Alegere boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Da,asa este, sunt boxe ft. echilibrate sunetul parca vine dintr-un singur difuzor nu din doua.
Inaltele!!!mie imi plac ft. mult,fata de epos care are un sunet cam "sticlos" la proac inaltele sunt ft. matasoase,placute,fine.
Din ce am citit review-uri pe net unii spun ca au fost mai reusite D15 fata de de D18(nu le-am ascultat)desi la ele nu difera decit difuzorul de bas-medii cel de inalte fiind acelasi si probabil alt crossover.
Fiecare cu gusturile lui, mie imi place sunetul mai inchis,mai dulce,cu mai mult rafinament,de aceia boxele astea sunt exact pe gustul meu.
Vizavi de cabluri,nu stiu, mie Chord Odyssey nu mi se par moi,acum depinde si de amplif,cd player,camera de auditie.Vad ca pe net sunt recomandate cabluri Chord,oricum, cum am posibilitatea am sa incerc si alte cabluri.
Ce am mai remarcat la ele,este ca sunt ft. iertatoare cu inregistrarile mai proaste,in schimb epos-urile le taxau la greu.
Matching ft. bun cu Naim dar si cu Creek Destiny.
Mersi de raspuns Jaya si....auditii placute
De curiozitate.pe ce amplif ai folosit D18?

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: Alegere boxe

Post by Jaya »

Le-am condus cu un Sugden A21SE. O combinatie care mie mi-a placut f.mult. De fapt avusesem combinatia Proac-Sugden de vreo cativa ani deja inainte (dar alte modele/combinatii) si de care am fost foarte multumit.
Ce am zis de Chord era in comparatie cu Kimber-ul - oricum am testat modelele medii de la Chord si doar modelul de varf (la vremea aceea, Signature parca) a fost singurul care mi-a placut.
Cu inaltele, sau cu sunetul in general pana la urma, fiecare are gusturile lui si preferintele lui bineinteles, dar pt mine preferinta/gustul este realitatea si sunetul natural/neamplificat al instrumentelor. Cu asta compar prestatia unui sistem/componente si nu se bazeaza doar pe o inclinatie/preferinta subiectiva fara legatura cu realitatea. Apropo de inalte (desi e valabil pt tot), sa asculti live niste cinele, sau alamuri ale unei orchestre simfonice sau formatii de jazz si apoi cand mergem acasa sa le comparam cu ce avem - se apropie sau nu, e reala si naturala sau nu? Eu asa vad si pun problema in domeniul asta. Si crede-ma, e greu sa redai realitatea, mai ales cand esti limitat de bani si scule, si in general nu o gasesti decat in alte zone de pret (de fapt te apropii de ea) ...de ani de zile ma muncesc la asta si inca mai e drum pana acolo.
Merci la fel si tie, la cat mai multe auditii care sa ne incante!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

"sa asculti live niste cinele, sau alamuri ale unei orchestre simfonice sau formatii de jazz si apoi cand mergem acasa sa le comparam cu ce avem " .

Fiind un ex. zdranganitor de chitara prin diferite formatii mi s-a parut ineresanta observatia. Ca sa nu mai spun ca atunci cand ne apropiem sa obtinem ceea ce dorim in anumiti parametri se intampla sa pierdem pe de-alta parte . Trebuie sa ajungem mereu la un compromis , dar merita "bibileala" :-) . Capitoul "cabluri" nu este asa banal , cum credeam cu multi ani in urma , solutia pe care o recomand mereu este "testeaza cat mai multe in sistemul tau , pana gasesti echilibrul care te multumeste" .

D18 : Le-am ascutlat timp de cateva weekenduri la showroom-ul unde imi duc veacul , intr-o sala mica si una mare cu diferite amplificari (ieftine-scumpe ) . Nu mi-au placut pentru ca nu mi s-au parut la fel de rafinate ca D15 si obositoare . Posibil sa nu fi fost rodate , cabluri nepotrivite , chestie de gusturi , ambient nepotrivit s.a.md . Trebuie luata ca o experienta personala .

D15 : Ascultate in multe combinatii ( sunt multe de povestit ) , foarte raspandite pe meleagurile mele . Ultima data le-am ascultat intr-o mansarda la un amic cu un mcintosh vintage pe lampi . Mi-au placut .

Si ca sa te starnesc :-) , cand o sa vrei mai mult si daca ai spatiu , ia in considerare Response 2.5 , fantastice !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Asa este,toti tindem catre un sunet cit mai aproape de realitate,numai ca realitatea asta este perceputa de fiecare in felul sau.
Am avut un prieten care avea Rotel plus Dynaudio,cabluri Audioquest(nu mai imi aduc aminte modelele) un sunet dea dreptul rece,mie mi se stravezeau dinti cind ascultam sistemul lui,insa el era ft. incintat,fericit chiar,cu acea combinatie la care eu nu as fi putut asculta mai mult de juma' de ora.
EU multumit de sistemul meu actual si asta datorita faptului ca sunt ft. constient ca daca vreau ceva mai bun,trebuie sa scot mii de euro din buzunar si nu stiu daca se merita in sporul de performanta.
Citeodata sistemele se aleg si in functie de muzica ascultata,iar acest sistem (al meu)este destul de bun pentru jazz si citeodata electronica.nu are coloratii evidente si reproduce muzica intr-un mod ft. placut urechii.

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: Alegere boxe

Post by Jaya »

Faptul mentionat, ca nu puteai asculta mai mult de o jumatate de ora, arata clar ca nu era un sunet natural si real. La un concert (nemaplificat) te ridici si pleci dupa juma de ora spunand ca te dor urechile de la vioara care tipa sau triunghiul care te zgarie pe urechi? Asta arata clar ca acolo nu era vorba nici pe departe de naturalete si realitate (apropiere de). Si nu, exista o referinta fundamentala care este intotdeauna realitatea si faptul ca cineva zice ca el asa interpreteaza realitatea, cand de fapt nu este asa, arata o lispa de experienta si de educare a urechii a ce inseamna sunet al instrumenetelor reale ascultate live (timbre etc).

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

"I can only go with what two local dealers have told me that the D15's are wonderful speakers better than the Response 2.5"
O simpla parere copiata de pe net,deci gusturile sunt diferite,fiecare are urechea lui,cum a fost ea obisnuita,cu ce sunet.Prin asta nu vreau sa spun ca response 2.5 nu ar fi mai bune ca D15,tot ce se poate,insa fiecare boxe trebuie imperechiate cu x amp ,x cabluri, s.a.m.d...pentru a fi un matching bun,ca ele sa presteze la adevarata lor valoare,nu mai zic de camera de auditie,care dupa parerea mea,conteaza cel mai mult.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

mihaiLLL wrote:O simpla parere copiata de pe net,deci gusturile sunt diferite,fiecare are urechea lui,cum a fost ea obisnuita,cu ce sunet.Prin asta nu vreau sa spun ca response 2.5 nu ar fi mai bune ca D15,tot ce se poate,insa fiecare boxe trebuie imperechiate cu x amp ,x cabluri, s.a.m.d...pentru a fi un matching bun,ca ele sa presteze la adevarata lor valoare,nu mai zic de camera de auditie,care dupa parerea mea,conteaza cel mai mult.
mare adevar ai zis !

Apropos de subiect, in opinia mea si dupa observatia personala, amplificatorul conteaza decisiv in alegerea cablului de boxe, mult peste cat conteaza boxele in aceasta privinta. Am observat ca pe forumuri se pune des intrebarea de genul, "-Mi-am luat boxele X, ce cablu e potrivit pentru acestea ?". Ori cablul de boxe ca orice cablu nu e universal potrivit ci doar in anumite situatii iar amplificarea e decisiva in aceasta privinta si evident, trebuie gandit ca la un sistem unitar, amplificare + boxe (matching defapt inseamna ca astea se potrivesc intre ele).

Apoi, asa cum zice si mihaiLLL, camera de auditie e foarte importanta. In multe cazuri audiofilul-trancotar se chinuie de pomana daca are camera proasta acustic. Desi expresia populara, "-Un sistem bun suna bine si in baie...sa nu zic buda" nu trebuie culeasa mot a mot ci inteleasa metaforic, ca o sugestie, ca o incurajare; adica in orice spatiu prost exista si posibilitatea unui sunet macar decent sau nederanjant sau placut sau mai bun decat in alte spatii bune unde sisteme audio facute de nepriceputi suna nepriceput.

Adica pentru orice situatie acustic stramba exista "leacuri" dar in acelasi timp, pentru performante maxime de Formula 1 e nevoie si de spatiu acustic bun. Acum ramane de vazut ce inseamna "Formula 1" pentru fiecare caci nu exista egalitate decat in povesti. Ceea ce pentru unii este "Formula 1", pentru altii poate fi doar concurs de trotinete si avand in vedere ca netul este perfect democratic, vocea celui care se plimba cu trotineta poate fi mai tare si mai cuceritoare decat vocea celui care analizeaza comenzile unui monopost de Formula 1.

Iar peste toate se "asterne" problema urechilor care decid ce inseamna cablu bun/potrivit, ce inseamna matching bun, ce inseamna acustica buna, sunet bun sau un sistem audio de calitate ?

Caci peste capacitatea urechilor nu se poate trece si realizarile practice reflecta perfect nivelul si starea acestora....si din nou ajungem la aprecierile subiective, adica cine judeca daca o realizare practica e de calitate sau nu ?!

Dupa cum lesne se observa, suntem in junga subiectivismului si in mlastina gusturilor personale dar peste toate rasare totusi "Soarele" unui mare adevar - ceea ce e de calitate place la toata lumea (din nou metaforic spus si nu mot a mot deoarece niciodata si nimic nu va place la chiar toata lumea, adica la propriu 100%.... :lol: si ce misto suna intrebarile in procente, "-De cat la suta suna mai bine A decat B" ?! ).

mihaiLLL - o intrebare doar din pura curiozitate personala - te-am vazut ca discuti numai despre cele doua marci de boxe, Epos si ProAC (si care in mod evident suna chiar diferit, deci nu sunt nici macar "infratite" in vreo categorie de sound, sa nu mai spun ca intre diverse modele ale acestor branduri sunt diferente notabile de care, dealtfel discutati si voi mai sus).
Inca de la inceputul topicului mi s-a parut din tot ce ai scris ca inafara de aceste branduri parca nu te-ar interesa nimic altceva.
NU vreau sa comentez ce opinii am despre boxele astea deoarece e vorba de gusturi personale si mi se pare irelevant pentru acest topic, in plus poate deranjant pentru cei care sunt entuziasti insa ma intriga perceptia ca parca pentru tine nu mai exista alte branduri sau alternative. Ori exista atat de multe alte marci ca nu avem noi viata sa le ascultam pe toate.
Nu doresc sa interpretezi ca am vreo intentie "ascunsa", e treaba fiecaruia ce-i place si ce alege dar, pura curiozitate personala, de ce esti asa fixat pe brandurile astea ?! (pentru ca din cate ai scris pe forum pana acum inteleg ca ai auzit multe altele).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

In primul rind ca se potrivesc tonal cu Creek(si cu Naim)imi place suntul Proac,nu zbiara, nu tipa,ft. echilibrate,rafinate,exact sunetul care mie imi place,diferrenta mare fata de M12.2 ,care dealtfel mi-au placut ft. mult,dar proac joaca in alta clasa.
Ascultasem la un prietem Studio 100 pe amplificare Arcam(sunet,un pic cam moale) si mi-au placut.
Am fost la el si cu cd playerul meu Creek Evo si datorita acestuia sunetul a luat o tenta de ceva un pic mai vioi,cu medii un pic mai in fata,mai placut parca.
Plus de asta pretul bun dupa parerea mea,1000 euro(cu atit le-am cumparat,oricum mai mult nu as fi dat) pentru niste boxe care la aparitie au costat 2140 euro.
Am vrut sa pastrez si o proportie a pretului, amp 1000euro,cd player 750 euro,boxe 2000 euro.
La un amp de 1000 de euro degeaba ai dai boxe de 10 000 de euro ca tot de 1000 va suna,parerea mea.
Am studiat intens piata SH si nu mi-a facut nimic cu ochiul :roll:
Pe viitor ma gindesc la un upgrade la Destiny amp si gata ,ma potolesc :D
O sa ma intrebi de ce Creek,pentru ca sunt adeptul sa am amp+cd de la acelasi producator.
Referitor la camera de auditie am o multime de exemple,nu vreau sa intru prea mult in detalii dar scule ale unui prieten care la el sunau intr-un fel si la mine acasa intr-un cu totul altfel,la el era total lipsit de bas iar la mine vibrau pereti(un bas corect,fara bubuieli),iar cel de la care am luat Epic 2 se vaita ca boxele nu au inlte iar la mine nicidecum lipsa de asa ceva!!!
De asta eu as alege cablurile in functie de camera de auditie,sau cele recomandate de producator,acolo se mai poate corecta cite ceva,dar nu intotdeuna.
Am avut prieteni care au trecut la standfloor,si degeaba, pina la urma au ajuns la subwoofer.

Gogu
Posts: 13
Joined: 23 Oct 2008, 17:41

Re: Alegere boxe

Post by Gogu »

Referitor la ce ai spus in ultimul tau post Momolo tu personal ce ai fi pus in combinatie cu ampliful Creek.
Multumesc aniticipat.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

M-ai intai trebuie sa spui care amplif Creek(Destiny,Evo,5350...)ce camera ai(metri patrati)ce cd player folosesti,ce cabluri,ce stil de muzica asculti,si c-am ce sunet iti place(mai moale mai vioi,rafinament,forta,intelegi tu...).
Si ft. important trebuie sa folosesti un cd ft. bine inregistrat sa iti dai seama ce ai lipseste sistemului tau sau acusticii camerei(gen Chesky Records,Burmester Reference CD III,The Sheffield Lab Test Disc...).Aici e bibileala cu cablurile :evil:
Momolo ma poate contrazice,sunt curios de raspunsul lui,sa nu se supere ca am intervenit :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

mihaiLLL wrote:M-ai intai trebuie sa spui care amplif Creek(Destiny,Evo,5350...)...
pai nu prea conteaza ca toate sunt cam la fel.
mihaiLLL wrote:Si ft. important trebuie sa folosesti un cd ft. bine inregistrat sa iti dai seama ce ai lipseste sistemului tau sau acusticii camerei
oricum nu mi se pare foarte important lucrul asta, unii chiar folosesc CD-uri mai banale ca sa-si dea seama de unele chestiuni. Asazisele CD-uri "foarte bine inregistrate" sunt taman potrivite la scule proaste si mediocre (vorba aia, spune-mi ce CD iti place sa-ti spun ce sistem audio ai :D ). Pe scule bune iti vei da seama ca majoritatea CD-urilor sunt defapt bune ca si sculele profy cu care au fost facute.
mihaiLLL wrote:sa nu se supere ca am intervenit
pai de ce sa ma supar ?! :shock: Nu este forumul meu, este al oricui posteaza civilizat, inteligent si cu umor daca se poate.
Gogu wrote:Referitor la ce ai spus in ultimul tau post Momolo tu personal ce ai fi pus in combinatie cu ampliful Creek.
Multumesc aniticipat.
sincer habar nu am si nici nu ma preocupa. Am ascultat in anumite ocazii diverse amplifuri Creek si nu mi-au spus nimic, mi se par niste banalitati, niste mediocritati in locul carora si avand in vedere preturile as prefera multe amplificatoare vintage (mult mai ieftine dar mult mai consistente in sound si la care nu plangi dupa bani cand te trezesti la realitate si incepi sa vinzi second hand, caz in care pierzi o ghiotura de bani dand scula ca noua). Ba chiar de aceeasi bani, chiar si la un pret sub cel "de catalog" (care ca orice pret "de catalog" in cazul tuturor ofertelor de la toti sunt doar motiv de asazis discount) as prefera un amplif pe tuburi chinezesc, marca chineza din China (adica facut de chinezoi) cumparat direct de pe internet si primit la posta in colet, moment in care daca nimeresti o mamaie mai cumsecade platesti o taxa mica sau nici una; ideea e ca pe tuburi chiar si chinezesti ieftine mai reusesti sa asculti Muzica si nu sa-ti f_tzi urechile pe sume destul de grele in ziua de azi. Ideea mea e simpla, pe unele cai risti si platesti ceva mai putin. Ba ar mai ramane si bani iar sunetul ar fi mai uman si la revanzare o scula mai ieftina pierde mai putin.
Asa ca, Gogule, daca ma intrebi de gasirea unor boxe pentru amplificatoarele Creek, e ultimul lucru care ma preocupa pe mine asa ca imi cer scuze dar nu-ti pot fi de folos!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Da,ei bine eu nu prea sunt de acord cu cele spuse de tine,Momolo.
amplifurile Creek au sunat din ce in ce mai bine cu fiecare model nou aparut,ele se pot caracteriza prin naturalism,finete,rafinament mai slabute la dinamica,cohones...
Pot spune ca sunt egalele Arcam-ului si o idee mai slabute ca Naim(desi aici e mai mult de discutat,vorbesc de amp-uri din aceiasi categorie de pret).Mai toate modelele au primit review-uri bune si ft. bune in revistele de specialitate.
Inca nu am auzit amplif vintage de 700-800euro ca sa il bata pe asta la sunet,per ansamblu binenteles,aici iar este de discutat,amp vechi condensatori imbatraniti,potentiometri la fel...eu unul nu m-as risca si este ft. probabil sa si pice.
Am un amp Teac cu sunet ft. bun dar cu un brum pe canal care nu ai dau de cap de loc,de vreo doi ani.
Ramin la parerea ca un cd cu o inregistrare ft. buna scoate in evidenta plusurile si minusurile unui sistem,ala prost tras ce sa scoata in evidenta... :shock:
Momolo a scris:
Pe scule bune iti vei da seama ca majoritatea CD-urilor sunt defapt bune ca si sculele profy cu care au fost facute.
Nu toate cd-urile sunt inregistrate la fel(vorbim de calitatea inregistrarii).
Un cd inregistrat la calitate medie se va auzu la fel si pe un sistem de 3000 euro si pe unul de 15000,ambele sisteme sa fie puse bine la punct(intelegi ce vreau sa spun).

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Alegere boxe

Post by West »

mihaiLLL wrote: Pot spune ca sunt egalele Arcam-ului si o idee mai slabute ca Naim
Pai nu stii zicala? Creek este Naimul saracului. Trebuia sa-ti iei Naim :wink:

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Hi HI :D
Nu, dar acum pe cinstite, sa spui despre Creek ca sunt ''banalitati'' e prea de tot,ca sunt altele mult mai bune(si mai scumpe,unele si mai scumpe si mai proaste)asta este altceva.Dar la 1000euro cit a costat de nou si-a meritat bani cu virf si indesat.
Cred despre domnul Momolo,cred ca este un tip priceput in ale audio,(nu il cunosc personal,doar din cele scrise pe forumuri)asta mai mult ca sigur,insa are un farmec personal,inconfundabil,serios,nu este nici un fel de ironie in ce am scris,il respect pentru ceea ce stie.
Dar,cred ca a facut o afirmatie putin hazardata in legatura cu Creek.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

mihaiLLL, eu am trecut prin ce treci tu acum, asa ca te inteleg. :D Ma bucur ca te bucuri de ceea ce ai si asta e important, sa fi fericit !
mihaiLLL wrote:Dar la 1000euro cit a costat de nou si-a meritat bani cu virf si indesat.
pai cand ma gandesc cate scule bune poti cumpara cu 1000 euro in ziua de azi !... Vorba aia, da-i omului mintea cea de pe urma! (mare vorba!)
mihaiLLL wrote:Un cd inregistrat la calitate medie se va auzu la fel si pe un sistem de 3000 euro si pe unul de 15000,ambele sisteme sa fie puse bine la punct(intelegi ce vreau sa spun).
inteleg si te compatimesc !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply