Muzica romaneasca

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica romaneasca

Post by momolo »

Sunt ok fetele alea doua, Alexandrina si Zoia, "sanie cu zurgalai" e cam fumata (intra la vintage) dar muzica adevarata romaneasca asta e:

http://www.youtube.com/watch?v=LS_18awNr6s" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Muzica romaneasca

Post by Gabriel_Wo »

Superbi si frumosi acesti manelari. Anton Pann, se rasuceste pe cealalta parte, in mormant..

Includ pe lista mea facuta la repezeala si pe Zavaidoc, Dan Spataru, Doina Badea, Maria Tanase, Maria Lataretu, ultimele doua chiar geniale. Maria Tanase , ca nota informativa, a fost si agent secret lucrand in timpul WWII, sub insigna SSI. Maria Lataretu, fata fara scoala, ce compune cantece nemuritoare.

Dintre trupele rock, ii trec pe inegalabilii Phoenix, primul lor single beat aparut cu Vremurile, Canarul si doua copii dupa Beatles. Sfinx cu Cernea, FFN, Basorelief, Curtea Veche nr. 43, Mircea Florian, Celelalte Cuvinte, Progresiv TM, Ethos, o trupa ieseana cu membrii ei proveniti din Conservator, un fel de Genesis romanesc. Dupa ei au ramas doar piese gazduite pe benzi de magnetofon, aflate la Radio Bucuresti. I am ascultat acum 25 ani la radio, formidabili..dar fara noroc!

Dintre cei actuali Holograf, Bitman roman evreu talentat, ce rula pe vremuri la Costinesti cate 10 mandre pe zi :o

Ca solista pop rock le pomenesc pe Dida Dragan, o voce inconfundabila, rara pe la noi, Paunita Ionescu si Mihaela Mihai, de ultima fiind chiar indragostit prin 1968,1969 :oops:

Jazzmeni ii amintesc pe Richard Oshanitzki, deschizator de drumuri, compozitor, Harry Tavitian si Johnny Raducanu.

Printre soliste o amintesc pe Anca Parghel, un talent nou ar fi acum, solista Maria Raducanu, la origini basarabeanca.

Daca aveam case de discuri PRODUCTIVE precum Eterna din DDR, Hungaroton din Ungaria, Yugoton din Yugoslavia, Melodya din URSS, Supraphon si Opus din Cehoslovacia, Muza Polskie Nagrania din Polonia, oameni pasionati si PUBLIC CULTIVAT, citeam alta istorie acum. Chiar ce mai face Electrecordul, amu?? In afara de cateva cd Enescu si cateva vechituri, da dovada de insolventa. Nu se privatizeaza?? O subsidiara EMI sau Universal sau Melodya, ceva?! :wink:

Nu in ultimul rand ii trec aici si pe acei celebrii solisti din opera, care au facut istorie reala in Occident , ca Virginia Zeani, Magda Ianculescu, Hariclea Darclée, Eugenia Moldoveanu, Nelly Mericioiu, Angela Gheorghiu, Nicolae Herlea, David Ohanesian, dirijori precum George Georgescu, Ionel Perlea, Mandeal, organistul Schlandt, corul Madrigal, exceptional , capel maistru fiind Marin Costantin, de loc prahovean din Urleta ..

”Perfecțiunea! Când am ascultat Madrigalul cântând, am avut cea mai sigură senzație de perfecțiune!” Leopold Stokowsky

Am enumerat cativa cei aveam pe moment in minte, exemple fiind mult mai numeroase.

Chiar ii invit pe cei ce cunosc mai multe, sa posteze in acest sens. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica romaneasca

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Superbi si frumosi acesti manelari. Anton Pann, se rasuceste pe cealalta parte, in mormant..
nu as fi sigur de Anton Pann ! Era si el supus modelor vremii si avea fire....orientala ! :D S-ar putea sa-i placa, acolo in Ceruri de unde asculta.

Pe de alta parte, iti imaginezi ce de efect este maneaua lui Salam ascultata intr-un jeepan cu geamurile deschise la + 50 grade in Sahara, ruland cu 100 pe ora printre dune ?! Nu mai discut de situatia in care jeepanul este inlocuit cu o camila, in acest caz avand si acustica perfecta ! :D

FFN ....oau, uitasem ! Super !
Gabriel_Wo wrote:Ethos, o trupa ieseana cu membrii ei proveniti din Conservator, un fel de Genesis romanesc. Dupa ei au ramas doar piese gazduite pe benzi de magnetofon, aflate la Radio Bucuresti. I am ascultat acum 25 ani la radio, formidabili..dar fara noroc!
nu ai idee cati au fost fara noroc in tara asta, cate talente s-au risipit in vant in timp ce diverse nulitati au monopolizat notorietatea mioritika! Intr-un fel asa se explica si avantul manelarilor, au gasit calea libera. Daca la noi ar fi fost competitie cinstita (ca la altii), alta ar fi fost situatia.
Gabriel_Wo wrote:Dintre cei actuali Holograf, Bitman roman evreu talentat, ce rula pe vremuri la Costinesti cate 10 mandre pe zi
futaciosul nostru se pare ca a ramas fara glas dintr-o operatie nereusita (in zona gatului) la Vienna. Nu stiu ce s-a mai intamplat cu el, ultima data scria la stiri ca nu va mai putea canta niciodata.
Penibila intrarea lui in politica (ca si in cazul altor cantareti sau/si actori care daca ramaneau la ceea ce se pricep, se salvau in fatza Timpului Universal care ne va judeca pe toti...dupa!). Exemple despre cum poti pleca la targ cu o vaca frumoasa pentru a veni inapoi cu o ratza schioapa.
Gabriel_Wo wrote:Ca solista pop rock le pomenesc pe Dida Dragan, o voce inconfundabila, rara pe la noi,
Dida este la valoarea celor mai mari cantarete americance de jazz 'bib-bap", la egalitate cu topul absolut din USA ! Din pacate, situatia de la noi nu i-a permis sa aiba faima si notorietatea pe care o merita pe deplin. Ultima data am ascultat-o la Sala Palatului invitata speciala la Duke Ellington Orchestra pe care i-a lasat cu gura cascata, alaturi de ei pe scena, improvizand ! Si la varsta pe care o are !
In opinia mea, Dida este una din cele mai mari voci pe care le-a avut vreodata tara asta ! Problema ei este genul muzical abordat, mai putin agreeat aici, specific unui public anume din USA.
Gabriel_Wo wrote:Jazzmeni ii amintesc pe Richard Oshanitzki, deschizator de drumuri, compozitor, Harry Tavitian si Johnny Raducanu.
exceptionali !
Gabriel_Wo wrote:Chiar ce mai face Electrecordul, amu??
eu am auzit ca instalatia de facut LP-uri a fost demult aruncata la gunoi (pur si simplu!) iar firma este ca si restul "cadavrelor" ceausiste, o jale, o paragina, un loc de ciordit si capushat bani, un loc mafiotik.

Toata tara asta e o paragina si o ruina incredibila, acum la 23 de ani dupa 89 sunt atatea locuri care arata ca atunci, ca dupa un razboi, ca dupa bombardament si infrangere. Sa nu ne mai miram ce se intampla cu aceste valori nationale asa cum a fost si Electrecordul !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Muzica romaneasca

Post by Gabriel_Wo »

Din tolba amintirilor din copilarie :) . Unul dintre cei mai buni cantareti romani, Aurelian Andreescu.

http://www.youtube.com/watch?v=9WW5-HviixI" onclick="window.open(this.href);return false;

Am avut cateva valori si in muzica usoara. Ce se petrece acum, e groaznic :| !
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica romaneasca

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Am avut cateva valori si in muzica usoara. Ce se petrece acum, e groaznic
sa fim obiectivi (desi...e greu, si mie imi vine sa borasc), pana la urma nu e nimic anormal. Romania a urmat "trend"-ul international. Pe vremea lui Andreescu se facea Muzica si in Vest (ma refer la muzica pop), cei care compuneau si cantau stiau sa foloseasca pianul, chitara, stiau notele muzicale, aveau ureche, talent, pregatire muzicala, lumea cerea melodie, vers, etc, etc. Acum se clickaie cu un mouse intr-un PC generator de "beat"-uri si "loop"-uri, un soi de colaj, exista super tehnica video care poate transforma o ciuma in zana cea frumoasa, exista tehnologie multa si nu mai exista talent, nici prea multa creativitate, nici pregatire muzicala iar lumea este obisnuita cu "furajul" cu care este....obisnuita! Omul este adaptabil si conservator in acelasi timp, ii place sa primeasca acel ceva cu care s-a obisnuit, orice altceva il amenita, il streseaza.
Astfel, obiectiv privind, la noi nu a existat nimic aparte de marele "fluviu" al omenirii care ne duce si pe noi la vale. Vazand "muzica" (pop) romaneasca din ultima vreme as spune ca totusi avem ceva aparte, un talent deosebit la imitatie si maimutzareala "compensat" cu un deficit de originalitate si creativitate.

http://www.youtube.com/watch?v=9WW5-HviixI" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=VNfFTuIk-dQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Muzica romaneasca

Post by Gabriel_Wo »

Absolut corect, dle Momolo.

Dar cum i am uitat noi pe Mondial?! :( Devin melancolic si retro 8)

Doua piese fenomenale, un fel de Moody Blues valah..

http://www.youtube.com/watch?v=PutB0_FSvok" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=qk_ZArkkwMI" onclick="window.open(this.href);return false;

si

http://www.youtube.com/watch?v=GMQ5QMAg9nQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Remember!!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica romaneasca

Post by momolo »

(de la solistul formatiei Mondial plecat de la inceputul anilor '70 in vest, am primit un CD-R compilat, undeva prin 1999...2001 dupa ce fusese la Bucuresti la una din intrunirile celor catorva care mai ramasesera atunci in tara. Pe vremea aia traia la Paris, nu mai stiu nimic de el)

Ca veni vorba de muzica romaneasca, or sa ajunga sa-i imite atat de bine pe americani incat or sa ajunga ale noastre mai originale decat ale lor ! :lol: Se numeste exploatarea "resurselor naturale", in cazul de fatza, fetzitele din Romania :lol: . Daca nu ar fi Volga aia, insiruirea de clisee (trendy si latino) este executata perfect:

http://www.youtube.com/watch?v=4eWfRjyp2Nc" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Muzica romaneasca

Post by brighty »

[quote="momolo"] Pe vremea lui Andreescu se facea Muzica si in Vest (ma refer la muzica pop), cei care compuneau si cantau stiau sa foloseasca pianul, chitara, stiau notele muzicale, aveau ureche, talent, pregatire muzicala, lumea cerea melodie, vers, etc, etc. Acum se clickaie cu un mouse intr-un PC generator de "beat"-uri si "loop"-uri, un soi de colaj, exista super tehnica video care poate transforma o ciuma in zana cea frumoasa, exista tehnologie multa si nu mai exista talent, nici prea multa creativitate, nici pregatire muzicala iar lumea este obisnuita cu "furajul" cu care este....obisnuita! Vazand "muzica" (pop) romaneasca din ultima vreme as spune ca totusi avem ceva aparte, un talent deosebit la imitatie si maimutzareala "compensat" cu un deficit de originalitate si creativitate.

"Manutzele sus, Brasooooooooov!!!" :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=Qa05M9DyZPQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Cred ca ati auzit de recentul scandal, in urma caruia "vedeta" a iesit sifonata rau dupa prestatia "de exceptie", platita totusi cu fo' 10 000 euroi!... Cine insa o fi sfatuit-o pe pipitza asta sa cante in aer liber la munte, pe un ger bocna, si cu formatie live de tobe, chitari si clape in spate, cand ea era obisnuita cu cluburile si muzica de pe laptop pentru hiturile alea gen "bamboo", "chaboo" si alte boo-hoo-hoo?! :twisted:

Cat priveste "muzica" romaneasca de succes din zilele astea, deseori stau si ma intreb cum or fi aratand cei ce compun porcariile cu pricina?! Mai mult ca sigur sunt hipsteri afumati cu ceva ierburi... Duse sunt vremurile lui Aurelian Andreescu, cand altele erau valorile, interesele si trairile profunde sentimentale. Lumea era mai cerebrala, cu picioarele pe pamant si traia viata altfel, cu toate ca greutati erau si in vremea aceea. Nu-i de mirare ca apareau si melodii invecinate cu arta, interpretate de cantareti veritabili!...

Post Reply