (si aici se cer SUME, unul din multele motive pentru care formatul e pe moarte) si apoi sa constate ca formatul CD suna cel putin la fel de bine sau in multe cazuri, discuri bune, CD-ul suna mai bine ca SACD-ul !

Mai adaug ceva, ascultand (nu la mine caci nu-mi permit luxul) SACD-uri pe niste playere bune (exemplu Accuphase) am constatat ca pot fi diferente intre layere (CD si SACD) insa acestea sunt discutabile si nu sunt diferente de fond, doar superficiale, de "stil". Adica, un disc clasica ce se aude mort, se aude la fel de mort si pe layerul SACD insa in alt stil. Adica nu se va auzi mort pe layerul CD si inviat pe layerul SACD.
Masterul, sursa de pe care s-a facut discul are (cel putin in viziunea mea) cea mai mare importanta, MULT peste formatul digital sub care va fi copiat/editat. De aceea majoritatea discurilor CD fabricate de XRCD si FIM se aud mai bine decat majoritatea SACD-urilor. Conteaza masterul, sursa discului si mai putin forma lui digitala incluzand si modul de decodare digital-analog.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Special pentru Romania ?!

Post by TomJones »

momolo wrote:Eu personal nu cred ca in mai putin de 8000 euro (poate si mai mult) s-ar putea gasi un player SACD care sa se ridice peste un player CD in aceeeasi bani sau chiar mai ieftin. Pentru a reda formatul SACD la valoarea lui, din pacate, trebuie platit un pret indecent de mare.
Perfect adevarat. Putine playere se aud mai bine pe sacd ca pe cd cu exceptia celor scumpe , dar aici depinde si calitatea inregistrarii.
momolo wrote:De aceea majoritatea discurilor CD fabricate de XRCD si FIM se aud mai bine decat majoritatea SACD-urilor.
Am ascultat un cd vechi scos de opus3record in anul 1988, in primii ani sa zicem ai formatului...vreau sa subliniez ca a rupt orice sacd, nu i-a dat nici o sansa. Sacd-ul ca format era sortit demult esecului la fel ca celellate formate de ocazie care au avut perioada "hot" de 2-3 ani dupa care au disparut ca magarul in ceata, ma refer la: minidisc, dat, dcc. Problema a fost la fabricantii de blocuri optice care au renuntat sa faca doar blocuri de cd si sacd in paralel (reducerea costurilor de productie) si au promovat doar blocurile de tip sacd care citesc si cd-ul, un fel de oferta de la megaimage -"doi intr-unul" la acelalsi pret
Last edited by TomJones on 14 Jan 2009, 18:22, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Special pentru Romania ?!

Post by momolo »

TomJones
Am ascultat un cd vechi scos de opus3record in anul 1988, in primii ani sa zicem ai formatului...vreau sa subliniez ca a rupt orice sacd, nu i-a dat nici o sansa
si eu am gasit discuri fabricate in anii 80 si care suna incredibil de bine......pe scule bune (pe trancote nu ies in evidenta cu nimic). Unele de la case complet necunoscute, tot soiul de vechituri jegoase dar care pur si simplu suna formidabil.
Cum e posibil ?! :roll: ...habar nu am!... insa mai am un exemplu, Reference Recordings ce au discuri editate inca de prin 1991. De la ei nu toate sunt bune si, culmea!, printre cele mai bune sunt unele vechi de prin 1993...1995.
Problema a fost la fabricantii de blocuri optice care au renuntat sa faca doar blocuri de cd si sacd in paralel (reducerea costurilor de productie) si au promovat doar blocurile de tip sacd care citesc si cd-ul, un fel de oferta de la megaimage -"doi intr-unul" la acelalsi pret
asta e o problema grava. Unii fabricanti nici nu mai au de ales.
Pentru ca formatul SACD sa prospere ar fi trebuit permisa o portitza pentru piratare, ar fi trebuit gasita o formula ieftina de redare care sa aduca un plus de calitate evident fatza de clasicul CD (altfel care ar fi scopul?!) si ar fi trebuit vandut catre fabricanti la un pret mic. Stiu ca fabricantii platesc niste drepturi la Sony si alea nu sunt mici, mai aduna si ele ceva la pret.

Eu cred ca o salvare simpla pentru acest format ar fi fost capacitatea discului, adica sa fi fost mai mare decat CD-ul clasic. Lumea l-ar fi cumparat pentru ca incape mai mult pe el. Insa asta e un nonsens, si asa s-au chinuit sa indese informatia in discul ala!

Cred ca acum trebuie ceva serios ca sa poata "scutura" banalul CD. Singurele alternative ce ar putea fi luate in seama, deocamdata ca povesti SF, sunt memoriile statice cu fisiere, de bagat in USB. Dar trebuie intai raspandita gaura USB peste tot ca apoi sa apara necesitatea bagarii memoriei in ea. Insa deocamdata CD-ul e rege, din punct de vedere al protejarii drepturilor de autor e superior fisierelor (pe care le piratezi de placere si fara nici cel mai mic efort! Macar la CD-ul audio tot te mai obosesti un pic sa-l copiezi!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Special pentru Romania ?!

Post by LEKTOR »

[quote="momolo Macar la CD-ul audio tot te mai obosesti un pic sa-l copiezi!)[/quote]

Si copierea cdului a scazut mult de tot, nu mai cumpara nimeni cdr/dvdr !!! Totul este bazat pe fisiere/mp3/torrent ! Citi oameni crezi tu ca mai copiaza acum cduri ? Iar in anii '80 , orice tinar ar fi stat nopti intregi sa traga IN TIMP REAL LA VITEZA 1X de pe picap/mag !!!!
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Special pentru Romania ?!

Post by akaiofil »

LEKTOR wrote: Si copierea cdului a scazut mult de tot, nu mai cumpara nimeni cdr/dvdr !!! Totul este bazat pe fisiere/mp3/torrent ! Citi oameni crezi tu ca mai copiaza acum cduri ? Iar in anii '80 , orice tinar ar fi stat nopti intregi sa traga IN TIMP REAL LA VITEZA 1X de pe picap/mag !!!!
totul pare sa se indrepte spre un mare kkt. din pacate directia este data de felul in care gindeste si intelege sa traiesca gloata adica ca un....problemele de formate mai mult sau mai putin calitativ superioare sint infime, din pacate ele sint o reflexie a mult ma gravului mod de "evolutie" (a se citi INVOLUTIE cu majuscule) a spiritului umanitatzii de azi.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Special pentru Romania ?!

Post by momolo »

akaiofil
totul pare sa se indrepte spre un mare kkt. din pacate directia este data de felul in care gindeste si intelege sa traiesca gloata adica ca un....problemele de formate mai mult sau mai putin calitativ superioare sint infime, din pacate ele sint o reflexie a mult ma gravului mod de "evolutie" (a se citi INVOLUTIE cu majuscule) a spiritului umanitatzii de azi.
cel mai mare efort depus de om nu este, contrar a ceea ce te-ai astepta, efortul fizic ci e cel intelectual.
Astfel ca lenea suprema nu este aia lipsita de efort fizic, ci aia lipsita de efort intelectual.
Si se pare ca omenirea partial datorita industrializarii si evolutiei tehnologiei cade din ce in ce mai mult in lenea suprema, cosiderata tacit si subliminal "luxul suprem"!
Defapt se observa extrem de simplu uitatandu-te la cei foarte bogati. Acestia ajung urgent niste legume senine si senile, gandesc altii pentru ei deoarece nu mai au nevoie sa faca nimic, au deja BANI. Astfel se ajunge.....in varf! :wink:
.... :roll: Mi se pare mie, sau pe undeva exista o mare eroare in sistem ?! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Special pentru Romania ?!

Post by akaiofil »

e, aici e dibacia: sa diduiesti eroarea si sa te folosesti de ea. desi mai sint si alte alternative, cum ar fi iesirea din matrix. vezi o incercare poate copilareasca si cu alte motivatii, dar totusi sublima in unicitatea ei in "Into the Wild"....
It's the music, stupid!

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Special pentru Romania ?!

Post by c6t9 »

nu stiu cum se face ca unii oameni care sunt seriosi in anumite domenii, se intampla sa gandeasca la fel si in altele mai profunde.

acu' ma bucur ca nu sunt chiar singur, dar nu e de durata, pt ca tot nu vad iesire din situatia la scara mare, aia care ar conta. sa ne adunam noi si sa tragem o "cortina" e cam greu de realizat si tot o solutie trista mi se pare.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply