Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
encu
Posts: 8
Joined: 02 Jul 2010, 18:51
Location: Roman

Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by encu »

Salutare tuturor,

Ma aflu intr-o oarecare dilema de cand mi-am luat incinte noi (Tannoy Turnberry SE) si as avea nevoie de cateva sugestii in ceea ce priveste amplificarea daca se poate. Un amic englez mi-a recomandat mastersound compact 845, altul din Franta mi-a recomandat un Lavardin.. ca sa nu mai zic de un neamtz care zice ca pentru a le face sa-si atinga potentialul e necesar un SS puternic, in ciuda sensibilitatii lor de 93 db (el foloseste ASR Emitter II).

Tin sa mentionez ca nu locuiesc in Bucuresti, deci din pacate nu pot sa umblu pe la dealeri si vreau sa le multumesc anticipat celor care vor raspunde.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by VTP »

Ar fi necesare cateva informatii:
- suprafata camerei de auditie, inaltimea, cam cum este si cu ce este ocupat spatiul;
- genurile de muzica audiate;
- nivelul sonor utilizat frecvent;
- pe ce lucreaza in prezent si ce probleme sunt.

Sfatul meu, nu trebuie neaparat urmat, eu doar il dau, este sa nu te grabesti intr-o decizie care tine si de ce anume asculti.
Teoretic, nu ar fi nevoie de un amplificator foarte puternic, dar .................... trebuie avut in vedere ca:
- incintele echipate cu Dual-concentric necesita de cele mai multe ori o excitare in tensiune destul de elevata si o dinamica buna.
- in functie de muzica ascultata, un tip sau altul de amplificator este mai recomandabil, dar asta nu inseamna ca nu exista amplificatoare aproape "universale"!!!
As recomanda:
- incercarea ambelor tipuri de amplificatoare, atat SS cat si VS ca sa puteti decide in baza unei auditii;
- alternati cele cu tuburi si cu tranzistori, rapid, ca sa nu intervina obisnuinta si sa gresiti lamentabil;
- la amplificatoarele cu tuburi, incercati, dar evitati tipul SE daca vreti acuratete in timp.
- un amplificator VS de 20-40W/c este suficient.
- un amplificator SS de min. 100W/c, de calitate.
Folositi aceleasi cabluri, preferabil tip Monster Cable, la toate testele.
Niste concluzii, dupa teste, ar fi interesante.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by momolo »

VTP wrote:Folositi aceleasi cabluri, preferabil tip Monster Cable, la toate testele.
in primul rand sunt incantat si fericit ca Domnul VTP aminteste de cablaraie ca de ceva care conteaza ! :D

Iar recomandarea pe Monster Cable, probabil sau chiar sigur cupru multifilar si cu sectiune mai marisoara, 4...6 mmp, pare potrivita avand in vedere "rautacioasele" astea de Tannoy coaxiale.

Eu i-am raspuns lui encu in privat (inainte de postarea pe forum) si i-am spus ca nu vad decat varianta cu lampadare. E mai sigur si mai simplu mai ales ca nu are cum sa probeze inainte de achizitie. Si i-am mai zis ca trebuiesc lampadare ceva mai puternice, si eu tot la vreo 20...40W ma gandeam insa nu as exclude varianta SE, ba dimpotriva, un 845/211 in SE nu ar fi deloc de ocolit.
Din ce stiu eu, Tannoy-urile astea sunt cam rele, vor totusi ceva putere desi au SPL ridicat, altfel suna sec si lesinat.

Cablul oricum, l-as alege functie mai mult de amplif dar asa pentru teste, Monster cupru multifilar de 4 sau 6 mm pare foarte potrivit.
Unele lampase vor argint, desi nu ai zice! Si mai e o chestie, i-am zis-o si lui encu, lampadarele sunt mai parshive decat siliconatele la cabluri, in special ala de boxe!
Dar cablaraia la urma si fara cheltuiala mare ca nu merita in nici un caz. Subiectul este gasirea unui lampadar pentru dragutele Tannoy din specia nobila. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by SOLO »

Super boxe , felicitari !

Pe taramul meu foarte multi le vand pentru ca nu au fost in stare sa le faca sa cante . In 80 % din cazuri le gasesc conectate la lampi . ASR Emitter II nu prea il gasesc potrivit . Ultima datale-am ascultat la un tip cu un ampli de 7 watt la ( 4000 EUro :-( ) si nu vroiai nimic mai mult . Trebuie apmlificare si sursa de calitate , cam asta e secretul .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

encu
Posts: 8
Joined: 02 Jul 2010, 18:51
Location: Roman

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by encu »

Dimensiunile camerei de auditie sunt de 6x4x3m (camera de bloc din epoca de aur, momentan fara tratamente acustice, pozitionarea inca nu e batuta in cuie, trebuie sa mai experimentez).

Ascult la nivel mediu (maxim 80-85db) jazz, voce, acustica, rock clasic , clasica (in special pian); boxele sunt conduse de un amp. push-pull Cayin A70T cu lampi rusesti 6P3S-E, produse in 1980, (si aici ai dreptate momolo, tannoy merg bine cu amplificatoare muzicale, A70T fiind, in opinia mea, neutru spre muzical) si sunt multumit de felul in care suna, cu remarca urmatoare: cand ascult in modul trioda simt nevoia atacului din modul ultraliniar, iar cand ascult in ultraliniar parca se pierd din inflexiunile minore ale vocilor. Si de aici si dorinta mea de a le gasi un amplificator care sa le puna mai bine in valoare, dar nu e o necesitate presanta, am timp sa imi cantaresc bine optiunile...

O sa incerc sa gasesc ceva SS de calitate prin zona, dar slabe sperante. :(


VTP wrote:Ar fi necesare cateva informatii:
- suprafata camerei de auditie, inaltimea, cam cum este si cu ce este ocupat spatiul;
- genurile de muzica audiate;
- nivelul sonor utilizat frecvent;
- pe ce lucreaza in prezent si ce probleme sunt.

Sfatul meu, nu trebuie neaparat urmat, eu doar il dau, este sa nu te grabesti intr-o decizie care tine si de ce anume asculti.
Teoretic, nu ar fi nevoie de un amplificator foarte puternic, dar .................... trebuie avut in vedere ca:
- incintele echipate cu Dual-concentric necesita de cele mai multe ori o excitare in tensiune destul de elevata si o dinamica buna.
- in functie de muzica ascultata, un tip sau altul de amplificator este mai recomandabil, dar asta nu inseamna ca nu exista amplificatoare aproape "universale"!!!
As recomanda:
- incercarea ambelor tipuri de amplificatoare, atat SS cat si VS ca sa puteti decide in baza unei auditii;
- alternati cele cu tuburi si cu tranzistori, rapid, ca sa nu intervina obisnuinta si sa gresiti lamentabil;
- la amplificatoarele cu tuburi, incercati, dar evitati tipul SE daca vreti acuratete in timp.
- un amplificator VS de 20-40W/c este suficient.
- un amplificator SS de min. 100W/c, de calitate.
Folositi aceleasi cabluri, preferabil tip Monster Cable, la toate testele.
Niste concluzii, dupa teste, ar fi interesante.

encu
Posts: 8
Joined: 02 Jul 2010, 18:51
Location: Roman

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by encu »

Many thanks SOLO !

Iti mai aduci aminte ce amp era cel de 7 watti ? Era cumva cu lampi 2A3 ? Nu de alta, dar doi amici asiatici mi-au recomandat un amp push-pull cu 2AC3 de 12 watti si am ramas destul de surprins, mai ales ca cei doi nu se cunosteau. :o

SOLO wrote:Super boxe , felicitari !

Pe taramul meu foarte multi le vand pentru ca nu au fost in stare sa le faca sa cante . In 80 % din cazuri le gasesc conectate la lampi . ASR Emitter II nu prea il gasesc potrivit . Ultima datale-am ascultat la un tip cu un ampli de 7 watt la ( 4000 EUro :-( ) si nu vroiai nimic mai mult . Trebuie apmlificare si sursa de calitate , cam asta e secretul .

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by porto »

Aceste boxe le vei iubi si iti va placea sunetul Tannoy cu doua conditii :

- trebuie sa fie rodate o perioada lunga de cam 1an de zile si in tot acest timp sa le asculti in fiecare zi si sunt aproape sigur ca vor veni momente cand vei dori sa scapi de ele dar iti repet trebuie sa ai rabdare cu ele ca dupa multe ore de ascultat vor incepe sa aduca la suprafata sunetul Tannoy care da dependenta

- le trebuie lampase ( mie imi place muzicalitatea data de lampile El 84 ) neaparat si nu cele de doi lei ci cu trafuri foarte bine facute care de obicei sunt numai in lampasele f scumpe in ziua de azi si le mai poti gasi in lampasele din anii 60 ceea ce am eu acum la bunicele la ce ai tu acum adica Tannoy Gold Monitor de 15" in cutie GRF dreptunghiulara din '68.

Eu din cele noi am avut vre-un an si ceva Stirling SE si apoi le-am dat ca am avut nevoie la un moment dat de banuti si am facut prostia sa le dau. Suna criminal pe voce si opera pe care daca acum nu o asculti incearca macar si te vei indragosti de opera ca e mareata. Le-am dat unui bun prieten la Toronto si el le asculta acum cu SUGDEN A21SE INTEGRATED dar acest amplif nu le duce cum ar trebui in opinia mea. Dar aici e vorba si de urechea ta ca el nu prea aude extrem de bine si nu prea aude distorsiunile si inaltele la fel de bine ca mine ,si e multumit peste masura asa cum se aude acum cu Sugden.
Eu duc acum Tannoy-urile mele cu Heathkit AA 191 dar trebuiesc refacute ca acum cam au hum cand le apuca hachitele si ma enerveaza asta. Aceste mici mono au numai 3 watti dar din cei adevarati si o singura lampa El 84.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by SOLO »

Era un ampli cu 300B daca imi aduc aminte bine facut undeva prin Europa de Est . O sa ma interesez sa vad exact modelul . Nu vreau sa-mi fac publicitate , dar dupa parerea mea ar merge ideal cu Manley-urile Tiny Reference pe care le detin https://www.dropbox.com/sh/agxh9kwf0eyjm30/8700bhSbDG" onclick="window.open(this.href);return false; Am eu asa un feeling ..
Daca esti interesat , da-mi de stire .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by momolo »

SOLO, vazand pozele nu ma abtin sa clevetesc ! :D

Observatii personale:

- normal ca nu ai inteles nimic din Audio Note, combinatia aia mi se pare putin probabila a fi nemaipomenita. Daca ai fi avut niste finali AN si niste cabluri AN potrivite la preul ala (alea de cupru, plastic negru), poate alta era situatia. De exemplu asa ceva:
http://www.audionote.co.uk/products/amp ... t_01.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

- nu mai tine finalii pe lespezi de piatra (sau daca nu vrei sa renunti, macar pune-le niste pluta din aia pentru pahare, aprox. 2..3mm sub picioruse). Mai bine gaseste ceva lemn masiv esenta moale (MDF sau placaj gros in ultima instanta) sau un rack cat de cat decent (fara sticla si daca se poate fara metal, mai ales fara otel; duralul ar mai merge ca schelet). Dar nu trebuie sa platesti o avere pe rack, vezi daca poti face ceva de comanda sau "fai da te" din simplu lemn de brad integral (blaturi din scandura de brad chiar subtire, sa zicem 15mm). Se gasesc diverse in magazinele de bricolaj si e simplu de facut acasa. Lemn sa fie!

- nu as folosi suportii aia de boxe. Tevile alea metalice "canta" si au influenta in sound, atat din influenta directa a boxelor (indiferent ca le decuplezi cu picioruse "haudiofile") cat si din influenta vibratiei sunetului in camera. Practic, tot ce se afla in camera de auditie rezoneaza ("canta") chiar de la un volum sonor destul de redus. Mai ales intr-o camera mica!

Un rack poate avea influenta mai mare decat cablarea, mai ales in cazul lampilor care sunt extrem de sensibile la vibratii.
Boxele alea eu le-as pune pe niste buturugi de lemn.....mai greu de gasit in buricul targului.

Opinia mea - risipesti banii si timpul pe cabluri in conditiile astea. Sarmaraia trebuie lasata la urma, dupa rack sau rafturi si dupa standere si asezarea boxelor in camera in asa fel incat sa se auda cat mai uniform, echilibrat, normal din orice loc al camerei. Chestie de centimetri! Profesionistii aseaza boxele in primul rand dupa bas, incepatorii le aseaza dupa inalte. In realitate le poti aseza dupa ce doresti dar la urma nu trebuie sa cante anapoda in cea mai mare parte a spatiului acustic in timp ce crezi ca "ai Nirvana" numa' in buricul camerei cu capul nemiscat.
Iar dichiseli cu panouri acustice si alte alea pe mana celor care nu au experienta (nici ureche) mai mult strica. In general asta e un "sport" de top, Formula 1, si in cele mai multe cazuri, acasa la omul normal mediu, toate astea sunt bani risipiti si timp pierdut, bashca poti obtine un sunet mai rau decat cu camera netratata.
Fleacuri din astea simple pot face mari diferente (pentru pasionati, nu zic audiofili).
.....Si multe scule bune poti avea..... fara sa sti ! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by SOLO »

Momolo , usurel .. spui multe , dar nu cunosti toate datele problemei ( cunosc finalii ai pentru ca m-am jucat cu ei o perioada, dar nu au nici o legatura cu cantatul pe boxele mele de 88db ) .
Uite , daca vrei sa faci si practica pe langa teoria asta perfecta pe hartie ia-ti bilet pentru Milano Hi-End si ne jucam impreuna .

solo

PS : "Boxele alea eu le-as pune pe niste buturugi de lemn....." ... o fi buna teoria , dar totusi..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by momolo »

Ei, asa sa fie dar nu sari in sus. Mi-am zis numai o parere.

Intradevar, boxele tale sunt insensibile, bagi mult, scoti putin, uitasem din cauza subiectului topicului, Tannoy Turnberry la cei 93 dB SPL....

PS - dar standere din teava de fier si finali pusi pe niste placi de cimitir....
Taman ale tale la 88 dB s-ar cere poate cu solid state. Si pe cablaraie nu as plati nici un shfantz in conditiile astea.
..In fine, scuze, iar m-a mancat tasta ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by SOLO »

Stai linistit , nu suntem noi la nivelul la care sa ne certam :-)
O sa pun in practica unele sfaturi , oricum pozele alea sunt mai vechi si multe lucruri s-au mai schimbat . Placile cu ampli au ramas , sincer sa fiu nu m-am gandit la vibratii nici un moment pentru ca nu ascult la volum ridicat si mi se par destul de stabile .. poate ma insel . O sa incerc ce spui .
Spatiul de auditie este limitat , nu m-as gandi o clipa ca as putea obtine Nirvana , mai degraba ceva cat de cat decent ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by momolo »

SOLO wrote:sincer sa fiu nu m-am gandit la vibratii nici un moment pentru ca nu ascult la volum ridicat si mi se par destul de stabile .. poate ma insel .
nu te inseli, stiu ca alea nu.... vibreaza... ma refeream la alte chestiuni....

PS - care cearta ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

encu
Posts: 8
Joined: 02 Jul 2010, 18:51
Location: Roman

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by encu »

Porto - ai dreptate, au nevoie de rodaj serios si inca mai "lucrez" la aspectul asta :)

Solo - mersi de oferta, sunt convins ca Manley-urile Tiny Reference suna foarte bine, dar deocamdata inclin spre ceva cu 845 sau cu 2A3 (sau cu amandoua :D)

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by felixx »

encu
Cat de mare este spatiul tau de auditie?
2A3....indiferent daca este SE sau PP.......nici vorba pentru Tannoy "hard edge surround cones".
In opinia mea,un SE cu 2A3 se preteaza foarte bine pentru constructii single driver,cu bobina mobila usoara si fara ulterioarele probleme legate de filtrul de separare pasiv.
Un minim 20W pentru valve si cel putin 150W pentru Solid State ar fi un inceput,....As merge mai sus.....
Eu folosesc un Tannoy 10" asemanator cu al tau doar ca suspensia este mai moale,magnet alnico si pepperpot waveguide,asemanator cu Westminster. Cabinetul in litri este aproape de Turnberry SE.....95 litri...fata de 100.
Cu 2 monoblocuri triode valve de 45W fac sunet interesant cu suficient headroom pentru pretentii mari.
Pe solid state folosesc 2 x 350W/8 ohmi insa am obtinut rezultate acustice extrem de placute si cu 150W in clasa B fara reactie negativa.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

Post Reply